C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Oznaczenia na skrzynkach amunicyjnych.
Autor Wiadomość
Grohl
[Usunięty]

Wysłany: Śro 25 Lip, 2007   Oznaczenia na skrzynkach amunicyjnych.

Witam

Czy ktoś z tu obecnych ma może wiedzę w temacie oznaczeń na polskich skrzynkach na amunicję 7,92 mm? Jedyny oryginał jaki widziałem "na żywo" ma na dłuższych bokach czerwony pas przez całą wysokość skrzynki, trójkolorowe kółko na bokach, oraz numer na wieku. Chodzi mi głównie o to, czy pas był "standardowy" dla tych skrzyń czy coś oznaczał, oraz od czego zależały kolory koła. Zdjęcie eksponatu z muzeum Armii Poznań.

Pozdrawiam

Widziałem też zdjęcia na odkrywcy, ale to tylko zdjęcia, a warto by było wiedzieć, dlaczego tak, a nie inaczej.
Ostatnio zmieniony przez Grohl Śro 25 Lip, 2007, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 25 Lip, 2007   

oznaczenia skrzynek w ksztalcie kol oznaczaly rodzaj amunicji i zasadniczo odpowiadaja barwie wokol splonek.
Dla amunicji zwyklej pojawi sie barwa czarna,
dla amunicji do Km barwa zielona, dla amunicji ppanc kolor czerwony, istniala jeszcze amunicja swietlna,zapalajaca i lotnicza ale tu nie znam na pamiec oznaczen barw.
Amunicja slepa - kolor jasnoszary.
Dodac nalezy, ze w odpowedniej dla rodzaju amunicji barwie byl takze nadruk na tekturowym opakowaniu na naboje.
Obszerne artykuly na ten temat byly swego czasu na lamach Odkrywcy.

pozdr,
Artur
 
 
Grohl
[Usunięty]

Wysłany: Śro 25 Lip, 2007   

Dziękuję bardzo już za te informację. Pozwolę dorzucić jeszcze pytanie, jaka była średnica kolejnych okręgów?
 
 
piotr1910
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Mar, 2009   

dzięki uprzejmość Kuby(grh 18pp) dokonaliśmy małych pomiarów i fotek skrzynki amunicyjnej.
Trzeba dopracować posiadaną skrzynkę.

bok


mocowanie paska do skrzynki wykonane było z kawałka grubszej skórki przytwierdzonego 3 śróbkami.
jeden kolega napisał ,że dochodziła jeszcze blaszka,ktorej ja nie zauważyłem?

Przód skrzynki



tył skrzynki



góra skrzynki


instrukcja (i tu prośba o jej wymiar jeśli ktoś z kolegów go posiada)


i mam też pytania:
1)jakie napisy umieszczane były w górnej części wieka.Na skrzyni w muzeum były nieczytelne.
2)czy faktem jest ,że minią malowali drewno (całe skrzynie) Ewidentnie wychodzi brązowa farba?Zastanawiałem się też czy nie jest to kolor lakieru podkładu lub raczej efektu mieszania się farby i lakieru pod wpływem wilgoci.

co do koloru skrzyń -światło lampy robi psikusa. Kolor skrzyni b.przypomina lakier stosowany na hełmy wz 31 lub menażki wz 23. Ale co fabryka to inny kolor.

jeśli się mylę proszę o korektę

amunicja w kartonach była dodatkowo pakowana w metalowe ,lutowane skrzynki ,które stanowiły zawartość ww drewnianych skrzyń. Macie może wymiary lub foto takiej skrzynki?
 
 
Horhe
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Mar, 2009   

Papierowa etykieta ma 11cm szerokości, wysokości nie podam,bo eksponat do którego miałem dostęp, ma podniszczony papierek. Myślę, że bez problemu sobie przeskalujesz.

Pieczęć po lewej tuszowa, po prawej wypalana.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Mar, 2009   

Polska skrzynka amunicyjna do kb Mauser 98a, z ziemianki pod Łowiczem:

Pasy nośne parciane, przymocowane ocynkowanymi nakładkami, po 3 śruby każda
Karta odbioru: 12x8 cm
Znak amunicji ostrej: kółko białe/czarne/białe 9/6/2 cm
Napis:
5222
PO OPROZ
ZWROT DO
PRZYNALEZ
POM. KL. ZB. INT.

Żadnej minii, khaki jak w malowaniu hełmów wz. 31, bezpośrednio na drewno
 
 
piotr1910
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Mar, 2009   

dzięki za informację.

zapytam -dlaczego pod farbą wychodzi czerwony odcień :lakieru/farby

oraz czy posiadacie wymiary cynkowej skrzyneczki na kartonowe opakowania.
widziałem kiedyś u znajomego opakowanie cynkowe carskie do amunicji mosin
nie miało żadnego zamknięcia.

skrzynki cynkowe były spawane i otwierane otwieraczami do konserw?
 
 
Atyl
[Usunięty]

Wysłany: Czw 19 Mar, 2009   

Metalowe opakowanie z blachy ocynkowanej było minimalnie mniejsze od wymiarów wewnętrznych skrzynki drewnianej. Mieściło chyba 900szt naboi w kartonowych pudełkach po 15 szt.
Twoja skrzynka zawierała 7,9mm naboje "P"- przeciwpancerne z pociskami z rdzeniem stalowym (czerwona obwódka spłonki i dlatego też czerwone kółko na skrzynce).
Opakowanie metalowe było zalutowywane i można je było rozpruć chociażby bagnetem, kto by tam szukał otwieracza do puszek.
Minia wychodząca spod farby może być fanaberią wytwórcy skrzynek w celu np zaoszczędzenia zużycia farby khaki.
widziane przeze mnie skrzynki na amunicję "SC"-zielone kółka, czy "S" -czarne nie były malowane farbą podkładową .
A i amunicja "S" była łódkowana- używana przeważnie do kb, a pozostałe nie.
 
 
piotr1910
[Usunięty]

Wysłany: Pią 08 Maj, 2009   

Nie wiecie czy konserwa wewnątrz skrzynki miała dodatkowe oznaczenia o rodzaju pocisku, miejscu i dacie produkcji?




gotowe skrzynki (bez konserwy w środku)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group