C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
21 Warszawski Pułk Piechoty
Autor Wiadomość
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 29 Sty, 2018   21 Warszawski Pułk Piechoty

Dobrze znanych i pięknych fotografii 21 WPP - jednego z trzech stołecznych liniowych pułków piechoty jest sporo , ale to zdjęcie dotąd nie wpadło mi w oko:



https://audiovis.nac.gov.pl/i/PIC/PIC_1-W-990.jpg

a ukazuje orkiestre pułku powracającego z manewrów w roku 1932 - był to czas testowania beretów khaki jako alternatywnego nakrycia głowy dla piechoty.

Dotąd jedynie o tym czytałem a tu można to zobaczyć.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 08 Lut, 2020   

Strzelanie z C.K.M. na manewrach 1930r.

 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 09 Lut, 2020   

Wraszawa i miejsca widzę większym zainteresowaniem się cieszą, to dla od miany jak i w przypadku 30pp, okolice Cytadeli, z ładnym widokiem na Katedrę Praską, roku pańskiego 1923'ego.

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Nie 09 Lut, 2020   

blazlov napisał/a:
Wraszawa i miejsca widzę większym zainteresowaniem się cieszą,
Obrazek


O nie, nie... :-)
Po pierwsze dawna barwa i broń, dawne wojsko i piechota.
A stara Warszawa mimochodem ;-)
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 09 Lut, 2020   

Dla odmiany w atelier, kapral Jan Kopciński.

 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Nie 09 Lut, 2020   

O kurde Blazlov :D ! Nie widziałem Cie w necie od początków SH Cytadela :D
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 09 Lut, 2020   

bolas napisał/a:
O kurde Blazlov :D ! Nie widziałem Cie w necie od początków SH Cytadela :D


Hehehe :)
Faktycznie troche lat minęło :)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Nie 09 Lut, 2020   

Przpiękna fotografia. Przełom lat 20/30. Podoficer raczej już zawodowy - w ubiorze pozasłużbowym. Kurtka sukienna wz. 19/27 ( zmodyfiowany kołnierz, haki pasa przesuniete ponad tylne skraje kieszeni). Spodnie proste noszone do trzewików chromowych.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 10 Lut, 2020   

Widzę Artur, że przez lata zrobił się z Ciebie niezły specjalista w dziedzinie umundurowania!
Dobrze wiedzieć, bo czasem jak koloruje to mam zagwozdki, teraz wiem do kogo uderzać :)

W takim razie moja ulubiona fotografia 21 Warszawskiego Pułku Piechoty.

 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pon 10 Lut, 2020   

bolas napisał/a:
O kurde Blazlov :D ! Nie widziałem Cie w necie od początków SH Cytadela :D


He he, to ja mam chyba lepszy wynik, bo wydaje mi się, że od ostatniego zlotu Klubu Sensacji XXw w Tomaszowie.

Wracając do wątku: ktoś jest mi stanie wytłumaczyć te berety na ostatnim zdjęciu?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 10 Lut, 2020   

kiler napisał/a:
[
Wracając do wątku: ktoś jest mi stanie wytłumaczyć te berety na ostatnim zdjęciu?


Tak - Blaz wróćmy do pierwszego zdjęcia , na początku tego watku ... ;-)
To ten sam okres gdy testowano w pułku berety polowe, które zamierzano wprowadzić do piechoty w miejsce dotychczasowych nakryć głowy.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pon 10 Lut, 2020   

ArturS napisał/a:

Tak - Blaz wróćmy do pierwszego zdjęcia , na początku tego watku ... ;-)
To ten sam okres gdy testowano w pułku berety polowe, które zamierzano wprowadzić do piechoty w miejsce dotychczasowych nakryć głowy.


Huh, faktycznie powinienem uważniej czytać wątki :ściana:

Ciekawe, że te berety khaki dość wyraźnie różnią się od siebie nawzajem: od bardzo wąskich jak wczesne pancerne i lotnicze po dosyć obszerne prawie jak czarne wz.37. Testowano jednocześnie kilka modeli?
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 10 Lut, 2020   

Takie przebudzenie mocy w moim wykonaniu :)
Faktycznie trochę czasu minęło. Były inne tematy na tapecie, ale temat fotografii nie umarł i trochę się tego nazbierało (ponad 700 sztuk) i tak stwierdziłem, że pora to w jakimś stopniu upublicznić i traf chciał, że jak zawsze Cytadela to dobre miejsce na takie zabiegi :)

Na tej ostatniej fotografii jest ówczesny dowódca pułku. Jest to jedyne zdjęcie z beretami jakie posiadam. Te akurat wyglądają dosyć normalnie rozmiarowo w porównaniu do pancerniackich jakie widziałem :)
Coś na pewno jeszcze wrzucę.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pon 10 Lut, 2020   

blazlov napisał/a:
Te akurat wyglądają dosyć normalnie rozmiarowo w porównaniu do pancerniackich jakie widziałem :) .


Mnie jednak wydaje się, że te które zaznaczyłem na czerwono (podobne do wąskich beretów lotniczych wz.36) mają inny krój niż te na zielono (bardziej przypominające szerszy beret wojsk motorowych wz. 37).
Chyba że to kwestia fasonu noszenia nadanego przez użytkowników?
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
  Wysłany: Pon 10 Lut, 2020   

kiler napisał/a:
blazlov napisał/a:
Te akurat wyglądają dosyć normalnie rozmiarowo w porównaniu do pancerniackich jakie widziałem :) .


Mnie jednak wydaje się, że te które zaznaczyłem na czerwono (podobne do wąskich beretów lotniczych wz.36) mają inny krój niż te na zielono (bardziej przypominające szerszy beret wojsk motorowych wz. 37).
Chyba że to kwestia fasonu noszenia nadanego przez użytkowników?


Myślę że po jednym zdjęciu prawdy niestety nie dojdziemy. Obie wersje brzmią równie prawdopodobnie.
To co mogę zrobić to podesłać takie foty, które więcej szczegółów pokażą :)









I na koniec ciekawostka jeśli idzie o budynek w tle.



I jeszcze Ciekawostka. Ty Artur już na żywo widziałeś kiedyś tą fotę. Pamiętam, że przy okazji bodaj zimowych manewrów Cytadeli, u Michała Miazgi w mieszkaniu - o ile dobrze pamietam, że to było jego, w Wesołej chyba.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 11 Lut, 2020   

Trochę z innej beczki.
Nie jest to fotografia bezpośrednio związana z 21 Warszawskim Pułkiem Piechoty, choć wrześniowo jak najbardziej.
Tego odcinka Warszawy bronił 21wpp. Kamienica znajduje się w prostej linii 2,17km od Reduty Skrzyżowanie. Fotografia wykonana we Wrześniu lub Październiku 1939 roku.



Budynek stoi do dzisiejszego dnia i do dziś zakład po prawej to Fryzjer.
Przez 25 lat mijałem go niemalże codziennie, jako że obok jest przystanek tramwajowy :)

GoogleMaps - obecny wygląd budynku
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Wto 11 Lut, 2020   

blazlov napisał/a:
Myślę że po jednym zdjęciu prawdy niestety nie dojdziemy. Obie wersje brzmią równie prawdopodobnie.


Nie no jasne że to tylko dywagacja, ale spójrz jeszcze na pierwszą fotkę w wątku wstawioną przez Artura - drugi trębacz od prawej też ma taki wąski berecik (ala lotniczy) jak ten oficer z Twojego zdjęcia (pierwszy z lewej w dolnym rzędzie). Przypuszczam, że skoro to i tak były testy to postanowili sprawdzić zarówno wąskie berety (jak wczesne berety wojsk technicznych) jak i szerokie (ala francuscy strzelcy alpejscy). Co więcej - wygląda na to, że oba typy wydawano zarówno oficerom jak i szeregowcom, więc trudno podejrzewać że standardowe egzemplarze były prywatnie zwężane (co też przyszło mi na myśl).
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 12 Lut, 2020   

To zupełnie w celu pochwalenia się, najnowszy zakup :)

Powiśle 13/III 36 r.
Strzelnica


 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Czw 13 Lut, 2020   

Ciekawy sposób na zgubioną szlufkę pasa u strzelca w środku. Ciekawe co na to szef kompanii? :D
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 13 Lut, 2020   

kiler napisał/a:
Ciekawy sposób na zgubioną szlufkę pasa u strzelca w środku. Ciekawe co na to szef kompanii? :D


Może nie widział :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group