C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
II RP FOTO - Bandolet
Autor Wiadomość
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 15 Gru, 2021   

blazlov napisał/a:
Oj mości Panowie nie nadążam z odpisywaniem, taką popularnością cieszy się ten wątek :D


Zdjęcia odebrały nam mowę :D

Masz super kolekcję Blaz i bardzo fajnie się ją ogląda. Niestety akurat ten okres historii WP II RP nie jest moim konikiem, dlatego nie mam za dużo do powiedzenia w tym temacie.
 
 
Jeager
[Usunięty]

Wysłany: Śro 15 Gru, 2021   

tak, dla mnie też okres legionowy jest mało znany. Skojarzenie z uzbrojeniem w Legionach, to Werndle i Mannlichery a tu prawie sam sprzęt niemiecki widać.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 15 Gru, 2021   

No to wychodząc na przeciw oczekiwaniom, fotografie przedstawiające ten sam pułk, ale z dwóch różnych źródeł.
Pierwsza to rok 1934, trzy pozostałe z jednego źródła po jednej osobie, druga połowa lat 30tych jak mniemam.


Przerwa w czasie ćwiczeń, kochanej Celuni Paweł. St. Strz. Dyw. Kursu Piech. Rez. przy 32pp w Modlinie. Modlin dn. 18.12.1934



Na tem zdjęciu jestem z Basią mego kapitana. Ona się martwi i Ja, że mamy maszerować do domu /nierozpoznane/ 25 km, aż mnie w głowie swędzi.



Tu Stefanku wyszukuję drogi którędy najbliżej do poczty. Bo chcę posłać list. Wież że na mapie są drogi, którymi można się posługiwać, Twój Oli



Stefanku szukaj minę czy znajdziesz w tym gronie i napisz mi o wyniku poszukiwania.

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 15 Gru, 2021   

Jeager napisał/a:
tak, dla mnie też okres legionowy jest mało znany. Skojarzenie z uzbrojeniem w Legionach, to Werndle i Mannlichery a tu prawie sam sprzęt niemiecki widać.


W szerokim ujęciu termin "Legiony" wiąże się pewna pojęciową pułapką :-)
LP- legiony Polskie 1914-1916 i ch rozwój "od Pierwszej Kadrowej po w pełni frontowe Brygady Legionów"
PSZ i PKP 1916-1918 - próby dalszego rozwoju i budowania już "Wojsk Polskich", kryzys polityczny i wysiłki w celu przetrwania etosu legionowego i formacji legionowych.
Już od października 1918 mamy jednak na naszych ziemiach wojsko Niepodległej w postaci pułków piechoty wojsk polskich ( jeszcze monarchii - Królestwa Polskiego/ wobec braku króla Rada Regencyjna, jednak obcym już nie podlagająca), w tym na bazie PSZ i PKP.
Wreszcie listopad otwiera okres Rzeczpospolitej Polskiej, proces krzepnięcia rządu RP i dalszy rozwój wojska, gdzie pułki o tradycji legionowej są na nowo odtwarzane a istniejące w ramach PSZ są przenumerowane. 9 pułków nosi wprost tradycję Legionów poprzez swą nazwę a dochodzą jeszcze formacje nowe sięgające do tego etosu przybyłe do Polski np. z Kubania ( utworzona z nich 10 DP również jak 7,8.9 pp Leg uzbrojona w broń niemiecką) czy formowane w oparciu o POW i zasoby materiałowe przejmowane po okupantach.
Zmieniają się na tym tle i szczegóły umundurowania i uzbrojenie i organizacyjna struktura i to z tego czasu obraz widzimy.

Stąd" Mannlicher i Wernd"l to rok 1914. Tu zaś widzimy, że uzbrojenie jak i całość ubioru to już okres 1918/19 na terenie b. Królestwa. W b. Galicji nie tak by to wyglądało.
Widzimy przekazanie rozkazu/ meldunku dowódcy kompanii km, której żołnierzy widzimy w tle. Oddział wygląda wyśmienicie jak na ten czas. .
Twarz tego oficera zrazu mnie zelektryzowała, ale to nie ten ( był kawalerzystą przecież)...

Nie mogę " na szybko" dojrzeć paru istotnych przy takich ocenach detali, które pozwoliły by zdecydowanie zawęzić opcję wyboru możliwosci, ale patrząc na tyle na ile zobaczyć mogę - obstawiam wczesną wiosnę 1919 roku - bardzo prawdopodobne ze to z koncentarcji legionowej w rejonie Zegrze-Jabłonna -Ostrów Maz. patrząc na typ uzbrojenia, które jest tu bardzo istotnym wyróżnikiem - duża szansa, ze to z któregoś z pułków 3 DP Leg.
Dzielę się pierwszym wrażeniem, choć jest kilka znaków zapytania, których poszukanie na tym zdjęciu wymamagało by znacznie więcej czasu spędzonego nad powiększeniem zdjęcia. A o czas taki trudno gdy sporo na głowie.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 16 Gru, 2021   

blazlov napisał/a:
St. Strz. Dyw. Kursu Piech. Rez. przy 32pp w Modlinie. Modlin dn. 18.12.1934


Podpis o tyle intrygujący, ze w 8 Dywizji Piechoty pułkiem, przy którym był prowadzony Dywizyjny Kurs SPR był 21 WPP. A tu taka dedykacja z epoki.
W każdej DP Kurs SPR był prowadzony przez jeden tylko pułk ( każdy pułk na rzecz Dywizji w amach podziału pracy pełnił odrębne zadanie wyszkoleniowe - Kurs SPR, wyszkolenie rekruta dla KOP lub samodzielnych Baonów itp). Być może rola taka w poszczególnych okresach lat była zmienna i przechodnia? Bo jak inaczej to wytłumaczyć?

blazlov napisał/a:
trzy pozostałe z jednego źródła po jednej osobie, druga połowa lat 30tych jak mniemam.


Gdy popatrzymy na rogatywki oficerów z ostatniego zdjęcia i noszone umundurowanie wniosek popłynie, że to rok 1935. Donaszanie rogatywek wz 27 w 1936 było by już widokiem niezmiernie rzadkim. Więc nie dalej niż połowa lat 30. Jeśli wszystkie 4 zdjęcia to 32 pp widzimy ponadto okres kiedy dokonywano procesu przezbrojenia pułku. Analogicznie jest i w 21WPP należącym do tej samej 8 DP. Berthiery były na stanie kompanii po 1934 rok, po którym zastąpiły je Mausery. Tu widzimy ten sam analogiczny obraz.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 16 Gru, 2021   

ArturS napisał/a:


Podpis o tyle intrygujący, ze w 8 Dywizji Piechoty pułkiem, przy którym był prowadzony Dywizyjny Kurs SPR był 21 WPP. A tu taka dedykacja z epoki.
W każdej DP Kurs SPR był prowadzony przez jeden tylko pułk ( każdy pułk na rzecz Dywizji w amach podziału pracy pełnił odrębne zadanie wyszkoleniowe - Kurs SPR, wyszkolenie rekruta dla KOP lub samodzielnych Baonów itp). Być może rola taka w poszczególnych okresach lat była zmienna i przechodnia? Bo jak inaczej to wytłumaczyć?



Opis na rewersie wygląda na oryginalny z epoki, do tego po powiększeniu u żołnierza odpalającego papierosa, na naramienniku płaszcza widać cyfry tworzące numer 32. Co do samego pytania o to czy miejsce, w którym odbywały się kursy w danych latach była zmienna, to nie umiem odpowiedzieć. Coś mi się po głowie tłucze, że kiedyś przy okazji innych pułków i innej dywizji czytałem o tym, ze raz był przy jednym raz przy drugim pułku natomiast z kontekstu wynikało, że była to niestandardowa sytuacja - natomiast tak jak piszę, coś gdzieś jakoś, tak więc nie jest to w żaden sposób informacja będąca wyznacznikiem. Trzeba by tutaj się odwołać do literatury - być może w tej serii o dywizjach i pułkach coś by było na ten tmat, osobiście nie posiadam.

Powyższą serię 4 fotografii należy uzupełnić o jeszcze jedno zdjęcie z serii, które mi się zapodziało przy poprzednim poście. Brak podpisu na rewersie. Do kompletu dorzucam jeszcze jedno zdjęcie, ostatnie prezentujące 32 pułk w mojej kolekcji - nie jest powiązane z powyższą serią.



Uzupełnienie serii.

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 16 Gru, 2021   

Na znanych mi fotkach z 1931/1932 uśmiechają się chłopaki z DK SPR przy 21 WPP z oznakami SPR na kołnierzach. Ta sama 8 DP.
Wniosek z tego jest prosty, że musiała nastapić zmiana jeśli idzie o pułk prowadzący ten kurs w dywizji.

Robiąc opracowanie do jednej z GP poświęconych 32 pp zebrałem i poznałem sporo informacji z kilku żródeł, jednak o kursie SPR przy 32 pp cisza kompletna. Obraz jednak mówi o tym jednoznacznie. Stąd i zaskoczenie.
To raczej jeszcze jedna z tych sytuacji, które odkrywa się i na które wpada oglądając fotografie.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 20 Gru, 2021   

Dziś kilka fotografii tematycznych, temat można sprowadzić do jednego słowa 'idziemy'. Dosyć popularny rodzaj fotografii czasów minionych :)
Może ktoś rozpozna kogoś, lub miejsce - oczywiście Most Poniatowskiego jest najbardziej charakterystyczny :)

































 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 20 Gru, 2021   

Piękne - czyli wspólny motyw to "Wyjście oraz poza służbą" stosownie do korpusu osobowego ( służba czynna -wyjście, służba stała - poza służbą) ładny kolejny przyczynek do studium ubioru wyjściowego i pozasłużbowego włąsciwego danemu korpusowi osobowemu, stosownie do okresu na przestrzeni lat ( przestrzeń ok 10 lat) , rodzaju broni i stosownie do poty roku.
Seria niezmiernie podobna wartością i jak i samym stylem, pięknem - do rewelacyjnej kolekcji Augustisa na przykłądzie kt. wymienialiśmy już uwagi munduroznawcze.

Z szybkich oględzin na jakie mogę sobie pozwolić również wpadł mi w oko tylko Most Poniatowskiego koło Muzeum Narodowego w Warszawie.

Nieco więcej może wnieść próba identyfikacji jednostek na podstawie umundurowania, jednak na to potrzeba zawsze więcej czasu przy mniejszym zmęczeniu.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pon 20 Gru, 2021   

Myślę, że w dziale wojskowym możesz bez problemu konkurować z Augustisem. :D Inna sprawa - widać po tym, że zdjęcia z zaskoczenia na ulicy to był popularny środek zarobku dla przedwojennych fotografów. Ja pamiętam coś takiego tylko w latach 90-tych pod Pałacem Kultury.

Podoba mi się zwłaszcza ta z żołnierzami w 6-guzikowych mundurach lnianych starego wzoru (wz.33 bodajże - Artur mnie pewnie poprawi) już ze sztywnymi rogatywkami. Dwie uwagi do niej w mojej opinii warte dyskusji:

- widać tu coś, na co kiedyś zwrócił mi uwagę Melescul - te 6 guzikowe kurtki letnie były generalnie trochę dłuższe niż te późniejsze 7-guzikowe modele, co jego zdaniem być może było wynikiem nawiązania do "sukienkowej" części dolnej kurtki sukiennej wz.19,

- rzuca się w oczy obniżony kołnierz żołnierza po lewej stronie i wystająca część bielizny (pytanie czy to halsztuk czy stójka koszuli?) - to co często widać u współczesnych rekonstruktorów, a co zrzucałem zwykle na karb źle skrojonego kołnierza. Wydaje się jednak, że tu kołnierz jest skrojony OK (przynajmniej nie różni się znacząco od tego u drugiego żołnierza), więc może raczej chodzi tu o budowę anatomiczną (dłuższa szyja)?
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 10 Sty, 2022   

Na swojej stronie na FB dodałem swego czasu wpis w którym prezentuję wspomnianą wcześniej przeze mnie tutaj fotografię grupową 82pp. W poście tym załączyłem powiększenia prezentujące odznaczonych KW. Strona jest profilem otwartym a więc i osoby bez aktywnego konta na FB powinny mieć możliwość obejrzenia ów powiększeń. <<-- LINK -->>

a tu dla przypomnienia, o którą fotografię chodzi.


 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 01 Gru, 2022   

Zdaje się, że wszedłem w posiadanie ciekawej pozycji z punktu widzenia rekonstruktorskiego. Może jest Wam znana już ta publikacja, może jest gdzieś pdf. Jak nie to pewnie coś będę działał w kierunku cyfryzacji :)

















 
 
Funky_OWall
Moderator

Dołączył: 21 Sty 2005
Posty: 459
Skąd: już Częstochowa
Wysłany: Czw 01 Gru, 2022   

Oryginał, dobra rzecz, dobrze mieć. Zadaje się że w "Do broni" był swego czasu reprint "Oficera"
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Czw 01 Gru, 2022   

Zgadza się, reprint był już w jednym z pierwszych numerów, ale co oryginał to oryginał. Gratulacje Błaz!
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 01 Gru, 2022   

o proszę, czyli coś fajnego potrafią zrobić :) rozumiem, że reprint był całościowy?
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Czw 08 Gru, 2022   

Tak, dali całą treść, zmienili tylko okładkę na taką jak na wstawionym przeze mnie zdjęciu.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 08 Gru, 2022   

I chwała im za to. Bo została spopularyzowana/ udostępniona wiedza na ten temat na długo przed dygitalizacją zbiorów w bibliotekach cyfrowych.
Reprinty wydawane przez DB odegrały swego czasu znaczącą rolę dla osób serio zajmujących się rekonstrukcją historyczną.
A ja "kolekcjonuję" widzę. Forma w jaką wiedza jest oprawiona dla mnie ma podrzędne znaczenie. Choć i ta jest po dziś dzień "niczego sobie".
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group