C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co to za patki?
Autor Wiadomość
Schrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 04 Lis, 2009   Co to za patki?

Panowie co to są za patki?
Bo zgłupiałem! Kształtem przypominaj patki PW
ale symbol to Szkoły Podoficerskiej chyba nie?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 04 Lis, 2009   

Warto by moze poznac przepisy ubiorcze szkol podoficerskich dla maloletnich oraz miec okazje do poogladania zdjec uczniow tych szkoł... moze tedy droga?
 
 
Schrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Gru, 2010   

No i kolejne zagwozdki:

FOTO 1 - co to może być, jaka formacja?
Mam pewne podejrzenia a liczę na wasza opinio twórczość?
Chodzi mi o patki na kołnierzu bo rogatywka jest z ON chociaż brakuje jej kutasika ze sznurkiem.




FOTO 2

Panowie do czego jest ten noszak do MG czy do Hoczkisa?





FOTO 3

Ciekawostka i konkurs co w tej kurtce jest nie tak??? ;-)



Nagroda talon na balon oraz pięciosekundowa pochwała wzrokowa.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Gru, 2010   

Rogatywka wygląda na powojenną.

Noszak do MG na moje oko, a możliwe że nawet już nasza jego wersja po splot pasa nośnego wygląda swoisko. Nasze zwykle mają polskie bicia na skórze - np. Lenko itp ...

Kurtka jakaś dziwna z ostatniego zdjęcia, czy to nie jest czasem adaptacja na SPP późniejszej kurtki ? 6 guzików, dziwny krój, galon na mankiecie nie taki, patki złego wzoru jak do tej kurtki, korpusówki w odcieniu powojennym ... czasami spotyka się odbiegające od wzoru, ale chyba ta odstaje za bardzo. Nie masz może fotek samych naramienników ?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 29 Gru, 2010   

Warto poczytac ponownie o opisywnych kilka lat temu na forach, bodaj Odkrywca? Rozkazach wydanych w sierpniu 1939 zmieniajacych oznaczenia w baonach ON z biało-czerwonych rombówn na tzw ostrza bagnetów. W powszechnej opinii osob zainteresowanych rozkaz ten jest uznawanay jako istniejacy tylko na papierze.

Kurtka podchorązego to "alians - mezalians" - wygląda jak niezły zart - wypadkowa wariacja mysli, doznań i wrazeń na temat "podchorązy" :-)
 
 
qrak
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2005
Posty: 429
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro 29 Gru, 2010   

Noszak łudząco podobny do pierwszowojennnego, niemieckiego.
Tak swoją drogą, to zastanawiam się jakie było konkretne zastosowanie tego?
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Gru, 2010   

qrak napisał/a:
Noszak łudząco podobny do pierwszowojennnego, niemieckiego.
Tak swoją drogą, to zastanawiam się jakie było konkretne zastosowanie tego?


Karabin się nagrzewał podczas strzelania ... :) Niestety nie możemy tego odczuć na rekonstrukacjach, w realu takie pasy usprawniały przenoszenie sprzętu - szczególnie nagrzanego. Do wz.30 są bardzo podobne.
 
 
qrak
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2005
Posty: 429
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro 29 Gru, 2010   

<pac> Faktycznie. O tym nie pomyślałem ;)
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Gru, 2010   

Galon na mankiecie dobry - ten na dole. Srebrny z karmazynową żyłką pośrodku. Ten drugi, dodany powyżej nie pasuje.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 29 Gru, 2010   

Piotrze, :-) niestety to jest własnie ten "alians-mezalians".
Podchorązy rezerwy jest tu najwyraźniej "niechcący ożeniony" z podchorązym zawodowym!!!!!
Galon jaki widzimy na dole jest galonem noszonym przez absolwentów SPR czyli podchorazych rezerwy, w zadnym wypadku nie nosili go uczniowie Szkół Podchorazych SP ( zawodowych).
Poza tym absolwent SPR \ tytułem i bez stopnią???? Szoooook! :-)

Galon ten w zaden sposób nie współgra z naramiennikami w barwach SPP , emblematami SP na naramiennikach oraz z emblematami szkół podchorązych zawodowych na łapkach.
Przyt tym mundurze galonu z karmzynowa zyłka poprstu nie powinn byc- jest to błąd.

Omówilismy w GP dokłdnie mundur podchorazego zawodowego - niedługo jak tylko czas pozwoli opublikujemy takze sylwetkę podchorazego rezerwy - własnie po to, by ukazać owe reguły ubiorcze, dzis jakby zapomniane a przed wojna bardzo doberze rozpoznawalen i obecne - stanowiace przecież ów świat podchorazych - swiat zróznicowany, ciekawy i bardzo przy tym logicznie uporządkowany.
 
 
Jeager
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Gru, 2010   

jeśli ten mundur jest ze zbiorów muzeum w Kołobrzegu, to prawdopodobnie ten sam, który ja widziałem. Mundur prezentowany jako mundur podchorążego zawodowego miał naszyte powojenne galony szkoły oficerskiej z lat 60tych, wykorzystywanego do dzisiaj....
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Gru, 2010   

Ano... Podchorążowie szkół zawodowych nosili galon wkoło mankietu i załamany pod katem 90 stopni wzdłuż wszycia rękawa. Na ostatniej sesji, w której wystąpił Marcin widać wyraźnie. Na tej kurtce nastąpił tzw. nadmiar szczęścia ;) Ktoś naszył co miał wkoło, byle więcej ;)

Sam mam wielką ochotę na taką sesję z dokładnym opisem różnych smaczków i detali, regulaminowych albo nie. Jeszcze tylko kilka detali dopracuję i będzie można się fotografować ;)

W Kołobrzegu jest sporo takich kwiatków. Np. siodło oficerskie z którego przednich sakw wystaje szczotka do czyszczenia konia i dwa klucze do haceli, w tym jeden niemiecki. Albo siodło szeregowego wz. 36 na czapraku wz. 36 z nieudolną kopią sakw wz. 25.
 
 
Jankes
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Gru, 2010   

Bardzo ciekawa dyskusja o mundurze!
Noszak to na pewno muzeum w Kołobrzegu, też zrobiłem zdjęcie jak tam byłem. Moim zdaniem jest to uchwyt do pruski. Widziałem na rycinie z epoki żołnierzy pruskich w okopie i jeden z nich miał niemal identyczne pasy nośne na sobie.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Gru, 2010   

W kurtce poza galonem zupełnie nie trzyma się kupy również fakt, że postać chyba miała być na 3 roku nauki, tylko ktoś dał jednocześnie galon absolwenta SPR i jeden pasek galonu SP (naszyty o dziwo zdaję się nad). Druga sprawa, to jakim cudem na 3 roku nauki można było mieć taki stopień jak widać na zdjęciu, no i trzecia że ta kurtka jest sukienna, a raczej w tej wersji taką być nie powinna.
 
 
Schrek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Gru, 2010   

No właśnie pierwsze zdjęcie także wzbudziło moje wątpliwości bo ten rozkaz miał obowiązywać od 1 września poza tym jest to mundur sukienny a nie drelich.
więc rodzą się trzy możliwości:

1. Faktycznie mundur z mobilizacji dla ON i naszyte ostrza bagnetów w myśl przepisów z 1 września 1939.

2. Samoróbka z niewoli lub samoróbka powojenna.

3. Najbardziej fantastyczna ze względu stan zachowania munduru, koleś ze stalagu (nie wiem jakim cudem przez 5 lat ten mundur wytrzymał i wstąpił do 4 DP PSZ i w początkowym okresie używał własnego munduru.


Za opis fotki drugiej serdecznie dziękuje bo do końca nie byłem pewien co to jest.


FOTKA trzecia natomiast, żeby było śmieszniej stoi na wystawie o "LWP" będę miał zdjęcia wyjętego z gabloty to obejrzy sie go na porządnie.
Oprócz tajemniczych 6 guzików, całość wygląda na oryginał z jednym wyjątkiem, został doszyty galon podchorążych rezerwy z lat 50/60-tych dlaczego nie wiem?
 
 
Miszka
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Gru, 2010   

W ostatniej kurtce górne kieszenie są za nisko i za bardzo ku rękawom. Na moje oko.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 30 Gru, 2010   

Shreku - mundur sukienny w ON to coś normalnego. Mitem jest jakoby ON uzywac miało tylko i wyłacznie mundurów drelichowych. Poza okresem lata bardzo powszechnie noszono w tych formacjach standardowe, wojskowe mundury sukienne z białoczerwonymi rombami na kołnierzach.

Krój munduru podchorazego z fotki 3 to osobna sparawa- wymyka sie on bowiem wszelkim regułom obowiazujacym przed wojną. Wszelkie klaszyczne kanony kroju i szycia obserwoane w mundurach przedwojennych sa tu złamane. Dlatego zapewne nie bez przypadku mundur stoi na wystawie poswięconej juz LWP.

Podchorazowie SPP 3 roku, 1938:


Jak widać inna bajka. Mundury maja wygląd normalny i typowy. Ten rocznik nosi jeszcze łapki z wężykiem o rysunku starego wzoru.
 
 
Miszka
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Gru, 2010   

Dla porównania kurtka podoficerska 24 P.U., sześcioguzikowa. Prawdopodobnie przeróbka kurtki wz.27 na 36.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Gru, 2010   

Miszka napisał/a:
Dla porównania kurtka podoficerska 24 P.U., sześcioguzikowa. Prawdopodobnie przeróbka kurtki wz.27 na 36.
[url=http://images41.foto...72m.jpg]Obrazek[/URL]


A co to za podchorązy rezerwy sie tam uśmiecha po lewej ;) ?

Arturze zauważ jednak iż podchorążowie mają na sobie nie typowe sorty sukienne. Moim zdaniem mają już na sobie docelowe mundury gabardynowe - widać typowy krój "oficerski", skrócony stan, kurtka mocno dopasowana, spodnie mają lekkie "bufony" na udach, jakby do butów wysokich. Bardzo możliwe że są to mudury gabardynowe. Ciężko to ocenić z takiego zdjęcia.

Przykładem może być kurtka po kapralu podchorązym Tadeuszu Białonowskim, którą posiadam (II rok SPP w 1939), czy znana Ci zapewne kurtka po podchorązym Silkiewiczu (SPArt Plot 1939). Foty mojej poniżej, niestety do dziś uchowała się goła, większość elementów wypruto, część mam - po wszystkich obszyciach są jednak ślady. Z czasem zamierzam ją skompletować, niestety ciężko trafić naramienniki zólte.

http://img839.imageshack....ecom8041534.jpg
http://img253.imageshack....ecom8062302.jpg
http://img12.imageshack.u...ecom8075078.jpg
 
 
Miszka
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Gru, 2010   

Bolas, ta z lewej. 4 PSP. Materiał - krepa.


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group