C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Warszawska Brygada Pancerno Motorowa
Autor Wiadomość
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 13 Lip, 2022   

Poniżej fragment z książki J. Nowakowskiego "Z proporczykiem na antenie" o tym jak na szybko zmotoryzowani "kobylarze" (nawet tak autor nazwał rozdział z tym fragmentem) potrafili się przedzierzgnąć w "zwykłych żołnierzy miejscowego garnizonu". :D

Co ciekawe to już drugie miejsce, gdzie usłyszałem o pożyczaniu elementów umundurowania między formacjami. Pierwszym była relacja z pierwszej ręki od p. płk. Baszaka o tym jak w trakcie kursu podchorążych rezerwy przy 6 DP w Krakowie pożyczał na randki piękny długi płaszcz wz. 36 od kolegi z LA, bo sam na kursie otrzymał kusą wz. 19-tkę.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Lip, 2022   

Troszkę off-top, ale może nie każdy zna to nowe wydawnictwo o WBPM:
https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/161588,Warszawska-Brygada-Pancerno-Motorowa-jako-zaporowy-zwiazek-taktyczny-w-1939-roku.html
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pią 15 Lip, 2022   

Żaden off-top, wielkie dzięki za cynk!
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Wto 16 Sie, 2022   

W trakcie lektury ciekawej książki J. Majki "10 Brygada kawalerii na Śląsku Cieszyńskim w 1938 roku" natrafiłem na fajne zdjęcie kadry brygady i 10 psk w kurtkach skórzanych wz.36. U dwóch oficerów widać kurtki o nieprzepisowej długości, które bardziej przypominają niemieckie skórzane płaszcze oficerskie w jakich lubował się m.in. marsz. Rommel.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 24 Sie, 2022   

Kolejna ciekawa fotka motorowa, tym razem z publikacji "Śladami Czarnej Brygady - Zmotoryzowana 10 BK w fotografii (1937-1939)" J. Majki.

Fotografia prezentuje powitanie gen. Kasprzyckiego na dworcu w Bielsku przez kompanię reprezentacyjną 10 psk wraz z jej dowódcą płk. Cieślińskim.

Czy tylko dla mnie coś na tym zdjęciu jest mocno nie tak?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 25 Sie, 2022   

Widoczni oficerowie jak i strzelcy 10 psk w szyku w tle wyglądają normalnie przy tego typu wystąpieniach.
Jeden z oficerów zamiast płaszcza nowego wzoru nosi płaszcz wzoru starego.

Po czym odróżnić strzelców z 10psk od ułanów z 24 pul? Po ładownicach!
W 10 psk noszono cały czas ładownice austrwęgierskie. Widać je również na fotach ze Spisza z listopada 1938.

Poza tym niczego budzącego uwagi więcej nie dostrzegam. A co zaobserwowałeś?
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Czw 25 Sie, 2022   

Właśnie o ten płaszcz płk Cieślińskiego mi chodziło: ma on na sobie płaszcz starego wzoru dla szeregowych, jednorzędowy (widać to na innych zdjęciach) bez pęta. Wolno mu było?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 25 Sie, 2022   

Aż do 1935 r płaszcz noszony przez oficerów do ubioru służbowego, wystąpień w szyku zwartym i polowego miał fason ogólnowojskowy,, taki jak dla szeregowych.
W kawalerii praktyczniee taki sam jak zołnierzki, w piechocie zaś nieco dłuższy niz płaszcze szergowych oraz z rozcieciem z tyły ( u szeregowych piechoty brak).
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 26 Sie, 2022   

No dobra, nie wytrzymałem ;-) . Jeśli mowa o tym zdjęciu to jeszcze bardziej interesująca jest lewa, przycięta i tym samym niewidoczna część tego zdjęcia. Dla mnie przed laty gdy fotografię te zobaczyłem po raz pierwszy była to wręcz eureka.
Na kadrze oryginalnym, nie przyciętym jest bowiem pokazany sposób noszenia ładownic przez obłsugę rkm jaka etatowo znajdowała się w każdej sekcji strzelców zmot.

To właśnie w 10 BK wypracowano sposoby noszenia oporządzenia, jakie ppózniej zmnalazły wykorzystanie w Instrukcji z 1939 roku, na czym z kolei oparto wyposażenie drugiej niemal identycznej strukturalnie brygady motorowej czyli WBPM.

Dokładnie tak jak na lewej części tego zdjęcia ( widoczna w oryginalnym kadrze) wyekwipowane będą obsługi rkm w naszym plutnie strzeleckim Pułku Strzelców Pieszych na tegorocznej inscenizacji pod Tomaszowem.

Obraz ów z punktu widzenia tzw " obiegowych opiniii" jest zaskakujący, choć przed laty była już o tym rozmowa chyba na "Odkrywcy", dlatego przypuszczam iż po inscenizacji powinniśmy się spodziewać jawnych lub raczej skrywanych pokątnie aktów hejterskich różnych nam " życzliwych" i nie dostatecznie orientujących się w umundurowaniu i wyposażeniu formacji motorowych ludzi.
W Tomaszowie także mam nadzieję iż najedziemy nieco czasu na wykonanie zdjęć rekonstrukcyjnych ilustrujących ten akurat problem do artykułu o tym traktującego w celach edukacyjnych.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pią 26 Sie, 2022   

ArturS napisał/a:
Aż do 1935 r płaszcz noszony przez oficerów do ubioru służbowego, wystąpień w szyku zwartym i polowego miał fason ogólnowojskowy,, taki jak dla szeregowych.
W kawalerii praktyczniee taki sam jak zołnierzki, w piechocie zaś nieco dłuższy niz płaszcze szergowych oraz z rozcieciem z tyły ( u szeregowych piechoty brak).


No to mnie zaskoczyłeś, choć muszę przyznać, że nie interesuję się aż tak okresem przed 1935 rokiem, więc pewnie mam braki w tym zakresie - dotąd byłem święcie przekonany, że do czasu wprowadzenia płaszczy wz.36 oficerowie używali płaszczy dwurzędowych wz.24.

Inna sprawa, że zdjęcie pochodzi z końca roku 1938, czyli już grubo po formalnym wprowadzeniu oficerskich płaszczy wz.36.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 26 Sie, 2022   

Płaszcze oficerskie wz 24 - bardzo eleganckie - miały inne przeznaczenie. Używano je do ubioru pozasłużbowego i raczej indywidulanych wystąpień, poza szykami zwartymi.
Choć w 1938 plaszcze wz 24 były "przeterminowane" znam kilka fotografii, gdzie eleganci z wysokimi stopniami noszą je jeszcze do wyjścia a nawet w delegacji, choć już ne powinni zgodnei z rozkazami. Ale to nieliczne wyjątki.
Przed płaszczami wz 36 w roku 1935 pojawił się bardzo podobny do nich nowy typ płaszcza, ale jeszcze nie tak subtelnie dopracowany jak wz 36. Dziś oba te typy są utożsamiane.
Pamietać tez trzeba o okresach donasznaia płaszczy oraz …. nie tyle może ignorancji co raczej unifikacji. To zdjęcie to przecież okres jesieni 1938 gdy pułk był podneisiony do stopy wojennej wobec spodziewanych akcji bojowych z armią czechosłowacką. Umundurowanie jest tu polowe. Okryciem wierchnim strzelców są plaszcze kawaleryjskie wz 19. A ów oficer nie przybył do żołnierzy " z zewnątrz na chwilkę". Przypomnijmy sobie smutny przypadek mjr Rago z Przełczy Zdziarskiej.
Fasan fajna rzecz, ale w linii nie koniecznie warto się wyróżniać. Mogło chodzić o takie podejście jełsi idzie o wybór okrycia wierzchniego w polu przez wyższego dowóedcę.
Uwaga już poza osobą pułkownika - osobna grupa oficerów noszących aż po rok 1939 w polu płaszcze żołnierskie to oficerowie rezerwy powoływani na ćwiczenia rezerwy czy mobilizowani w 1939 roku korzystający z należności skarbowej.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pią 26 Sie, 2022   

ArturS napisał/a:

Choć w 1938 plaszcze wz 24 były "przeterminowane" znam kilka fotografii, gdzie eleganci z wysokimi stopniami noszą je jeszcze do wyjścia a nawet w delegacji, choć już ne powinni zgodnei z rozkazami. Ale to nieliczne wyjątki.


Też kojarzę zdjęcie kilku bodajże generałów, gdzie jeden rodzynek ma dwurzędówkę a reszta nowe wz.36, jak znajdę na dysku to się podzielę.


ArturS napisał/a:

Pamietać tez trzeba o okresach donasznaia płaszczy oraz …. nie tyle może ignorancji co raczej unifikacji. To zdjęcie to przecież okres jesieni 1938 gdy pułk był podneisiony do stopy wojennej wobec spodziewanych akcji bojowych z armią czechosłowacką. Umundurowanie jest tu polowe. Okryciem wierchnim strzelców są plaszcze kawaleryjskie wz 19. A ów oficer nie przybył do żołnierzy " z zewnątrz na chwilkę". Przypomnijmy sobie smutny przypadek mjr Rago z Przełczy Zdziarskiej.
Fasan fajna rzecz, ale w linii nie koniecznie warto się wyróżniać. Mogło chodzić o takie podejście jełsi idzie o wybór okrycia wierzchniego w polu przez wyższego dowóedcę.


Mój nos podpowiada mi, że mogło chodzić o wygodę - płaszcz wz.19 miał duży kołnierz, który w razie potrzeby postawienia dawał zapewne lepszy komfort cieplny niż wz.36, szlufki do podtrzymywania pasa były pewnie stabilniejsze niż oparcie pasa na pęcie, z przodu poza trochę szerszym kołnierzem płaszcz szeregowych wz.19 w zasadzie wyglądał jak oficerski wz.36, więc różnica nie była zbyt widoczna - ja sam zwróciłem uwagę na inny model zapewne dlatego, że pułkownik stoi tyłem i dodatkowo po obu jego stronach stoi dwóch oficerów z płaszczami z pętem. Jest sporo jego zdjęć, gdzie widać go z przodu i nie miałem na tyle wnikliwego oka, żeby stwierdzić, że ma na sobie wz.19. Poniżej jedno z bardziej znanych zdjęć, gdzie widać, że faktycznie pułkownik ma płaszcz o szerszym kołnierzu, czyli wz.19. Co ciekawe trębacz ma już płaszcz szeregowego nowego wzoru z kontrafałdą na plecach.


ArturS napisał/a:

Uwaga już poza osobą pułkownika - osobna grupa oficerów noszących aż po rok 1939 w polu płaszcze żołnierskie to oficerowie rezerwy powoływani na ćwiczenia rezerwy czy mobilizowani w 1939 roku korzystający z należności skarbowej.


Jasna sprawa, stąd przecież zdjęcia oficerów rezerwy w kurtkach wz.19, które już kilka razy pojawiały się nawet na tym forum. Bardziej mnie dziwiło, że taka sytuacja jest w przypadku dowódcy pułku, który sam miał obowiązek zatroszczyć się o swoje umundurowanie.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 26 Sie, 2022   

Wniosek jest taki iż widoczny płaszcz wz 19 był płaszczem polowym pułkownika wśród przedmiotów umundurowania jakimi dysponował.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Sob 27 Sie, 2022   

ArturS napisał/a:
No dobra, nie wytrzymałem ;-) . Jeśli mowa o tym zdjęciu to jeszcze bardziej interesująca jest lewa, przycięta i tym samym niewidoczna część tego zdjęcia. Dla mnie przed laty gdy fotografię te zobaczyłem po raz pierwszy była to wręcz eureka.
Na kadrze oryginalnym, nie przyciętym jest bowiem pokazany sposób noszenia ładownic przez obłsugę rkm jaka etatowo znajdowała się w każdej sekcji strzelców zmot.

To właśnie w 10 BK wypracowano sposoby noszenia oporządzenia, jakie ppózniej zmnalazły wykorzystanie w Instrukcji z 1939 roku, na czym z kolei oparto wyposażenie drugiej niemal identycznej strukturalnie brygady motorowej czyli WBPM.

Dokładnie tak jak na lewej części tego zdjęcia ( widoczna w oryginalnym kadrze) wyekwipowane będą obsługi rkm w naszym plutnie strzeleckim Pułku Strzelców Pieszych na tegorocznej inscenizacji pod Tomaszowem.

Obraz ów z punktu widzenia tzw " obiegowych opiniii" jest zaskakujący, choć przed laty była już o tym rozmowa chyba na "Odkrywcy", dlatego przypuszczam iż po inscenizacji powinniśmy się spodziewać jawnych lub raczej skrywanych pokątnie aktów hejterskich różnych nam " życzliwych" i nie dostatecznie orientujących się w umundurowaniu i wyposażeniu formacji motorowych ludzi.
W Tomaszowie także mam nadzieję iż najedziemy nieco czasu na wykonanie zdjęć rekonstrukcyjnych ilustrujących ten akurat problem do artykułu o tym traktującego w celach edukacyjnych.


Muszę przyznać, że na początku nie do końca zrozumiałem o co Ci dokładnie chodzi, ale odnalazłem oryginalne zdjęcie w pełnym rozmiarze i studiując dokładniej drugi plan faktycznie zobaczyłem coś, co normalnie uznałbym za nietypowe. Rozumiem, że jakiś szerszy opis tego zjawiska pojawi się w galerii postaci po Tomaszowie, więc na razie nie dopytuję więcej ;-)
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pią 02 Wrz, 2022   

Generalnie płk Cieśliński dosyć swobodnie podchodził do przepisów mundurowych: popatrzcie na sposób noszenia wstążki VM na płaszczu.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Sob 06 Maj, 2023   

Ostatnio zmieniony przez kiler Śro 10 Maj, 2023, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Nie 07 Maj, 2023   

kiler napisał/a:
Ostatnio odbyła się na UJ konferencja ,,W obronie Niepodległej - Wojsko Polskie w kampanii wrześniowej 1939 roku”, na której jeden z referatów wydaje się szczególnie interesujący w kontekście pancerno-motorowym. Organizatorzy obiecali udostępnienie zapisu konferencji, więc może uda się poznać jego treść.


Szukałem linka do jakiegoś zapisu online z tej konferencji, ale niestety bezskutecznie. Wrzucisz jak znajdziesz? Tam była masa innych ciekawych tematów też.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 10 Maj, 2023   

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group