C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
stopnie szeregowych
Autor Wiadomość
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 19 Lip, 2011   stopnie szeregowych

grzebiąc się w latach 20-tych i dociekajac kiedy to zmianie uległo oznaczenie stopni wojskowych po raz pierwszyw czasie pokoju - normalnie wszak wiadomo, ze "w roku 1925" - natrafiłem na bardzo intreresujące inforamcje w DZ. Rozk 6/26 poz 55 zawierające przepisy wykonawcze.
Dla mnie to nowość jeśli idzie o donaszanie starych czerwonych oznaczeń stopni - zezwalano do 1 stycznia 1927.

Przy okazji treść DzU z 7 grudnia 1925 ogłaszającego zmianę stopni:

http://isap.sejm.gov.pl/D...=WDU19251260899

Warto zwrócić uwagę na szereg wprowadzonych wówczas obok stopni zmian...

Interesujace jest tez uzupełnienie przepisu w dz. rozk 7/28 poz 79 w sprawie zezwolenia na używanie sztucznego jedwabiu na galony dla szeregowych.
 
 
Funky_OWall
Moderator

Dołączył: 21 Sty 2005
Posty: 459
Skąd: już Częstochowa
Wysłany: Śro 20 Lip, 2011   

:D no popatrz korzystam regularnie z tego systemu, a tu taka perełka :) tak blisko. Super
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 20 Lip, 2011   

Właśnie, projektowane jesienią 1925, aby zmienić definitywnie do 1 stycznia 1927 - a jest to reorganizacja armii wg. Rozwadowskiego i Sikorskiego, bez najmniejszego związku z politycznym zamieszaniem maja 1926.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 14 Gru, 2011   

W zasobach SBC nie ma rocznika 1938 Dzienników Rozkazów M.S.Wojsk - tym samym nie mam swobodnego dostępu do pełnej treści oraz daty rozkazu z grudnia 1938 wprowadzajacego zmiany w onaczniach stopni wojskowych.

Czy ktoś z Kolegów posiada ten rozkaz w pelnym tekstowym brzmieniu wraz z jego dokładną datą?
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 14 Gru, 2011   

To był Dz. Rozk. MSWojsk. nr 15 z dnia 31 grudnia 1938 r. poz. 175. Nowe oznaczenia stopni obowiązywały od dnia 1 lutego 1939 r.

Niestety, treści nie mam.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 14 Gru, 2011   

Piotrek, bardzo mi pomogłeś- chodziło właśnie o to od kiedy ogłoszona zmiana faktycznie miała wejść w życie.

Dziękuję.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 15 Gru, 2011   

Nie ma sprawy, staram się zdobyć ten dziennik od jakiegoś czasu, ale póki co, bezskutecznie. Podobno CBW ma, ale jakoś mi tam nie po drodze ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group