C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Słuchacz V DKPR w 20pp - Kraków, czerwiec 1937
Autor Wiadomość
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 21 Lip, 2017   

Ooooo to,to,to, to ! ;-)
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Nie 12 Lis, 2017   

ArturS napisał/a:
Tak jednoznacznego opisu, z rysunkami , zdjęciami i wymiarami jak w w Dz.rzozk z 1936 w dziennikach z 1927 roku nie znajdziemy.

Dlatego w rekonstrukcji patek wz 27 wzorami są zachowane egzemplarze patek z tamtego okresu.
Dotyczy to szczególnie odtworzenia haftu cechującego się pięknymi, a przy tym paru powtarzalnymi przykładami wzornictwa. Na pewno nie z Dzienników Rozkazów wzór ich wykonania tu płynał, choć ogólny przebieg węzyka oraz ilość i położenie "Zyg-ów" i "Zak - ów" ;-) była z nimi zawsze zgodna.
Szczególną maestrię i elegancję obserwujemy własnie na przykładzie patek wykonywanych do pozasłużbowych, wyjściowych kurtek szytych na miarę na zamówienie podchorążych.



Jeszcze jeden mały wtręt dotyczący tych patek wz.27. Tak jak pisałeś występowała pełna gama wzorów, ale moim zdaniem wyróżniają się dwie podstawowe "gałęzie":

- wersja z wąskim, zaokrąglonym szpicem,
- wersja z lekko poszerzonym i zaostrzonym szpicem.

Czy była jakaś chronologia ich występowania? Odnoszę wrażenie, że te zaokrąglone były jednka wcześniejsze. Stąd moje pytanie czy ten typ miał szanse wystąpić na kurtkach wz.36 (bo te z zaostrzonym szpicem widziałem na paru zdjęciach, nawet jedno takie posiadam i to dodatkowo ze starym sposobem naszywania stopni)?
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pią 17 Lis, 2017   

Nawiązując do mojego pytania dorzucam parę zdjęć portretowych z książki T. Piórkowskiego "Artylerzyści z cenzusem", na których widać jak zmieniał się kształt patek wz.27 nawet w ramach jednej placówki wojskowej, w tym wypadku CWArt w Toruniu. Z tych zdjęć można moim zdaniem wnioskować, że z czasem szpic zaostrzał się i rozszerzał.

Należy dodać, że zdjęcia przedstawiają absolwentów tej szkoły, którzy niestety później zostali zamordowani w Katyniu. W tytule przy nazwisku podaję datę ukończenia CWArt.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 17 Lis, 2017   

Dotąd tego nikt kompletnie nie systematyzował i niczego w tym kierunku nie publikował.

Podejmujesz wiec próbę pionierską, w wyniku której "coś" dopiero będzie :-)

Podoba mi się ta wstępna klasyfikacja w oparciu o typ szpica.

Dochodzi jeszcze wzór haftu - prosty , równoległy układ bajorka + hafty o bogatych motywach.

Moim zdaniem przyczyna różnic w wykonaniu tkwi w pochodzeniu patek - tj firmy, producnta.

Obecnie badanie tego jest ogromnie trudne, cięzko dociec gdzie, przez kogo dane patki zostały wykonane - ślad się po latach urywa.
Jest mi znany jedynie ustny przekaz, że te z "ostrym szpicem" były od "Mirona" z Wilna.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Sob 18 Lis, 2017   

Dzięki, ale nie posądzałbym siebie o zapędy badawcze. :D Poza tym jeśli chodzi o hafty, podobnie jak zresztą o materiały, to zupełnie nie moja bajka.

Dodatkowo o ile ten podlinkowany kiedyś przeze mnie portret z 1936 potwierdzałby tezę o ewolucji szpica:

http://allegro.pl/show_item.php?item=6972544333

to to zdjęcie plut. podch. SG zdaje się ją całkowicie burzyć. Z tyłu jest data 2.XI.38, ale szpic mimo to wąski, chociaż lekko zaostrzony.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Sob 18 Lis, 2017   

Stąd własnie dlatego uważam, że bardziej mówmymy tu o "wzornictwie", "designie" charaketrystycznym dla kilku wytwórców produkujacych patki w jednym czasie.
Nie o zastępowaniu jednego typ drugim czy trzecim.
Bardziej to "rozkwit form" niż "ewolucja" jeśli mówimy o wężykach na patkach wz 27.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 29 Sie, 2018   

Wracając do zdjęcia, które zapoczątkowało ten wątek - kolejny etap projektu "Słuchacz DKPR 6DP na Dniach Krakowa 1937" zrealizowany. Patka wz.27 typu zambrowsko - modlińskiego (wg mojej prywatnej klasyfikacji :D ) o kształcie dopasowanym do niższego typu kołnierza.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 30 Sie, 2018   

Fajnie.
Ciekaw jestem ogromnie ukończonej postaci. Pochwal się koniecznie.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Wto 04 Wrz, 2018   

Nie omieszkam, chociaż jeszcze sporo pracy przede mną. Największym problemem będzie zapewne załatwienie "Baru pod Smokiem" i tej wielkiej beczki, bo chatę krytą strzechą jakoś ogarnę :D

Przy okazji zapytam: jaki typ obuwia byłby najbardziej odpowiedni na takie wyjście? Nie przypominam sobie, żeby słuchacze SPR i kursów otrzymywali przydziałowe półbuty.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 04 Wrz, 2018   

Zasadniczym typem obuwia dla słuchaczy SPR były właśnie przydziałowe czernione trzewiki juchtowe - do ubiorów służbowego i polowego. Umundurowanie skarbowe można było także używać i do wyjścia, ale jak widzimy obserwując fotografie i czytajac wspomnienia podchorażych przykładano z powodów kulturowych ogromną wagę do czesankowego munduru wyjściowego ( pozasłużbowego) szytego na zamówienie.
Do tego typu umundurowania nosić należało czarne trzewiki chromowe. Ten typ obuwia noszony poza służbą do wyjścia przez podoficerów zawodowych oraz podchorążych jest jak pamiętam opisany WTI z 1931 roku.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pią 28 Wrz, 2018   

Wracając do tematu obuwia: czy chodzi Ci o te trzewiki typu oficerskiego czy może o trzewiki koszarowe? W Wieleckim jest kilka typów obuwia wprowadzonych w 1931 roku:
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 02 Paź, 2018   

Chodzi o TRZEWIKI CHROMOWE ( nazwa "oficerskie" jest tu nie bardzo fortunna).
Są one przedstawione na środkowym załączonym przez Ciebie rysunku.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 10 Paź, 2018   

Trzewiki chromowe są też pokazane w Wieleckim, ale bodajże przy umundurowaniu Marynarki Wojennej. Sprawdzę po południu i dam znać.

Ponieważ zawartość tego wątku już dawno wyszła poza sprawę polówki przy mundurze pozasłużbowym pozwoliłem sobie zmienić temat na bardziej pasujący.

Dodatkowo dorzucam coś jeszcze w tym w temacie:

https://polona.pl/item/nasza-droga-jednodniowka-v-dywizyjnego-kursu-podchorazych-rezerwy-w-krakowie-wrzesien,ODQ5OTQyOQ/0/#info:metadata
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 11 Paź, 2018   

W piechocie mówimy o trzewikach chromowych wz 31.
Nie tylko oficerowie, ale też podoficerowie zawodowi, podchorążowie, małoletni elewi orkiestr.... Do spodni długich khaki ubioru pozasłużbowego/codziennego/ wyjściowego.

Po prostu podpisanie rysunku w książce jest dlatego trochę niefortunne, bo sugeruje zawężenie całkiem szerokiej grupy użytkowników tego obuwia tylko do korpusu oficerskiego.

http://zbrojownia.cbw.wp....er_id=&lp=1&QI=
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 18 Wrz, 2019   

Żeby nie było, że nic się nie dzieje w temacie. :D

Przy okazji pozdrowienia dla Artura - miło było w końcu spotkać Cię "twarzą w twarz" i zamienić chociaż parę słów. Poza tym świetnie wyglądaliście na Tomaszowie - mam nadzieję, że zrobiliście fotorelację do galerii postaci.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 18 Wrz, 2019   

Nie wątpimy, że się dzieje w temacie - czekamy na "kurtynę w górę" ;-) a czekamy cierpliwie bo to nie łatwe tematy są.
Z załączonych przedmiotów zapowiada się doskonale...

Dziękujemy, również i z naszej strony - miło było spotkać się pod Tomaszowem i jak wspominałem - z nadzieją na wspólne jeszcze powojowanie.
Fotorelacja z działań naszego plutonu strzelców zmot. pod Tomaszowem będzie niedługo opublikowana. Natomiast jeśli idzie o galerie postaci WBPM ( świadomie użyta liczba mnoga) jeszcze jest za wcześnie - dopracowania wymaga kilka detali by z czystym sumieniem można było zaprezentować "jak było".
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group