C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kopia pasa oficerskiego wz. 36
Autor Wiadomość
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 02 Mar, 2011   

Takową torbę zakupiłem jeszcze na potrzeby pozyskania karabińczyków :

http://allegro.pl/raporto...1483115442.html
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Pon 07 Mar, 2011   

Panowie, skoro dyskusje tutaj mają takie przełożenie, to może napiszcie, że Kolbergi, czy busole Jeznackiego są niepoprawne to może ceny spadną :)

http://allegro.pl/smycz-do-visa-i1496236365.html
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Pon 07 Mar, 2011   

Miło słyszeć, że forum jest popularne ;)
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Pon 07 Mar, 2011   

Busole Jeznackiego i Gerlacha - obie są Mikołaja Kulwiecia :tak:
ale ceny nie spadają, niestety...
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 07 Mar, 2011   

My tu o sprzączkach, a ja właśnie odebrałem wycięte skórzane elementy pierwszego testowego pasa. Teraz tylko wybarwić trzeba i jedzie do zszycia.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 14 Mar, 2011   

Klamra po oksydowaniu :



Na zdjęciu jest dość ciemna (robione telefonem) w rzeczywistości jest jasna, oksyda została mocno przetarta, tak że został jedynie delikatny, nieregularny nalot.
Niestety, knopiki i strzemiączka nie chciały złapać oksydy, zatem muszą pozostać jasne.

Pierwsze próby barwienia pasa zakończyły się niepowodzeniem, prawdopodobnie wskutek próby nałożenia ciemniejszej farby na uprzednio położoną jasną. Pod koniec tygodnia pewnie przystąpię do kolejnych.
 
 
Reduta
[Usunięty]

Wysłany: Pon 14 Mar, 2011   

Witam.
W oryginale klamra była oksydowana czy alpakowa ??
Zawsze wydawało mi sie że to alpaka..



Gdyby ktoś był zainteresowany, posiadam pas oficerski wz. 24 i mogę podesłać fotki ze szczegółami.
W moim wz. 24 klamra jest mosiężna, tak samo knopik i wszystkie zaczepy.

pozdrawiam.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 14 Mar, 2011   

Była alpakowa i oksydowana. Rozkaz mówi w ten sposób :

"Części metalowe pasa głównego są z białego metalu, oksydowane na stare srebro.". Ów biały metal (oznaczenie BM) to właśnie alpaka.
 
 
Reduta
[Usunięty]

Wysłany: Pon 14 Mar, 2011   

piotrek napisał/a:
Była alpakowa i oksydowana. Rozkaz mówi w ten sposób :

"Części metalowe pasa głównego są z białego metalu, oksydowane na stare srebro.". Ów biały metal (oznaczenie BM) to właśnie alpaka.


Fakt, całkiem wyleciała mi z głowy treść tego rozkazu.
Obejmował on także z tego co pamiętam orły, emblematy i guziki (oficerskie).


Właśnie uściślając - a-propos oznaczeń "BM" na różnego rodzaju produktach..
BM to nie "Biały Metal" a Britannia Metal czyli stop cyny (93%), antymonu (5%) i miedzi (2%)
Uzyskany po raz pierwszy ok. 1770r. pod nazwą "Vickers White Metal".

Alpaka = mosiądz wysokoniklowy w.g. polskich norm. (40-70% miedzi, 10-20% niklu i 5-40% cynku)

Białym metalem w Polsce nazywano alpakę, pewter a nawet plater, ale nie wiązało się to z normą "BM" bitą na produktach, ponieważ takie oznaczenie występowało także na produktach zagranicznych (niemieckich, brytyjskich etc.), stąd nasze przypuszczenia iż "BM" nie jest polskim skrótem i oznaczało w.w. "Metal Brytyjski". (pozdrowienia dla konesera łyżek i łyżeczek wszelkiej maści - Kowalinho)

ps. ładnie się zapowiada kopia 36tki, bo patrząc na te powojenne można dostać oczopląsu ;)
czekam na efekt końcowy.
pozdrawiam.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 23 Mar, 2011   

Piotr, w milimetrach, wartości przybliżone -

 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 23 Mar, 2011   

Dzięki, wysyłam do realizacji.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011   

Testowy model pasa gotowy :



W najbliższy weekend pas przejdzie testy podczas Dni Ułana. Zobaczymy jak lakierowana skóra będzie wyglądała po dwóch dniach noszenia.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011   

Ładny kolor barwienia! Warto zmniejszyć kształt języka pod klamrą (jest zdecydowanie za duży), zminimalizować gęstość ściegu, w koalicyjce także odległość przeszycia od krawędzi, kształt zakończeń koalicyjki; wykończenia/przetłoczenia elementów koalicyjki powinny być prawie niewidoczne, precyzyjne, b. blisko, przy samej krawędzi.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011   

Wygląda świetnie, najlepsza kopia jaką do tej pory widziałem. Jeszcze tylko niewielkie poprawki o których wspomniał Tomek i będzie ekstra.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011   

Faktycznie, dopiero teraz zwróciłem uwagę na język. Powinien być nie większy, niż obrys klamry. Poprawi się przy kolejnej sztuce. Gęstość ściegu to trzy przeszycia na centymetr. Rozkaz mówi o 3-4 przeszyciach na cm, więc mieści się w tych granicach. Ale spróbuję przeszyć 4 ściegi/cm. Przeszycie koalicyjki bliżej brzegu nie powinno być problemem.

Ten egzemplarz jest szyty z dość grubej skóry - 4 mm. Docelowo chciałbym uszyć z cieńszej 3 mm. Niestety, są problemy ze skórą. Albo nie ma, a jak już jest, to w procesie garbowania dodają jakiś dziwnych wynalazków i przy barwieniu są problemy. Albo nie przyjmuje barwników, albo wychodzi nierówno. Trzeba się trochę przy tym namęczyć. No i niestety, skóry mocno podrożały, bo brakuje surowca. Hodowla świń jest mało opłacalna, garbarnie sprzedają to co mają na eksport.

Na zdjęciach tego chyba nie widać dokładnie, ale problemy z barwieniem, o których pisałem sprawiły, że kolor nie jest wszędzie równy. Miejscami jest ciemniejszy, w dość nieregularny sposób. Można by poczytać to za wadę, ale moim zdaniem, dodaje to tylko uroku.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011   

Mam podobne zdanie do Bolka. Zdecydowanie najlepsza kopia już w tej chwili. Po wprowadzeniu tych drobnych zmian - mucha nie siada. Gratuluję już wykonanej roboty!
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011   

Miło słyszeć ;) Dam znać, jak pas sprawdził się podczas weekendu i trzeba będzie rozpocząć produkcję dla tych, którzy już od dawna co jakiś czas zapytują, kiedy będzie ;)
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Pią 15 Kwi, 2011   

No bo jak 7 DAK za coś się zabiera, to już raz a dobrze :)
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 19 Kwi, 2011   

Pas przeszedł pomyślnie weekendowe testy. Miałem go na sobie w sobotni wieczór i cały dzień w niedzielę, pieszo i konno. Nie stwierdziłem żadnych problemów z lakierem, nic nie pęka, wygląda cały czas należycie, pomimo wyginania, przewlekania przez klamrę, itd.
 
 
Jeager
[Usunięty]

Wysłany: Wto 19 Kwi, 2011   

Piotrze, wywieś listę do zamówień :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group