C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kożuchy
Autor Wiadomość
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 20 Kwi, 2022   Kożuchy

Przeglądając pod zupełnie innym kątem stare numery "Podchorążego" (rocznik 35/36, bo tylko taki znalazłem online) trafiłem na ciekawe zdjęcia podchorążych w kożuchach. Pierwsze bardziej przypomina klimatem "drôle de guerre" a drugie Stalingrad, ale jak widać i u nas można było zaobserwować takie widoczki. Kożuchy na obu zdjęciach wydają się podobne - był jakiś odgórnie zatwierdzony model?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 20 Kwi, 2022   

To konkretnie kożuchy wartownicze. Taka pozycja figuruje w ceniikach materiału intemdenckiego oraz należnościach mundurowych na czas pokoju.
Kożuchy wartownicze należały nie do wyposażenia indywidulanego każdego żołnierza, lecz do wyposażenia warty i żołnierze używali ich rotacyjnie, przejściowo, tj na czas pełnienia danego zadania- czyli warty. Uzupełnieniem ekwipunku do pełnienia służby wartowniczej podczas silnych mrozów były kalosze słomiane nakładane na buty wojskowe lub niedźwiadki - obuwie skórzano-filcowe.

Nie spotkałem dotąd rozkazu wprowadzajacago określony typ kożucha. Jednak widać, że typ ten jest prosty, bardzo tradycyjny w formie i powtarzalny w wyglądzie. Zapewne wykonywany "według przekazanego wzoru" lub w oparciu o proste wytyczne co do "uniwersalnej" wielkości z zachowaniem metody tradycyjnej.

Na okres zimowy opracowano także białe płaszcze wartownicze ochronne, jednak ich rolą było maskowanie, nie zaś docieplenie.


Oprócz kożuchów wartowniczych były kożuchy kryte ( suknem) oraz kożuszki kawaleryjskie w kilku nieznacznie się różniących odmianach wykonawczych ( stanowiące w odróżnieniu od wyżej wymienionych wyposażenie indywidulane jezdnych).
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Czw 21 Kwi, 2022   

Dzięki za bardzo szczegółową odpowiedź. Faktycznie na drugim zdjęciu widać te kalosze słomiane, o których wspominasz (stąd pewnie to moje skojarzenie ze Stalingradem).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group