C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ciekawe filmiki
Autor Wiadomość
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Czw 05 Sie, 2021   Ciekawe filmiki

Takie coś mi wyskoczyło ostatnio w polecankach:

https://www.youtube.com/watch?v=Rt3o0qGF9_Q

Muszę przyznać, że tematyka mnie nawet zaciekawiła, zwłaszcza że ostatnio dosyć przypadkowo zainteresowałem się mocniej 34 pp z Białej Podlaskiej i 35 pp z Brześcia. Dlatego czekam na kolejne odcinki.

Zastanawia mnie też ile prawdy może być w tym, że poświęcono cały batalion piechoty z siedleckiego pułku jedynie dla osłony willi prezydenta.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 05 Sie, 2021   

Dokladne drążenie 9DP zwłaszcza w Borach Tucholskich jeszcze przede mną ( wiadomo czym to się skończy ;-) ).
Natomiast poświęcanie całego batalionu w takim celu jak podano brzmi mi trochę jak nadmierne nadmuchana sensacja dziennikarska. Też podchodzę do takich nowin sceptycznie.

Może to trochę tak jak z " obroną radiostacji transatlantyckiej w Babicach". Gdzie rzeczywisty cel działań wojskowych był zupełnie inny, nie mający niczego wspólnego z radiostacją poza tym, ze ona się w pobliżu akurat znajdowała. Dla współczesnego efektu medialnego zdarza się czasem podobne nadinterpretowanie, dodawanie bądź wyolbrzymianie.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Nie 08 Sie, 2021   

ArturS napisał/a:
Może to trochę tak jak z " obroną radiostacji transatlantyckiej w Babicach". Gdzie rzeczywisty cel działań wojskowych był zupełnie inny, nie mający niczego wspólnego z radiostacją poza tym, ze ona się w pobliżu akurat znajdowała. Dla współczesnego efektu medialnego zdarza się czasem podobne nadinterpretowanie, dodawanie bądź wyolbrzymianie.


Chodzi o walki BS w tym rejonie? Był to po prostu odcinek obrony stolicy, a fama poszło że chodziło o obronę radiostacji?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 09 Sie, 2021   

Główny ciężar walk na terenie ośrodka oporu "Osiedle Łączności Babice" spoczywał na III/ 26pp. BS natomiast na tym konkretnie odcinku odgrywał czasowo rolę pomocniczą.
Kontrolowanie i posiadanie terenu w okolicy Osiedla Łącznosci Babice - w przypadku Niemców otwierało im swobodę manewru do działań na kierunku Woli i Żoliborza. W przypadku strony polskiej stanowiło swoisty klin uniemożliwiający Niemcom swobodny manewr na 1/4 obwodu Warszawy. O to chodziło. To był cel.
Radiostaca, jej infrastruktura tam tylko była fizycznie, natomiast sama w sobie nie stanowiła celu polskich ani niemieckich działań wojskowych.
Natomiast w czasach nam bliższych w tekstach dziennikarskich można sobie było poczytać o "obronie radiostacji transatlantyckiej ". Kompletna pomyłka.

Dlatego sądzę, ze identycznie może być z tym " poświęceniem batalionu w obronie willi prezydenta".
Kompletnie inny cel niż dziennikarski :-)
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pon 09 Sie, 2021   

Zapewne masz rację jeśli chodzi o Babice, natomiast co do tego batalionu 22 pp mam wątpliwości.
Jaki byłby cel takiego rozmieszczenia tej jednostki, 40 km przed głównymi pozycjami pułku? Jeśli chodziło o zadanie rozpoznania lub opóźniania na tym kierunku to dużo lepsza byłaby tu jednostka kawalerii, co pokazuje chociażby przykład 18 pu pod Chojnicami (tu ukłon w stronę Bolasa za polecenie "Krojant 1939", które dokładnie opisują te walki). Jeśli ten oddział miał kogokolwiek powstrzymać, to chyba gen. Bortnowski miał chociaż szczątkową świadomość jakie siły stoją za granicą i wiedział że jeden batalion bez towarzystwa na skrzydłach nie wypełni tego zadania wobec takiej ilości jednostek zmotoryzowanych i pancernych.
Co mogło być innym powodem takiego ulokowania tego batalionu?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 09 Sie, 2021   

Udzielić odpowiedzi na postawione pytanie o faktyczne zadanie tego batalionu można dopiero po lekturach nt. działań pułku i tego batalionu. Natomiast szukał bym odpowiedzi w opracowaniach monograficznych. Jak wspominałem ten odcinek frontu nie jest w tej chwili przedmiotem moich dociekań i szybko nie odpowiem.

Natomiast batalion piechoty to bardzo poważana siła zdolna stawiać w obronie czołą 3 krotnie silniejszemu przeciwnikowi i zatrzymać go nawet na dłuższy czas. Właśnie opóźniać go. Siła ognia batalionu piechoty była odpowiednikiem siły ognia pułku kawalerii.

Działanie w obronie takimi silnymi oddziałami wydzielonymi piechoty, wysuniętymi "dzień marszu" przed pozycję główną praktykowano i w 30DP i w 7DP.

Dlatego spodziewałbym się odnalezienia mniej "medialnego" wyjaśnienia zadania tego batalionu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group