C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mundur wieczorowy
Autor Wiadomość
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Czw 01 Sty, 2009   Mundur wieczorowy

Mam taki problem. Buduję dioramę przedwojennej restauracji z parkietem tanecznym w skali 1/35. Będzie tam oficer jednego z lwowskich pułków piechoty, w mundurze wieczorowym.

Jak wyglądał pas do takiego munduru i jakiego był koloru??? Znalazłem tylko, że barwy ochronnej, ale nic mi to nie mówi.

Na marginesie proszę o potwierdzenie, że rękawiczki powinny być białe/kremowe. Czy przy mundurze wieczorowym noszono sznury oficera dyplomowanego?
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Pią 02 Sty, 2009   

Pas salonowy wz. 28 - taśma (wzór prążkowany poziomo z dwoma szlaczkami na skrajach) z jasnozielonej lamy szyta na zamszowej skórce (znam dwie wersje: beżową i zielonkawą), dwie szlufki ściągające (od strony klamry pasek skórzany /mocowany na dwa nity/ służący do regulacji i jednocześnie jako podkładka ochronna pod zapięcie klamry. Okrągła klamra z posrebrzanego brązu, z wizerunkiem głowy (lewy profil) rzymskiego legionisty, w pięknej stylizacji art deco; mocowana na dwóch posrebrzanych uszkach, z których lewe stanowiło część zapięcia na haczyk. Klamry produkowała Mennica Państwowa (sygnowane znakiem ze strzałką na rewersie). Dziś bardzo rzadki element w komplecie i w pełnym srebrzeniu.
Do kompletu, w tym samym wykonaniu, produkowano dwa rapcie do szabli paradnej wz. 21 (krótszy i dłuższy), z karabińczykami sprężynkowymi i klamerkami jednobolcowymi (były to elementy stalowe i niklowane tak samo jak pochwa i głownia szabli; klamerki wzoru francuskiego, owalne i profilowane po łuku). Rapcie liczyły sobie po dwie oczkowane, stalowe dziurki.
Rapcie były zaczepiane na skórzany pasek u spodni (szasery) wzorem austriackim; dłuższy rapeć na kółko (zamszowy pasek na mosiężnej szlufce zapinany na mosiężny bolec), krótszy na pasek (doszyta szlufka). Tak więc rapcie wychodziły spod lewej poły kurtki mundurowej i - podobnie jak rapcie długie skórzane do munduru służbowego - utrzymywały szablę nisko: przy chodzeniu i siadaniu trzeba było podciągać szablę lewą ręką lub - przy pasie oficerskim wz. 24 - wykorzystywać łańcuszek z haczykiem lub haczyk.
Wystąpienie w mundurze wieczorowym przy szabli regulowały przepisy/zarządzenia: najczęściej stosowano zasadę: gdzie osoby cywilne są we fraku lub smokingu.
Ordery i odznaczenia polskie (w tym sznury naramienne, pojedyncze, podwójne - jako odznaka) - zawsze.
Wizyty, akademie, bale, rauty, premierowe przedstawienia teatralne, koncerty, uroczystości rodzinne. Jedynie przy skromniejszych szabla nie obowiązywała.

Co do rękawiczek - wyłącznie białe błyszczące.
Irchowe (białe) - ubiór służbowy wielki.
Irchowe (kremowe) - pozaregulaminowe, dozwolone poza służbą.

Pathe, wszelkie szczegóły, wymiary oraz wątpliwości i zapytania - na priv, chętnie pomogę.
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Sob 03 Sty, 2009   

To skala 1/35, więc nie wszystko widać. Boję się oceny niemodelarzy, ale wyszło mi to :)

Kapitan dyplomowany 40 pułku piechoty, odznaczony Medalem 3 maja, odznaka pułkowa, P.O.S. W ręku butelka Śliwowicy :)



Tu jeszcze z białym pasem - jak widać wyżej przemalowałem.


A masz może wiedzę na temat wieczorowego munduru oficerów lotnictwa? Czy kordzik był przy mundurze na takich samych zasadach jak szabla?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group