C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dziwna kurtka
Autor Wiadomość
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Śro 05 Sty, 2011   Dziwna kurtka

Może ja czegoś nie wiem, może mnie ktoś oświeci, ale...

Brześć nad Bugiem, III 1935. Podpisane jako "st. strzel. rez. Kaleta, majster kompanii moto". Zdjęcie wykonane zapewne przed awansem, ale co to za kurtka??? Wygląda jak wz.36 wykładana. Czyżby próby przed wz.36???

 
 
Schrek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Sty, 2011   

Tutaj jest o próbach ale mundurach chyba starego wzoru.

A czy to na pewno fotka przed 1939?
 
 
RAFIK
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Sty, 2011   

Albo ślepym ale ta bluza ma chowane kieszenie na klapach ,dokładnie tak samo jak Policja Państwowa
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Pią 07 Sty, 2011   

Jakieś próby musiały być. Musieli wz.36 rozesłać wcześniej i zebrać opinie z pułków, a potem robić poprawki. Nie wiem.

Na odwrocie jest to:

 
 
Miszka
[Usunięty]

Wysłany: Sob 08 Sty, 2011   

Rafik, kieszenie raczej napewno chowane.
 
 
Schrek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 08 Sty, 2011   

No faktycznie, jest szansa, że to fotka jakiejś serii eksperymentalnej.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Sob 08 Sty, 2011   

A może po prostu ktoś sobie podpis dorobił do powojennego zdjęcia, żeby je lepiej sprzedać ... ? Na moje oko to raczej na pewno LWP.
 
 
Rzadki 


Dołączył: 20 Maj 2010
Posty: 287
Skąd: Civitas Kielcensis
Wysłany: Sob 08 Sty, 2011   

Natomiast na kołnierzu wyraźnie widać haftkę (tyle, że jedną), czyli kołnierz można było zapiąć pod szyją, chociaż nie widać dziurki na pierwszy guzik. A rogatywka? Cóż... niby wz. 35, ale może się uchowała, a może powojenne wykonanie? Może więcej powiedziałby nam orzeł, którego nie widać za dokładnie na tym zdjęciu.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Sob 08 Sty, 2011   

Dla mnie to nie trzyma się kupy ... rogatywka jest za niska, orzełek nie taki, kurtka ma za niski, ewidentnie obniżony kołnierz, jest w nim tylko jedna haftka, ewidentnie wykładane klapy i wpuszczane kieszenie. Byłbym mocno zaskoczony jeżeli to by się okazało przedwojennym zdjęciem. Jak dla mnie to wczesny okres powojenny, a podpis ... no cóż, podpisać można zawsze. nawet jakby to był prototyp, to czapka powinna być OK, no a pod kurtką jakaś koszula czy coś ... mundur na gołą klatę ? Podkoszulek raczej w WP nie noszono pod mundur. Obstawiam że to "wczesny Spychalski" ;)
 
 
Miszka
[Usunięty]

Wysłany: Sob 08 Sty, 2011   

Gdyby kurtka była niewykładana to zapinana byłaby na 6 guzików.
 
 
Reduta
[Usunięty]

Wysłany: Czw 17 Mar, 2011   

witam.
Ku uściśleniu - przedwojennych orłów wz. 19 (z koroną) oraz ich cynkowych odpowiedników produkowanych na krótko po wojnie z przedwojennych matryc (ten sam rysunek, z odjętą koroną) - używano we wczesnym LWP w zasadzie do końca lat `40, a teoretycznie do 1952r.

Przed wojną było tyle rodzajów wz. 19 że czasem ciężko ustalić jakiej produkcji orzeł znajduje się na czapce. Tutaj widać dość wysoką i szeroką tarczę amazonek, z tego co pamiętam - występowały i takie, i jeżeli dobrze kojarzę np. produkcji Knedlera..

To samo co orłów - tyczy się guzików cynkowych wz. 28, sam posiadam kilka sztuk (znalezionych na strzępach płaszcza wz. 48) i jest to na pewno produkcja powojenna - ze stalowym uchem zamiast aluminiowego, oraz z usuniętymi bądź przekształconymi sygnaturami Bronisława Grabskiego z Łodzi.
Orzeł jest w koronie, choć widziałem także wz. 28 produkcji powojennej z koronami usuwanymi ze sztancy.

Formalnie w LWP wprowadzono orła bez korony (o nieco odmiennym rysunku niż orzeł państwowy wprowadzony w 1927r.) na emblematach i guzikach około 1952r.

Ciężko więc Bolas mówić "prawie na pewno LWP" patrząc na samego orła i guziki.
Czapek przedwojennych zapewne też wczesne LWP używało, tak samo jak trzewików z owijkami.

w.g. mnie podpis na fotce jest z dużym prawdopodobieństwem oryginalny, ale nie jestem specem od badań papieru..

Bluza nie wygląda na żaden uniform roboczy, mechanika itp. choć prawdę mówiąc sprawia wrażenie jak gdyby ktoś we wz. 36 odgiął klapy jak w ułance.
Kołnierz kształtem odpowiada wz. 36, choć nie można wykluczyć powojennej roboty na wzór..

Jakikolwiek okres by nie reprezentowała, fotka bardzo ciekawa, zwłaszcza że wczesne LWP to też temat rzeka i czasem znany jak mityczna Atlantyda.

pozdrawiam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group