C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
OKULARNICY W WP
Autor Wiadomość
Maciek Nowak 

Wysłany: Pon 06 Paź, 2014   OKULARNICY W WP

Czołem Koledzy!
Tak jak wielu nam współczesnych, mam wadę wzroku (krótkowzroczność) , na co dzień używam okularów. Do tej pory jako rekonstruktor radziłem sobie soczewkami kontaktowymi, jednak postanowiłem ograniczyć ich noszenie do sytuacji kiedy są absolutnie niezbędne.
Okulary "z epoki" posiadam.

Mam jednak pytanie jak to z tymi okularnikami bywało w WP przed wojną? Do jakich jednostek ich przyjmowano, do jakich nie? W jakich stopniach/służbach/rodzajach wojsk byli wykluczeni (poza lotnictwem, rzecz jasna)?

Okularników oficerów widziałem niemało. Mój Dziadek, podoficer zawodowy żandarmerii Oddziału Zamkowego okulary nosił, jednak niechętnie i wstydził się ich (wadę wzroku, co do dioptrii, odziedziczyłem po Nim) - krótkowzroczność nie miała jednak wpływu na Jego karierę. Widziałem też zdjęcie innego podoficera z tej jednostki, w okularach na służbie, wykonywającego odpowiedzialne zadanie ochronne.

Jednak okulary u strzelca liniowego (nawet i rezerwy)? Albo w Baonie Stołecznym?

ArturS

Wysłany: Pon 06 Paź, 2014   

Wzorem do naśladowania są tu strzelcy Szustek czy Partyka. Dysponujący aż dwoma typami okularów- w tym obok drucianch wyśmienitymi egzemplarzami w oprawie rogowej czy z tworzywa - miodzio!!!!

Orócz oficerów, czy podchorążych - żołnierzy piechoty liniowej noszącyh okulary- czy to druciane czy rogowe/z tworzywa widuje się czasem.
Znani są tak z portretówek jak i zdjec przedstwiajacyh zołnierzy piechoty w szykach.
np swego czasu ( przed dobrych kilku laty) Bolek wkładał fotkę defilującej przez Wilno kompanii piechoty powracjacej z ćwiczeń- w pierwszej czwórce maszerował zołnierz w okularach optycznych ... kto kojarzy zdjęcie? :-)

lucjusz8

Wysłany: Pon 06 Paź, 2014   

Wszystko bajka - jednak okularów nie rozciągał bym na całe WP. Moim zdaniem strzelec wyborowy, czy celowniczy rkm, ckm - to raczej role do odtwarzania bez okularów.

piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 07 Paź, 2014   

Taki Skibiński np. nosił nonszalancko monokl, zamiast okularów ;)

Pathe 

Wysłany: Nie 12 Paź, 2014   

Proszę bardzo - po lewej oficer artylerii przeciwlotniczej w 1939, okulary rogowe, po prawej kapra 7 DAK i okulary druciane.

kondor44 

Wysłany: Czw 16 Paź, 2014   

Dla zainteresowanych:
http://allegro.pl/okulary...4704351406.html

piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Paź, 2014   

Zdjęć owego kaprala (Radomira Kochowicza) mamy więcej, w tym takie z koszar.

ArturS

Wysłany: Śro 29 Paź, 2014   

Uwielbiam pułki śląskie. I do bitki pierwsze i chodzą wyjątkowo " z przytupem".

http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/118970:1/

... i czasami w okularach :-)

Michal_kochanek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 31 Paź, 2014   

lucjusz8 napisał/a:
Wszystko bajka - jednak okularów nie rozciągał bym na całe WP. Moim zdaniem strzelec wyborowy, czy celowniczy rkm, ckm - to raczej role do odtwarzania bez okularów.

A co byście powiedzieli na ułanów w okularach? Jednak byli i widać jak widać po zdjęciu nie były to pojedyńcze przypadki. ;)

Zdjęcie znalezione na Allegro:

piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 04 Lis, 2014   

Ciekawostka... Ułani i skórzane rękawiczki do munduru polowego... Kto wie, czy to nie czasem SPRA we Włodzimierzu Wołyńskim...

Pathe 

Wysłany: Śro 05 Lis, 2014   

Kurtka polowa, ale rękawiczki + szable do pasa. Typowa fotka robiona w niedzielę po kościele w okresie letnim. I zdecydowanie jedna z baterii SPRA. W środku na krześle plutonowy instruktor najpewniej w czarnym otoku.

piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 08 Lis, 2014   

Paweł, a trzeci od lewej w górnym rzędzie (z wąsem) nie wygląda Ci nieco znajomo? ;) Bo coś mi się wydaje, że to 1. pluton 1. baterii SPRA ;)

Maciek Nowak 

Wysłany: Czw 02 Kwi, 2015   

Panowie - a czy w Marynarce Wojennej się zdarzały okulary? Mi się wydaje, że nie wśród personelu pokładowego, ale (obym) się mylił.

Michal_kochanek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 16 Lut, 2016   

Ciekawe zdjęcie przedstawiające rannych żołnierzy wojska polskiego... a wśród nich i okularników. :)

Maciek Nowak 

Wysłany: Śro 17 Lut, 2016   

Dziękuję, ale robię wszytsko co w mojej mocy, aby nigdy nie zakladać okularów z tego powodu, co owi nieszczęśnicy...

ArturS

Wysłany: Sob 20 Lut, 2016   

Piękne zdjęcie i gdy zobaczyłem tę twarz zaskoczony pewnym podobieństwem uśmiechnąłem się :-)

Maciek Nowak 

Wysłany: Nie 21 Lut, 2016   

Podpułkownik, no, no... Jeśli dobrze rozpoznałem podobieństwo, uznam to za dobrą wróżbę :)

ArturS

Ksiądz podpułkownik (proboszcz) Antoni Miedoński. Administrator parafii wojskowej w Bielsku.

Maciek Nowak 

To już trochę gorzej, ale też dobrze :D

Odpowiedz do tematu