start | dodaj do ulubionych | ustaw jako startową | mapa strony | kontakt

 

 

 

GALERIA POSTACI

 

 

 

 

STRZELEC KOMPANII WARTOWNICZEJ WOJSKOWEJ SKŁADNICY TRANZYTOWEJ na WESTERPLATTE

Obrona Westerplatte przeszła do historii Polski jako jeden z symboli Września 1939 roku. To tutaj padły pierwsze strzały tamtej wojny, ogromne męstwo i dzielność żołnierzy WP stawiających przez 7 dni stanowczy i skuteczny opór wobec blisko 20-krotnie silniejszego nieprzyjaciela, niezwykłość wydarzeń i ludzkich przeżyć wywierały wówczas i wywierają dziś silne wrażenie i moralny wpływ.

Dlatego jako pierwszą w naszej Galerii Postaci prezentujemy rekonstrukcję sylwetki strzelca kompanii wartowniczej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte z pierwszego dnia obrony. Zdjęcia zostały wykonane 26 sierpnia 2005 roku w plenerze otaczającym Wartownię Nr 1 na Westerplatte.

Strzelec nosi typowy mundur jaki zaobserwowaliśmy na archiwalnych zdjęciach wykonanych przez Niemców po kapitulacji załogi Westerplatte.
Jest to wygodny i lekki polowy mundur lniany wz. 36 sprawdzający się podczas służby w gorącej porze roku. Obuwie to mocne saperki ze skóry juchtowej - buty tego rodzaju wciągane na stopy błyskawicznie bez konieczności czasochłonnego sznurowania sprawdzały się podczas licznych alarmów bojowych, gdzie żołnierze w nieprzekraczalnym czasie 2 minut musieli zajmować wyznaczone stanowiska bojowe.

Trwający na Westerplatte od marca 1939 stan pogotowia bojowego, wzmożonej czujności i obserwacji wpływać musiał także na wyekwipowanie żołnierzy pełniących służbę na placówkach i wartowniach. Do obowiązkowego zestawu należał więc hełm stalowy wz. 31, pas główny ze skórzanymi ładownicami mieszczącymi amunicję karabinową, na nim zaś przenoszony na skórzanej żabce bagnet. Obowiązkowo strzelec nosi na prawym boku maskę przeciwgazową wz. 32 w brezentowej torbie.
Noszony na lewym boku chlebak wz. 33 umożliwiał przenoszenie miedzy innymi manierki z napojem, prowiantu oraz granatów ręcznych niezbędnych w przypadku podjęcia walki. Uzbrojenie stanowi karabin "Mauser" wz. 98.

Właśnie tak umundurowani i wyekwipowani mogli być żołnierze WP, którzy pełnili służbę na placówkach i wartowniach WST w chwili, gdy rozpoczął się niemiecki atak na Westerplatte.

 
 
 
 
 

Reprodukcji umundurowania, ekwipunku i uzbrojenia użyczyli : Artur Szczepaniak i Piotr Smoliński
Zdjęcia : Artur Szczepaniak i Pitt

 

© SH "Cytadela" Kopiowanie materiałów bez zgody zabronione.