C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Odznaka POS
Autor Wiadomość
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 05 Kwi, 2017   Odznaka POS

Mam pytanie dotyczące tej odznaki, bo widziałem że kilku kolegów takie czasem nosi (przynajmniej w galerii postaci): używacie wersji pełnej wys. 32mm czy raczej miniaturek 22mm?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 05 Kwi, 2017   

Poza "Galerią" też nosimy - jeśli rodzaj ubioru na to zezwala i.... przede wszystkim jeśli zaliczyło się trzy próby wg norm wymaganych Regulaminem POS.

Dopiero po czymś takim - noszenie tej odznaki nabiera swoistego uroku.

Bez zaliczenia norm z wybranych trzech dyscyplin - u nas nosić jej nie wolno :-)
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Czw 06 Kwi, 2017   

Dla szeregowców moim zdaniem trudno powiedzieć, bo w sumie odznaki 32mm i 22mm są trudne wizualnie do odróżnienia (pytanie czy w ogóle można w wypadku 22mm mówić o "miniaturce", czy może główna odznaka była produkowana w 2 wersjach), ale patrząc na zdjęcia oficerów mam wątpliwości: wydaje mi się, że na koalicyjce wersja 3cm będzie za duża i raczej używali oni tych wysokości 22mm.

Żeby jeszcze zamieszać to ja posiadam w kolekcji miniaturkę o wys. 11mm.

Co do spełnienia kryteriów to też chętnie podszedłbym do sprawdzianu, bo faktycznie noszenie dla noszenia to nie to samo.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 06 Kwi, 2017   

Oceny wielkości odznak na zdjęciach archiwalnych można robić nietrudno - w odniesieniu do wielkości widocznych guzików mundurowych, których średnice były stałe. Średnica guzików mundurowych używanych od czasu wprowadzenia odznaki tj guziki wz 22, wz 26 ( tylko oficerskie, nieliczne) lub wz 27 wynosiła równo 22 mm - to dobry, wiarygodny i dostępny "probież".

Obserwacja przeprowadzona pod tym kątem być może da jakieś nowe wnioski jeśli szukalibyśmy potwierdzenie noszenia odznak mniejszych. Może to być ciekawe.

--------------

Co do sprawdzianu - niedługo - bo na pocz. czerwca robimy dwudniowy marsz pieszy odcinkiem szlaku bojowego 1 DPLeg z września 1939 na docinku Kałuszyn-Lasy Jagodne. Okazja do pierwszej próby z trzech - jak znalazł :-)
Warto się zastanowić ;)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 06 Kwi, 2017   

Okazja jest gdy zainteresowany jest gotów fizycznie do próby i jest obecny.

W przypadku marszu planowanego na czerwiec można np w jego czasie spróbować się z rzutami granatem. To łatwa próba do przeprowadzenia przy spotkaniu w polu, natomiast czy łatwa do zaliczenia okazuje się dopiero gdy się sprawdzimy. Sporty z grupy "obronnych", które nam towarzyszą naturalnie na programowych dorocznych ćwiczeniach czy marszach nie wyczerpują możliwości.

Poza nimi są też w regulaminie POS dyscypliny czysto sportowe, które możesz wybrać zgodnie z własnymi upodobaniami, do których staje się poza naszymi spotkaniami. Ich lista jest znaczna. Natomiast trzeba się i tu postarać. Znależć czas, wykazać chęć, często wpierw "zabrać się za siebie" gdy samokontrola daje wynik mało zadowalacy, by następnie gdy nadjedzie dobry czas i forma - spotkać się z osobą, która nam zmierzy wynik, poświadczy itp. Co da odpowiedź na pytanie " Czy zmieściłem się w normach na POS?"
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pią 07 Kwi, 2017   

ArturS napisał/a:
Oceny wielkości odznak na zdjęciach archiwalnych można robić nietrudno - w odniesieniu do wielkości widocznych guzików mundurowych, których średnice były stałe. Średnica guzików mundurowych używanych od czasu wprowadzenia odznaki tj guziki wz 22, wz 26 ( tylko oficerskie, nieliczne) lub wz 27 wynosiła równo 22 mm - to dobry, wiarygodny i dostępny "probież".

Obserwacja przeprowadzona pod tym kątem być może da jakieś nowe wnioski jeśli szukalibyśmy potwierdzenie noszenia odznak mniejszych. Może to być ciekawe.


Faktycznie idąc tym tropem wydaje się, że większość żołnierzy posiada odznaki 32mm, natomiast 22mm były raczej domeną oficerów i innych funkcjonariuszy noszących koalicyjki, choć to też nie jest sztywna zasada ( http://www.muzeumkatynski...11317_front.jpg , tutaj zdaje się leśnik: http://www.lasypolskie.pl/download.php?id=19680 ).


parzydar napisał/a:
Na zdjęciach cywili często spotyka się właśnie miniaturki - bo w sumie na klapie marynarki wyglądają lepiej niż większe wersje odznaki.


Ja natomiast mam jedno zdjęcie cywila z POS i nosi on pełną odznakę (postaram się wrzucić tu na dniach).
Ciekawe czy regulamin odznaki jakoś odnosił się do noszenia różnych wielkości. Bicia P.U.W.F. i P.W. można znaleźć zarówno na odznakach 32mm jak i 22mm, więc zapewne oba typy były oficjalnie usankcjonowane. Może wojsko miało jakiś oddzielny przepis tego dotyczący?


ArturS napisał/a:
Marsz to "żelazny" punkt spełnienia wymagań POS.
--------------
Co do sprawdzianu - niedługo - bo na pocz. czerwca robimy dwudniowy marsz pieszy odcinkiem szlaku bojowego 1 DPLeg z września 1939 na docinku Kałuszyn-Lasy Jagodne. Okazja do pierwszej próby z trzech - jak znalazł :-)
Warto się zastanowić ;)


Pomyśleć, że jeszcze 2 miesiące temu cieszyłem się z grafiku na uczelni, bo mam zawaloną tylko pierwszą połowę czerwca a drugą pierwszy raz od kilku lat mam wolną :-? Niestety w tym terminie nie dam rady, ale jeśli będziecie planowali kolejny taki marsz to dajcie proszę znać wcześniej - chętnie pomaszeruję z Wami, jeśli tylko będzie taka możliwość.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 07 Kwi, 2017   

Co do wielkości odznaki POS w dokumentach to w Dz.Ustaw, który ją wprowadza - czyli żródło pierwotne - jest mowa tylko o wersji dużej.
Dz Rozkazów MSWojsk- tylko to powtarza.

Małe musiały się pojawić wtórnie i na nic pisanego w ich sprawie nie trafiłem ( jak dotąd) -poza naturalnie obserwacjami jakich doświadczamy i gadamy tu sobie.

W Dziennikach Rozkazów MS Wojsk natomiast jest mowa przy okazji odznak sprawnościowych - o miejscu ich noszenia( osobny temat wersus to co widzimy na fotkach z epoki ) i że nie wolno odznak sprawnościowych na mundurze nosić więcej niż dwie - nawet posiadając ich więcej.

-------
Co do marszów. Maja one u nas swoja stałą i naturalną porę w roku - jest to zwykle pierwsza połowa czerwca oraz wrzesień( choć w tym roku we wrześniu zaangażujemy się w dwa działania, gdzie czasu na poważniejszy marsz niestety nie będzie i tym samym nie jest przewidywany. Ale rok kolejny - przed nami.
Ostatnio zmieniony przez ArturS Pią 07 Kwi, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pią 14 Kwi, 2017   

Po małej inwentaryzacji okazało się, że mam nawet 2 fotki cywilów z POS - jednego z pełną i jednego z miniaturką:
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

To żeby jeszcze zamieszać dorzucam zdjęcie mojej miniaturki przy dużej odznace. Wysokość 11 mm, więc raczej 1/3 niż 1/2.

Z fragmentu regulaminu, który przytoczyłeś najwyraźniej wynika, że te odznaki 22 mm były miniaturkami dla cywilów, chętnie używanymi też przez oficerów na koalicyjkach.

Co do pierwszego zdjęcia, które wrzuciłem: obstawiałbym, że odznaka została uzyskana w wojsku i potem noszona w cywilu, ale pana nie było stać na regulaminową miniaturkę, więc nosił to co miał.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Wto 06 Cze, 2017   

Rodzinka już w komplecie :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group