C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Szare koce w WP II RP
Autor Wiadomość
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Wto 15 Wrz, 2020   Szare koce w WP II RP

Być może było to już kiedyś gdzieś dyskutowane (niestety w wyszukiwarce forum nic nie znalazłem), ale fotka z podchorążymi lotnictwa z książki o lotnisku w Gołębiu zachęciła mnie do rozpoczęcia tego wątku.

Pamiętam, że już wcześniej pojawiały się na sieci zdjęcia szarych koców w użyciu w jednostkach WP II RP (do Broni?), ale niestety nie zapisałem ich sobie. Wrzucam tutaj jeszcze raz fotkę ze wspomnianej już książki oraz 2 zdjęcia z promocji pchor. zaw. sap., które miałem u siebie na dysku.

Pytanie brzmi - wiadomo oczywiście, że standard to koce zielono-musztardowe, jednak na tych fotkach widać wyraźnie koce szare. Jakie jest ich pochodzenie i jak często występowały w jednostkach WP?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 15 Wrz, 2020   

Widzimy koce koszarowe.
Wcale nie koniecznie szare!!!!!

Pisałem o nich w kilku Galeriach Postaci prezentujących sylwetki żołnierzy piechoty z pierwszej połowy lat 30 oraz lotnika z 1939 roku a także podchorążego SP z lat 20 ych :-)

Były dwa typy kocy koszarowych:

typ W - jak wełna - z dominującą czystą żywą wełną w skąłdzie surowcowym co dawało kolor jasno-kremowo-beżowawy

typ M - jak manipulowany - z dominującą w skłądzie surowcoym domieszką ścinków sukiennych co dawało jasny melanż koloru ochronnego z szarością.

Poza widocznymi na tych wybranych zdjęciach kocami koszarowymi były też koce polowe ( znacznie lżejsze, cieńsze o barwie ochronnej khaki w odcieniu stosownym do okresu - kolor khaki z 1927 kolor khaki z 1935 ).


tak więc standard koców w WP to:

1. Koc polowy
a. kolor ochronny khaki wprowadzny w 1927
b. kolor ochronny khaki wprowadzony w 1935

2. Koc koszarowy
a. typ W
b. typ M
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Wto 15 Wrz, 2020   

Wielkie dzięki za te cenne informacje Artur! Znalazłem wspomniane przez Ciebie wpisy w galerii postaci i z tego co widzę tam barwę tych koców określasz jako jasno beżowo- oliwkową.

Czy znasz może przyczynę dla której użyto koców koszarowych podczas oficjalnej uroczystości u saperów? Z tego co piszesz w galerii postaci to u lotników to był standard. Znalazłem też parę zdjęć jeńców z takimi kocami, ale tu jest to raczej zrozumiałe - po wyczerpaniu w trakcie mobilizacji zapasów koców polowych wydawano po prostu koce koszarowe (dokładnie jak w przypadku sztywnych rogatywek).
Dodatkowo wydaje mi się, że większość zdjęć jakie widziałem z tymi kocami z czasów pokojowych to zdjęcia ze szkół podchorążych (m.in. te które pamiętam ze strony doBroni, chyba były z kolekcji Jacka Habra) - czyżby przyszłym oficerom skąpiono polowych koców? :D
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 15 Wrz, 2020   

Czy "skąpiono" ? Chyba nie w tych kategoriach powinniśmy to oceniać.
Wojsko wygląda z kocami koszarowymi bez zarzutu i wcale nie "gorzej". Obojętnie czy podchorążowie, czy pułk liniowy piechoty, czy saperzy, czy łączność czy lotnicy. To jest zupełnie normalny obraz.
Wszystko jednej barwy w ramach oddziału, jednakowo zrolowane. Nie widać tu "dziadolenia".

To raczej cienki i lekki koc polowy khaki stosowany przy ekwipunku w służbie garnizonowej w miejsce znanych od bardzo wczesnego okresu w WP jasnych kocy koszarowych pojawiać się zaczął wg moich obserwacji stosunkowo późno, bo w latach 30 przy równoczesnym dalszym stosowaniu z powodzeniem kocy koszarowych. ( Koc polowy wz 31).
Jak zarządzono. Jednolicie w danym oddziale.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group