C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Poszukuję informacji....
Autor Wiadomość
jacekgodos
[Usunięty]

Wysłany: Pon 20 Kwi, 2009   Poszukuję informacji....

Jestem tu po raz pierwszy. Skierowano mnie tu, więc zgłaszam swój problem.
Od tygodnia jestem w posiadaniu kilkunastu zdjęć rodzinnych z czasów przed II wojną światową. Niestety nikt z rodziny nie wie już gdzie to było robione i kto jest na zdjęciach. Wiadomo tylko, że jest tam mój dziadek oraz członkowie rodziny.
A teraz zdjęcia. Niektóre są strasznie zniszczone, ale może coś się coś uda z nich odczytać.
1.


2.


Cdn.
 
 
jacekgodos
[Usunięty]

Wysłany: Pon 20 Kwi, 2009   

Kolejne zdjęcia. Pierwsze jest strasznie zniszczone. Niestety mój ś.p. stryjo nie przywiązywał do tego wagi.
3.


4.


5.


6. Zdjęcie w mundurach rosyjskich - tak mi się wydaje
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Pon 20 Kwi, 2009   

1. Katedra Wileńska - zdjęcie z okresu remontu po wielkiej powodzi, gdy wylała Wilia w 1931 r.; podczas gruntownych prac renowacyjnych trwających do 1939 r. (wymiana drewnianych pali fundamentowych na żelbetowe), w podziemiach katedry odnaleziono szczątki króla Aleksandra Jagiellończyka i Elżbiety i Barbary.
 
 
jacekgodos
[Usunięty]

Wysłany: Pon 20 Kwi, 2009   

To już jedna zagadka została rozwiązana. Wielkie dzięki.
 
 
RAFIK
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Kwi, 2009   

Zdjecie numer 2. i numer 5. jest zwiazane tak mi się bynajmniej wydaje z K.O.P. Korpus Ochrony Pogranicza jesli coś blizej nie jestem w stanie powiedzieć,być moze słuzył w Wilnie ewentualnie w Grodnie(tam równiez była jednostka K.O.P. ,albo byli na wycieczce z jednostki z Suwałk.Podpowiedz coś blizej jeśli bedziesz w stanie bo narazie jest to gdybanie
Pozdrawiam
 
 
RAFIK
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Kwi, 2009   

Na zdjeciu numer 2 jest to na 100% K.O.P. patrząc od góry piąta osoba od lewej ma bardzo charakterystyczną odznakę K.O.P. ale co do gdzie zdjecie jest zrobione to nie jestem w stanie tego powiedzieć,jedyne co można wykluczyć to zapewne Wilno jesli jest zdjęcie zrobione po 1931 r.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Kwi, 2009   

jeszcze do Nr 1: prawdopodobnie to oddzial K.O.P. zaangazowany w remont Katedry (trzeba sprawdzic w relacjach i opisach),
okolo 1932/33, w okresie juz po osuszeniu fundamentow i po ukonczeniu budowy rusztowania podpierajacego monumentalny tympanon elewacji frontowej
(przed wymiana zniszczonych fundamentow z drewna na zelbet).
To niewatpliwie dzielo zolnierzy K.O.P.

Nr 2:

Pierwsza polowa lat 30., posterunek wartowniczy K.O.P. przy budynku miejskim, zdjecie pamiątkowe zołnierzy z jednej ze zmian,
dowodcy: sierzant w plaszczu wz. 19 (ten ze złozonymi rękami) oraz podoficer z odznaką pamiatkową K.O.P. "Za wierną służbę" na kurtce wz. 19.

Jest i kucharz i strzelcy z kołka muzycznego (skrzypce, mandolina)... wystarczy sięgnać do "Wiarusa", aby przekonać się, jak konsekwentnie rozwijano zainteresowania zołnierskie...
kołka tematyczne a potem koncerty, konkursy, inicjatywy zabaw ludowych, jarmarkow.

Na pierwszym planie z prawej - strzelec na słuzbie (podpinka czapki pod brodą, kb na pasie, ładownice trojkomorowe Mauser,
bagnet schroniony - franc. Lebel Mle1886/93/16, karabin rowniez Lebel, wz. 1886/93 - widoczny charakterystyczny kozlik do ustawiania kb w kozły);
biało-czerwony słupek - gong alarmowy, m.in. do sygnalizacji przybycia warty nowej.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 21 Kwi, 2009   

Bardzo ciekawe zdjecie nr 4 - wykonane po 1917 roku w którymś z Korpusów Polskich w Rosji. Bluza mundurowa rosyjska, jedna z odmian, niestety brak charakterustycznych oznaczeń kołnierzowych czy oznaczeń stopni na rękawach by powiedziec cos więcej.
Noszenie orła na bluzie oraz nakryciach głowy było prkatykowane w Koprusach Polskich formowanych w Rosji. Od roku 1917 zaczeto nosic orły, wczesniej, przed "kierenszcziną" noszenie orłow polskich było zabronione.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 21 Kwi, 2009   

Zdjecie 6 - oficer i zołnierze w rosyjkich mundurach garnizownowych ( paradnych) widzie odznaki za celnosc -nadawane kilkakrotnie.Innych na piersi nie rozpoznaję.
Na pagonach ladnie widac inicjal pulku. postaram sie go sprawdzic i zidentywfokowac a wtedy nawet bedzie mozna podac barwy pagonów, czapki, otoku i spodni.
 
 
Jaco

Dołączył: 20 Wrz 2007
Posty: 183
Skąd: Łomża
Wysłany: Śro 22 Kwi, 2009   

Mogą to być żołnierze (zdjęcie 1) z Brygady KOP Wilno, a konkretnie z Ośrodka Wyszkolenia Pionierów, który to wg. struktury organizacyjnej KOP w 1929 wchodził w skład Brygady, lub też po późniejszych reorganizacjach z kompanii saperów - również z Brygady KOP Wilno (w 1934 r.).
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 22 Kwi, 2009   

Dokładnie tak.
Ośrodki Wyszkolenia Pionierskiego rozpoczęły działalność w kwietniu 1928 r. (kursy 6-miesięczne dla drużyn saperskich w batalionach 1, 3, 9, 17, 21, 25). Po reformie, w 1931 ośrodki wyszkolenia pionierskiego zastapiły kompanie saperskie K.O.P.
Wszystko wskazuje na to, ze na zdjeciu nr 1. widzimy pluton z kompanii saperskiej z Brygady K.O.P. "Wilno", wg. struktury 1931:
http://www.dws-xip.pl/woj...jednostka1.html
/Reorganizacja baonow i Centr. Szkoly Podofic. z 21 sierpnia 1931/

wg. danych z 1934:
Kompania saperów K.O.P. „Wilno” - trzy plutony po trzy drużyny: dowódca kompanii, drużyna gospodarcza
(podoficer – gospodarczy, sprzętowy, broni, gazowy oraz personel pomocniczy)
Razem: 4 oficerów, 11 podoficerów i 91 szeregowców
/za: Zdzisław Cutter „Polskie wojska saperskie w 1939 r. Organizacja-wyposażenie-mobilizacja-działania wojenne”/
 
 
jacekgodos
[Usunięty]

Wysłany: Czw 23 Kwi, 2009   

Wielkie dzięki. Ja tylko wiedziałem, że przed wojną dziadek służył w KOP, ale gdzie i kiedy to niestety nikt nie pamiętał już.
Co do zdjęć w mundurach rosyjskich - to już mój pradziadek oraz dalsza rodzina.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group