C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
skórzane torby polowe ( typ A i B)
Autor Wiadomość
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 19 Kwi, 2010   

Jestem na etapie produkcji kopii torby polowej typu A. Dlaczego typ A ? Ano dlatego, że posiadam takowy oryginał. W chwili obecnej prace skupiają się nad produkcją okuć. I tutaj pytanie... Z jakiego materiału ? Mosiądz, alpacca ? Moja torba jest wykonana ze skóry blankowej, nie była barwiona. Okucia są z jakiegoś białego metalu, ale raczej nic szlachetnego. Wygląda, jakby była to torba podoficerska. Lookas robił jej inwentarkę, wrzuć proszę foty w wolnej chwili. Ma ciekawe klamerki. W ogóle, co widzę jakąś torbę, to klamerki inne. W każdym razie, na chwilę obecną najbardziej nurtującym mnie pytaniem jest, z czego wykonać okucia. Producent sugeruje mosiądz, jako że najłatwiej i bez wielkich kosztów. Gdyby chcieć robić klamerki ze stali, wymaga to przygotowanie odpowiednich maszyn i czegoś tam jeszcze (nie znam się na tym fachu) i generuje to ogromne koszty, chyba że zamówi się kilkast sztuk.
 
 
Robspad1939
[Usunięty]

Wysłany: Wto 27 Kwi, 2010   

Możesz podesłać foty tej torby typu A?
Moim zdaniem okucia (zapięcie torby) powinny być mosiężne.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 28 Kwi, 2010   

Nie mam jest aktualnie, jest u osoby, która będzie wykonywać okucia. W mojej akurat wykonane są one z jakiegoś białego metalu, nie wiem, czy nie są stalowe przypadkiem. Nie jest to raczej biały metal sygnowany B.M. Dokładną inwentarkę na Lookas, poproszę, by wrzucił foty.
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Śro 28 Kwi, 2010   

Jak na złośc posiałem gdzieś fotki robione na potrzeby inwentarki (prawdopodobnie w roztargnieniu zrzuciłem na kompa w pracy zamiast w domu), ale zachowały się fotki z aukcji i te podsyłam właśnie Piotrowi. Obiecuję w razie potrzeby uzupełnic wątek moimi jak tylko je odszukam.
 
 
Robspad1939
[Usunięty]

Wysłany: Śro 28 Kwi, 2010   

Ciekaw jestem tej torby typu A. Widziałem kilka dobrych przeróbek, więc na oko trudno mi się wypowiadać.

W moich torbach typu B metalowe elementy wykonane są i wykończone w różny sposób.
Zacznijmy od klapy:
Paseczek ma na końcu mosiężne okucie. Nie widać śladów nakładania jakiejś powłoki. Okucia klapy od zewnątrz mosiądz. Od wewnętrznej strony blacha cynkowa. Nity chyba stalowe, lub gorszego jakościowo metalu.
Zapięcie na torbie z przodu – prostokątne oczko do przetykania paska i blaszka - wszystko mosiężne.
Z tyłu torby:
Klamerki jakiegoś metalu, może stal, ale chyba gorszej jakości – takie jak wykorzystywane komercyjnej działalności kaletniczej. Powłoka chrom lub nikiel – srebrny kolor.

Może to pomoże w doborze materiałów. Ciekaw jestem czy w tej torbie typu A jest podobnie.
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Śro 28 Kwi, 2010   

Jest podobnie. Całkiem spora ilośc (oceniam wg zdjęć) była okuta mosiądzem i ocynkowaną stalą. Sczzególnie te raportówki, które robione są (oceniam wg sposobu sciemnienia skóry) z niebarwionych skór, wyposażane były w tańsze okucia. Ale z drugiej strony miałem w rękach bardzo ładnie zachowaną raportówkę, ze stylizowanej ("groszkowanie - wyciskanie") nabłyszczanej skóry, gdzie okucia sa ewidentnie alpakowe z cechą B.M. To może oznaczać, ze mozna było sobie sprawić tańszą lub droższą wersję takiej torby. W koncu oficerowie kupowali to sami, więc na pewno był wybór:)
 
 
cezar11pu
[Usunięty]

Wysłany: Czw 27 Maj, 2010   

Panowie czy już podjeliście produkcję torby polowej typu "A" jaki jest ewentualny koszt bo jestem zainteresowany zakupem
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 28 Maj, 2010   

Jeszcze nie znany. Produkcja okuć się wlecze, bo wykonawca nie miał czasu się nimi zająć. Ja też nie miałem kiedy tego pilnować.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 31 Maj, 2010   

Produkcja ruszyła nieco do przodu. Na początku czerwca powinienem mieć próbny zestaw okuć.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 31 Maj, 2010   

Obiecane fotki torby polowej typu A z mojej kolekcji pod tym linkiem :

torba polowa typu A
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Wto 01 Cze, 2010   

Piotr, ale to przeciez jedna z wielu odmian małej torby polowej typu B

- odmiana wykonana z gładkiej skory licowej, z klapką na mały kompas, przystosowana do wkładki/paletki na przybory;
to wersja z dopinanym paskiem nosnym (z petlami do ew. wsuniecia na pas głowny a bez pojedynczej szlufki)
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 01 Cze, 2010   

Typ B powiadasz... To jak zatem wyglądał typ A? Ta moja jest nieco większa od toreb typu B, które mieliśmy okazję ogladać (na zdjęciach tudzież osobiście). Lookas zrobił porównanie, moja jest chyba o 1,5 do 2 cm węższa od tej, której foty wrzucał wcześniej.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Wto 01 Cze, 2010   

Torba A miała wkładke z:
z jednej strony - mapnik celuloidowy z czerwona podzialka (dopinany posrodku strzemiaczkiem na 1 napę)
z drugiej strony - kieszonke na busole Kulwiecia K.M. wz. 32 + szlufki na przybory
Niestety tylko raz widziałem na aukcji sama wkładke...

Torba B miała wkładke/paletke tylko jednostronną, wyciagana za 'jezyk';
starszy wzor jedynie ze szlufkami na przybory, a nowszy z kieszonką na busole wz. 32
Maly mapnik (ktory miescil sie do kieszeni torby), zamykany klapką na 2 napy, z przodu z szybką celuloidową (z czerwoną podziałką) - jako osobny element wypos., do zawieszenia na szyi na cienkim pasku (dopinanym na małe karabinczyki).

Mapnik ostatniego wzoru, podobny jak te LWP (cały zamkniety, na 2 szybki), był rowniez zawieszany na pasku dopinanym na małe karabinczyki.
 
 
Robspad1939
[Usunięty]

Wysłany: Sob 05 Cze, 2010   

Piotrek,
Twoja torba nie wygląda jak typowa torba typu ‘A’ lub typu ‘B’. Wygląda na jakieś połączenie tych cech. Nie wykluczam, że jest to stara rzecz, ale wygląda nietypowo bardzo.
Do rekonstrukcji, raczej powinno być typowo i standardowo.
U Wieleckiego są rysunki obu typów.

Sarna,
Mapników było wiele. Widziałem przynajmniej 4 zasadnicze typy.
Posiadam dwa. Czytałem we wspomnieniach, że tuż przed wybuchem wojny zamawiano u rymarzy indywidualnie mapniki, lub na życzenie właściciela wprowadzano drobne zmiany.
Podziałka u mnie jest czarna. W mapnikach niemieckich widziałem czerwoną.
Gdybyś mógł, zamieścić fotki lub rysunki (lub ostatecznie jakiś opis ze stosownych przepisów) to byłoby bardzo pomocne w dyskusji. Te języki i szlufki są bardzo mało konkretne, w takim zwykłym krótkim opisie, co może być mylące.
Ten mapnik ostatniego wzoru, jak podajesz miałem w ręku i była na nim data 1934 lub 1937. Nie jestem niestety pewien, ale oglądałem go z kolegą i może on potwierdzi, która data jest właściwa.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 05 Cze, 2010   

W któryś wspomnieniach, zdaje się "Znad Osy do Bzury" czytałem, że oficererowie rezerwy wyszli na wojnę bez toreb polowych. Odczuwając ich dotkliwy brak wykonali projekt i zamówili u rymarza, który uszył im je w jeden dzień. Może to jedna z takich toreb...
 
 
Robspad1939
[Usunięty]

Wysłany: Nie 06 Cze, 2010   

Lawa góra - wkładka,
ponizej mapniki,
obok torby oficerskie typ 'B'
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Cze, 2010   

Okucia do torby polowej zamówione. Niestety, nie pojawią się szybko. Z uwagi na nawał zamówień i charakter zamówienia (mała ilość, konieczne odpowienie przygotowanie maszyn, itd.) będą osiągalne dopiero w wakacje. Padł nawet termin wrześniowy, mam nadzieję, że uda się go skrócić. W czwartek jadę do rymarza.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 19 Sie, 2010   

Czy ktoś z Was zetknął się z informacją, czy torba polowa i jej wygląd został opisany w jakimś rozkazie? A jeśli tak, to w jakim? Wystarczy rok, resztę znajdę.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 15 Gru, 2010   

Taką oto torbę udało mi się zakupić :



A wcześniej taki mapnik :



Poza tym, udało mi się kupić jeszcze mały mapnik - wkładkę do torby polowej, z miejscem na mały kompas i jeszcze jeden, rozkładany, takiego wzoru, jak powojenne (jest nieco mniejszy, ale nie tak mały, jak ten na zdjęciach powyżej). Co ciekawe, żaden z tych mapników nie ma podziałki na celuloidzie.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 15 Gru, 2010   

Torba sowiecka na 100%, mapnik powtornie amatorsko zszywany recznie, mocno kombinowany...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group