C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
II RP FOTO - Bandolet
Autor Wiadomość
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 10 Lut, 2020   II RP FOTO - Bandolet

Jako że trochę ciekawych fotografii udało mi się zebrać w ciągu ostatnich kilku lat, stwierdziłem że warto przynajmniej częścią się podzielić. W związku z tym stworzyłem stronkę http://iirpfoto.pl/ gdzie staram się wrzucać pokolorowane foty, niestety jest to czasochłonne. W związku z tym jeśli to nie problem (:p) to uczynię to tutaj.
Trochę wiedzy na temat ów fotografii posiadam, niemniej nie będę za dużo pisał bo może coś ciekawego ktoś zauważy dzięki czemu ja się dowiem czegoś nowego :)

Na pierwszy rzut pójdzie najciekawsza selekcja zdjęć z kilku kart albumowych, które udało mi się dzięki dobrodziejstwom Internetu za nabyć w Chicago. Właściciel albumu jest niezidentyfikowany. Album przedstawiał dużo fotografii portretowych z dedykacją. Normalna rzecz dla tamtych lat, przekazywanie kolegom z wojska na pamiątkę swych fotografii. Część zdjęć jest ciekawa i je tutaj zamieszczam. Fotografie zostały wykonane podczas pobytu właściciela w Szkole Podoficerów Piechoty dla Małoletnich Nr 2 w Koninie. Przedstawiają kadrę, oraz żołnierzy podczas zajęć z musztry, zajęć sportowych, jak i pobytu na poligonie, podczas kursu C.K.M. - 1934/1935.


Cały kurs 29 uczni i instruktorzy


Istruktorowie 3 komp. C.K.M. 29 p.s.k.
















Kochanemu koledze dla pamięci (podpis nieczytelny) Bielsko, dn 5.V.1935 r.
3 Pułk Strzelców Podhalańskich










(nieczytelna miejscowość) 10.XII.1937 r. Najdroższemu koledze !!! Tadziowi, Ofiarowuję swą podobiznę Kazek J.
1 Pułk Strzelców Podhalańskich


Kochanej Mamusi zawsze ten sam Rudolf. Kalisz dnia 4.VII,35. 29 p.s.k. III. batalj.





Jeszcze jakieś fotografie z tego albumu wrzucę, ale to przyszłościowo.
Są jeszcze inne ciekawe foty, które warto obejrzeć.
Część jest nierozpoznana, może uda się coś ustalić wspólnymi siłami.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pon 10 Lut, 2020   

Blaz nie wiem czy widziałeś, ale pracujemy w SH "Strzelcy Kaniowscy" nad albumem foto w postaci książkowej. Jakbyś miał ochotę coś udostępnić, to będziemy bardzo szcześliwi... szczególnie 28,29, 30 i 31 pSK, ale też i 10pal, 4 pac i 10 bpanc. Kaniowskich widzę masz troszkę, a paradoksalnie z piechociarzy stołeczny 30 pSK najgorzej stoi.

Detale u nas na FB:
https://www.facebook.com/...?type=3&theater

Chętnie odpowiem na pytanka jak coś :)
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 10 Lut, 2020   

bolas napisał/a:
Blaz nie wiem czy widziałeś, ale pracujemy w SH "Strzelcy Kaniowscy" nad albumem foto w postaci książkowej. Jakbyś miał ochotę coś udostępnić, to będziemy bardzo szcześliwi... szczególnie 28,29, 30 i 31 pSK, ale też i 10pal, 4 pac i 10 bpanc. Kaniowskich widzę masz troszkę, a paradoksalnie z piechociarzy stołeczny 30 pSK najgorzej stoi.

Detale u nas na FB:
https://www.facebook.com/...?type=3&theater

Chętnie odpowiem na pytanka jak coś :)


Wysłałem Ci pw.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 10 Lut, 2020   

Jak to się mówi, trzeba kuć żelazo póki gorące :)
Fotografia nieopisana. Rozmiar stykówka. Stan średni, ale za to co za ujęcia!
Piękne polskie góry oraz strzelanie parabelką.









 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 11 Lut, 2020   

To dla odmiany fotografia do rozpoznania.



To co jest wiadome, to to co widać na zdjęciu.
W tle na tablicy jest fragment 'Ostatnia strofa' - Kornela Ujejskiego:

Nie płacze naród na trupie syna,
Choć z niego proch i glina.
Gdy przyjdzie pora
Jutro jak wczora
Proch - na proch weźmiem, glinę na ołów —
Pożary wstaną z popiołów!


Ktoś ma jakieś pomysły?
Szczegóły w powiększeniu:







Na zachętę dodam, że następna seria będzie ciekawa, ponieważ przedstawia życie koszarowe od kuchni, wiec cos w rekonstrukcji chyba ciekawe do podejrzenia :)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 11 Lut, 2020   

Strzelający z parabelki w górach wjechali kolejką linową na Kasprowy i dokazują ;-)

Bardzo ładne i ciekawe z SPdM w Koninie.

Ostatnich zdjęć nie umiem rozpoznać - potrzebna koncentracja i dużo czasu na identyfikację 2 widocznych odznak, co może naprowadzić .
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Wto 11 Lut, 2020   

Ppor. 1-szy od lewej w górnym rzędzie - ma wg mnie odznakę pamiątkową Orlęta.
Tej u oficera poniżej - na razie nie rozpoznaję. Kształt rombu z jakimś takim jakby śmigłem pośrodku. Może da radę lepsze powiększenie szczegółów?

Na tym zdjęciu w górach nie podoba mi się kapelusz podhalańczyka. Wojskowy kapelusz z muszelkami dookoła? Coś mi tu śmierdzi.

Witaj Błażej. Uwierz lub nie ale do tej pory mam i używam replikę chlebaka wz. 25, który kupiłem jakieś 15 lat temu od Ciebie :)
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 11 Lut, 2020   

lucjusz8 napisał/a:

Witaj Błażej. Uwierz lub nie ale do tej pory mam i używam replikę chlebaka wz. 25, który kupiłem jakieś 15 lat temu od Ciebie :)


Bo to bardzo dobra produkcja była. Paweł Sajewski maczał w nich palce, ciesze się że cały czas służy :)

Co do fotografii na 'kasprowym' to to jest moim zdaniem prawdziwy góral :) jedyny wojskowy jest w mundurze.

Jesli chodzi o zbiorową fotografię i odznaczenia to zaczynając od lewej, gorny rząd to:
1. tak jest to odznaka Obronców Lwowa - nic nie wnosząca do identyfikacji.
2. nikt juz odznak w tym rzędzie nie posiada. Ostatnia osoba w tym rzędzie posiada dwukrotne nadanie krzyża walecznych oraz medal Polska Swemu Obrońcy za wojnę bolszewicką.
3. pierwszy siedzący od lewej posiada nieznaną mi odznakę, ale sądząc po umiejscowieniu, nie ma nic wspólnego z daną jednostką - nie jest to odznaka pułkowa. Załączam plik.
4. Pozostali posiadają medal Polska Swemu Obrońcy oraz ponownie podwójne nadanie Krzyża Walecznych

Ciemne kołnierze i otoki mogą sugerować artylerię - tak mniej więcej wychodzi kolor zielony w czarno białej fotografii.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 12 Lut, 2020   

Tak, więcej czasu i koncentracji.... :-)

To jest odznaka Dowództwa Wojsk Polskich na Wschodzie 1 KPW.

Obie odznaki noszą więc charakter pamiątkowy walk z wojny o niepodległość i granice 1918-1921.

O tym , że oficerowie piechurami nie są świadczy też brak numerów formacji na naramiennikach, co z kolei było charakterystyczne dla artylerzystów. Nie bez związku pozostaje też zwieńczenie pomnika - armatnie skrzyżowanie lufy i granat artyleryjski.

Jest w tej sytuacji bardzo trudno gdy się nie kojarzy z życia codziennego ani pomnika ( wiele pomników na terenie jednostek wojskowych spotkał smutny los, a to jest zapewne taki własnie pomnik, z tej kategorii jak pomnik Bema w 1 DAK czy pomnik sapera przy koszarach saperskich SPInż przy Filtrowej w Warszawie - obu nie ma) ani widocznej w tle architektury.
Można obstawiać i weryfikować...
Mnie architektonicznie zabudowa w tle pasuje do Łodzi gdzie stacjonował 10 pap.
Bolek, podobne te mury w tle? Czy pudło?

Co do zdjęcia z parabelką w Tatrach - jest to Kasprowy bez cudzysłowiu. Te widoki znam jak rodzimy Żoliborz, łącznie z nazwami szczytów i grani jakie widać na tych zdjęciach:-)
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 12 Lut, 2020   

Artur, mam niestety tą świadomość, że to zdjęcie jedynie po budynku i pomniku można namierzyć oraz to że i budynku i pomnika może już nie być :(
Dlatego nadal występuje u mnie jako nierozpoznane :)

Część zdjęć idzie rozpoznać po szczegółach własnie takich jak odznaki etc, natomiast większość do rozpoznania po budynkach. Część mi się udało rozpoznać, natomiast często przypadkiem, bo gdzieś widziałem zdjęcie z tym samym budynkiem i akurat opisane.
Tak więc może ktoś kiedyś w przyszłości wejdzie na ten wątek, zobaczy tą fotografię i ten budynek/pomnik i będzie wiedział :)

To dla odmiany kolejne zdjęcie z serii nierozpoznane.
Wiadomo to co widać, brak opisu zdjęcia.
Ze szczegółów jakie da się wydobyć ze zdjęcia, a mogą mieć wpływ na rozpoznanie to:
1: jeden ze ślubujących ma na kołnierzu znaczek szkoły podchorążych.
2: tekst na szarfie sztandaru to "akow b. Zoln" więcej nie da się odczytać.



fragment tekstu z szarfy jest bardzo podobny do tekstu ze sztandatu 3 Pułku Piechoty Legionów, ale być może jeszcze jakiś inny sztandar miał podobny napis.



Teraz nie mogę odszukać, wiec nie jestem pewien, ale druga strona sztandaru 3ppl nie pasowała mi do elementu drugiej strony sztandaru widocznej na fotografii.

Trudne zagadki, wiem :D
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 12 Lut, 2020   

Moim zdaniem zagadkę "samorozowiązałeś". ;-)
Aby się jeszcze bardziej upewnić - można powiększyć naramiennik sierżanta widcznego po lewej oraz .... poczytać książki K.Satory " Na tropach wrześniowych sztandarów" lub obszerniejsza "Opowieści wrześniowych sztandarów" - to taka minimongrafia o sztandarach, gdzie treści z płatów i szarf są opisane.

PS. Słuchacze SPR jak z naszej Galerii Postaci nr 61 :-)

------------

Odnośnie 10 pap/ pal w Łodzi - nie mam pod ręką zeszytu o 10 pal, z serii, która wychodziła w latach 90 i była wiarygodna - potrzebny adres koszar lub znajmość dyslokacji formacji w garnizonie Łodż... zdjęcia na google maps bardzo pomagają "wpaść" w daną okolicę by sprawdzić. Nie mam pojęcia w której czesci Łodzi stacjonowął pułk...
 
 
Funky_OWall
Moderator

Dołączył: 21 Sty 2005
Posty: 459
Skąd: już Częstochowa
Wysłany: Śro 12 Lut, 2020   

Cześć Blazov! czytam ten wątek z zaciekawieniem, czekam na Bolka i jego znajomość miasta Łodzi :)
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 12 Lut, 2020   

Artur, niestety nic nie ma na naramienniku :(
Poszukam publikacji, i których wspomniałeś. Zapewne jest to 3 Pułk, i tak będę tą fotografię klasyfikował :)

Skoro już jesteśmy przy 3 Pułku Piechoty Legionów, to podzielę się bardzo fajną fotografią przedstawiająca ćwiczenia w strzelaniu C.K.M.



Dodatkowo załączam jednodniówkę ów pułku do ściągnięcia >>> TUTAJ <<<
Poniżej kilka ujęć.














Siema Funky_OWall :)
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 14 Lut, 2020   

Kolejna ciekawa fotografia, niestety brak informacji na jej temat - nieopisana.
Ciekawa scenka rodzajowa z małym pucybutem.

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 14 Lut, 2020   

Rok 1919. Oficerowie w umundurowaniu wz 17.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 14 Lut, 2020   

ArturS napisał/a:
Rok 1919. Oficerowie w umundurowaniu wz 17.

albo 1918, albo 1919, albo 1920 :)
ciezko tak określić.
Mundury tego typu mało bo mało ale i w 21 roku sie trafiały - powinienem mieć fotę tak datowaną, poszukam. 1920 jestem pewien.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 14 Lut, 2020   

Dla odmiany kolor :)

http://iirpfoto.pl/2020/0...-podhalanskich/
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Pon 17 Lut, 2020   

Kamienice na zdjęciu wyglądają na Sanok - ulicę Kościuszki.

Jako, że jestem sanoczaninem i zbieram 2 psp - nie mogę nie zapytać - czy nie sprzedał byś tego zdjęcia?
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 18 Lut, 2020   

To teraz coś z zupełnie innej beczki :)
Jest to skan z negatywu. To co wiem, to to że autor fotografii był lekarzem - jakim, nie wiem - i pochodził z Lwowa. Jest więcej zdjęć, ale na nie przyjdzie jeszcze pora.

Sama fotografia dosyć ciekawa bo przedstawia koszarowe życie 'od kuchni' choć tutaj prawie że od łaźni :)


 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 19 Lut, 2020   

Wątek widzę cieszy się wielką popularnością, świadczy o tym dyskusja się w nim tocząca :P
W związku z powyższym, dwie kolejne fotografie, będące skanami negatywów.
Jak wspomniałem wcześniej, z informacji jakie uzyskałem od osoby od której za nabyłem negatywy, jest to lekarz ze Lwowa, o nazwisku najpewniej Borysewicz. W dziennikach personalnych figuruje osoba o takim nazwisku, aczkolwiek nie przeprowadzałem głębszego śledztwa w tym temacie.

Pierwsze zdjęcie przedstawia salę żołnierską, na drugim najprawdopodobniej autor fotografii - na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Warszawie.



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group