C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kolor hełmów wz.15
Autor Wiadomość
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Śro 18 Wrz, 2013   Kolor hełmów wz.15

Taka mała zagadka.
Czy koledzy z Cytadeli mogą pomóc rozwikłać temat - jaki był kolor hełmów wz.15 dostarczonych kawalerii i artylerii konnej w 1939 r.? Chodzi mi o odcień - czy oliwkowa zieleń, czy bardziej brązowe khaki. Czy ktoś ma zdjęcia hełmu z zachowaną farbą?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 18 Wrz, 2013   

Pathe,
W nielicznych pułkach (tytułem testów? Bo nie stanowia one naleznosci intenedneckiej w 1938) widuje sie hełmy wz 15 już w 1938, pozostałe pułki otrzymują je normalnie od wiosny 1939 roku.

Hełmy te trafiły do jednostek kawalerii z Głównej Składnizy Uzbrojenia, gdzie w czesniej zostały zdane po wycoaniu ich z piechoty ( masowo od 1935) i zastapione przez nowoczensy hełm wz 31. I ta historia determinuje to, jak one wygaldały i jaki dostawały kolor ( jesli była taka potrzeba) przed wydaniem ich do pulków kawalerii.
Hełmy wz 15 wycowfane z uzytku w piechocie bardzo czesto wykazywały znaczne zuzcie , co wymuszalo ich nierzadko kapitalny remont - szczególnie gdy miały ponownie być przekazane do uzytkowania - tu w pułkach kawalerii i artylerii konnej.
To własnie dlatego " nagle" w 1939 pojawiaja sie 4 nity fasunku wczesniej w czasie uzytkownaia hełmu przez piechote nie obserwowane ( chyba, ze ktos to zauwał, to bardzo chetnie sie z taka fotografia zapoznam) oraz..... wykonuje się o ile to konieczne nowe malowanie - jak mi sie udało zaobserwować na kilku dobrze zachowanych sztukach ewidentenie zaopatrzonych w 4 nity , z czego dwie były uzywane na pewnoe w Wlkp Brgadzie Kawalerii widać jako ostatnią warstwę farby bardzo podobna do tej jaka najczesciej widzimy na hełmach piechoty wz 31, tj mowa o khaki o wraznie ciemnym odcieniu zielonkawo szarawym - jako zasadniczym ( nie mówimy tu o nieistotnych z punktu widzenia proóby systematyzowania , drobnych róznicach wyniakajacych zapewne z granic procentowych składnikaów barwnych farby).

Z drugiej strony spotykane tez sa hełmy o pierwotnych odcieniach farb stosowanych jeszcze w czasie ich uzytkowania w piechocie ( tez były wówczas raz albo i ze dwa remontowane i nie koniecznie wudac podejmowano w GSU decyzje o kaldzeniu nowej farby).
Co wszytsko razem do kupy dziś moze doprowadzać niekórych rekonstruktorów do mojej ulubionej tezy " Przed wojną to było róznie i dowolność była" :-D

Fotek cydzych zbiorów prywatnych nie włożę, bo by mnie zakatrupili i nic wiecej nie chcieli pokazać :-) A jestem pewien, ze zaraz poniżej sypnie się ich trochę.
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Śro 18 Wrz, 2013   

Cytat:
W nielicznych pułkach (tytułem testów? Bo nie stanowia one naleznosci intenedneckiej w 1938) widuje sie hełmy wz 15 już w 1938, pozostałe pułki otrzymują je normalnie od wiosny 1939 roku.


Bardzo dobrze to wiem. U nas w 7 DAKu wydano w czerwcu 1939 r. i pod tym kątem próbuję ustalić przemalowanie hełmów.

Cytat:
Co wszytsko razem do kupy dziś moze doprowadzać niekórych rekonstruktorów do mojej ulubionej tezy " Przed wojną to było róznie i dowolność była" :-D


Tak, też ją kocham. to siostra tezy "przed wojną była bieda, nic nie było, w związku z czym macie na sobie za dużo sprzętu. Zdejmować połowę!" :D

Dzięki za pomoc - to, ze je przerabiano to też wiem. Spod oryginałów widziałem, że wychodzi minia potem kolor maskujący. Czy ktoś może pomóc i pokazać kolory na oryginałach???
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 18 Wrz, 2013   

Paweł, a ten hełm co poszedł jakiś czas temu na allegro a tabliczką, że niby z 7. D.A.K. jaki miał kolor? Masz zdjęcia?
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Czw 19 Wrz, 2013   

Mam ale są wątpliwości co do autentyczności. Po rozmowie z Krzysztofem Kłoskowskim z hero, wynika że hełmy malowano na kolor ochronny, który był słabo określony. 3 posiadane przez nich hełmy z września 39 różnią się kolorem.
 
 
Schrek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 20 Wrz, 2013   

Parę hełmów wz. 15 widziałem i te co faktycznie były tak jak tutaj mądrze zaznaczył Artur miały po 4 nity czyli po przeróbkach najczęściej ta farba jest zbliżona kolorem do farb z hełmu wz. 31 i to by miało oczywiście sens bo gdy hełm jest przerabiany to raczej na pewno był malowany w składnicy.
W bat panc gdzie hełmy były bardzo czeto naprawiane własnym sumptem przez warsztaty było różnie raz siknięto farbą khaki od malowania tankietki ;-) a raz tym co było pod ręką czyli od puszki RSC, pochwy bagnetu czy farba z hełmu wz. 31.

Nie zmienia to faktu, że w jednostce powinno być "Chu... ale jednakowo" jak mówi starowojskowe porzekadło.
 
 
Horhe
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Wrz, 2013   

Inna sprawa jest taka, że uzyskany finalny kolor nie raz był zależny od wymieszania farby. Farby robiono na bazie ziemnych pigmentów, które mają różną masę własną, co za tym idzie kolory mają tendencję do rozwarstwiania się w puszcze. Sprawdzone organoleptycznie.
I własnie z tego powodu ciężko jest dobrać na skanerze do farb wlaściwy odcień, gdyż polskie przedwojenne khaki, tudzież kolor ochronny, to melanż zieleni, żółci, brązu, bieli i czarnego.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 26 Wrz, 2013   

A w uzupełnieniu dopowiem, ze przepis na barwę ochronną podawał proporcje w przedziałach procentowaych ( od - do % danego skałdnika ).

Stąd idac po farbę muszę mieć świadomosc do czego mi ona ma konkretnie słyzyc i jaki wzór tym samym fachowcowi przekazę.

Z drugiej jednak strony mieszanie farb odbywało sie w ilosciach wielkoseryjnych - stąd i łatwo wyłowić dziś metodą prostych porównań czynionych samodzielnie - bardzo charakersytyczne i powtarzalne odcienie na przedmiotach wyprodukowanych w danym okresie.

Natomiast stojąc przed problemem jaki podał Pathe , który mozna streścić jako" Chcę miec hełm w takim kolorze jaki uzywano w 7 DAK" wlasciwą i skuteczną metodą jest posłużenie się bardzo konkretnym wzorem barwnym w postaci hełmu bez wątpienia pochodzacego np z pół bitwewnych Wlkp Brygady Kawalerii i w tym kierunku szła np moja odpowiedz. Lub przy trudnosci w pozyczneiu takiego helmu - posłuzenia sie analogiczną barwa ( jak wczesniej wpsomnielem odcienie te sa jednak bardzo powtarzalne ) na innym przedmiocie , do którego akurat dostęp mamy, co weryfikuje sie poprzez proste, samodzielne porównanie.

Co do doboru barwy na skanerze do farb - faktycznie nie jest to łatwe, ale dobry fachowiec radzi sobie z tym bardzo dobrze, więc " nie taki diabeł straszny" jak kiedyś przy pierwszych próbach :-) - obecnie wielu rekonstruktorów, z naprawdę różnych grup używa elementów ekwipunku poprawnie pomalowanych, co swiadczy o tym ,ze problem jest rozwiązywany skutecznie i dobrze.

edit - wracajac jeszcze do hełmow przekazanych do uzytkowania w kawalerii w 1939 roku -
przynajmniej ogladajac te z zachowana farbą, remontowane w GSU - wiele z nich nosi slady malowania pędzlem. Dla rekonstruktora ważny szczegół :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group