C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Korpus Ochrony Pogranicza
Autor Wiadomość
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Sob 17 Mar, 2007   

Cytat:
KOP podlegal pod MSWojsk jek reszta wojska.


Sprostowanie:
- MSWojsk (gabinet ministra, wiceministrów, departamenty: uzupełnień, piechoty, kawalerii, artylerii, aeronautyki, saperów, łączności, uzbrojenia, inżynierii, intendentury, zdrowia, budownictwa, sprawiedliwości, broni pancernych, żandarmerii, polowa kuria biskupia, biuro wyznań niekat.)
- GISZ Generalny Inspektor Sił Zbrojnych, inspektorowie, generałowie do prac, Sztab Główny, szefowie fortyfikacji i komunikacji wojsk., Wydział Wojsk. Kom. Gdańsk, attache wojsk. (CWSW, WSWoj., WBH z Arch.Woj., CBW)
- Władze Okręgowe D.O.K. I-X
- Władze Garnizonowe
- Wielkie jednostki (armie, grupy operacyjne, dywizje)
- Małe jednostki (pułki, szkoły, zakłady) wg. podzialu na bronie, slużby, szkoły
- Marynarka Wojenna
- Instytucje naukowe

a gdzie Korpus Ochrony Pogranicza?
Otóż KOP był organem wykonawczym władz państwowych w zakresie ochrony granic i podlegał bezpośrednio M.S. Wewn.; personel oficerski i podoficerski - na drodze przeniesienia z wojska; warunkiem dla oficerów było sprawowanie dowództwa w WP, a szeregowi zaw. musieli godzić się na służbę conajmniej 3-letnią.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Sob 17 Mar, 2007   

Nie do konca.
Cytuje za J Prochowiczem "Korpus Ochrony Pogranicza 1924-1939" str 17:
"...Korpus Ochrony Pogranicza [...] podlegał: Ministerstwu Spraw Wojskowych - pod wzgledem personalnym i wyszkolenia; oraz Ministerstwu Spraw Wewnętrznych - pod wzgledem ochrony granicy, bezpieczeństwa w pasie granicznym i budzetu. W maju 1938 roku podporzadkowano KOP Generalnemu Inspektrowi Sil Zbrojnych w sprawach: przygotwan do zadan wojennych oraz wywiadu i kontrwywiadu.[...] Zadanie zoragnizowania Koprpusu Ochrony Pogranicza bedacego czescia sil zbrojnych, powierzono Ministerstwu Spraw Wojskowych[...] 12 wrzesnia 1924 roku..."

Byla jeszcze jedna podobna formacja- Straz Graniczna SG strzegaca granicy zachodniej i czesciowo poludniowej, ktora jednak nie nalezala do sil zbrojnych gdyz podlegala w calosci Ministerstwu Spraw Wewnetrznych.
O ile w KOP sluzyli zolnierze, o tyle w SG sluzyli funkcjonariusze.

pozdrawiam,
Artur
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Sob 17 Mar, 2007   

Wiedzę opieram na Kalendarzu Wojskowym 1933/34 i na Informacyjnym Kalendarzu Wojskowym 1939:

"Dowództwo Korpusu Ochrony Pogranicza
Warszawa, Chałubińskiego 3b
Dowódca Korpusu Ochrony Pogranicza
Gen. bryg. Jan Kruszewski
Dowódca korpusu sprawuje dowództwo nad wszystkimi wchodzącymi w skład korpusu ochrony pogranicza jednostkami i podlega w zakresie ochrony granic bezpośrednio ministrowi spraw wewnętrznych.
Dowódcy korpusu bezpośrednio podlegają brygady, dywizjon żandarmerii i szkoły korpusu.
W skład dowództwa korpusu wchodzą sztab z szefem na czele i szefostwa służb.
W skład brygad korpusu wchodzą dowództwa brygad, pułki oraz bataliony piechoty i szwadrony kawalerii."


O zależnościach w stosunku do MSWojsk. nie ma ani jednej wzmianki; jedynie szkolenie odnosi się do obowiązujących instrukcji i regulaminów wojskowych; ale już choćby przy okazji wyliczania wszystkich szkół wojskowych nie wymienia się szkół KOP - są one osobnymi, autonomicznymi jednostkami pod nadzorem MSWewn. (centr. szkoła oficerska KOP, podoficerów zawodowych KOP).

Podporządkowanie w marcu 1938 GISZ (czyli generalnemu inspektorowi, Wodzowi Naczelnemu Marsz. E. Rydzowi-Śmigłemu) w zakresie wywiadu to inna sprawa.

Zaś
"Straż graniczna jest organem wykonawczym skarbowych władz celnych.
Na czele straży granicznej stoi podległa ministrowi skarbu Komenda Straży Granicznej. Warszawa, Żulińskiego 10"
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Nie 18 Mar, 2007   

Płaszcz jest wspanialy - Piekna sztuka! :-)

No wlasnie - czyli wszysko sie trzyma kupy. Wzmianka w kalendarzu mowi o podleglosci Min Spraw Wewn w zakrsie ochrony granic a cala reszte podleglosci i zadan o ktorych pisze Prochowicz pomija. Tymaczem Prochowicz pisze o calosci podleglosci - od zarania Koprpusu po rok 1939.
Rozkaz o powaloniu KOP wydalo MS WOJSK, zasady rekrutacji zolnierzy do sluzby w KOP wydalo MS WOJSK uwzgledniajac jedynie wymagania MS WEWN, dobor rekruta realizowano porzez wojskowe PKU, podoficerowie zaw i oficerowie trafiali do Korpusu na drodze selekcji z innych jednostek WP na drodze przeniasienia.

Spawy kdrowe i szkolenia
Szkolenie zolnierza czy zawodowego podoficera KOP - konkrtenie piechura, kawalerzysty, lacznosciowca, sapera, zandarma... gdyz z tych rodzajow broni i sluzb skladal sie KOP musialo odbywac sie przez szkoly i kursy czysto wojskowe, najwazniejszym zadaniem KOP bylo bowiem wojskowe zabezpieczenia rejonow przygranicznych i wymagalo wiedzy wojskowej uzupelnionej szkoleniem dotyczacym bezposrednio ochrony granicy czyli - konkretnie strzezenia nianaruszalnosci znakow granicznych,niedopuszczenia do nielegalnych przekroczen granicy i zagadnien skarbowych a to juz sa wymagania MS Wewn. i fachowcow szkolacych kadre KOP w tym zakresie dostarczac musialo MS Wewn czy nawet Min Skarbu ?.

Reasumujac - na KOP nalezy patrzec jako czesc sil zbrojnych, formacje wojskowa, realizujaca zadania wojskowego zabezpieczenia pogranicza i ochrony granicy o podleglosci wobec 2 ministerstw zgodnie z powerzonymi i realziowanymi zakresami zadan.

pozdr,
Artur
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group