C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kopia pasa oficerskiego wz. 36
Autor Wiadomość
warszawiak44
[Usunięty]

Wysłany: Czw 15 Kwi, 2010   Kopia pasa oficerskiego wz. 36

Na wstępie witam serdecznie Szanownych Użytkowników,

mam na imię Adam, pochodzę z Warszawy. Zwracam się niniejszym z uprzejmą prośbą o pomoc. Potrzebuję wskazania firmy/kaletnika/rymarza u którego mógłbym wykonać kopię pasa oficerskiego wz. 36 wraz z koalicyjką, jak najbardziej zgodnego z WT przewidzianymi dla tegoż.

Zadanie to zleciła mi rodzina mieszkająca w Kanadzie. Pas ma być prezentem dla kuzyna. Dlatego tez chciałbym aby był to wyrób na najwyższym poziomie.

Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie informacje

Pozdrawiam serdecznie
Adam
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Czw 15 Kwi, 2010   

Witam,

Musze Cie zmartwić. Jak narazie nie widziałem idealnej kopii i raczej odradzałbym kupno tych które są obecnie dostępne.
Jesli chodzi o rymarza - polecam Kolegę Horhe: http://cytadela.aplus.pl/...ewprofile&u=203. Dysponuje WT tego pasa i ładnie potrafi barwić skóry więc jest nadzieja, że efekt będzie zadowalający.

Ze swojej strony doradzałbym jednoczesne polowanie na oryginalną klamrę do oficerskiego pasa wz. 36 wykonaną z białego metalu (BM). Bez niej dobra kopia to marzenie "ścietej głowy".

Powodzenia!
Łukasz.
 
 
warszawiak44
[Usunięty]

Wysłany: Czw 15 Kwi, 2010   

Dziękuję bardzo za szybką informację. Już kontaktuję się z kolegą Horhe

pozdrawiam
Adam
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 15 Kwi, 2010   

Okucia to podstawowy problem, albowiem resztę zrobi praktycznie każdy dobry rymarz. W obecnej chwili największym problemem przy zamawianiu kopii jest brak odpowiedniej klamry, strzemiączek i knopika - a te elementy były b. charakterystyczne dla pasa wz.36. Przy koalicyjce również ten sam problem - odpowiednia klamerka i odpowiednie knopiki.
 
 
warszawiak44
[Usunięty]

Wysłany: Czw 15 Kwi, 2010   

Dzięki i za tę radę!
Hm, czyli jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach a raczej ich braku.....
Swoją drogą od lat paru pojąć nie mogę status quo - Koledzy Rekonstruktorzy US Army: Albo oryginały (oporządzenie i częściowo umundurowanie) albo bardzo wysokiej jakości kopie. Dostępność, zero problemu! WH/SS/LW: Uuua! Kwestia koloru karty lub zasobności konta. I mówię t y l k o o doskonałych kopiach. RKKA: i oryginały i dobre kopie (zza oceanu na ebay'u - czytaj z Ukrainy), ale są! PSZ: z pewnymi problemami, ale można. Wrzesień.....: no i to jest niepojęte! Mnogość wyrobów z krainy fantasy, dramat-kopie, itd. Dobre rzeczy - w zasadzie dla wtajemniczonych, albo dzieła pasjonatów. I to tu, w Polsce. Nieprawdopodobny wręcz paradoks.
 
 
warszawiak44
[Usunięty]

Wysłany: Pią 16 Kwi, 2010   

A no to fakt! Coś na rzeczy jest.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 16 Kwi, 2010   

Jestem właśnie na etapie szycia pasa wz. 36. Okucia zamawiam u Pana Franciszka Pery w Ostrowie Wlkp. Ma WT pasa i jest bardzo dokładny jeśli chodzi o wykonanie. Jeśli chodzi o szycie, to tu jest chwilowo problem, jako że ma to być pas pozasłużbowy, wykonany z cienkiej skóry, barwionej na ciemno i lakierowanej. Problem w tym, że dostępne obecnie skóry są dość grube, prawdopodobnie skończy się na uszyciu ze skóry naturalnej i wybarwieniu jej.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pią 16 Kwi, 2010   

Koniecznie wstaw zdjęcia jak już będziesz miał ;)
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Pią 16 Kwi, 2010   

piotrek napisał/a:
Okucia zamawiam u Pana Franciszka Pery w Ostrowie Wlkp. Ma WT pasa i jest bardzo dokładny jeśli chodzi o wykonanie.


Chetnie je zobaczę. Masz jakieś zdjecie? Ładna klamra to byłby jakiś przełom.
Z czego są wykonane?
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 17 Kwi, 2010   

Klamry jeszcze nie mam. Wykonane są z alpaki, tyle że nie jest taka biała jak przed wojną, a wyraźnie żółtawa. Pan Pera robił te klamry ja i inne okucia na podstawie WT pasa wz. 36. Ale jeśli macie jakieś dobre zdjęcie oryginału, wrzućcie, zawsze można sprawdzić, czy aby błędu nie popełnił.
 
 
Horhe
[Usunięty]

Wysłany: Sob 17 Kwi, 2010   

Alpacca i biały metal "BM", to dwa zupełnie inne stopy. Jeśli bym tylko miał oryginalne okucia na wzór,to idzie je odlać z właściwego stopu. Tak samo poszukuję klamerki do ruk do kordzika/szabli. Grubość skóry, szycie, jak i jej wybarwienie nie stanowi aktualnie problemu.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 17 Kwi, 2010   

Czyli klamry nie były wykonywanie z alpaki? A BM to jaki stop?
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Nie 18 Kwi, 2010   

Alpacca to nazwa handlowa białego metalu. Nominalnie to ten sam stop, mozliwe, ze zawartośc procentowa składników była lekko zmienna. Tak wynika z moich poszukiwan metalurgicznych. Nawiasem mówiąc biały metal jest uzywany i dziś, na przykład do odlewania figurek.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Nie 18 Kwi, 2010   

Po raz kolejny zwracam uwage, ze to nie to samo. Była juz o tym dyskusja przy torbach oficerskich.

Są różne rodzaje mosiędzy. M.in.:
-wysokoniklowe - Alpaka
-cynowe - B.M.

tutaj wiecej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mosi%C4%85dz

Alpaka: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowe_srebro
B.M.: http://translate.google.p...iki/White_metal
http://wipos.p.lodz.pl/baza/03-01.html
http://portalwiedzy.onet....etal,haslo.html
--------------------------------------------------------------------------------------

P.S. Żółty kolor raczej dyskwalifikuje taką klamrę. Stop najwyraźniej jest źle dobrany.
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Nie 18 Kwi, 2010   

To jedynie potwierdza to, co napisalem: alpacca to rodzaj białego metalu. Istotne w tym wypadku jest to, jaki skład procentowy ma stop oznaczany jako B.M. a jaki - Alapcca.

Da potrzeb wojskowej galanterii metalowej najbradziej pasuje ta oto definicja (za wkipedią):

Nowe srebro – zgodnie z Polską Normą jest to "mosiądz wysokoniklowy" (inne dawniej stosowane nazwy: argentan, pakfong, melchior, alpaka, arfenil, neusilber, srebro Schefildskiego, chińskie srebro, metal Christofle'a i inne).

Jest to srebrzystobiały stop zawierający 40-70% miedzi, 10-20% niklu i 5-40% cynku. Gęstość 8400÷8700 kg/m³ (8,4-8,7 g/cm³). Wbrew swojej nazwie nie zawiera on srebra. Służy do wyrobu ozdób, sztućców, sprzętu medycznego, instrumentów muzycznych, drutów oporowych, itp. W Polsce stosowane jest kilka stopów zaliczanych do mosiądzów wysokoniklowych różniących się składem:

MZN12 – Cu w % 62-66, Ni w % 11-13, Mn w % 0-0,5, Zn w % 20-27
MZN15 – Cu w % 62-66, Ni w % 13,5-15,5, Mn w % 0-0,5, Zn w % 18-24
MZN18 – Cu w % 53-56, Ni w % 17-19, Mn w % 0-0,5, Zn w % 25-30
MZ20N18 – Cu w % 60-64, Ni w % 17-19, Mn w % 0-0,5, Zn w % 16-23
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Nie 18 Kwi, 2010   

a skoro juz jesteśmy przy klamrach i mosiądzach, bede wdzięczy na kilka słow na temat tej oto klamry. Dostałem ja wraz z pasem kilkanascie lat temu, w czasach górnej i chmurnej młodości. Jedyne co wiem, to ze była to pamiatka po dziadku, jeszcze przedwojenna. Pasa uzywałem do spodni; wygladał bardzo stylowo:)
Miał resztki podszewki skórzanej, i slady po obciętych koluszkach. Z czasem szwy puściły do reszty i zwyczajnie rozpadł sie ze starości. W ramach porządków, za przyczyna mojej lepszej połówki wyleciał do krainy wiecznych łowów, została po nim jedynie klamra.


 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 18 Kwi, 2010   

Chyba wszystkie obecne stopy alpaki są nieco żółtawe. Mam guziki do munduru wykonane z tego materiału i są nieco żółte. Ten stop, który ma Pan Pera też jest złotawy. Z tego co mówił, chodzi o proporcje składników.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Nie 18 Kwi, 2010   

Lookie napisał/a:
To jedynie potwierdza to, co napisalem: alpacca to rodzaj białego metalu. Istotne w tym wypadku jest to, jaki skład procentowy ma stop oznaczany jako B.M. a jaki - Alapcca.


Nowe srebro/alpaka - czyli mosiądz wyskokoniklowy to nie to samo co B.M. czyli mosiądz cynowy. Jest różnica w ich podstawowym składzie jakosciowym - stad różnice w klasyfikacji i w nazwie.
 
 
Horhe
[Usunięty]

Wysłany: Pon 19 Kwi, 2010   

Oj nie tak Panowie. Jestem już przy literaturze. B.M. to nic innego jak metal Britania, którego głównym składnikiem jest cyna oraz okolo 10% antymonu z namiastką miedzi, tj.1-1,5% za: Metale półszlachetne i ich stopy, Warszawa 1938, s.121.
B.M. to miedzynarodowa nazwa tego właśnie stopu, ten skrót nie znaczy biały metal :nauka:
Cytat:
Acceptable Designations for Britannia Hollow Ware

A hollow ware article which meets the composition requirement for Britannia Hollow Ware may be marked:
"Britannia Metal".
"Metal Anglais".
"White Metal".
"Metal Blanc".
"W.M.".
"B.M.".

http://www.bureaudelaconc.../eng/01532.html
http://www.pewterbank.com...nnia_metal.html
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 19 Kwi, 2010   

Zatem z jakiego stopu powinna zostać wykonana klamra pasa oficerskiego wz. 36?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group