C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bluza wz.24
Autor Wiadomość
kombatant
[Usunięty]

  Wysłany: Wto 22 Kwi, 2008   Bluza wz.24

Witam

Artura kiedyś tym tematem meczyłem, ale pod maszyną wyszło pare wątpliwości.

http://odkrywca.pl/bluza-wz-28,559486.html#559486

Co do mankietów, czy rękawy były spinane na 2 guziki jak w koszuli pod marynare (zdjecie na odkrywcy), czy były luzne (jak np w bluzie 36)

Drugie pytanko to kołnierz. Na niektorych fotach jest na wysokiej stójce, wykładany jak w wz 19. trzymanych na haczykach, na innych znow fotach, kolnierzyk jak w wz 36. zapinany na 1 duzi i 1 mały guzik.

Czy ktoś z Kolegów ma jakis pomysł ?

Pozdrowienia ze Śląska
St. strz. Leszek Bensz
GRH "Grupa Operacyjna Śląsk"
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 22 Kwi, 2008   

KOmbatant- jeszcze raz.

wszystkie roznice, ktore zauwazasz wynikaja z faktu iz mamy do czynienia z 2 zasdniczymi typami bluz wkladanych przez glowe

TYP 1)
Zapinany na 3-4 guziki , z czego 1-2 guziki wypadaj pod szyja.
Kolnierz typu koszulowego, mankiet - luzny, nierozpianny, jedynie podiwjany maszynowo, rekaw prosty, kieszenie na piersiach zawsze gladkie.
Njaczesciej widywana u szeregowców

TYP 2)
Zapinany na 5-6 guzikow, z czego 1lub 2 wypadaja pod szyja.
Kolnierz typu koszulowego, mankiet typu koszulowego obcisly, zapinany na 2 guziki kazdy, rekawy ze szczypankami, kieszenie na piersiach zawsze z kontrafaldami.
Najczesciej widywana u kadry i pochorazych.

Pojawuiaja sie czasem roznice np fasonowanie kolnierza przez uzytkonika wynikajace z owczesnej mody wojskowej, moga pojawiac sie dodtakowe falszywe guziki itp, co jednak nie zmiania faktu iz mamy do czynienia z 2 wyzej opisanymi typami bluz.

pozdr,
Artur
 
 
piotr1910
[Usunięty]

Wysłany: Czw 16 Cze, 2011   

Pytanie : mam zdjęcie żołnierza 10pp w tej kurtce
czy faktycznie miała tak małe naramienniki czy to tylko defekt krawca?

 
 
Kowalinho
[Usunięty]

Wysłany: Czw 16 Cze, 2011   

Dziwna ta kurtka ze zdjęcia, na zdjęciach widać raczej czworokątne klapy kieszeni, więcej guzików, dłuższe naramienniki...

W mojej grupie do treningów używamy dwóch wersji tych kurtek - dla szeregowych (3 guziki, bez miechów na kieszeniach, luźne mankiety) oraz dla kadry zawodowej (3 guziki plus 2 kołnierzowe, miechy na kieszeniach, mankiety na 2 guziki). Poniżej zdjęcia przykładowych



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 
 
Rzadki 


Dołączył: 20 Maj 2010
Posty: 287
Skąd: Civitas Kielcensis
Wysłany: Wto 21 Cze, 2011   

Nie miechy tylko kontrfałdy - to zasadnicza różnica. ;-)
Ponadto dodałbym do tych różnic wielkość i proporcje samych kieszeni, długość bluzy w stosunku do długości rękawów, kształt części wykładanej kołnierza, wysokość stójki, a niekiedy i owalne wzmocnienia na łokciach. Wariacji na temat tej bluzy było sporo.
Jak tylko uda mi się zdobyć skany fotek dziadka kolegi z 23 pal-u z Będzina, mogę umieścić kilka w celach poglądowych - wszyscy mają na sobie te bluzy i co jedna to inna. :]
A może ktoś ma dobre zdjęcia oryginału i zechciałby się nimi podzielić?

P.S.
Pytanie z zakresu narażających autora na kompromitację - czy chcąc odtworzyć sylwetkę piechura w mundurze letnim z lat, powiedzmy 1927-1931, można uszyć bluzę wz. 24 z nowego drelichu, czy były one wytwarzane od początku do końca z materiału bawełnianego o innym kolorze?
Z góry dzięki za wszelką pomoc.
 
 
RAFIK
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Cze, 2011   

Rzadki napisał/a:

Pytanie z zakresu narażających autora na kompromitację - czy chcąc odtworzyć sylwetkę piechura w mundurze letnim z lat, powiedzmy 1927-1931, można uszyć bluzę wz. 24 z nowego drelichu, czy były one wytwarzane od początku do końca z materiału bawełnianego o innym kolorze?
Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Materiałem była bawełna w kolorze ochronnym
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group