STRZELEC - AMUNICYJNY RKM, 83 PUŁK PIECHOTY IM. R. TRAUGUTTA
wieś Magdalenów nad Widawką, czerwiec 1939 r.
83 pułk piechoty im. Romualda Traugutta z Kobrynia dowodzony przez płk dypl. Adama Nadachowskiego wchodził w skład 30 Poleskiej Dywizji Piechoty. Od 23 marca 1939 stan liczebny pułku w ramach niejawnej mobilizacji marcowej został podniesiony do etatów wojennych i wraz z całą zmobilizowaną 30 Poleską DP z przeznaczeniem dla Armii "Łódź" został przetransportowany koleją do stacji Rusiec koło Szczercowa jako jednostka osłonowa z zadaniem uderzenia na nieprzyjaciela, który by się przeprawił przez Wartę. Długie miesiące w polu żołnierze spędzali biorąc udział w licznych ćwiczeniach i marszach co sprzyjało dobremu zgraniu w ramach kompanii, plutonów, drużyn i zahartowaniu w trudach życia w polu. W czerwcu 1939 żołnierze przystąpili do budowy umocnień polowych pozycji obrony stałej "Szczerców" nad rzeką Widawką.
W ostatnich dniach pokoju, na dwa dni przed wybuchem wojny 83 pułk piechoty otrzymał zadanie przemaszerowania w ramach oddziału wydzielonego na przedpole głównej linii obrony w rejon Działoszyna, gdzie w pobliżu granicy niemieckiej pod Parzymiechami 1 wrzesnia 1939 pułk przystąpił do działań wojennych. W dniach 4-5 września bił się nad Widawką w skutecznej obronie północnego odcinka pozycji obrony stałej "Szczerców" by dalej w walkach odwrotowych wziąć udział w drugiej największej bitwie stoczonej przez 30 DP w boju pod Przyłękiem o wyrwanie się z niemieckiego okrążenia, gdzie pod Jeżowem zginął dowódca pułku - płk Nadachowski. Po bitwie nieliczne ocalałe oddziały 83 pp dotarły do twierdzy Modlin, gdzie weszły w skład jej załogi na odcinku "Kazuń".
Widoczny żołnierz 83 pułku piechoty został utrwalony na fotografiach w czerwcowy dzień 1939 roku podczas przygotowania do wymarszu z kwatery na zajęcia w polu oraz podczas ćwiczeń w okolicach wsi Magdalenów koło Szczercowa.
Strzelec należy do obsługi ręcznego karabinu maszynowego, gdzie pełni funkcję amunicyjnego - do jego zadań należało miedzy innymi przenoszenie zapasu amunicji do rkm wz 28 oraz podawanie magazynków celowniczemu podczas prowadzenia ognia z rkm. O jego funkcji świadczą charakterystyczne dwie brezentowe torby amunicyjne założone przez prawe ramię na lewy bok. Każda z toreb przeznaczona była do przenoszenia pięciu magazynków do rkm wz 28 po 20 naboi każdy. Poza torbami strzelec nosi nowe, polskiego wzoru pełne oporządzenie żołnierza piechoty niezbędne w boju oraz podczas marszów i bytowania w polu. Składa się na nie pas ze skórzanymi ładownicami na amunicję do kb mauser, łopatka, bagnet, chlebak z zawartością, nowa maska p gaz wz 32, które żołnierze 30 DP otrzymali w czasie mobilizacji w marcu 1939 roku, tornister z przytroczonym zrolowanym kocem i menażką. Hełm stalowy wz 31 podczas marszów odbywanych z dala od bezpośredniego zagrożenia ze strony nieprzyjaciela przenoszono przytroczony do tornistra.
Amunicyjny umundurowany jest w popularny polowy mundur sukienny wz 19 , spodnie z owijaczami. Nakryciem głowy jest furażerka sukienna wz 23 z orzełkiem cynkowym noszonym na przedzie. Obuwie- trzewiki wz 31.
Pozował: Marcin Groński
Zdjęcia: Artur Szczepaniak