C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zdjęcie żołnierzy Batalionu Stołecznego
Autor Wiadomość
Michal_kochanek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 07 Wrz, 2013   Zdjęcie żołnierzy Batalionu Stołecznego

Witajcie po dłuższej przerwie,

dzisiaj po bitwie ołtarzewskiej poruszyłem temat zdjęcia, które ostatnio udało mi się nabyć. Zadziwiła nas sprawa odznaki I Pułku Szwoleżerów znajdująca się na piersiach obydwu żołnierzy.

Aby sprawa nie poszła w zapomnienie przesyłam Wam owe zdjęcie. :)

Pozdrawiam!
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Sob 07 Wrz, 2013   

Faktycznie, niezwykła rzecz - strzelcy piechoty z pamiątkowymi odznakami żołnierskimi kawalerii... Duże guziki 22 mm górnych kieszeni dają sugestię, że to wczesny mundur wz. 36 z okresu pierwszej zmiany BS Legionowej. No i inicjały BS wpięte w naramienniki a nie w nasuwki, jak u kadry stałej... czy BS-y na prawych naramiennikach tak skrzętnie się schowały, że ich wogóle nie widać?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 09 Wrz, 2013   

Sarna napisał/a:
strzelcy piechoty z pamiątkowymi odznakami żołnierskimi kawalerii


Zaskoczyło mnie to - widac wyraznie odznaki pamiątkowe 1 Pułku Szwolezerów Józefa Piłsudskiego !!! Gdzies mi wcięło WKKP dla weryfikacji, ale z tego co sobie przypominam to w odznaka pamiatkowa 1 pszwol dla oficerów i zołnierzy była taka sama, bez zrozróznienia.
Ostatnio zmieniony przez ArturS Wto 10 Wrz, 2013, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rzadki 


Dołączył: 20 Maj 2010
Posty: 287
Skąd: Civitas Kielcensis
Wysłany: Wto 10 Wrz, 2013   

Różnice występowały ino w wykończeniu gwiazdy i detalach motywu wstęgi VM, ale zasadniczo to trudno to zauważyć na pierwszy rzut łoka.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Wrz, 2013   

Tak, odznaka była jednolita.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 10 Wrz, 2013   

Zarówno koszary Baonu Stolecznego jak i 1 pszwol miesciły sie w tej samej okolicy niejako sąsiadujac ze sobą, zadażalo sie, że w wydarzenia rocznicowe warty przed Komenda Miasta pełnili szwoleżerowie jak i piechota ( kojarzę seryjke zdjec z NAC ze zmiany takiej warty) - ale co takiego mogło sie wydarzc, ze zołnierze piechoty orzymali te odznaki pamiatkowe???
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Wto 10 Wrz, 2013   

I to jest moim zdaniem właściwy kierunek poszukiwań. Zdjęcia w Atelier często rządziły się własnymi prawami.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 12 Wrz, 2013   

Pamiętajcie, że odznaki czasami nadawano też np. honorowo. Prawo do noszenia tych odznak nie było na wyłączności żołnierzy danego pułku ... ostatnio widziałem tego typu ciekawostkę - legitymację odznaki 28pSK nadanej ... dyrektorowi gimnazjum:
http://aukcjamonet.pl/system/uploads/511d.jpg

Skłaniam się ku hipotezie Artura, b. możliwe że przyczynkiem do nadania mogła być tego typu sytuacja.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Nie 15 Wrz, 2013   

Mundury wyglądają na dopasowane - raczej w atelier nie mieli każdego rozmiaru. Nie sądzę też, żeby dziurawili swoje skarbowe mundury odznakami dla szpanu - takie rzeczy w BS raczej nie umknęłyby czujnemu podoficerowi. Też skłaniam się ku temu, że za coś je otrzymali - może jakiś czyn honorowy względem pułku bratniej broni?
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Wrz, 2013   

Paradoksalnie zdjęć Baonu Stołecznego i 1. pszwol jest bardzo niewiele, jedno z nielicznych z marca 1939 -
http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/60770:2/

Wiele wskazuje na fakt, że szeregowi noszą jedne z pierwszych mundurów wz. 36: kurtki z dużymi 22 mm guzikami górnych kieszeni.
To początek BS Legionowego, po 1 IV 1936, czyli jeszcze wcześniej niż na fot. z końca czerwca 1936 -
http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/130753:1/

Natomiast otwartym pozostaje pytanie, jakim czynem mogli odznaczyć się dwaj szeregowi piechoty, aby sobie zasłużyć na odznaki pamiątkowe pułku szwoleżerów, w dodatku w pierwszych tygodniach służby (kwiecień-maj 1936) w reprezentacyjnym Baonie Stołecznym...
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 16 Wrz, 2013   

To mnie właśnie najbardziej zastanawia... Szeregowi piechoty z odznakami 1. PS... coś tu nie gra. Jakoś nie znam, ani nie spotkałem się wcześniej we wspomnieniach, literaturze czy na zdjęciach z takimi przypadkami, żeby żołnierze pułku piechoty w służbie czynnej nosili odznaki pułku kawalerii. To by musiała być na prawdę bardzo wyjątkowa sytuacja.
 
 
pieczarka
[Usunięty]

Wysłany: Pią 04 Paź, 2013   

Musi coś było ważnego, że noszą te odznaki.
A tu coś w temacie
Zdjęcie ponoć przedstawia: "Przekazanie lancy z proporczykiem pułkowym przez delegację z dowódcą pułku ppłk. Januszem Albrechtem na czele 5. Pułkowi Strzelców Podhalańskich. Stoją od lewej adiutant 5PSP kpt.Jacek Bętkowski i dowódca 5 PSP ppłk.dypl.Tadeusz Klimecki.
Strzelcy podhalańscy zrewanżowali się szwoleżerom swoją odznaką pamiątkową."
 
 
Historyk
[Usunięty]

Wysłany: Nie 06 Paź, 2013   

przekazywanie na szczeblu oddziału darów było spotykane.
 
 
anyaa81
[Usunięty]

Wysłany: Pon 04 Lis, 2013   

Witam. Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji udziału ze zdjęcia. Nie bardzo znam się w tej tematyce, a bardzo mi zależny na rozpoznaniu miejsc i ludzi ze zdjęć, które są pamiątką po bracie babci. Służył on w 78 p.p z Baranowicz, a później został wysłany do Warszawy. Wydaje mi sie, ze jest to Baon Stołeczny Podlasko-Poleski z jednostka 78 pp z Baranowicz.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 04 Lis, 2013   

Fotografia została wykonana w Zamku Królewskim, w czasie wycieczki dla zołnierzy po Warszawie, jekie organizowano w wojsku dla rekrutów odbywajacych służbę w pułkach garnizonu warszawskiego oraz takze dla zołnierzy przybwjacych wraz kolejnymi zmianami służącymi w Baonie Stołecznym.

Z szybkich ogledzin zdjecia w oko wpadaja owelne odznaki pułkowe na mundurach oficera ( nszacego takze odznake pamiatkową szkoły podchorazych piechoty ).
Jak pamiętam taki owlany, symetryczny kształt maja własnie odznaki np 78pp z 20 DP lub 81pp z 30 DP. do próby sprecyzowania jakie konkrenie odznaki wdzimy mogę prowrócić w nieco pózniejszm czasie, chyba ,ze którys z Kolegów mnie uprzedzi i dokona porownań obrazu ze zdjecia z wzorcami odznak wchodzacymi podczas tej zmiany w grę :-)
 
 
anyaa81
[Usunięty]

Wysłany: Pon 04 Lis, 2013   

Bardzo dziękuję za szybka odpowiedz. Wujek napewno byl w 78 pp bo mam nawet jego ksiazeczke. A kto jest na tych kolejnych zdjeciach?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 04 Lis, 2013   

Tu bez wątpienia wydarzenia rozgrywają sie na dziedzińcu Zamku Królewskiego.
Żołnierze Baonu Stołecznego noszą białe rękawiczki zastrzezone tylko na wybarne w roku okazje.
W limuzynie widzimy Prezydenta RP I.Miościckiego, po prawej obok kierowcy w mundurze podhalańsklim siedzi jego adiutant kpt Hartman.
Na poprzednim zdjeciu ( auto widziane z lewej) w samochodzie widoczny, marszałek E. Rydz-Śmigły.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Pon 04 Lis, 2013   

Baon Podlasko-Poleski, 26 czerwca 1937 r., wizyta króla Karola II Rumuńskiego w Polsce
(widać go na zdjęciu DSC_1154), obok Prezydenta Mościckiego).
galeria fot NAC z tego dnia, zdjęcia do pary, z dziedzińca Zamku -
http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/47288:1/
http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/94066:1/

Bardzo piękne to zdjęcie DSC_1155 z widocznym dowódcą kompanii (konno z adiutantem). To najprawdopodobniej kpt. Leon Pieczyński, d-ca 3. komp. (z odznaką KOP na lewej kieszeni).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group