C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Buty sierżantów
Autor Wiadomość
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Sob 10 Mar, 2012   

Żandarm na prawo od sierżanta ma futerał na aparat? A dalej jest plutonowy zawodowy z kątami za 9 lat służby zawodowej. Czy mi się wydaje, czy on ma bagnet z temblakiem???
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Sob 10 Mar, 2012   

Tak jest, myślę że to od jakiegoś mieszkowca średnioformatowego, klatka 6x9 ew. 9x12 cm. Były wtedy bardzo popularne. Po jego pozie widać, że jest właścicielem aparatu. Gały prosto w obiektyw i przypadkiem przy najstarszym stopniem pozuje ;) No i widać, że jeszcze coś tłumaczy wciskającemu spust migawki koledze ... ;) To mógłbyć aparacik w tym stylu:
 
 
Kowalinho
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Maj, 2012   

Gołębie złośliwie widok zasłonili. ;-)
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Maj, 2012   

Trudno na 100% przesądzić, ale chyba "oficerki".
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Sob 26 Maj, 2012   

Cytat:
Pathe... - w jakich okolicznosciach zostało zrobione zdjęcie zbiorowe żandarmów, nie wiesz może?


Nie mam pojęcia. Brak podpisu.
 
 
sebol13
[Usunięty]

Wysłany: Sob 15 Mar, 2014   

Pathe napisał/a:
... Czy mi się wydaje, czy on ma bagnet z temblakiem???


Dobrze Ci się zdaje Paweł !

Jest zdjęcie na NAC z Święta Żandarmerii na Wawelu, mój ulubiony 5 Szwadron, i tu widać temblaki u żandarmów po lewej:

http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/61913:4/

Jak już kiedyś pisałem wydaje mi się, że to naleciałości po zborowe, w tym przypadku austriackie. Gdzieś czytałem, że bagnet z trodelem był noszony przez naszą kadrę podoficerską i oficerów młodszych podczas uroczystości państwowych zaraz po odzyskaniu niepodległości i chyba do początku lat 20 tych zamiast szabli.

Jeśli mógłby ktoś to zweryfikować był bym wdzięczny.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Sob 15 Mar, 2014   

Witaj,

Temblak do bagnetów dla podoficerów przewidywał "Przepis ubioru polowego..." z 1919 oraz poprawka z roku 1925 ( oraz kilka innych):

http://isap.sejm.gov.pl/D...WDU19251260899.

Jest tez regulacja uszczegóławiająca w Dziennikach Rozkazów MS Wojsk, ale nie pamiętam teraz rocznika.

I tylko jeden problem - niezmiernie ciężko jest temblaki zaobserwowac w faktycznym użyciu na fotografiach podoficerów, stąd niemal zaawsze reagujemy:
" O!!! Temblak! " :-)

Owa fotografia żandarmów należy do rzadkich, gdzie można oglądać faktyczne zastsoswanie przepisów o temblakach.

Trudno powiedzić, z czego to wynika.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Nie 16 Mar, 2014   

Dla mnie miazga ta fota, kompletne zaskoczenie. Przejrzalem specjalnie dziś opracowania o bagnetach, w których sporo przepisów zapodają i tam temat nie istnieje. Wg. nich noszenie temblaków do bagnetu miast szabli wygasło w WP w 1921 roku. Meeega ciekawostka.
 
 
sebol13
[Usunięty]

Wysłany: Pon 17 Mar, 2014   

Dzięki koledzy, okej zatem traktuje temat temblaka jako ciekawostka i na pewno na interesujący mnie okres 36-38 nie warto nim sobie głowy zawracać.
 
 
sebol13
[Usunięty]

Wysłany: Pon 17 Mar, 2014   

Taka fotka ode mnie, zwróćcie uwagę na buty tego wachmistrza ;)

 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pon 17 Mar, 2014   

Typowe buty pozasłużbowe zdaje się ... nie podkute trzewiki.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 17 Mar, 2014   

Tak jest. Ubiór pozasłużbowy. Spodnie długie, trzewiki chromowe.
 
 
sebol13
[Usunięty]

Wysłany: Wto 18 Mar, 2014   

W temacie butów żandarmerii, to Maćkowi zdjęcie znane, kolegom może nie:

Pierwszy z lewej to plutonowy na 100%

http://i1274.photobucket....zpsf990e7d3.jpg

Buty, które ma plutonowy wydaja się być wz.31; żandarm w środku nie wiem wydaje mi się że to samo choć jakoś strasznie marszczą się nad kostką. Po prawej natomiast widać trzewiki i zapięte nad nimi spinacze.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 18 Mar, 2014   

Buty szeregowego zandarma w środku są po prostu bardziej schodzone. Po prawej to piechur. Zandarmi najwyrazniej sprawuja kontrolę w tym letnim obozie cwiczebnym piechoty a fotka ma pamiatkowy charakter.

Mnie z kolei wpadło bardzo fajnie odziane wikliną legowisko w namiocie z dwu płacht. Na kilka dobrych tygodni zgrupowania letniego wygodne spanie było bardzo istotne. jak widzimy jako maszt nie słuzyła wtedy broń potrzebna do zajęc, lecz jak tu- sękaty kij będący także wieszakiem :-)

Po raz kolejny takze na przykłądzie widocznych tu żandarmów powtarza sie klasyczny i typowy i wszechobecny dla końca lat 30 tych w całym przedwojnennym WP czasu pokoju schemat:
- podoficer zawodowy nosi zgodnie z rozkazem sukienną kurtke wz 36, a szeregowiec donasza zgodnie z rozkazem sukienną kurtke wz 19, których były w całym wojsku znaczne zapasy.

Obaj żandarmi występują w ubiorach słuzbowych.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group