C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
SPRP ... szukam fotki
Autor Wiadomość
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 31 Sie, 2006   SPRP ... szukam fotki

... czy ktoś ma w swoich zbiorach fotkę na której widac absolwenta SPRP, który ma na rekawie naszyty 2 cm szerokości galon srebrny z 2 mm czerwoną wypustką po środku ?

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Sob 02 Wrz, 2006   

Bolek - DO BRONI nr 2 2006, strona 50 - fotka przedstawiajaca plutonowego podchorazego na stazu w baonie.

pozdr,
Artur
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Sob 02 Wrz, 2006   

Dzieki Arturze, pojawiło się pare fotek w sieci, które rozwiązały mój problem ... oto one:

Teraz jedyne nad czym dumam to skąd wziać współcześnie taki galon ... ?









 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Sob 02 Wrz, 2006   

super zdjecia.
Bolek - randes vous po łodzkich i podłodzkich hurtowniach z dodatkami krawieckimi lub hurtowniami dodatkow do firan i zasłon, hayrtownie tkanin do mebli i wnetrz stylowych etc etc - masz tam u siebie najwieksze w Polsce takie eldorado :śmiech: galy mi wyszly jak zobaczylem te ilosc hurtowni :szok:
Jesli znajdziesz ok 2 cm tasme to karmazynowy pasek da sie nadziergac maszynowo nawet domowym sposobem.

pozdr,
Artur
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pon 04 Wrz, 2006   

Czy ktoś dysponuje jakimś wykazem rzeczy osobistych/mundurowych jakie powinien mieć na sobie podoficer zawodowy (w pułku piechoty) w momencie gdy nosił strój garnizonowy ? Interesują mnie wszelkie duperele jak rękawiczki, zegarek, pas główny itp ...
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pią 08 Wrz, 2006   

Pytanie za 10pkt. - czy podchrąży rezerwy w stroju garnizonowym, pozasłużbowym mógł nosić skorzane rękawiczki jak podchorążowie SP czy oficerowie ?
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Sob 09 Wrz, 2006   

Dz. Rozk. Nr 4/34 poz. 75 cytowanego jako obowiazujacy w 1938/39r. a dotyczacy "Wyekwipowanie oficerow i chorazych rezerwy". O rekawiczkach nie ma sladu, ale to wykaz "wyekwipowania w naturze" pozostajacego wlasnoscia skarbu panstwa.

W innym zrodle:
Zaopatrzenie materialowe - material intendencki - mundury - zaopatrzenie mundurowe szkol:
Czesci ubioru wyjsciowego:
a) rogatywki kamgarnowe z barwnemi otokami
b) spodnie ciemne kamgarnowe z lampasami, ponadto dla podchorazych najstarszego rocznika.
c) kurtki kamgarnowe kroju oficerskiego
d) pasy polowe oficerskie (bez paskow przez ramie) wykonuja wzglednie zakupuja szkoly we wlasnym zakresie
Podchorazym, mianowanym podporucznikami, moga komendy szkol pozostawic na wlasnosc ubranie kamgarnowe, 1 plaszcz sukienny, 1 pare trzewikow chromowych, bielizne osobista i pas oficerski za zaplata 50% rzeczywistych kosztow.
Inne przedmioty umundurowania i oporzadzenia oraz posciel otrzymuja szkoly z ogolnych zapasow.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Paź, 2006   

Z wycieczki do MuzWP:
podchorazy broni jezdnej - spojrzcie na ten szyk:
to jest to o czym juz wielokrotnie mowilem - KSZTALT KIESZENI jest modelowany do sylwetki (dzielo mistrza krawieckiego); rysunki techniczne intedentury zatw. przez MSWojsk. SA JEDYNIE WZOREM TECHNICZNYM.
Stojka i ksztalt kolnierza oraz rozmieszczenie guzikow (tu zbyt wysoko zapiety w muzeum pas glowny) absolutnie wzorcowe:
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Paź, 2006   

Czy mnie oczy mylą czy to gabardyna ? Moim zdaniem pas jest w dobrym miejscu.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Paź, 2006   

Cytat:
Czy mnie oczy mylą czy to gabardyna ?


Tak, w Dz. Rozk. Nr 4/34 poz. 75 cytowanego jako obowiazujacy w 1938/39r. a dotyczacy "Wyekwipowanie oficerow i chorazych rezerwy" jest okreslany jako kamgarn oficerski.

Pisalem o tym dwa posty wyzej;
c) kurtki kamgarnowe kroju oficerskiego

Cytat:
Moim zdaniem pas jest w dobrym miejscu.


Czasem tak jest na zdjeciach, ale prawidlowo ostatni powinien byc schowany - patrz na fot nr 3 w Twoim poscie cytowanym z Odkrywcy.
 
 
michał ł
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Paź, 2006   

Ostatni guzik pełnił też rolę "trzeciego haka"
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Paź, 2006   

Nie wiem skąd ale od "zawsze" kojarzy mi się, że pas powinien być między 6 a 7 guzikiem - dokładnie jak na foto z MWP. W wypadku kurtek oficerskich układa się to zwykle inaczej bo mają one już nieco inny krój - są "fasowane" - często krótsze i bardziej obcisłe. Wydaje mi się też że często spotyka się, że guziki sa wszywane w taki sposób, że ostatni dolny jest minimalnie nad linią kieszeni dolnych (w wymaganiach minimalnie pod).

Z drugiej strony ciekawi mnie jaki był klucz do munduru kamarganowego ? Wiele zdjeć przecież pokazuje podchorążych rezerwy w suknach. Co o tym myślicie ? Ja przyznam, że raczej traktuje to jako opcję dla zamożniejszych - jak ktoś miał finanse, to po zakończeniu szkolenia mógł sprawić sobie ładny galowy mundur stylizowany na oficera.

Bo spotyka się i takie i takie fotki:

Sukna:




Gabardyna:


Tomku mam nieodparte wrażenie że ten cytat:

Cytat:
Zaopatrzenie materialowe - material intendencki - mundury - zaopatrzenie mundurowe szkol:
Czesci ubioru wyjsciowego:
a) rogatywki kamgarnowe z barwnemi otokami
b) spodnie ciemne kamgarnowe z lampasami, ponadto dla podchorazych najstarszego rocznika.
c) kurtki kamgarnowe kroju oficerskiego
d) pasy polowe oficerskie (bez paskow przez ramie) wykonuja wzglednie zakupuja szkoly we wlasnym zakresie
Podchorazym, mianowanym podporucznikami, moga komendy szkol pozostawic na wlasnosc ubranie kamgarnowe, 1 plaszcz sukienny, 1 pare trzewikow chromowych, bielizne osobista i pas oficerski za zaplata 50% rzeczywistych kosztow.
Inne przedmioty umundurowania i oporzadzenia oraz posciel otrzymuja szkoly z ogolnych zapasow.


Odnosi się do podchorązych SP - przyszłych oficerów zawodowych. Nie ma mowy chyba o tym, żeby podchorąży rezery paradował w spodniach z lampasami. Podobnie nie może być mowy o "rocznikach", czy o "najstarszym roczniku" w SPR - wydaje mi się że ten fragment rozkazu tyczy się zwykłej szkoły podchorązych. Być może się myle, ale na nos mi coś tu nie pasuje ... :)
Ostatnio zmieniony przez bolas Czw 26 Paź, 2006, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 26 Paź, 2006   

bolas napisał/a:
Wiele zdjeć przecież pokazuje podchorążych rezerwy w suknach. Co o tym myślicie ? Ja przyznam, że raczej traktuje to jako opcję dla zamożniejszych - jak ktoś miał finanse, to po zakończeniu szkolenia mógł sprawić sobie ładny galowy mundur stylizowany na oficera.

Tomku mam nieodparte wrażenie że ten cytat:

Odnosi się do podchorązych SP -


Dokładnie tak.

pozdrawiam,
Artur
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Paź, 2006   

Ale ja nie polemizuje na temat - kamgarn czy sukno - ale o rodzaju zmian krawieckich w stosunku do wskazan rysunku technicznego w dokumentach intendentury!!!

Cytat odnosil sie jedynie do dodatkow np. rekawiczek o ktorych rozmawialismy wczesniej - a tylko taki - dot. szkol zaw. - znalazlem.
Dalej opisuje moja fotke z MuzWP - a jest to oczywiscie pchor (na Twoje "Czy mnie oczy mylą czy to gabardyna?") w kamgarnowej kurtce o ktorej jest mowa wlasnie w przytoczonym wczesniej tekscie o szkolach.

Wiec dalej:
Sposrod przytoczonych przykladow - na fot "Plut. pchor. Marian Mager, 29psK" - dobrze widac "krawiecka interpretacje" ksztaltu gornych kieszeni.
Ostatnio zmieniony przez Sarna Czw 26 Paź, 2006, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Paź, 2006   

:śmiech: :śmiech: :śmiech: tośmy się zupełnie nie zrozumieli ;) bo ja nawet nie pomyślałem, że chodzi o rekawiczki ... ;)

Cytat:
Dalej opisuje moja fotke z MuzWP - a jest to oczywiscie pchor. zawodowy (...) w kamgarnowej kurtce o ktorej jest mowa wlasnie w przytoczonym wczesniej tekscie o szkolach zawodowych.


Manekin z muzeum jak dla mnie wyglada na podchorążego rezerwy (kawalerii), to raczej na pewno nie zawodowy -> makaron na naramienniku plus galon z czerwoną wypustką dookoła mankietu, bez opuszczania w dół ... za to faktycznie chyba prawdopodobnie kurteczka jest uszyta prywatnie.

A co do krawieckich interpretacji - pewnie tu się zgodzę - w końcu przyszli oficerowie (podchorążowie zawodowi) szyli te pierwsze kurtki prywatnie u różnych krawców - każdy szył inaczej, poza tym jak już pisałem dośc mocno widać w tych kurtkach ewidentną stylizacje pod oficerów.

Z resztą często spotyka się ten motyw we wspomnieniach można przeczytać o marzeniach jakie snują podchorążowie o tej pierwszej kurtce supereleganckiej, która już wkrótce zastąpi zwykłą paskudną kurtkę.

Wracając do rękawiczek - ciekawe jak to było - bowiem skoro można było nieco naginać przepisy i paradować po SPR w kamarganowej kurtce ustylizowanej na oficerską, z małymi odstępstwami od wymagań tech., to czy wielkim wykroczeniem było np. noszenie rękawic - też na wzór oficerski ? Podejrzewam, że mogło się to nagminnie zdarzać ... mi np. bardzo podoba się ten motyw i jak tylko dopadnę ładnę rękawiczki nie powstrzyma mnie nawet tydzień paki i gromy porucznikowe :)
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Paź, 2006   

Jak to?
Cytat:
O rekawiczkach nie ma sladu, ale to wykaz "wyekwipowania w naturze" pozostajacego wlasnoscia skarbu panstwa.


A teraz sam sie walnalem - "makaron" i galon z karmazynowa wypustka: podchr. rezerwy kawalerii!

Rekawiczki byly absolutnie nieodzownym elementem mody lat 20. i 30. i byly uzywane przez wszystkich chcacych - jak bysmy to dzis nazwali - poczuc sie bardziej "trendy" obywateli.
Powszechne w uzyciu rekawiczki nieregulaminowe, z bezowego zamszu, byly noszone do munduru pozasluzbowego nawet w pelni lata - czesto obie trzymane w lewej dloni.
Bo tez rekawiczki noszono w calej Europie, a styl wyznaczaly znane postacie z teatru i kina.
Moda kobieca konca lat 30. preferowala jasne rekawiczki do prawie kazdej kreacji we wszystkie pory dnia i roku.

W temacie SPRP - ciekawy zbieg okolicznosci na Allegro: Dywizyjny Kurs Podchorazych Rezerwy Piechoty w szkole w Bydgoszczy. 15DP
http://allegro.pl/item135...azych_nr_3.html
http://allegro.pl/item137...ch_rezerwy.html
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 26 Paź, 2006   

Sarna napisał/a:
A teraz sam sie walnalem - "makaron" i galon z karmazynowa wypustka: podchr. rezerwy kawalerii!



tak, ale proporczyk pomarańczowo czarny to broń pancerna.
a wiec podchoraży rezerwy broni pancernej. :mruga:

pozdr,
Artur
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Paź, 2006   

Sarna napisał/a:
Jak to?
Cytat:
O rekawiczkach nie ma sladu, ale to wykaz "wyekwipowania w naturze" pozostajacego wlasnoscia skarbu panstwa.


Czytać ze zrozumieniem i powoli ... muszę się zmusić :) 99% postów przeglądam w biegu ... stąd czasem mimo że napisane jak wół to nie widzę ;)
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Paź, 2006   

Podchorąży rezerwy broni pancernej ? Hmmm walnąłem z tą kawalerią bo mi się skojarzyły patki ... a to ciekawostka wielka, z pamięci bowiem coś mi się kojarzy, że SPR w Modlinie powstała bardzo późno - chyba dopiero w 1938 roku. Rzadka sprawa - z domu będe mogł napisać coś więcej, nie mam pod reką materiałów.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 26 Paź, 2006   

"kursy dla szeregowych z cenzusem" istniały jeszcze w ramach Centalnej Szkoły Czołgów i Samochodów Pancernych w Warszawie. W 1935 pod nazwa Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych ,Centrum to znalazło siedzibe w Modlinie a od 1936 w ramach CWBPanc rozpoczeła działalaność Szkoła Podchorążych (zawodowych)Broni Panc.
Kurs dla podchorżazych REZezerwy przeprowadzony w Modlinie jest wymieniony pod data 1937.
Stosunkowo pozno w Polsce zadbano o kształcenie odrebnych kadr dla broni pancernej - zwazywszy ze bron pancerna jako taka wydorebnina zostala w roku 1930. wczesniej samochody pancerne podlegaly kawalerii a czolgi piechocie... ciekawe.

pozdrawiam,
Artur
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group