C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podchorążowie, podchorążowie...
Autor Wiadomość
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 18 Lut, 2019   

kiler napisał/a:
Ciekawi mnie też fakt, że jego koledzy są na wyjściowo w kurtkach starego typu ze starymi patkami. Oszczędność poznańska level hard?


Czy dla zimy 1936/37 nie było by to normalne, powszechne ?

Poznańczycy to raczej eleganci :-) Czasami aż do przesady : " Łoo...elegant z Mosiny - nawet sznurowadła wyprasował" ;-)
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pon 18 Lut, 2019   

Czyli Twoim zdaniem raczej ten strzelec z cenzusem w mundurze wz.36 był anomalią jeśli to zdjęcie datować na przełom 1936/37?
Drugi taki przypadek ze wz.36 to ten podchorąży z Krakowa z czerwca 1937 - szkoda, że nie trafiłem jeszcze na zdjęcie większej grupy kursantów z tego okresu z koszar na ulicy, nomen-omen, Podchorążych w Krakowie, może coś więcej dałoby się powiedzieć na temat typu kurtek na tych kursach w tym okresie.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 18 Lut, 2019   

Między innymi dlatego ta fotografia ( poza bardzo współczesną urodą dziewczyny) jest tak ciekawa.
Dokumentuje bowiem noszenie w okresie zimowych miesięcy 1936/37 przez strzelca z cenzusem wyjściowej, prywatnej kurtki nowego wzoru z węzykami nowego wzoru. Mówimy tu o okresie pomiędzy wejściem w życie obu rozkazów, lecz jeszcze przed upływem okresu jaki oba rozkazy podają jako obligatoryjny dla całej grupy podchorazych ( w przypadku kurtek) oraz patek ( dla całego wojska).
Dlatego własnie mundury kolegów naszego strzelca z cenzusem są typowe, przeciętne dla okresu przełomu 1936/37.

Fotografia z Krakowa była z kolei wykonana już po okresie, kiedy 1 kwietnia 1937 minął termin obligatoryjnego noszenia kurtek nowego wzoru przez wszystkich podchorążych.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 18 Lut, 2019   

Listopad 1937. Przysięga podchorążych kursu SPR 14 DP - przy 57pp Wlkp:



A więc dobrze wydatowaliśmy zdjęcia z balu na 1936/37 :-)
Jak widzimy w listopadzie 1937 obowiązywały w 57pp Wlkp już nie numery, lecz nowo wprowadzone emblematy.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Wto 19 Lut, 2019   

Poza tym wszyscy w spodniach wz.19 i owijaczach. Z tego co pisałeś to do kwietnia 1937 wszyscy podchorążowie mieli już nosić kurtki wz.36. Czy można z tego wnosić, że pod płaszczami ci kursanci mają mix kurtka wz.36 i spodnie wz.19?

Inna sprawa że ten podchorąży z mojej fotki musiał być takim poznańskim Lwem Sapiehą skoro stać go było na własny mundur najnowszego wzoru. Bodajże Radomyski wspominał, że Sapieha w trakcie pobytu w SPRK kupił sobie własny rkm wz.28, żeby samodzielne ćwiczyć składanie. Nie wiem ile w tym prawdy a ile złośliwości, ale anegdotka przednia.


ArturS napisał/a:
(poza bardzo współczesną urodą dziewczyny)


Od siebie jeszcze dodam, że na pierwszej fotografii ma ona sukienkę typu (kurka, znowu wojskowo zabrzmiało :D ) promowanego mocno przez aktorkę Tolę Mankiewiczównę. Prawie identyczną ma w swoich zbiorach Adam Leja i miałem przyjemność zobaczyć ją na zakończonej już niestety wystawie jego kolekcji w Muzeum w Gliwicach (od niego pochodzi ta ciekawostka, nawet widać tę sukienkę na jednej z fotografii w linku - w każdym razie moja żona była nią zachwycona):

http://muzeum.gliwice.pl/...cji-adama-leja/
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 19 Lut, 2019   

kiler napisał/a:
Poza tym wszyscy w spodniach wz.19 i owijaczach. Z tego co pisałeś to do kwietnia 1937 wszyscy podchorążowie mieli już nosić kurtki wz.36. Czy można z tego wnosić, że pod płaszczami ci kursanci mają mix kurtka wz.36 i spodnie wz.19?


To co widzimy jest typowe, powszechne i zgodne z obowiązującym wówczas rozkazami.

MSWojsk w swych rozkazach wprowadzjacych kurtki, spodnie i płaszcze bardzo wyrażnie pisze o zasadch uzywania nowych przedmiotów umundurowania. Kto i od keidy musi, oraz komu i kiedy wolno.
Obraz ten jest zbieżny z treścią rozkazów MSWojsk.

Spodnie piechoty wz. 37 z owijkami miały być wydane po ich wprowadzeniu tylko określonym jednostkom na mocy specjalnych, odrębnych rozkazów ( patrz Baon Stołeczny ) a do użytku bieżącego wojska maiły być wydawane po wyczerpaniu się zapasaów dotychczas używanego wzoru, co rzadko, bo rzadko ale zaczynamy widywać w roku 1939.
Dlatego nie moze dziwić noszenie spodni starego wzoru z owijaczami do nowych kurtek. Było to absolutnie bardzo typowe dla podchorązych czy podoficerów zawodowych w szykach zwartych.

I dla porównania rzut oka na SP Piech z Komorowa również w ubiorach słuzbowych uroczystych do wystapień w szykach zwartych z Listopada 1938. Również starego typu spodnie z długimi owijaczami jak w całej wtedy piechocie poza nielicznymi wyjątkami ( Baon Stołeczny). Różniaca polega na tym iż podchorążowie SP Piech noszą już płaszcze wz 36:



------------
Fajna wystawa, Kilka lat temu niektóre eksponaty gościły chyba na wystawie w Warszawie na Zamku Królewskicm " Lata 20-te, lata 30-te" - wydają mi się gdzieś już widziane - chyba tam właśanie widziane.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 19 Lut, 2019   

I rzut oka na defilującą SP San 3 maja 1939.



Do tej pory byłem przekonany, ze to SP Piech, ( Sp San w helmach nie była widywana)
Jednak uzbrojenie - kbk wz 98, oraz sztandar świadczą , ze to nie SP Piech, lecz Sp San. No i ten odwrotnie założony bandolier... w Sp Piech żołądek z płucem można by pomylić i nic by się nie stało, ale bandolier byłby założony prawidłowo ;-)
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Wto 19 Lut, 2019   

Główną wskazówką są tu oznaczenia rocznika na rękawach: jeden szeroki pas i być może jeden mniejszy, trudno powiedzieć przy tej jakości zdjęcia, w każdym razie na pewno od IV rocznika wzwyż, a te występowały tylko w S P San.

Poza tym te hełmy to też niektórzy noszą ... jakoś tak w nieładzie, że tak się delikatnie wyrażę.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 26 Lut, 2019   

I kolejne "the best off" - W Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie rok 1933.
Ubiór ćwiczebny.


Ta fotografia była bezpośrednią inspiracją dla Galerii Postaci nr 26:
http://www.cytadela.aplus.pl/postac26.htm
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Śro 27 Lut, 2019   

I proszę, pozwolili mu zabrać prywatny aparat fotograficzny na zajęcia i wykonywać nim fotki.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 27 Lut, 2019   

Ładownice ma jakieś mało wypchane. (gdzieś to już chyba słyszałem, chyba nawet na sławetnym forum "Odkrywcy" :D )

Rozumiem, że nie zawsze na ćwiczeniach mieli potrzebę nosić pełną jednostkę ognia, ale czy w WP nie było czegoś takiego jak wypełniacze, których używali w WH?

https://pl-pl.facebook.com/pionier39/photos/a.444220605850/10156341849865851
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 27 Lut, 2019   

Amunicja ślepa była wyliczana , nie miało to nic wspólnegp z "pełną dotacją" am. ostrej czasu wojny. Zależnie od ćwiczeń było to przeciętnie ok. 10 nabojów ślepych. Na strzelaniach szkolno-bojowych Ilość nb. zawsze wyliczona zgodnie z programem strzelań.

Dlatego często wysłużone łądownice bywają pozapadane.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Nie 03 Mar, 2019   

Zauważone na FB Kaniowskich, moim zdaniem idealnie pasujące do tego wątku:

https://www.youtube.com/watch?v=7KOII7YX6Dw

Mnie osobiście zaciekawiło przemieszanie karabinów wz.98 i karabinków wz.29 w ramach jednego oddziału na zbiórce w początkowych minutach filmu.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Nie 03 Mar, 2019   

Gdzie widać kbk wz. 98?
Przyglądając się scenom zbiórki zauważyłem kb wz.98 i kbk wz. 29, z nałożonymi ochraniaczami.
To akurat jest obraz najzupełniej normalny w piechocie drugiej połowy lat 30 tych.

Takie spostrzeżenie w temacie - ogromnie ciężko zauważyć tu jakiekolwiek znamiona na umundurowaniu, świadczące o rym , że to podchorążowie. Mnie się to nie udało w żadnej ze scen...
Prowadzi to do wniosku, że do montażu filmu użyto scen z obozu letniego któregoś z pułków piechoty oraz większych ćwiczeń z udziałem kilku rodzajów broni - manewrów. O ile faktycznie "bory baranowickie" nie były tylko efektownym zabiegiem pobudzającym wyobraźnię widza, mogą być to żołnierze 20 DP.

Uwielbiam ten film ukazujący niemało szczegółów i tok dnia podczas obozu letniego.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Nie 03 Mar, 2019   

ArturS napisał/a:
Gdzie widać kbk wz. 98?
Przyglądając się scenom zbiórki zauważyłem kb wz.98 i kbk wz. 29, z nałożonymi ochraniaczami.
To akurat jest obraz najzupełniej normalny w piechocie drugiej połowy lat 30 tych.


Kbk wz. 98 nie widziałem, chodziło mi właśnie o długie karabiny 98 i karabinki 29. W sumie to racja - karabiny mieli strzelcy a karabinki obsługa broni zespołowych.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Nie 03 Mar, 2019   

Podzielę się kapitalną fotografią z okresu, który obecnie najbardziej zaprząta mi uwagę jeśli idzie o podchorążych służby stałej tj warszawski okres SP Piech, przed wprowadzeniem zmian w umundurowaniu z roku 1927:



To jest fotografia ze schyłku 1926 roku lub początku 1927 - tuż przed zmianami reorgniazcyjnymi i zmianami w oznaczeniu na umundurowaniu kiedy to drugi i trzeci rok nauki przebiegał jeszcze w ramach SO - Szkoły Oficerskiej danego rodzaju broni.

Podchorążowie - słuchacze SO najprawdopodobniej II rocznika w ubiorach polowych.
Całość regulaminowa, każdy najdrobniejszy wymóg spełniony.

Jest to także kolejne zdjecie z warszawskiego okresu SP Piech/ SO , gdzie orzełek na hełmie jest pomalowany farbą ochronną. Bardzo charaktersytyczne i poza SP Piech nie miałem okazji tego więcej zauważyć.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 04 Mar, 2019   

I wizerunek podchorążego SP z listopada 1927 roku w ubiorze służbowym, warta belwederska pełniona przez podchorążych SP Piech ( I rocznik).
Jeszcze nie ma pierwszej wersji galonów za lata nauki wprowadzonych podpisem i drukiem w tymże 1927 roku.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 06 Mar, 2019   

Zmiana wart podczas tej samej okoliczności rok później - już w roku 1928 po zmianach w szkolnictwie wojskowym ( likwidacja szkół oficerskich, 2 i 3 rok w szkołach podchorążych danej broni ), kiedy zaistniały wprowadzone w roku 1928 galony na rękawach :

 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Nie 10 Mar, 2019   

To teraz coś ode mnie. Podpis: "Grobowa mina czyli rychły koniec urlopu, Kraków 1938 - lato" :D
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Nie 17 Mar, 2019   

Kolejny portret z mojej kolekcji, datowany na 1938. Zdjęcie zrobione w Warszawie w atelier na ulicy Marszałkowskiej, więc pewnie na przepustce (być może z dywizyjnego kursu u "Wilków" w Dęblinie).

Kurtka "kazionna" kroju typu, jakim kiedyś chwalił się Paweł Sajewski (chodzi mi o ten mocno rozłożysty kołnierz):

https://forum.odkrywca.pl/topic/305774-mundur-wz-36-sukienny/

Dziwi trochę niedbały wygląd kursanta do takiego zdjęcia: przesunięta niedbale przesuwka na pasku rogatywki i zdaje się lekki zarost. No i te mocno niedopasowane patki, ale to już raczej nie jego wina.

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - jak myślicie, pod szyją ma biały halsztuk, czy to raczej przydziałowa koszula?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group