C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
zdjęcie z zawodów konnych
Autor Wiadomość
Kess
[Usunięty]

Wysłany: Sob 17 Paź, 2009   zdjęcie z zawodów konnych



dodała zdjęcie dziadka zrobione w czasie zawodów konnych w Bydgoszczy, w 1931r.
Nie wiem w jakim stopniu był wtedy dziadek - Prosze o pomoc.

Ciekawa jestem co jeszcze da się wyczytać z tego zdjęcia?
Pozdrawiam,
:]
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Sob 17 Paź, 2009   

Zdaje się że wachmistrz ... :)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Sob 17 Paź, 2009   

W roku 1931 Konne Mistrzostwa Armii rozegrano w Wilnie.
Być może te zawody w Bdgoszczy mialy wyłonic ekipę na Mistrzostwa Armii?

Miejsce wykonania zdjęcia - Bydgoszcz, oraz ciemny ( czarny ) otok na 99,9% wskazują iż dziadek słuzył w 11 Dywizjonie Artyleriii Konnej ( DAK) w Bydgoszczy.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Sob 17 Paź, 2009   

11 DAK lub Bateria Podchorążych Artylerii w Szkole Podchorążych dla Podoficerów, w Bydgoszczy.

/11 DAK:
- mjr/płk Włodzimierz Dembiński dowodził dywizjonem do 1934 r., w 1939 r. - był dowódcą artylerii dywizyjnej 28 DP gen. Bończy-Uzdowskiego;
- ppłk dypl. Konstanty Ważyński,
- ppłk Władysław Bednarski (dowódca 1 baterii szkolnej SPArt w Toruniu w latach 1929-1933, w stopniu mjr-a (w 1939 r. - dowódca 28 dac w 28 DP, poległ pod Kamionem 10 IX), znał go mój dziadek, ówcześnie por. art. Janusz Sarnecki, kmdt klasy II rocznika;
- ppłk Antoni Wereszczyński - w 1939 r. - dowódca artylerii dywizyjnej 25 Kaliskiej DP, równeż kolega dziadka, wtedy już kpt dypl. - ze sztabu 25 DP gen. Altera.
We wrześniu 39 dywizjonem dowodził ppłk Władysław Szwed./

Zawody konne w Bydgoszczy (również w Baterii Podchorążych Artylerii w Szkole Podchorążych dla Podoficerów); podobnie jak w CWArt w Toruniu, na zakończenie programu nauczania jazdy konnej, w okresie letnim obywały się konkursy:
1. konkurs indywidualny
2. konkurs parami
3. konkurs drużynowy
4. pokaz woltyżerki
Przeszkody w liczbie 12-14, wysokie do 1,20 m. Przydział koni - drogą losowania.
/dane z roku 1933/

Najważniejsze zawody międzyszkolne odbywały się w Biedrusku, w 3 tygodniu lipca.
Startowały wtedy 4 drużyny - Oficerskiej Szkoły Piechoty, Kawalerii, Artylerii i właśnie dla Podoficerów.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 18 Paź, 2009   

Jeśli to dak'owiec, a wszystko na to wskazuje, to jest to ogniomistrz, a nie wachmistrz. Wachmistrzowie byli bowiem w kawalerii. Mam jednakże pewną wątpliwość, jako że na czapce ten stopień wydaje się barziej być belką niż "V". Na kołnierzu majaczy jakis proporczyk, ale nie widać dokładnie jaki. Może zdjęcie w większej rozdzielczości dałoby się powiększyć i odzyskać więcej szczegółów. Zauważcie, że skacze na siodle wojskowym, widać wyraźnie koniec ławki na derce. Nie mam pewności, co do ogłowia. Lookas jest biegły w tych tematach, może on rozpozna.

A jeśli chodzi o same zawody, to takowych rozgrywano bardzo dużo. Nie tylko Militarii i konkursy kwalifikujące doń, ale i całą masę innych, zarówno wojskowych, jak i cywilnych. Należałoby zerknąć do "Historii konkursów hippicznych w Polsce" W. Pruskiego, może będzie coś na temat zawodów w Bydgoszczy w 1931 r. Nie mam akurat tej pozycji pod ręką.

Jeśli zaś chodzi o płk Włodzimierza Dembińskiego, to dowodził on również 7 D.A.K.'iem w latach 1922 - 1924. Jego syn, rtm. Ryszard Dembiński był wieloletnim prezesem Instytutu im. gen. Sikorskiego w Londynie, prezesem Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie.
 
 
Horhe
[Usunięty]

Wysłany: Nie 18 Paź, 2009   

Piotrek słuszna uwaga, skoro to rok 1931, to jeszcze były stare oznaczenia stopni-bez żadnych kątów. Wg mnie to podchorąży. Czy on aby nie ma na sobie kurtki wz.19 z doszytymi kieszeniami na piersi?
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Nie 18 Paź, 2009   

Sprawdziłem w wykazach wszystkich XV promocji absolwentów;
Ogn./st. ogn. (ani pchor., ani ppor.) Stanisława Szlendaka nie znalazłem, niestety.

Ale jedno jest znamienne: w roku 1931 odbyły się po promocji bardzo spektakularne zawody konne - relacje z samej promocji były szeroko komentowane w prasie.
Tu na zdjęciu prymusi trzech klas: artylerii, piechoty i kawalerii - odpowiednio -
ppor. Jan Konopnicki (5 pal Lwów), ppor. Szczepan Modej, ppor. Bogdan Pawłowicz
http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/62480:1/h:438/
O ppor. piech. Modeju ukazały się w Wiarusie dwa artykuły, w tym jeden jego autorstwa.
Promocja podchorążych w Szkole Podchorążych w Bydgoszczy. Moment podniesienia podczas mszy polowej:
http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/62468:1/h:438/
Gen. Aleksander Osiński wręcza szablę prymusowi klasy piechoty, Szczepanowi Modejowi:
http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/62472:1/h:438/
Przekazanie sztandaru II rocznikowi:
http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/62514:1/h:438/
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Nie 18 Paź, 2009   

Wg. mnie to stare oznaczenie stopnia sierżanta - w tym przypadku ogniomistrza z numerem pułkowym na naramienniku (to nie żadna belka ani V-ka).
Brałem jeszcze pod uwagę chorążego, jednak ewentalna gwiazdka za bardzo majaczy przy wszyciu naramiennika do rękawa - stąd to raczej cyfra/-y. Dodatkowo raczej brak okutego daszka, poprzeczki.
Takze samo obszycie naramiennika wygląda raczej na 1cm taśmę dystynkcyjną a nie na chude makarony.

Na prawej piersi wg mnie widać raczej jakąś odznakę np. P.O.S. a nie guzik górnej kieszeni. Sądzę, że to ogniomistrz w klasycznej kurtce wz.19.

Czy zachowała się w Pani rodzinie odznaka P.O.S. dziadka z legitymacją?
Ostatnio zmieniony przez lucjusz8 Nie 18 Paź, 2009, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Nie 18 Paź, 2009   

Ów podoficer skacze w siodle słuzbowym i służbowym ogłowiu wz.25, 27 ewentualnie 28 ( drobne rózniec w konstrukcji nie do uchwycenia na tej fotografii) Na potrzeby zawodów nie dodano munsztuka wraz z drugą parą wodzy. Wodze "slużbowe", bez jakichkolwiek ulatwień antypoślizgowych stosowanych w sporcie. Wędzidło jest wpiete w kółka kanraoogłowia za pomocą werblików zamocowanych na krotkich łańcuszkach (2-3 ogniwa) do pierścienia scięgierza. Możliwe, ze sam kantar jest o numer za mały lub też szyty specjalnie do takiego zastosowania - wygląda na mocno dopasowany. Nie mniej jest to na pewno kantar artyleryjski, z szerszym nachrapnikiem. Podpierśnik siodła regulaminowy, wz.25

I tyle detali co do których mam pewność:)
Teraz hipotezy...kurtka to "standardowa 19" w regulaminowym kroju. Biały punkt na naramienniku wydaje sie byc cyfrą...mozliwe, ze to 11. Jednakże mam wątpliwość czy sam galon byłby az tak widoczny. Co prawda nie jestem tu specem, ale....czy mogło byc tak, ze ów ogniomistrz poza galonem ma także makaron??
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Nie 18 Paź, 2009   

Ogniomistrz Szendlak nosi kurtkę wz. 19 ale spodnie lżejszego materiału (lekko inny odcień i układ fałd): oficerskie bryczesy z krepy/diagonalu i także oficerskie buty.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 18 Paź, 2009   

Mam pewne wątpliwości jeśli chodzi o daszek. Mam bowiem wrażenie, że jest okuty. Spójrzcie w miejsce gdzie jest refleks światła. Tam, gdzie się kończy daszek widać wyraźnie różnicę w odbiciu, tak jakby była właśnie blaszka.
 
 
Schrek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 18 Paź, 2009   

Nie ten daszek raczej okuty nie jest, myślę, że jeśli był by okuty to refleks był by inny bardzie podłużny.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Nie 18 Paź, 2009   

Refleks może dawać przetłoczenie fibry na końcu daszka.
 
 
Kess
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Paź, 2009   

Z wielką uwagą prześledziłam dyskusję na forum. Bardzo dziękuję za pomoc. Naprawdę jestem pod wrażeniem ogromu wiedzy, jaka jest tu prezentowana. Chylę czoła.

Do czasu wstawienia zdjęcia na forum sądziłam, że dziadek był podoficerem 11 DAK, ale kilka dni temu znalazłam (trochę przez przypadek, a trochę dzięki pomocy bydgoskiego blogu "Zecernia") informację w sportowym dodatku do "Gazety Bydgoskiej" z 1931r. że ogn. Stanisław Szlendak z 15 PAL zajął 5 miejsce w zawodach podoficerów.
Kariera przedwojenna dziadka to - Kraków, Włodzimierz Wołyński i Bydgoszcz. Wciąż szukam informacji potwierdzającej, w jakich jednostkach służył. Tradycja rodzinna głosi, że dziadek poznał babcię w Krakowie w 1923 r., kiedy rozganiał demonstrację PPS. Ważne, że był na koniu! i w mundurze ! druga informacja -to, że w 1928 roku służył we Włodzimierzu Wołyńskim (krótko, z całą rodziną). I znowu nie wiadomo, w jakiej jednostce. Od 1930 r. był już w Bydgoszczy aż do września 1939r. Wspominało się w rodzinnych rozmowach nazwisko gen. Grzmot- Skotnickiego.
W czasie okupacji dziadek (zbiegł z transportu) walczył w oddziałach "Gryfa Pomorskiego".

Z nielicznych krótkich opowiadań dziadka przypominam sobie słowa: "jaszcze", Brda, marsz na Warszawę. Wtedy brzmiało to bardzo tajemniczo. Szkoda, że nie pytałam.
teraz piszę książkę o rodzinie i utknęłam "na dziadku" :-)

Pozdrawiam serdecznie
 
 
Kess
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Paź, 2009   

informacja o zawodach konnych w Bydgoszczy w 1931r.
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Paź, 2009   

W takim razie otok nie jest jak podejrzewalismy czarny a zielony!!
No i cyfra na naramienniku to 15. I rzeczywiście w takim wypadku bardziej zbliża sie w zarysie do okręgu z lekka przypominając gwiazdkę:)
 
 
Kess
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Paź, 2009   

Mimo pomocy przyjaznych ludzi, wciąż nie wiem tak naprawdę w jakich jednostkach w Krakowie i we Włodzimierzu Wołyńskim służył nasz dziadek (Stanisław Szlendak, ur. 1900r.).
Nie mam żadnego potwierdzenia ( tylko ta notatka w prasie).
Przyznam, że nie wiem jak się do tego zabrać.
Założyłam sobie, aby w mojej książce było jak najwięcej faktów, a nie tylko fantastycznych opowieści i rodzinnych legend, chociaż i te mają swój urok.
Zaplanowałam sobie, że pobiegam po odpowiednich archiwach (jeszcze nie wiem jakich), ale na początku chciałabym zdobyć jak najwięcej informacji z internetu.
Może ktoś podrzuci mi kilka linków?

Z góry serdecznie dziękuję
:-)
 
 
qrak
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2005
Posty: 429
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 30 Paź, 2009   

Kess napisał/a:
druga informacja -to, że w 1928 roku służył we Włodzimierzu Wołyńskim (krótko, z całą rodziną).

Może był na kursie podchorążych w Wołyńskiej Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii?
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Paź, 2009   

Jeżeli brał udział w tłumieniu rozruchów w Krakowie w 1923 r. konno, to wysoce prawdopodobnym jest, że mógł służyć w 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego.
 
 
Kess
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Paź, 2009   

Z rodzinnych relacji wiem, że dziadek stacjonował w Krakowie w koszarach na Zakrzówku. Czy tam stacjonował 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego?

Ostatnie już wspomnienie :-( Po ślubie babci i dziadka ( w Krakowie w 1926 r.) koledzy ustawili się w szpaler i zrobili młodej parze ( nie wiem jak się to nazywa) przejście pod wyciągniętymi szablami.
Jakie jednostki, stacjonujące w Krakowie w tym czasie, mogły mieć szable paradne?
Proszę wybaczyć pytanie i terminologię, ale w tej kwestii jestem kompletnym laikiem :-(

Podpytując o takie drobiazgi, próbuję dowiedzieć się jak najwięcej teraz, przy komputerze, aby w archiwum lub bibliotece (myślę, że to jest nieuchronne) nie tracić zbyt dużo czasu.
:)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group