C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zachowanie się szeregowych poza służbą
Autor Wiadomość
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pon 27 Kwi, 2020   Zachowanie się szeregowych poza służbą

Zanim zadałem to pytanie przejrzałem cały ten dział, ale niestety nie znalazłem odpowiedzi na swoje wątpliwości.

Jeśli chodzi o oficerów, to m.in. w "Oficerze" mamy szczegółowe wytyczne dotyczące zachowania się w sytuacjach życia poza garnizonowego, tzn. w teatrach, na przyjęciach, w tramwajach, itp.. Jak sprawa ma się z niższymi szarżami? Domyślam się, że np. wymagania dotyczące miejsc w teatrach i kinach, które wolno było zajmować w mundurze były trochę inne dla szeregowców i podoficerów niż dla oficerów, ale gdzie szukać szczegółowych wskazań dotyczących tego zagadnienia? Lista lokali zakazanych zapewne była wspólna dla całego garnizonu, ale czy istniały jeszcze jakieś dodatkowe ograniczenia dla niższych szarż? Czy reguły dotyczące oddawanie honorów osobom cywilnym czy np. funkcjonariuszom PP są opisane może w cz. 9. RSW? (niestety z nieznanych mi przyczyn nie jestem w stanie pobrać jej ze Zbrojowni).

Ogólnie chodzi mi o to skąd żołnierze niższych szarż czerpali wiedzę na temat tego jak zachować się w konkretnych sytuacjach na przepustce? Najwyraźniej nie była to taka prosta kwestia skoro nawet dla oficerów wymagała wydania oddzielnego poradnika.
Ostatnio zmieniony przez kiler Pon 27 Kwi, 2020, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 27 Kwi, 2020   

Tytuł należało by zmienić na " Zachowanie się szeregowych poza służbą".

To nie są sytuacje szczególne. To są sytuacje zwyczajne, dotyczące życia najcześciej prywatnego, w czasie wolnym, czyli poza słuzbą.

Oddawanie honorów reguluje cz IX RSW.
Proponuję zaczekać cierpliwie bo dokument długo się otwiera.

Natomiast w cz I RSW o prawach i obowiązkach żołnierza - o życiu prywatnym jest taka oto uniwersalna zasada:
"W życiu prywatnem żołnierz musi pamiętać, że
nosząc ubiór żołnierski swem zachowaniem się reprezentuje całą siłę zbrojną. W zachowaniu się prosty,skromny, zrównoważony w postępkach i wierny tradycji wojskowej — żołnierz zyska powszechny szacunek. Pijaństwo, rozpusta, karciarstwo i życie nad
stan poszczególnych żołnierzy szkodzą opinji całej
siły zbrojnej. Staranie się o protekcję dla uzyskania
przywilejów w służbie nie licuje z godnością żołnierską; do wyróżnienia się żołnierz m a jedną tylko drogę — rzetelnej pracy."

Cenny jest RSW cz. V. jest tam dużo informacji ( polecam pkt 78 zachowanie poza kwaterami)

Na łamach Żołnierza Polskiego szereg zasad obowiązujacych w słuzbie jak i poza słuzbą ( będacychtu zalecniami postaw ) prezntowano cyklicznie w postaci rysunkowej.
Byly też wydawane "kalendarzyki żołnierza"
Rolę pomocniczo - wychowawczą pełniło więc czytelnictwo.

Natomiast największy wpływ miała to bezpośrednia praca drużynowego i jego zstepcy jako podoficerów - wychowawców - znających RSW jak i regulamin wewnetrzny danej jednostki i w sposób prosty żołnierzom jego znajomość przekazujących.
Służyły temu w szczególnosci okres rekrucki ( pomiędzy wcieleniem a przysięgą).

Podoficerowie ( to jak uprzednio pisaliśmy grupa zróżnicowana).

Jesli idzie o formy pisemne na początku lat 20 były wydawane poradniki dla podoficerów, gdyż RSW dajacy fundamenty stosunków w wojsku nie do razu był gotowy.

Podoficerów zawodowych jako nieskoszarowanych ( żonaci) , żyjących w trybie podobnym do oficerów zawodowych obowiązywały podobne zasady.
tzw "pozycja towarzyska" i zachowania z tego wynikające w czasie prywatnym nie stanowiła przedmiotu szczególnego i jakiegoś nadmiernego regulowania pisemnego w wojsku.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pon 27 Kwi, 2020   

ArturS napisał/a:
Tytuł należało by zmienić na " Zachowanie się szeregowych poza służbą".


Tyle mogę zrobić :D


ArturS napisał/a:
Oddawanie honorów reguluje cz IX RSW.
Proponuję zaczekać cierpliwie bo dokument długo się otwiera.


Wygląda na to, że lista z art.2 jest zamknięta i tylko w wymienionych tam wypadkach żołnierz zobowiązany był oddać honory. To wyjaśnia moje wątpliwości w tej kwestii.


ArturS napisał/a:
Cenny jest RSW cz. V. jest tam dużo informacji ( polecam pkt 78 zachowanie poza kwaterami)


Bingo! Dokładnie o to mi chodziło.

Wielkie dzięki.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group