C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kopia pasa oficerskiego wz. 36
Autor Wiadomość
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Czw 17 Lut, 2011   


- owalne jednobolcowe typu francuskiego, stalowe, niklowane
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 17 Lut, 2011   

Znaczy się, takie same, jak do szabli. Sprawdzę, jakie są możliwości, ale myślę, że da radę. Tomek, te na zdjęciu to oryginał?
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Czw 17 Lut, 2011   

Jak najbardziej oryginał, kapitański.
 
 
Rzadki 


Dołączył: 20 Maj 2010
Posty: 287
Skąd: Civitas Kielcensis
Wysłany: Nie 20 Lut, 2011   

Patrząc na te sprzączki, przyszły mi do głowy haki/karabińczyki od paska nośnego do chlebaka wz. 25, może dałoby radę zrobić owe, że tak powiem, przy okazji? ;-)
P.S. Piękny egzemplarz.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 20 Lut, 2011   

Haki i sprzączki to raczej nie z alpaki. Tematem karabinków i chlebaków zajmuje się Paweł Janicki (Pathe) i on organizuje te okucia. Myślę, że wykonać porządne się da, musiałbym tylko dostać jakieś WT i coś na wzór.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Nie 20 Lut, 2011   

Karabińczyki od rapci i te od chlebaka wz. 25 to całkiem inna bajka.
Oczywiście warto by skopiować i jedne i drugie. Aczkolwiek można dostać obecnie dobre powojenne odpowiedniki tych pierwszych (zależy jeszcze jaka wielkość - były różne) w dość wysokich cenach (ok. 20 zł/szt.)
 
 
Rzadki 


Dołączył: 20 Maj 2010
Posty: 287
Skąd: Civitas Kielcensis
Wysłany: Nie 20 Lut, 2011   

No właśnie. Ja tych pierwszych nie widziałem, ale pytanie czy nadały by się jako zamiennik do paska od chlebaka, bo te miały chyba szersze "oczka" niż te od rapci?
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Nie 20 Lut, 2011   

Przede wszystkim maja całkiem inną budowę. Te od rapci, smyczy, żabek oficerskich są pełne a te od chlebaka tłoczone. Poniżej karabińczyk od chlebaka wz. 25:

 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 20 Lut, 2011   

Wykonanie dobrych kopii przedwojennych karabińczyków jest o tyle trudne, że wymaga wykonania specjalnych matryc i ustawienia pod tym kątem maszyn. Nie wszystko bowiem da się odlać, dajmy na to z alpaki. Niestety, małe ilości zamawianych karabińczyków powodują, że produkcja jest nieopłacalna dla potencjalnych wykonawców. Z tychże powodów nie mogę ruszyć z miejsca z szyciem toreb polowych, bo ciągle nie mam okuć.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Pon 21 Lut, 2011   

Karabińczyki ze sprężynką płaską, owalne jednobolcowe sprzączki, kółko - wszystko powinno być w żabce STALOWE.
Z oczywistych względów nikt tych elementów nie może i nie potrafi zrobić. Pojawiające się kopie zawierają okrutne zamienniki... może gdzieś - choć trochę podobne (Indie?) - są jednak wytwarzane?
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 21 Lut, 2011   

Ano właśnie, przez tę stal jest problem. Odkucie takich kształtów wymaga zabiegów, o których mówiłem wcześniej i jest to niestety kosztowne. Zwraca się, ale przy produkcji liczonej w setkach sztuk, a nie kilkunastu. Ale zobaczymy, może się uda.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Pon 21 Lut, 2011   

W PRL w latach 70. można było kupić w specjalistycznych sklepach z okuciami kaletniczymi bardzo podobne do przedwojennych karabińczyki stalowe, niklowane, z oksydowaną czarno plaską sprężynką przynitowaną mosiężnym bolcem, z prostokątnym uszkiem do paska - ale już innej, uproszczenej wersji, bo z płaskim i giętym 90' do osi obrotu. Co ciekawe, były przynajmniej 2 lub 3 wielkości tych karabińczyków; zachował mi się w szufladzie jeden egz. tego większego.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Pon 21 Lut, 2011   

Właśnie o nie mi chodziło. Ktoś mi kiedyś wspominał, ze były stosowane m.in do smyczy dla psów?
 
 
RAFIK
[Usunięty]

Wysłany: Pon 21 Lut, 2011   

O tej smyczy to ja kiedyś wspominałem ,ale to juz nie realne bo wprowadzono zamienniki odlewane albo odkuwane. Sprężynka jest taka samą jak w długopisie.
Z aukcjii podanej ponizej numer 3 może i by sie nadawał ale to ciągle erzatz
http://allegro.pl/karabin...1463931485.html
lub coś takiego
http://allegro.pl/karabin...1464710264.html
ewentualnie
http://allegro.pl/super-k...1438357641.html
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Wto 22 Lut, 2011   

Rafik, to się nie nadaje, chodziło o to, że kiedyś w PRL-u produkowano /sprowadzano ?/ niemal idealne wzory; czyżby przepadły w zakamarkach szaf, kredensów, szuflad?
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Wto 22 Lut, 2011   

Nie. trafiają sie na allegro. Obecnie widziałem nawet jeden (kwestia jaki rozmiar). Cena jednak 20 zł/szt. Są jednak najlepszym ersatzem.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 22 Lut, 2011   

Koszt wykonania jednego karabińczyka na podobieństwo przedwojennych może być jeszcze wyższy, tak w granicach 20-30 zł.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Wto 22 Lut, 2011   

To fantastycznie, wydaje się jednak, że spokojnie przekroczy 50 zł, a chętnych - pod warunkiem stuprocentowego odwzorowania - nie zabraknie.

Karabińczyk żabki do szabli jest bardzo poszukiwany - destrukt samej żabki jest często kupowany dla choćby jednego karabińczyka za kilkaset złotych.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 22 Lut, 2011   

Taki był pierwotny szacunek, zobaczymy jak przyjdzie do wykonania. Z założenia ma być 100% odwzorowanie, czy się uda, obaczym. Pisząc to mam na myśli karabińczyki do torby polowej.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Wto 22 Lut, 2011   

O tym wspominałem: http://allegro.pl/vis-smy...1395481670.html
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group