C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ciekawostki mundurowo-sprzętowe WP II RP
Autor Wiadomość
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 21 Kwi, 2020   

Szwoleżerowie z 1 pszwol grudzień 1932 w ubiorach służbowych uroczystych do wystąpienia pieszo. Widoczne typowe w pułku szelki francuskie. Tych przykładów jest dużo.

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 21 Kwi, 2020   

Defilada 1 pSk W Garwolinie. Strzelcy konni w zimowych ubiorach służbowych uroczystych do wystapienia pieszo. Druga połowa lat 30. Widoczne typowe w pułku szelki francuskie. Tych przykładów jest więcej.

 
 
Jeager
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Kwi, 2020   

ArturS napisał/a:
I ja dorzucę - ułani z 24 puł w ubiorach polowych ćwiczbnych letnich ok 1938 r Już po wydaniu beretów wz 37 a jeszcze z ostrogami i... francuskim i szelkami używanymi w pułku. przed zniesieniem tych przedmiotów w formacjach motorowych.

[url=https://images90.fotosik.pl/352/862c838e0d4e7369.jpg]Obrazek[/URL]

bardzo ciekawe, wcześniej nie zwróciłem uwagi na ładownice austriackie na innych zdjęciach brygady. Być może nie dość uważnie obserwowałem :)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 21 Kwi, 2020   

Marcienie, gros znanych zdjęć brygady pochodzi z Operacji Zaolziańskiej oraz Jaworzyńskiej, gdzie żołnierze brygady skierowani do przewidywanych działań bojowych zostali przemundurowani i wyposażeni zgodnie z należnościami wojennymi a umundurowanie i ekwipunek kwalifkowoany jako ćwiczebny pozostawiając w magazynie. Ładownice austriackie tak liczne pozostałe po wojnie 1918-1921 popularne z całym wojsku, były jako materiał nietypowy kwalifikowane do ubioeru ćwiczebnego i "wydzierane" do ich zużycia się. Stąd je widzimy u ułanów w okresie "sprzed Zaolzia i Jaworzyny" . Przyznać trzeba, ze fotografii z wczesnego okrresu motoryzacji lub sprzed motryzacji gdzie dobrze widać pełne wyekwipowanie zołnierzy brygady jest znacznie mniej w publicznej dostępności.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Wto 21 Kwi, 2020   

Dzięki za zdjęcia - wcześniej nie zwróciłem jakoś uwagi na te francuskie wihajstry...
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 22 Kwi, 2020   

Dodam jeszcze tylko, że szelki typu francuskiego występują również u "wzorcowego" ułana pokazanego w "Instrukcji pakowania.... w kawalerii" z 1938 roku znanej i dostępnej.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 22 Kwi, 2020   

Może wstawię fotkę dla potencjalnych niedowiarków ;-)
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pią 27 Lis, 2020   

Kolejna ciekawostka z aukcji, ciekawa barwa kurtki i mankiet...
Niestety nie opisane datą, zakład foto z Kamionki Stum.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 27 Lis, 2020   

Bardzo ciekawe z uwagi na nieoglądany dotąd typ kurtki !
Wcześniej widzieliśmy już kilka fotografii z lat 1931-32 z kawalerii i piechoty ( trzeba się cofnąć nieco w tym wątku) , gdzie widać podobne "prototypowe" drelichowe, bawełniane kurtki letnie ( omówiełm ją wtedy na tle zachodzących zmian w umundurowaniu letnim), lecz były to kurtki z prostymi mankietami i inaczej zapinanym kołnierzem.
Niemiej i czas powstania zdjeć - tamtych oraz tego ( pocz. lat 30 tych) i spójność obrazu każe wręcz odnieść się tu owych wcześniej wspomnianych kurtek prototypowych.

Ta kurtka różni się najwyraźniej - takimi detalami jak zapięcie kołnierza na guziczki i typ mankietu nawiązuje wprost do znanych nam dobrze powszechnie noszonych bluz letnich bawełnianych wz 28 dla kadry zawodowej.
Jest ponadto jakby dodatkowo pasowana w stanie ukośną zaszewką.
Czyżby to była prototypowa linia kurtki letniej dla podoficerskiej kadry zawodowej - pośrednie, nie przyjęte ogniowo pomiędzy bluzą wz 28 a bawełnianą, przyjętą do powszechniejszego użytku kurtką letnią bawełnianą wz 33 dla kadry? (też już o niej mówiliśmy wcześniej)
Gdy naszyjemy na piersi i po bokach kieszenie - wyjdzie wypisz wymaluj kurtka bawełniana wz 33 dla kadry...

Sam zdrowy rozsądek i analiza analogii z wcześniejszych obserwacji zmian w umundurowaniu letnim na pocz lat 30 tych i znajmość typów ówczesnego umundurowania letniego - wiele tu podpowiada.

Jakdotąd kurtka tego typu, przynajmniej dla mnie jest jedyną dotąd widzianą i więcej wniosków lub ich weryfikację mogą przynieść tylko dalsze obserwacje. Ciekawe czy jeszcze się powtórzy za jakiś czas ten typ na innej fotografii?

Wiedząc jednak, że na pocz lat 30 w wojsku naprawdę sporo się działo w dziedzinie poszukiwania nowych rozwiązań w umundurowaniu i wyposażeniu jestem bardzo daleki od szukania wyjaśnień wokół bardzo nie lubianej przeze mnie tezy " bo dowolność była".

Kapral zaw. 13 DAK w ubiorze pozasłużbowym letnim.
W Kamionce Strumił. 13DAK od 1929 roku a zezwolenie na noszenie rękawiczek skórzanych podoficerowm zawodowym do ubioru pozasłużbowego od roku 1931. Początek lat 30.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pią 27 Lis, 2020   

Mam podobne odczucia, ale lubię czytać słowa Arturowe. Jak książka ;)
Nie masz Arturze wrażenia że pod pasem jest jeszcze skośna wpuszczana kieszeń jak w kurtce wz.19?
Cos tam widać pod oczkiem pasa po prawej, w rejonie łokcia.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 27 Lis, 2020   

He, :-) Bardzo mi przyjemnie.

Dokładnie jak piszesz, to klapka wpuszczanej kieszeni.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Sob 28 Lis, 2020   

bolas napisał/a:
Mam podobne odczucia, ale lubię czytać słowa Arturowe. Jak książka ;)


Heh, gdyby tylko Arturowi chciało się przelać te wszystkie przemyślenia na papier i okrasić fotkami z najbogatszych polskich kolekcji - powstałaby niezła monografia. Czasem mi żal jak oglądam setną książkę o mundurach niemieckich, gdzie na ten moment opisana jest już każda nitka wystająca z munduru, że nie ma czegoś takiego o mundurach WP.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Sob 28 Lis, 2020   

Ja już go kiedyś piłowałem, że nawet sama galeria postaci zasługuje na książkę, to Artur mówi, że za 50 lat, jak już na emeryturze będzie to dopiero wówczas będzie na to czas ;)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Nie 29 Lis, 2020   

Ja po góralsku rozumuję.
Jesce nie cas. ;-)
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Śro 07 Kwi, 2021   

Dziś niezwykły detal na serii zdjęć opisanych jako "Stanisław Żołędź na szkółce podoficerskiej w Prużanie (20 pal)". Na rewersach zdjęć widać daty - głównie marzec 1939. Krój mundurów jakiś mega ciekawy. Zobaczcie, że i jednolity u wszystkich wojaków... jakieś pomysły co to?





 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 08 Kwi, 2021   

Ciekawe - swoistą "inną estetyką" przypominają mi trochę kurtki jakie nosiła polska ekipa w wojskowym narciarskim biegu patrolowym na zawodach FIS w Zakopanem w 1939 roku.
Nie mam teraz pod ręką tych fotek dla porównania, ale to było moje pierwsze skojarzenie.

Mając chwilę porównam te kurtki z fotkami z Zakopanego - zobaczymy czy to dobry trop.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pią 09 Kwi, 2021   

Moje pierwsze skojarzenie - niemiecka Feldbluse M36 - chodzi mi listwę guzikową i jej zachodzenie pod kołnierz:
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 09 Kwi, 2021   

"kapota po prawdzie ciepła, ale kolorek paskudny" ;-)

----------------

A tutaj nasza wojskowa ekipa z Zakopanego 1939:


To jednak zdecydowanie nie ten trop, choć trzeba ich kurtki ocenić jako niezłe dziwadła.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pon 12 Kwi, 2021   

Tu natomiast widzę pewne pokrewieństwo z niemiecką kurtką lotniczą Fliegerbluse (wersja M35 bez dolnych kieszeni a od 1940 już z)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 10 Gru, 2021   

Tym razem ciekawostką są rękawiczki używane przez taśmowego:



Widać taśmy haczyć musiały o rękawice, stąd ucięto place rękawic...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group