C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Buty sierżantów
Autor Wiadomość
bolas 

Wysłany: Nie 16 Mar, 2014   

Dla mnie miazga ta fota, kompletne zaskoczenie. Przejrzalem specjalnie dziś opracowania o bagnetach, w których sporo przepisów zapodają i tam temat nie istnieje. Wg. nich noszenie temblaków do bagnetu miast szabli wygasło w WP w 1921 roku. Meeega ciekawostka.

sebol13
[Usunięty]

Wysłany: Pon 17 Mar, 2014   

Dzięki koledzy, okej zatem traktuje temat temblaka jako ciekawostka i na pewno na interesujący mnie okres 36-38 nie warto nim sobie głowy zawracać.

Maciek Nowak 

Za to odnośnie butów - znalazłem w dziennikach rozkazów, że podoficerowie starsi, którym przysługiwały buty wysokie, MOGLI nosić obuwie kroju oficerskiego ZARÓWNO do ubioru służbowego i pozasłużbowego. Nie pamiętam jak to było z innymi podoficerami. ale wydaje mi się, że było tak samo (muszę jednak sprawdzić).

sebol13
[Usunięty]

Taka fotka ode mnie, zwróćcie uwagę na buty tego wachmistrza ;)

bolas 

Typowe buty pozasłużbowe zdaje się ... nie podkute trzewiki.

ArturS

Tak jest. Ubiór pozasłużbowy. Spodnie długie, trzewiki chromowe.

sebol13
[Usunięty]

Wysłany: Wto 18 Mar, 2014   

W temacie butów żandarmerii, to Maćkowi zdjęcie znane, kolegom może nie:

Pierwszy z lewej to plutonowy na 100%

http://i1274.photobucket....zpsf990e7d3.jpg

Buty, które ma plutonowy wydaja się być wz.31; żandarm w środku nie wiem wydaje mi się że to samo choć jakoś strasznie marszczą się nad kostką. Po prawej natomiast widać trzewiki i zapięte nad nimi spinacze.

ArturS

Wysłany: Wto 18 Mar, 2014   

Buty szeregowego zandarma w środku są po prostu bardziej schodzone. Po prawej to piechur. Zandarmi najwyrazniej sprawuja kontrolę w tym letnim obozie cwiczebnym piechoty a fotka ma pamiatkowy charakter.

Mnie z kolei wpadło bardzo fajnie odziane wikliną legowisko w namiocie z dwu płacht. Na kilka dobrych tygodni zgrupowania letniego wygodne spanie było bardzo istotne. jak widzimy jako maszt nie słuzyła wtedy broń potrzebna do zajęc, lecz jak tu- sękaty kij będący także wieszakiem :-)

Po raz kolejny takze na przykłądzie widocznych tu żandarmów powtarza sie klasyczny i typowy i wszechobecny dla końca lat 30 tych w całym przedwojnennym WP czasu pokoju schemat:
- podoficer zawodowy nosi zgodnie z rozkazem sukienną kurtke wz 36, a szeregowiec donasza zgodnie z rozkazem sukienną kurtke wz 19, których były w całym wojsku znaczne zapasy.

Obaj żandarmi występują w ubiorach słuzbowych.

Odpowiedz do tematu