C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mój dziadek
Autor Wiadomość
Robert


Dołączył: 04 Lip 2005
Posty: 118
Skąd: Brzeg
Wysłany: Pią 06 Sty, 2006   Mój dziadek

Część z Was zna temat z forum Odkrywcy. Mimo to zwracam się do Was z prośbą o pomoc w ustaleniu jednostki w której służył mój dziadek (prawdopodobnie we wrześniu 1939). Jest zdjęcie (załączone poniżej),
napis na odwrocie:

Guwer Marcin,
2 kom.
Komenda Rejonu Nr 19
D.O.K. Nr 6

W czasie I WŚ walczył na foncie włoskim, później walczył w Legionach Piłsudskiego (co sugeruje że na początku I WŚ walczył w szeregach armii austo - węgierskiej) - może ktoś wie do jakiej instytucji w Polsce lub zagranicą zwrócić się w celu ustalenia losów mojego dziadka.

W 1940 lub 1941 został wywieziony na roboty przymusowe do niemiec.


 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Sty, 2006   

Czego by nie mówić to Twój Dziadek do osób wysokich nie należał ;) Sugeruje się przynajmniej bagnetem - a on wygląda na tej fotce jakby stanowił 1/3 wzrostu Twego Dziadka ... a to chyba wz.98 / 05 ew. wz.98 ... :)
 
 
Bogdan Perka
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Sty, 2006   

Mały wzrostem, ale za to wielki duchem (zwłaszcza bojowym). Gratuluję ci Robert walecznego przodka.
 
 
Robert


Dołączył: 04 Lip 2005
Posty: 118
Skąd: Brzeg
Wysłany: Sob 07 Sty, 2006   

Bogdan Perka napisał/a:
Mały wzrostem, ale za to wielki duchem (zwłaszcza bojowym). Gratuluję ci Robert walecznego przodka.



Po tym wojowaniu pozostała mu pamiątka do końca życia. Kula karabinowa przeszła samym szczytem czaszki i pozostał po niej mały rowek. Pamiętam jak miałem 7-8 lat dziadek pokazał mi ten ślad.
 
 
Bogdan Perka
[Usunięty]

Wysłany: Sob 07 Sty, 2006   

Na dodatek urodzony szczęściarz :D
 
 
KOP1939
[Usunięty]

Wysłany: Nie 08 Sty, 2006   

Robert,

Jesli twoj dziadek sluzyl w CK armii to powinies sie zglosci do Archiwum Wojennego w Wiedniu. Przechowywuja tam kartoteki zolnierzy CK armii. Jesli sie cos zachowalo to mozesz dostac kopie jego karty sluzby, bedzie tam napisane w jakiej jednostce sluzyl, jakie oddznaczenia dostal itd, itp. Najczesciej jest ot jedna kartka. Nie licz na jakies powazne opracowanie.

Adres do archiwum: http://www.oesta.gv.at/be...hiv/fr_1_kv.htm

Trzeba do nich pisac po niemiecku lub po angielsku. Aby ulatwic poszukiwania nalezy podac, imie i nazwisko, date urodzenia, miejsce urodzenia oraz jednostke w ktorej sluzyl, oczywiscie tej ostniej nie znasz wiec jej raczej nie podasz.

Jesli cos sie zachowalo na temat twojego dziadka to odpisza Ci. Ja probowalem cos znalesc na temat jednego z moich pradziadkow ktory byl landsturmista ale nic nie mieli na jego temat ;-( Wiem ze byl w CK armii gdzy mowila mi to moja babcia...rocznik 1912!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group