C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Śluby wojskowe
Autor Wiadomość
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Śro 25 Mar, 2020   Śluby wojskowe

Jak napisał tak zrobił :D .

Na początek jedna fotka z czeluści mojego HDD, znaleziona gdzieś w sieci - niestety nie znam osób ani okoliczności.

Kojarzę jeszcze przynajmniej kilka bardziej znanych fotek - postaram się znaleźć i dorzucić.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 25 Mar, 2020   

Odnajdę i ściągnę też listę wymagań jaka była potrzebna ze strony czynników wojskowych do uskania zezwolenia na slub.
Wola ich dwojga to było naprawdę za mało...
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 25 Mar, 2020   

To ja coś dorzucę od siebie ze swojej kolekcji :)

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 25 Mar, 2020   

Ślub rtm F. Flataua z 1 pszwol z panną Kristówną. Rok 1934

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 25 Mar, 2020   

Ślub ppłk Nałęcz-Głębickiego. Kraków 1934

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 25 Mar, 2020   

Ślub ppor księcia L.J.Sapiehy ( tego, który kupił sobie w Szkole Podchorążych Rezerwy rkm wz 28 aby lepiej opanowac naukę jego składania i rozkładania) z hr. Szembek. Rok 1937

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 25 Mar, 2020   

Ślub rtm. hr. Potockiego ( 17 puł) . Rok 1929

 
 
Jeager
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Mar, 2020   

ArturS napisał/a:
Ślub ppor księcia L.J.Sapiehy ( tego, który kupił sobie w Szkole Podchorążych Rezerwy rkm wz 28 aby lepiej opanowac naukę jego składania i rozkładania) z hr. Szembek. Rok 1937
9 PU nie zapomnijmy dodać ;)
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Czw 26 Mar, 2020   

ArturS napisał/a:
Ślub rtm F. Flataua z 1 pszwol z panną Kristówną. Rok 1934


Właśnie to zdjęcie miałem na myśli - z tego ślubu jest cała seria na NAC:

https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/58139/e0b40e59d524c5b0790b38a9cb9c48bb/
https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/58137/e0b40e59d524c5b0790b38a9cb9c48bb/


Oprócz prześlicznej panny młodej uroczystość tę wyróżniało to, że druhnami były Jadwiga i Wanda Piłsudskie, a drużbami - dwóch najmłodszych oficerów 1 pszw.

Sama postać rtm. Flataua została wykorzystana w serialu "Przeprowadzki" (odcinek "Sejf 1-go Pułku Szwoleżerów", grał go Rafał Królikowski), choć niezgodnie z prawdą historyczną, bo rotmistrz w rzeczywistości walczył cały czas w linii kończąc kampanię w grupie płk. Zieleniewskiego pod Dzwolą na początku października. To co pokrywa się z serialem to to, że dostał się do niewoli sowieckiej i został zamordowany w Charkowie w 1940 roku.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Pią 27 Mar, 2020   

Por. Roman Rożałowski i Hanna Kowalska - 1939.

Co ciekawe to drugi już po Sapiesze przypadek z tego wątku, gdzie oficer zrezygnował z szaserów i pasa salonowego. Zastanawia też duża ilość zawodowych podchorążych w szpalerze - myślałem, że to może jakiś wykładowca SPK, ale chyba jednak nie:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Ro%C5%BCa%C5%82owski
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 27 Mar, 2020   

Ale piękne! Jest swoisty "ładunek" w tej fotografii - może nastrój panny młodej o takim odbiorze przesądza :-)

----------------------------

Znalazłem też warte pooglądania - ślub ppor 22 puł kr. L.Korab - Rulikowskiego z ... zapewne córką gen. Rozwadowskiego. Grudzień 1937:

 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Sob 28 Mar, 2020   

O proszę, tutaj tez ubiór wieczorowy.

Posiłkując się "Oficerem" Berlinga z 1931 (tylko to mam aktualnie pod ręką) znalazłem taką specyfikę przeznaczenia ubioru wieczorowego:

Cytat:
Ubiór ten jest przeznaczony na wizyty, uroczyste przyjęcia, bale, akademje, uroczystości rodzinne i inne, oraz na premjery i przedstawienia galowe w teatrach, wreszcie na wieczorki i koncerty.


Coś jeszcze mi się obija, że ubiór na wizytę oficjalną zależał od godziny w jakiej się ją składało, ale nie pamiętam czy to było we wspomnieniach czy w jakimś opracowaniu. Tak czy siak wychodzi, że ślub oficer powinien brać w ubiorze wieczorowym. Pytanie więc dlaczego u por. Rożałowskiego jest inaczej?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Sob 28 Mar, 2020   

Wizyta oficjalna o charakterze służbowym wymagała ubioru służbowego.
W przypadku świąt czy obecności głowy państwa lub osobnych zarządzeń obowiązywał ubiór służbowy uroczysty.

W okolicznościach pozasłużbowych oficerowie nosili ubiór codzienny.

Na pytanie dlaczego dwaj wymienieni oficerowie do ślubu założyli buty wysokie z bryczesami zamiast zwykle przy tej okazji noszonych sztybletów i szaserów - za nich samych trudno odpowiedzieć. Z jakichś sobie znanych względów stanęli do ślubu w ubiorze służbowym uroczystym zamiast wieczorowym.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Sob 28 Mar, 2020   

Ładne i ciekawe z czerwca 1939 roku. Porucznik broni pancernej, po kursie obserwatora lotniczego. Na prawej kieszeni nieprzepisowo umieszczona odznaka pamiatkowa Szkoły Podchorążych. Oczy mnie bolą, ktoś rozpozna który baon pancerny po odznace?

 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 28 Mar, 2020   

3 Batalion Pancerny

 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Nie 29 Mar, 2020   

ArturS napisał/a:
Wizyta oficjalna o charakterze służbowym wymagała ubioru służbowego.
W przypadku świąt czy obecności głowy państwa lub osobnych zarządzeń obowiązywał ubiór służbowy uroczysty.


Chodziło mi bardziej o obowiązkowe wizyty towarzyskie. Tutaj posiłkując się "Oficerem":"Ubiorem obowiązującym przy pierwszej wizycie jest ubiór wieczorowy".
Co do godzin to jest podane tylko, że miały być składane między 17 a 19, ale mam wrażenie, że w "Życiu codziennym oficerów II RP" było to dokładniej opisane (niestety nie mam jej teraz pod ręką).

Wracając do głównego tematu - kolejna fotka z dysku upolowana kiedyś na forum odkrywcy:
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Nie 29 Mar, 2020   

Dzięki za rozpoznaie baonu panc.

---------------

Z lektur pamiętam , że wizyty obowiązkowe o charakterze towarzyskim miały dwojaki rodzaj:

a. służbowe , gdzie po wizytowaniu miało miejsce rewizytowanie. W tym przypadku był
wymagany jak podałem ubiór służbowy.
Mówimy tu wizytach i rewizytach w relacjach podwładny/ przełożony.

b. pozasłuzbowe. Gdzie obowiązkowy charakter miały wizyty ( i rewizyty) będące pierwszymi
po przybyciu oficera do nowego garnizonu. Pierwsza wizyta - ubiór wieczorowy.
Celem było tu wzajene pozanie się śordowiska kadry i rodzin bez zależności przłożony/
podwładny. Informacja o godzinach 17.00-19.00 dotyczy pory tych własnie wizyt.

Dalej wzajemna sympatia, przyjaźń - mogły być powodem do wizyt o charakterze
towarzyskim ale zupełnie już prywatnym, gdzie wystarczającym był ubiór codzienny
( pozasłużbwy) .

Spotkania towarzyskie, prywatne, rodzinne - naznaczone charakterem uroczystym powodowały, ze noszono ubiór wieczorowy tak jak w przypadku cywili frak czy smoking zamiast garnituru.

-----------------------

Zastanawiałem się, czy wrzucić do wątku o podchorązych, czy tutaj. Lepiej jednak tutaj .
Kolejny przykłąd "precedensowego" podchorążego rezerwy, który obok nienależnych jeszcze lampasów oficerskich nosi równiez nienależne jeszcze wężyki typu oficerskiego.

To fotografia ślubna plut pchor. ks. Radziwiłła z sierpnia 1936 roku

 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Czw 02 Cze, 2022   

Pod poniższym linkiem jest piękna seria zdjęć ze ślubu księcia Adama Michała Józefa Czartoryskiego z hrabianką Jadwigą Stadnicką, który odbył się 24 czerwca 1937 r. w Nawojowej:

https://gazetakrakowska.pl/arystokratyczny-slub-w-nawojowej-85-lat-temu-hrabianka-stadnicka-oraz-ksiaze-czartoryski-powiedzieli-sobie-tak-ach-co-to-byl-za/ar/c1-16398615

Pan młody wystąpił w ubiorze wieczorowym a jego świadek i inni wojskowi goście w ubiorach służbowych uroczystych, co zapewne jest z zgodne z regulaminem i obyczajem :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group