C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
i znów fajne fotki ...
Autor Wiadomość
haslo14


Dołączył: 05 Sie 2021
Posty: 4
Skąd: Stalowa Wola
Wysłany: Sob 05 Lut, 2022   

Niestety sama fotografia jest średniej jakości:







Proszę teraz kliknąć w zdjęcie można je jeszcze bardziej powiększyć ponieważ poprawiłem jakość komputerowo.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 07 Lut, 2022   

To okolice połowy lat 20, jeszcze przed zmianami jakie przyniósł rok 1927. Rogatywki kadry jeszcze z prostymi, mniejszymi daszkami.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Śro 23 Lut, 2022   

Dziś takie zdjęcie zwróciło moją uwagę, źródło to jakaś grupa na FB... opis od wstawiającego poniżej, co myślicie o kurtkach? To efekt retuszu czy to jakieś "lekkie" kurtki?

Cytat:
Rawa Ruska w Obwodzie Lwowskim - 20 07 1920 rok.
Z lewej Antoni Plewka s. Ignacego i Marianny z Kacprowiczów
ur. 1902 r. na wsi Zbytki w podwarszawskiej parafii Zerzeń.
Obok przyjaciel z pobliskiego Zagoździa / ? /.
Wcześniej obaj w POW Obwodu Praskiego.
W czasie II wojny zasłużony dla IV Rejonu ,, Obroża ''.


 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 24 Lut, 2022   

To nie psikus. Widoczne kurtki są uszyte z bawełny.
Takie zjawisko z 1919/1920 polegające na szyciu mundurów z bawełny w oparciu o krój umundurowania sukiennego spotykam po raz kolejny. Pozostałe zaobserwowane przypadki to pułk Kresowy, pułk Wielkopolski, oraz mundury wz 17 typu oficerskiego ( w tym zachowany oryginał ze stopniem sierżanta).
Zjawisko to jest wynikiem improwizacji wymuszonej poszukiwaniem surowców zastępczych przy niedoborze wełny i sukna lub oddolnego życzenia ( przypadki kurtek oficerskich).
Nie jest to " nowy wzóóóóór!!! senscacjaąąą!" bo niczego takiego przepisy nie wprowadzały. A widok takiego umundurowania na fotografiach jest nader rzadki. To wynik zaradności w czasach niedoboru czyli zastosowania materiałów zastępczych w produkcji umundurowania. Taki obraz wynikający z opisanej przyczyny zdaża się widywać na fotografiach.

Szkoda, że brak opcji " otwórz zdjęcie w rozmiarze oryginalnym" bo obserwacja pozostałych szczegółów, które są teraz słabo widoczne lub niewidoczne pozwoliła by zapewne na dalsze wnioski.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 23 Cze, 2022   

Paweł Sajewski wrzucił taką publicznie na FB: ekstra ujęcie, brak detali...
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 24 Cze, 2022   

Przepiękne- poza niczym z Galerii Postaci:-) co oczywiście inspiruje i zachęca do nowej.
Sanitariusz w ubiorze polowym mobilizacyjnym.
W ciekawy sposób poradzono tu sobie z przenoszeniem nowej maski pgaz wz32 przy noszeniu chlebaka w myśl starych wytycznych obwiązujących przez całe niemal 20 lecie.
Sposób przenoszenia 2kg maski w torbie i chlebaka na prawym boku jaki podaje Instrukcja z 1936 w przeciwieństwie do mniejszej i lżejszej RSC przenoszonej tak samo był koszmarnie niewygodny. Stąd przy zachowaniu noszenia chlebaka " po staremu" maski wz 32 zakładano przez prawe ramię na lewy bok lub jak tutaj - założone przepisowo przez lewe ramię na prawy bg przesunięto daleko w lewo poza chlebak. Ciekawe. Pierwszy raz na ten sposób mam mozność zwrócenia uwagi.
Łopatka wygląda na rosyjską w polskim futerale. Hełm nałożony tyłem na przód. Cięgle brakuje jednoznacznej i nie budzącej wątpliwości odpowiedzi co do faktycznej przyczyny zarządzania takiego noszenia hełmów. W art. plot czy przy strzelaniu z km plot jest to intuicyjnie zrozumiałe. Ale w kompaniach strzeleckich? u sanitariuszy? A nawet w orkiestrze? Doraźny rozkaz wydany przez dowódcę święta rzecz - ale jaki powód? Mimo prób odpowiedzi nadal nie ma sensownego wyjaśnienia.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Sob 25 Cze, 2022   

Bardzo ciekawe zdjęcie z profilu FB Hełm polski:

https://www.facebook.com/...24911861091186/

Żołnierze WP świeżutko po poddaniu się, jeszcze w pełnym rynsztunku z bronią. Chyba to obraz najbliższy typowej sylwetce piechura polskiego z września 1939 (mam na myśli żołnierza walczącego na I linii). Wszystkie widoczne kołnierze rozpięte - może jednak warto ten element wprowadzić również na inscenizacjach?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 27 Cze, 2022   

Zawsze sobie zadaję pytanie - gdzie mogło być zrobione zdjęcie i z którego to oddziału żołnierze. Nie zawsze wywnioskować się to da. Natomiast tu widać, że mają już "nie mało" za sobą.
Świetnie widoczny amunicyjny rkm po lewej.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pon 27 Cze, 2022   

ArturS napisał/a:
Nie zawsze wywnioskować się to da


W takim razie likwidacja barw i numerów na mundurze polowym zdała jednak egzamin :D
Z drugiej strony faktycznie chciałoby się wiedzieć z jakiej jednostki pochodzą. Wiem, że nie da się raczej tego sprawdzić, ale coś mi podświadomie podpowiada, ze to Armia Prusy.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 27 Cze, 2022   

Ubiór polowy mobilizacyjny i tyle. Pozwala on jedynie na określnie rodzaju broni.
Natomiast przy braku jakigokolwiek opisania zdjęcia miejscowością mówimy tu o braku charakterystycznych elementów w krajobrazie, które w identyfikacji pomagają. Vide słynna już seria zdjęć z Łęczycy nad Bzurą zachowana cudem z aparatu zrabowanego polskiemu żołnierzowi z GO gen Knolla przez Niemca.
Dzięki sylwetce kościoła w tle ktoś rozpoznał miejsce i sie nie pomylił. Wiemy dzięki temu że to Łęczyca a tym samym z jakiej wielkiej jednostki i bitwy zostali utrwaleni polscy piechurzy w walce i ich wizerunek.
Tu niestety tego brakuje a intuicyjne przebłyski to jednak za mało by nawet o nich wspominać.
 
 
Funky_OWall
Moderator

Dołączył: 21 Sty 2005
Posty: 459
Skąd: już Częstochowa
Wysłany: Wto 28 Cze, 2022   

Ciekawe są też pootwierane lub własnie otwierane zamki w kb, czyli zakładam, rozładowanie broni na rozkaz Niemca.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Czw 30 Cze, 2022   

ArturS napisał/a:
Ubiór polowy mobilizacyjny i tyle. Pozwala on jedynie na określenie rodzaju broni.


Ja w moim typie kieruję się trochę metodą na Sherlocka Holmesa - Armia Prusy, bo większość jej jednostek wyładowała się świeżo po mobilizacji z transportów kolejowych prosto w ogień walki i została rozbita bez długich marszów odwrotowych. W przypadku jednostek pozostałych Armii i GO spodziewałbym się mniej kompletnego wyposażenia - tu wygląda jakby wyszli prosto z koszar ze wszystkim co dostali z magazynu.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 30 Cze, 2022   

Ostrożnie. Na przedpolu Warszawy pod Laskami na miejscu walk 15 DP - były znalezione w odkrytym dole zrzutowym szczątki pełnego ekwipunku z tornistrami włącznie…. Kilka kompletów ekwipunku odkrytego na polu bitwy daje jednak wyobrażenie jak to wyglądało w przypadku walczących nawet na imponującym dystansem i walkami szlaku bojowym. Nie zapomnę ładownic z powycinanymi przegródkami by mieściły po 4 łodki a nie 3... wyprutych do pusta magaztnków do rkm nie porzuconych lecz pieczołłowicie pakowanych do ładownic, szczątków chlebaków z manierkami, masek wz 32, łopatek z bagnetami, szczatków tornistrów i menażek, hełmów, całych i przestrzelonych. Choc nie jestem od dawna kolekcjonerem przestrzelony hełm ze śladami krwi zachowałem z tamtego znaleziska. To nie były "łaziki"...
Taki obraz każe się zastanowić i nabrać powściagliwosci w jednoznacznych ocenach wizerunku wojska walczącego, niestety kształtowanego dziś najczęściej w oparciu o obraz już rozbrojonych, wymieszanych i często upokorzonych wojennych jeńców.

Walczący i "łaziki". To dwa zjawiska choć często wspominane zostały wgt mnie szczególnie wyraziście opisane w dwóch ksiązkach - " Od Gór Borowskich do Zakroczymia" płk L. Czyżewskiego ( 2 DP Leg) i w wydanych staraniem Kolegów ze "Strzelców Kaniowskich" wspomnieniach por. Janiaka z 31pp. O ile por. Janiak świetnie opisuje mentalną stronę zjawiska wraz z zachownaiem o tyle płk . Czyzewski obok mentalności i zachowań opisuje takze wygląd "łazików" w odniesieniu do wyglądu wojska walczącego. Warto o tym, także pamietać oglądając fotki ukazujące pochwyconych jeńców czy poddajacych się.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pon 18 Lip, 2022   

To zdjęcie jest tak fajne, że już trzeci raz się waham czy wrzucać je w wątek "Podchorążowie..." czy na "...fajne fotki" :) Ilość smaczków w detalach aż wykrzywia buzię w natychmiastowy uśmiech! Polecam!



Jest jeszcze drugie z tej samej okazji chyba, wedle opisu wrzucającego (PS) to 66pp. Przy czym już pod postem na FB pojawiła się sugestia, od Blazlova notabene, że to raczej 13pp sztandar.


Warto spojrzeć na drugi plan, na proporce stojące na czele każdej z kompanii (?). Ekstra detal. Widziałem je kilka razy tylko i nie potrafiłem precyzyjnie tego nazwać.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Sty, 2023   

Dziś kapitalna fotka, niestety nie do końca stricte wojskowa... ale spójrzcie sami: Korpus Kadetów we Lwowie i klamra "rembertówka", sztos m/z! Fotka pojawiła się na jednej z grupek na FB (źródło).

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 10 Sty, 2023   

Jeśli o kadeckich zdjęciach mowa to te mi się ogromnie podobają:



A Korpus Kadetów w Rawiczu wprost wymiata :-)


Obie foty z NAC
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pią 19 Maj, 2023   

Kolejny raz odlot ;)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Sob 20 Maj, 2023   

Faktycznie świetne zdjęcie! SPR, pierwsza połowa lat 30. Ubiory polowe ćwiczebne.
Ciekawe przy którym pułku ten kurs, bo udało się zidentyfikować kilka pułków piechoty gdzie hełmy typu niemieckiego były w użyciu aż po ich wycofanie przy procesie wymiany na hełmy wz 31.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pon 22 Maj, 2023   

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group