C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Z życia Garnizonu Warszawa
Autor Wiadomość
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2020   Z życia Garnizonu Warszawa

W skutek dyskusji jak się wywiązała w wątku II RP FOTO - Bandolet na temat fotografii z Zakrętu oraz fotografii z Okęcia, przypomniałem sobie, że mam kilka zdjęć rozpoznanych oraz tych pozostających tajemnicą, dotyczących Warszawy. Nie ma chyba tu na forum wątku foto, zbiorczo odnoszącego się do wojska stacjonującego w Warszawie. Nie chodzi mi o poszczególne półki piechoty, ponieważ Garnizon Warszawa to również inne jednostki. Czasem jedynym charakterystycznym elementem jest sama Warszawa. Czasem podpis na odwrocie fotografii określa miejsce, czasem stempel zakładu fotograficznego. Nie chodzi mi jednak o fotografie portretowe, lub grupowe danych pułków. Te niech zostaną w dedykowanych im wątkach.

Dla przykładu podzielę się fotografiami z mojego zbioru, które uważam, że są ciekawe a przy okazji jedyna informacja pewna to Warszawa.

1. Stare Miasto
Fotografia wykonana w Warszawie, podczas jakiejś uroczystości wojskowej. Na pierwszym planie widać żołnierzy w historycznych mundurach, dalej w tle żołnierze w płaszczach oraz Salamandrach. W pierwszym rzędzie, koło żołnierzy w mundurach z okresu Księstwa Warszawskiego (?) wraz ze sztandarem żołnierze w mundurach legionowych? Lub strzelcy konni – okrągłe czapki, natomiast wyglądają na ‘miękkie’.
Na odwrocie fotografii pieczątka:
WYDZ. ILUSTRACJII PRASOWEJ P.A.T



2. Pole Mokotowskie
Podpis na odwrocie fotografii wykonany ołówkiem, drukowanymi literami, wygląda na powojenny, brzmi WARSZAWA – POLE MOKOTOWSKIE. Ciężko dyskutować z takim podpisem oraz obrazem uwiecznionym na fotografii. Przyjąć trzeba, że osoba, która dokonała takiego opisu fotografii miała ku temu konkretne i sprawdzone informacje. Można to skonfrontować jedynie z wiedzą wynoszoną z lektury zwyczajów w tamtym czasie. W związku z czym defilada na polu mokotowskim jak najbardziej możliwa i mogła tak wyglądać. Tutaj również salamandry na głowach, tak więc lata 30te. W tle za piechurami idą żołnierze z rowerami.




3. Na Placu
Tak samo jak w przypadku poprzedniej fotografii jedynym wskazaniem na miejsce wykonania fotografii jest podpis na odwrocie. Niestety brak wskazania jednostki. Podpis brzmi Na placu przed wejściem do koszar W-wa. Z tego co pamiętam osoba od której posiadam tą fotografię twierdziła że to jest przed Cytadelą. Na tym etapie, i tak już chyba pozostanie, to już tylko domysły co to za jednostka. Na kołnierzach płaszczy naszyte są oznaki piechoty – oczywiście jedynie widać że są dwu kolorowe z jaśniejszym kolorem u góry, w związku z czym duże prawdopodobieństwo, że to piechota.



4. Defilada.
Fotografia wykonana w latach 30tych na placu trzech krzyży. Jest to fotografia z defilady, z jakiej okazji nie wiem. Być może któryś z Was ma jakieś wiadomości na temat lokalizacji defilad i okazji przy których się odbywały. Na odwrocie fotografii opis wykonany ołówkiem, raczej powojenny. Podpis brzmi Warszawa – plac trzech krzyży dodatkowo również ołówkiem, natomiast innym charakterem pisma i już niestety trochę wytartym Wojtaś aczkolwiek tego nie jestem pewien. To tylko przypuszczenie. Oficerowie prowadzący defiladę mają odznaki różnych pułków.





Na pewno wrzucę jeszcze zdjęcia związane z Garnizonem Warszawa w szerokim jak widać jego rozumieniu, bo jakieś jeszcze na pewno się znajdą. Was też zachęcam.
Jeśli ktoś ma jakieś przemyślenia, spostrzeżenia, ciekawostki związane z powyższymi zdjęciami niech śmiało pisze.
Pozdrawiam!
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pią 03 Kwi, 2020   

W takim razie poniżej moje ulubione zdjęcie dotyczące tematu "Garnizon Warszawa" :D

https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/65740/3f6248ae2c58eb1839ed30e1d6b27977/

Cytat:
Wojsko wraca po manewrach do Warszawy. Powitanie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Żołnierze piją piwo. 13 września 1938.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 03 Kwi, 2020   

Garnizon Warszawa :

Piechota/ szkolnictwo wojskowe:
1. 21 WPP
2. 30 pp
3. 36 pp LA
4. Baon Stołeczny ( od 1936 r w słubzie wartowniczej i reprezenatcyjenj)
5. Oddział Przyboczny Prezydenta RP / Odział Zamkowy ( Kompania Zamkmowa)
6. do 1926 Szkoła Podchorążych i Szkoła Oficerska Piechoty


Kawaleria:
1. 1 pszwol JP
2. Szwadron Przyboczny Prezydenta RP
3. Szwadron Luzaków

Artyleria i artyleria plot:
1. 28 dac
2. 1 DAK
3. 1 paplot

Broń pancerna i wojska samochodowe
1. 3. Baon Panc.
2. 1. dyon samochodowy

Lotnictwo / szkolnictwo wojskowe
1. pułk lotniczy
2. Szkoła Podchorązych Lotnictwa / Grupa Techniczna

Łączność:
1 Pułk/ Baon Radiotelegraficzny

Jednostki techniczne/ szkolnictwo wojskowe
1. Szkoła Gazowa
2. Szkoła Podchorążych Iżynierii/ Saperów

Jednostki słuzby zdrowia/ szkolnictwo wojskowe
1.Centrum Wyszkolenia Sanitarnego
2.Szkoła Podchorążych sanitarnych

Marynarka Wojenna
pluton wartowniczy MW przy KMW

Oddziały o charakterze asystencyjnym
1. Oddział Przyboczny Wodza Naczelnego/ 1 Baon Sztabowy

Służba uzbrojenia
1. GSU nr 1
2. Zbrojownia 2
3. Po rozwiązaniu Szkoły Gazowej w strukturze tej znalazła się Centralna Szkoła Gazowa.

Służba żndarmerii.
1 dyon żandarmerii
Ostatnio zmieniony przez ArturS Pią 03 Kwi, 2020, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 03 Kwi, 2020   

kiler napisał/a:
W takim razie poniżej moje ulubione zdjęcie dotyczące tematu "Garnizon Warszawa" :D

Zajebista fota :)

Artur, a takie formacje jak Wyższa Szkoła Wojenna, wspominana przeze mnie Zbrojownia nr2 na Pradze, do tego Główna Składnica Uzbrojenia na Cytadeli, nie wspominając o MSW. Tego typu formacje (oczywiście MSW nie jest formacją wojskową) nie są oficjalnie zaliczane w poczet Garnizonu Warszawskiego?
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 03 Kwi, 2020   

1 Dywizjon Samochodowy



Kolejna fotografia z mojego zbioru, związana z Garnizonem Warszawa.
Tym razem 1 Dywizjon Samochodowy. Fotografia wykonana w roku 1924.
Na zdjęciu bardzo ładnie widoczne naramienne oznaczenie wojsk samochodowych.
Dwóch słuchaczy szkoły podoficerskiej. Pięknie widoczne gogle. Nie jestem specjalistą i nie rozpoznaję samochodu.
Atutem fotografii jest też bardzo ładny podpis z dedykacją dla kolegi.

Warszawa 15/IX 1924r.

Szczero życzliwy kolega
daje swoją podobiznę
swemu kochającemu
koledze Wacławowi Markuszewskiemu
życzliwy
Wacek (nierozpoznane)

Czas na świecie wszystko kruszy
Wichrem losów wszystko zmienia
Lecz prawdziwie w dobrej duszy
Przyjaźń nigdy nie zaginie
Wacek


Dodatkowo pozwolę sobie zamieścić skan artykułu z Kwartalnika Mundur I Broń nr 2 z 2000 roku, traktującego właśnie o oznaczeniach naramiennych wojsk samochodowych. Co ciekawe fotografia nr 14 znajdująca się na 23 stronie, jest obecnie w moim posiadaniu. Być może to ta sama odbitka, a być może inna z tego samego negatywu. Tego nie wiem.
Skany trochę ważą.








 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 03 Kwi, 2020   

To prawda - zapomniałem o słuzbie uzbrojenia.
Pondto Szkóła gazowa zmieniła podległość i z inzynierii przeszła pod słuzbę uzborojenia

Korektę zrobiłem wyżej w spisie.

Trudno mi natomiast WSWoj traktowac jako jednostkę wojskową. To raczej jednostka organizacyjna MSWosjk - wyższa uczelnia wojskowa.
Nie wymieniłem też dowództwa KOP, dowództwa DOK 1, garnizonu ( czyli Komendy Miasta) podobnie je traktując.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 03 Kwi, 2020   

ArturS napisał/a:
To prawda - zapomniałem o słuzbie uzbrojenia.
Pondto Szkóła gazowa zmieniła podległość i z inzynierii przeszła pod słuzbę uzborojenia

Korektę zrobiłem wyżej w spisie.

Trudno mi natomiast WSWoj traktowac jako jednostkę wojskową. To raczej jednostka organizacyjna MSWosjk - wyższa uczelnia wojskowa.
Nie wymieniłem też dowództwa KOP, dowództwa DOK 1, garnizonu ( czyli Komendy Miasta) podobnie je traktując.


No trzyma się to kupy :)

Co powiesz o focie 1 Dywizjonu Samochodowego?
Ciekawa zgraja :)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Sob 04 Kwi, 2020   

blazlov napisał/a:
1. Stare Miasto
Fotografia wykonana w Warszawie, podczas jakiejś uroczystości wojskowej. Na pierwszym planie widać żołnierzy w historycznych mundurach,


To z okazji obchodów rocznic Powstania Listopadowego - Dzień Podchorążego. Z tak piękną oprawą bo w historycznych mundurach, obchody te odbywały się od roku 1930 rok rocznie.
Kompanie podchorążych w mundurach historycznych wystwiały Szkoła Podchorążych Piechoty oraz Szkoła Podchorążych Inżynierii/ Saperów.

Podchorążowie Piechoty w pieczołowicie odtworzonych mundurach grenadierów gwardii wojska Królestwa Polskiego. Podchorązowie saperów w tak samo oddanym w detalach umundurowaniu saperów wojska Królestwa Polskiego.

Moim zdaniem temat ten jak "Obchody Dnia Podchorążego w Warszawie 1930-1938 / Mundury historyczne "wymaga wydzielenia odrebnego wątku z uwagi na bogactwo arcyprzepieknego materiału fotograficznego jak i przy okazji munduroznawczego, z którym wiąze się KOLOR - Przed kilku laty porozkminialiśmy nieco z "Gembarzewskim w ręku" te zagadnienia. A pomijając barwienie zdjęć z lat 30 na potrzeby ówczesnej prasy - dziś kompletnie dotąd nikt NIE KOLOROWAŁ tych zdjęc!!! Nie dał na nie nowego spojrzenia, nie "cofnął nas"przez to w czasie. Tu puszczam oko Blaz :-)
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Sob 04 Kwi, 2020   

Ehhhh "Mundur i broń", z łezką w oku się wspomina tak porządne wydawnictwa. Szkoda, że to padło.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Sob 04 Kwi, 2020   

blazlov napisał/a:
2. Pole Mokotowskie
Podpis na odwrocie fotografii wykonany ołówkiem, drukowanymi literami, wygląda na powojenny, brzmi WARSZAWA – POLE MOKOTOWSKIE


Bardzo ciekawa fotografia z uwagi na oddział jaki widzimy. Rzadko byli gośćmi na defiladach w Warszawie i mało jest ich zdjęć. Jest to kompania Szkoły Podchorazych Rezerwy Saperów z Modlina ( CW Sap). Widać to i czytać ze zdjęcia można dopiero po powiększeniu.
Sceneria Pola Mokotowskiego z charakterysrtyczną drogą brukwana jest mi doskonale znana z przeglądu fotografii z rewii wosjkowych w tym miejscu. Miała Warszawa dwa trzy razy do roku stałe i doroczne wielkie defilady. Były to Święto Konstytucji 3 Maja, Święto Żołnierza 15 sierpnia oraz 11 Listopada w rocznice odzyskania Niepodległoaci. Szczególnie łątwymi do rozpoania są defilady z 11 Listopada z wuagi na umundurowanie zimowe. Poza wyminionymi "stałymi punktami programu" Była też słynna wielka defilada na cześć rumuńskiego króla Karola. Myło to w czerwcu 1937 roku i.... to zdjęcie przedstawia fragment tamtej własnie rewii.

Warto tej konkretnie wyjatkowej defiladzie poświęcić osobny wątek z uwagi na bogaty i dobrej jakosci materiał zdjeciowy. Duży ładunek :-)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Sob 04 Kwi, 2020   

blazlov napisał/a:
3. Na Placu
Niestety brak wskazania jednostki. Podpis brzmi Na placu przed wejściem do koszar W-wa


Po umundurowaniu widać i rozpoznać można podchorążych Szkoły Podchorążych Saperów, Warszawa. Okres ok 1936-1937.
W tle znak /tabliczka dot ograniczenia predkosci do 10km/godz.
Co do miejsca mam podejrzenia ale wymaga to osobnego zweryfikowania o obserwacje varsavianistyczne na innych zdjęciach z okolicy. Pozwolę sobie powrócić z info po upewnieniu się.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 04 Kwi, 2020   

ArturS napisał/a:
Jest to kompania Szkoły Podchorazych Rezerwy Saperów z Modlina ( CW Sap). Widać to i czytać ze zdjęcia można dopiero po powiększeniu.


Możesz napisać coś więcej a pro po tych charakterystycznych elementów mówiących Ci co to za jednostka? Mogę udostępnić zdjęcie w jeszcze większym formacie jeśli trzeba :)

ArturS napisał/a:
A pomijając barwienie zdjęć z lat 30 na potrzeby ówczesnej prasy - dziś kompletnie dotąd nikt NIE KOLOROWAŁ tych zdjęc!!! Nie dał na nie nowego spojrzenia, nie "cofnął nas"przez to w czasie. Tu puszczam oko Blaz


Hehehe, powiem Ci, że temat trudny. Zupełnie się na nim nie znam, ale jeśli ktoś wskaże konkretne kolory konretnych elementów to kolorowanie to już temat prosty :)
Niemniej wyznaję zasadę w kwestii kolorowania taką, że koloruję tylko i wyłącznie fotografie które posiadam w swojej kolekcji. Co by nie było kusisz :)



Więcej fotografii z tej uroczystości pojawi się odpowiedniego dnia w tym roku :) to Wam obiecuję.

bolas napisał/a:
Ehhhh "Mundur i broń", z łezką w oku się wspomina tak porządne wydawnictwa. Szkoda, że to padło.


Tak jak i Archeologia Wojksowa. Ja teraz skompletowałem wszystkie numery na allegro - po za wyd spec 9 o czerwonych beretach.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 04 Kwi, 2020   

ArturS napisał/a:
blazlov napisał/a:
3. Na Placu
Niestety brak wskazania jednostki. Podpis brzmi Na placu przed wejściem do koszar W-wa


Po umundurowaniu widać i rozpoznać można podchorążych Szkoły Podchorążych Saperów, Warszawa. Okres ok 1936-1937.
W tle znak /tabliczka dot ograniczenia predkosci do 10km/godz.
Co do miejsca mam podejrzenia ale wymaga to osobnego zweryfikowania o obserwacje varsavianistyczne na innych zdjęciach z okolicy. Pozwolę sobie powrócić z info po upewnieniu się.


Artur, jakieś wskazówki co do miejsca?
Ortofotomapa warszawy ma dobre zdjecia 36 roku i 45, oraz google streat view. Moze damy radę bez wychodzenia z domu :)
Tutaj też jeśli możesz coś więcej na temat elementów mundurowych, które Cie skłaniają do takich a nie innych wniosków.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Sob 04 Kwi, 2020   

blazlov napisał/a:
4. Defilada.
Fotografia wykonana w latach 30tych na placu trzech krzyży. Jest to fotografia z defilady, z jakiej okazji nie wiem. Być może któryś z Was ma jakieś wiadomości na temat lokalizacji defilad i okazji przy których się odbywały.


O stałych dorocznych jak i specjalnych, okazjonalnych defialdach w Warszawie napisałem powyżej i ten schemat pasuje zawsze jak klucz do zamka. Jedna z osi defilad prowadziła własnie Al.Ujzadowskimi, PL. Wolnosci ( trybuna honorowa) do Pl Trzech Krzyży, Pl Piłsudskiego.

Ta fotografia z kolei nie jest defiladą 3 maja czy 15 sierpania, to defialda okazjonalna a raczej kondukt - z bardzo smutnej okazji jaką były uroczystości pogrzebowe Marszałka J.Piłsudskiego w maju 1935 roku.

---------------
Błażej powoli stopniowo poodnoszę się.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 06 Kwi, 2020   

blazlov napisał/a:
ArturS napisał/a:
Jest to kompania Szkoły Podchorazych Rezerwy Saperów z Modlina ( CW Sap). Widać to i czytać ze zdjęcia można dopiero po powiększeniu.


Możesz napisać coś więcej a pro po tych charakterystycznych elementów mówiących Ci co to za jednostka?


Polecam ocenić obuwie. - saperki. Elimujemy tym samym formacje nie noszące saperek. Wybór drastycznie zawęża się.
Poelcam oberzeć ekwipunek - Tornistry w z33 wprowadzone w 1935 i dlatego zwane również wz 35, na stołecznych defildach rzadko kto je nosił. Ale to nie ta formacja, ktora je miała zawsze. Porządek typowy dla ubioru służbowego uroczystego w szykach zwartych, ale.... trzonki od łopat saperskich sterczały w górę tylko jednemu rodzajowi broni. CIEPŁO!
Oglądamy umdurowanie i widzimy sukienne umundurowaie słuzbowe z oznakami SPR.
Ile było takich szkół? Ano jedna jedyna :-)
A Gdzie? W Modlinie a dokładnie w Kazuniu.
A maszerowali na którejś z przgaldanych przez latra całe fotorelacjach z lat 30 z defiald 3 Maja lub 15 Sierpnia? Ano nie maszerwoali. SP Sap tak, ale nigdy SPR Sap. A więc rewia okazjonalna ok 1936/37 ( mundury noszone przez podchorązych) co się takiego wydarzyło? Ano Król Karol pół Polski na baczność wtedy postawił... No tak, nawet dekoracje jakimi były flagi polskie i rumuńskie się zgadzają. Bingo. Czerwiec 1937 Pole Mokotowskie, Szkoła Podchorążych Rezerwy Saperów. Zdjęcie po latach znów nie jest anonimowe. Wiadomo o nim niemal wszystko w zakresie tematu jaki przedstawia.

------------

Fotka z 1 dyonu samochodowego WSPA-NIA-ŁA!!!
No i obserwacje kulturowe odn dedykacji - jakimi to komplementami się obsypywali koledzy, którzy się serdecznie polubili, a którzy po wojsku delikatne mówiąc " nie prędko się zobaczą".

Samochód to Berliet CBA. Nie siedzę w tym temacie, bo z piechoty jestem, ale po porównaniu to Berliet CBA.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 14 Kwi, 2020   

[quote="blazlov"]
ArturS napisał/a:
blazlov napisał/a:
3. Na Placu
Niestety brak wskazania jednostki. Podpis brzmi Na placu przed wejściem do koszar W-wa


Po umundurowaniu widać i rozpoznać można podchorążych Szkoły Podchorążych Saperów, Warszawa. Okres ok 1936-1937.
]

Artur, jakieś wskazówki co do miejsca?
Ortofotomapa warszawy ma dobre zdjecia 36 roku i 45, oraz google streat view. Moze damy radę bez wychodzenia z domu :)
Tutaj też jeśli możesz coś więcej na temat elementów mundurowych, które Cie skłaniają do takich a nie innych wniosków.


Generalnie nie mam już wątpliwości, ze to teren SPInż przy ul. 6 Sierpnia 56 (bardzo charakterystyczne brukowane nawierzchnie) natomiast próbowałem umiejscowić to dokąłdniej obstawiając skwerek-park pomiędzy budynkami tego kompleksu, ale zdjęcia lotnicze jakie znajduję w sieci nie dają takiej możliwości.

Co ciekawe pod względem musztry - oddział podchorążych jest tu sprawiony w prawo, co praktykowano sporadycznie, tylko gdy była wyraźna ku temu potrzeba. Zwykle sprawiano oddziały w lewo.

Co do elementów mundurowych sa to typowe rzeczy - rodzaj obuwia, oznaczenia na kołnierzach oraz galony na mankietach - dają jeden spójny prosty wniosek. Nikt więcej tak nie wyglądał.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 21 Kwi, 2020   

Ciekawe zdjęcie pokazujące znane miejsce z zupełnie innej perspektywy.
Niestety fotografia jest mała i niewyraźna, co w znaczący sposób utrudnia identyfikację jednostki, mimo sztandaru.
To co można rozpoznać to to iż żołnierze w pierwszym szeregu wyposażeni są w hełmy 'Adrian' i raczej mają owijacze.
Ciekawe jest tło, piękna przedwojenna fasada budynku przy obecnego Dowództwa Garnizonu Warszawa (nie mam wiedzy na temat tego co mieściło się przed wojną w tym budynku). Widać też, że dach miał inną konstrukcję. W oddali widać też jeźdźców. Ciekawa jest też ilość aut, oraz widoczny płot salonu Fiata, który mieścił się przy placu.
To co mnie najbardziej zaskakuje to drzewa na placu.



Umieściłem w tym wątku, ze względu na miejsce wykonania fotografii, natomiast to nie znaczy, że mamy do czynienia z formacją stołeczną.
Załączam też przybliżenie na poczet sztandarowy. Niestety jak widać identyfikacja jest bardzo utrudniona, o ile zupełnie niemożliwa. Każdy zobaczy zapewne coś innego.
To co ja widzę to to że mamy do czynienia z dwu pozycyjnym oznaczeniem jednostki w wieńcu. To co widze albo chciał bym widzieć to '3', następnie totalnie nieczytelne. Jeśli to jest 3ka, to na pewno nie jest to 36ppLA gdyż na sztandarze widniał (nazwę to niekoniecznie poprawnie ale chyba zrozumiale) 'logotyp' 36pp i liczba 36 w nim ginęła. Drugi pomysł jaki mam to litera B a co za tym idzie następnie musiało by być S.
Są to dywagacje zupełnie z czapy właściwie, ale czemu nie. Być moze jakieś inne szczegóły, czy to na fotografii czy też z wiedzy jak to drzewiej bywało chociaż jakoś zawężą możliwości.
Przy CWSan się nam udało, choć w porównaniu do szczegółowości tej fotografii, tam mieliśmy do czynienia z 'rurkami z kremem' :]

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 21 Kwi, 2020   

W gmachu tym przy pl. Piłsudskiego 4 mieściła się Komenda Miasta, czyli dowództwo granizonu. Komenda Miasta to nazwa przedwojenna i tym terminem posługujemy się. Gmach Komendy Miasta w pierwotnej formie, spzed przebydowy w 1937 roku ( obecny kształt fasady i tarasu to jej efekt).

Ne ma żadnego powodu by sądzić iż to jednostka spoza stolicy. Prawdopodbieństwo takie jest tak nikłe, że znając nieco zwyczaje, konkretne uroczystości jakie miały cyklicznie miejsce w Warszawie i organziację przebiegu służby granizownowej i rperezntacyjnej w Warszawie nie należy go brać pod uwagę korzytajać po prostu z tej wiedzy jako użytecznego w praktyce narzędzia. Poza przybywaniem do Warszawy SP Piech oraz poza wielką koncentracją na defiladę w czerwcu 1937 przed Królem Karolem bądź bądx wizytami kompanii szlachty zagrodowej ( okres lat 30)ściąganie do Warszawy innych formacji było w zasadzie bezcelowe i .... są to naprawdę wyjątkowe okazje.
Tu zaś widzimy flagi na budynkach w tle. A więc dzień świąteczny, okres letni. To z okazji 3 Maja lub 15.08 stanął na uroczystym apelu oddział jednego z 3 stołecznych pułków piechoty ( sztadar nieczytelny, nie można ropznac typu uzbrojenia tym samym nie umiem zawęzić tego wyboru 3 jednostek). Natomiast nie widać już orłow na hełmach, co wskazuje z kolei na okrese 1930-1935.
Za piechotą pojazdy biorące udział w defiladzie, które również stanęły w wyznaczonym miejscu. Nie widze dobrze co to za maszyny, ale defilowały wówczas często 1 pułk radiotelegraficzny i 1 paplot ( jednostki stołeczne) na samochodach włąsnie koncentrując się na Pl.Pisłudskiego. a jeszcze głebiej widać oddział na koniach SIWEJ maści ( łączność lub pluton trębaczy ). przypominam też sobie serię zdjęć ze świeta łacznosci w Warszawie ( tylko po co wtedy flagi narodowe na budnkach?). Pamietam też rozkaz i szkic dotyczący ustawenia formacji napl. Piłsudkiego z okazji podobnych apeli.
To tak "na szybko" dla wytyczenia kierunków poprzyglądania się i poszukania w zgormadzonych zasobach analogicznego obrazu co umozliwa wyciągnięcie po analizie najbardziej trafnego wniosku z obrazu.
Tak więc jak wdać szereg szczegółów kierunkuje i zaczyna być wiadomo jest całkiem sporo.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 22 Kwi, 2020   

Bardzo rzeczowa analiza! a więc piechota warszawska. Ja tam poważnie widzę (chcę widzieć) 3kę na sztandarze, co by wedle Twojej analizy, przemawiało za 30pp. Niemniej nie jest to tylko przypuszczenie więc trzeba je odłożyć do działu fantastyki i pobożnych życzeń :)

Mnie do tej pory w tej fotografii najbardziej poruszają te drzewa :)

Skorzystam z okazji, bo wątek jak najbardziej prawidłowy.
Czy czytałeś może książkę Czesława Witkowskiego 'Garnizon Warszawa 1918-1939' ? jeśli tak to co możesz powiedzieć o tej publikacji, rzeczowa? pozbawiona błędów? etc.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 22 Kwi, 2020   

Przeglądałem ją kiedyś w EMPIKu ale nie zdecydowałem się na zakup. Już nie pamiętam dlaczego dokładnie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group