C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
21 Warszawski Pułk Piechoty
Autor Wiadomość
Funky_OWall
Moderator

Dołączył: 21 Sty 2005
Posty: 459
Skąd: już Częstochowa
Wysłany: Czw 13 Lut, 2020   

Mamy "pasiany" precedens, drzyjcie kaprale!!! ;)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 13 Lut, 2020   

Orkiestra 21 WPP i jej małoletni dobosze.
Capstrzyk 19 III 1936 ( po śmierci Marszałka , w dniu imienin).

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 13 Lut, 2020   

Kompania honorowa 21 WPP asystuje przy GNŻ podczas wizyty premiera Węgier w Warszawie. Pazdziernik 1934 roku. Podobnie jak w przypadku 36ppLA w pułku bardzo długo używano kb Berthier.

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 18 Mar, 2020   

Na pierwszym planie orkiestra 21 WPP podczas rewii z okazji 11.11. 1934 roku.
W pułku częściowo używano wtedy nowo wprowadzanych hełmów wz 31, orkiestra występuje jeszcze w hełmach typy francuskiego, z usuniętymi orzełkami od 1930 roku.
Dobosze są super - a piosenka "Dobosz Grześ" sama się nuci ;-)

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 22 Kwi, 2020   

Powrót pułków warszawskich z manewrów. Plac Piłsudskiego wrzesień 1937. Żołnierze 21 WPP z ubiorach polowych ćwiczebnych letnich.

 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 09 Cze, 2020   

Postanowiłem się podzielić z Wami zdjeciami które uważam za bardzo fajne, aczkolwiek nie jestem w 100% pewien.
Kiedyś już na jednym forum, bodaj u kolegów kaniowskich część publikowałem - choć nie pamiętam dokładnie - i wywiązała się dyskusja, że to jest niemożliwe bo wrzesień był ciepły i na pewno nie szli w płaszczach. Jako, że nikt z biorących udział w dyskusji nie brał udziału w kampanii wrześniowej by ze 100% pewnością potwierdzić, że tak nie było, i opierał się jedynie na wspomnieniach żołnierzy, nie związanych z 21WPP, ja trzymam się i chcę wierzyć - może naiwnie - w prawdziwość opisów ów fotografii, zważywszy, że jednym z argumentów przeciw wrześniowi był fakt występowania płaszczy na fotografiach - aczkolwiek co widać na fotografiach Hugo Jeagera z września, płaszcze występowały.
Jako, że cenię sobie ogrom pracy włożonej przez Cytadelę (pochwalę się, że to ja 'wymyśliłem' tą nazwę :P bo zapewne część czytelników nie wie co to za 'blazlov' się tak produkuje) w temacie zachowania pamięci o żołnierzach 20 lecia międzywojennego, a kunszt odwzorowania umundurowania, regulaminu i sznytu wojskowego tamtych czasów jest w moim odczuciu na najwyższym poziomie i nie skłamię, że jest najlepszy w kraju wśród grup reko, więc to jest najlepsze miejsce aby je opublikować i rozpocząć dyskusję, czy to są manewry, czy faktycznie kampania wrześniowa.
Fotografie były dołączone do maszynopisu książki Lechosława Karczewskiego (tej), który miałem przyjemność kiedyś posiadać przez chwilę, na temat historii 21 Warszawskiego Pułku Piechoty. Fotografie jednak nie znalazły się w finalnym wydawnictwie z 1992 roku. Odbitki zostały wykonane raczej po wojnie, o czym świadczy błyszczący i dobrej jakości papier, z którym rzadko mam do czynienia w przypadku przedwojennych fotografii. Fotografie są opisane ołówkiem i pozbawione przedwojennego sznytu w charakterze pisma. Niemniej załączam do każdej fotografii cytat opisu jaki znajduje się na jej odwrocie.


21 p.p. w obronie na przedpolu Warszawy Zielonka 12.09.1939


obrona przeciwlotnicza czynna w marszu odwrotowym - szosa Modlin-Jabłonna 10.09.1939


Marsz (nierozpoznane ' odszutowXXy) pułku w rejon m. Sochocina 5.09.1939


odwrót 2 komp. CKM z pod Koziczyna (rejon Ciechanowa) 4.09.1939


3.09.1939 Marsz zbliżania przed natarciem na folwark Chrostowa (rejon Gruduska)

Jak sądzicie, wrzesień?

Dodatkowo fotografia z innego okresu. W końcu udało mi się wejść w posiadanie fotografii sztandaru.


Opis fotografii tak jak udało mi się go odczytać:
Delegacja legionistów włoskich bierze udział w poświeceniu cmentarza wojennego Włochów pod młocinami. Kompania chorągwiowa 21 w.p.p. Włosi salutują sztandar 12.V.1932. Mjr Kierkowski (przy sztandarze), Premier Sławek, Minister Kozłowski
 
 
Funky_OWall
Moderator

Dołączył: 21 Sty 2005
Posty: 459
Skąd: już Częstochowa
Wysłany: Wto 09 Cze, 2020   

Blazov, mnie zastanawia notoryczny brak hełmów i za "czyste" otoczenie ja na czas wojny. Zaznaczam, że nigdy na wojnie nie byłem, takie odczucie :)
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Wto 09 Cze, 2020   

Przeciw - jak na pułk liniowy mnie rzuciło się w oczy letnie ćwiczebne umundurowanie, starego typu niemobilizacyjne oporządzenie (zazwyczaj donaszane na manewrach/zgrupowaniach letnich), puszki od masek RSC.

Za - ruiny domostwa na zdjęciu z biedką.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Wto 09 Cze, 2020   

lucjusz8 napisał/a:
Za - ruiny domostwa na zdjęciu z biedką.


Zauważ, że pozostałe zabudowania wokół są nietknięte - gdyby to były zniszczenia wojenne to rozwalone i spalone byłoby raczej wszystko dookoła. Po prostu ruina jakich wiele nawet i dziś, mimo że wojny od ponad 70 lat nie było ;-)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 09 Cze, 2020   

Bardzo ciekawe i ładne zdjęcia z ćwiczeń.
Wojsko w typowych ubiorach polowych ćwiczebnych letnich. Klasyka gatunku na obozach i zgrupowaniach letnich.
Ubiór polowy mobilizacyjny ( bojowy) przeznaczony na czas działań wojennych wyglądał w przypadku pierwszego rzutu mobilizacji pułku piechoty WP zupełnie inaczej.
No i uzbrojenie... typy do 1939 roku wycofane z liniowych pułków piechoty WP na dobre.
( Berthiery widoczne na pierwszej fotce wycofano z 21 WPP późno, bo po 1934 roku. Ckm Maxim wz 08 również wymieniono na nowoczesne ckm wz 30 w okresie 1937/38).

To nie są NA PEWNO zdjęcia z września 1939 roku.
Podpisy fotografii są niezgodne z zarejestrowanym na kliszy obrazem.
Taka praktyka/ maniera gdzie do ilustrowania wydarzeń wojennych w publikacjach historycznych używano zdjęć z ćwiczeń okresu pokoju była swego czasu bardzo często stosowana. Bardziej w podpisach tych widzę i czuję kreację redaktorską na potrzeby wydawnictwa niż skrupulatną wierność kronikarza pułku.

Fajna fota z cmentarza żołnierzy włoskich ( istnieje po dziś dzień na ul. Marymonckiej).
Tu kolejny kadr z tej uroczystości:

https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/162520/9ce837d1cd5934ee8cf783847351d988/
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 09 Cze, 2020   

Odniosę się jeszcze do kwestii płaszczy we wrześniu 1939 roku.

Płaszcz sukienny w międzywojennym WP był należnością wojenną oraz należnością czasu pokoju - w obu przypadkach CAŁOROCZNĄ.

Będzie on obecny tak w przypadku ubioru polowego mobilizacyjnego we wrzeniu 1939 roku ( płaszcz to jeden z jego fundamentalnych, stałych elementów) jak i podczas obozów letnich czy manewrów letnich czasu pokoju ( gdzie bytowanie w polu bywało zbliżone do warunków wojennych).

Płaszcz sukienny w polu w okresie letnim miał dwojakie zastosowanie - 1. Jako okrycie na noc podczas biwakowania/ kwaterowania ( koc polowy = posłanie, płaszcz sukienny=okrycie) oraz 2. Jako okrycie wierzchnie noszone na mundurze przy normalnych w klimacie umiarkowanym załamaniu pogody z towarzyszącym ochłodzeniem zdażajacych się dość często latem w Polsce a ponadto w sierpniu czy wrześniu w szczególności mającymi miejsce wysokimi różnicami temperatur między dniem a nocą ( amplituda 10-20 c powoduje u człowieka uczucie przejmującego zimna.
Gdy dojdzie normalny w wojsku element zmęczenia wysiłkiem fizycznym i nieregularnym żywieniem z uwagi na np. warunki - uczucie zimna jest tym dotkliwsze. Dosłownie ciało trzęsie się jak w febrze i szczęka się zębami. Latem. Płaszcz często ratuje tu sytuację!

Gdy było ciepło, gorąco- noszono go jako zrolowany.
Gdy był potrzebny z uwagi na chłód zakładano go lub okrywano się nim.

Sam płaszcz bez oceny innych elementów wysposażenia nie będzie wiec probierzem do oceny "wojna czy pokój" gdy patrzymy na zdjęcie. W przypadku zdjęc wojennych z kolei - to sposób noszenia płaszcza może nam uzmysłowić czy mamy szansę na pierwszą czy drugą połowę września.
O ile wrzesień 1939 roku był do połowy słoneczny i upalny ( z zimnymi nocami) o tyle w drugiej połowie września przyszło ochłodzenie i lokalne załamania pogody. Tu jak najbardziej jest związek by kojarzyć pory tego miesiąca z wyglądem wojska widocznym na fotografiach.

Natomiast ocena pozostałych elementów - jak np. plecaki wz 22, brak hełmów ( tyle widać) zdecydowanie sugeruje ze fotka tej tyralierki pochodzi z ćwiczeń czasu pokoju, tyle że po prostu w chłodniejszej porze.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 16 Cze, 2020   

No cóż, ma to sens co piszecie.
Zdjęcia przedstawiają ćwiczenia, wszystko na to wskazuje.
Opisy ciekawe niemniej, jak i same fotografie.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 15 Gru, 2020   

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 16 Gru, 2020   

Nie tylko ładne, ale i ciekawe z uwagi na stopień - to sierżant liniowy - 3 belki i obwódka wykonane z taśmy wełnianej karmazynowej. Taki stopień wprowadzono przepisem ubioru polowego wojsk polskich z gru 1919 i zaczął pojawiać się stopniowo gdzies od wiosny 1920 tak jak i pozostałe nowe stopnie zjednoczonego WP. Nastepnie niedługo po wojnie stopnie sierżantów ( sierżant liniowy i sierżant sztabowy) zmieniono na sierżant i starszy sierżant ( obwódka / obwódka z galonem przez środek ). Guziki wyglądają na typu hallerowskiego.Widoczny obraz świadczy o wykonaniu zdjęcia we wczesnym okresie lat 20.
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 16 Gru, 2020   

nie dawałem żadnego opisu, bo wiedziałem, że ten właściwy napiszesz Ty Arturze.
Ja dodam tylko, że ładna fotografia :)
Ostatnio jakiś fart jest, bo w przeciągu tygodnia trafiłem dwie foty z 21 WPP jako elementem widocznym na fotografii. Druga fota nabijanie gwoździa na sztandar, uroczystość na placu Saskim. Brak daty ale zakładam po odznaczeniach, że są to lata 30te.

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 16 Gru, 2020   

Sobór prawosławny jaki tam stał do 1924 dawno wyburzony. Po umundurowaniu oceniam pocz. lat 30. Widoczny oficer "Strzelca" posiada na kieszeni odznakę pamiątkową 21WPP.
Zastanawiam się jaki to może być sztandar, ale nie ma pewności, ze na pewno wojskowy ( ten słynny I/132 ciągle mi siedzi we łbie z chęcią weryfikacji "jakiej to organizacji")
------------------

Sprawdziłem datę wręczenia nowego sztandaru 21 WPP - był to rok 1932. To wygląda na to właśnie "bingo" ;-)
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 01 Kwi, 2021   

ArturS napisał/a:
Nie tylko ładne, ale i ciekawe z uwagi na stopień - to sierżant liniowy - 3 belki i obwódka wykonane z taśmy wełnianej karmazynowej. Taki stopień wprowadzono przepisem ubioru polowego wojsk polskich z gru 1919 i zaczął pojawiać się stopniowo gdzies od wiosny 1920 tak jak i pozostałe nowe stopnie zjednoczonego WP. Nastepnie niedługo po wojnie stopnie sierżantów ( sierżant liniowy i sierżant sztabowy) zmieniono na sierżant i starszy sierżant ( obwódka / obwódka z galonem przez środek ). Guziki wyglądają na typu hallerowskiego.Widoczny obraz świadczy o wykonaniu zdjęcia we wczesnym okresie lat 20.


Sierżant na fotografii to Jan Ziętek - informacja od wnuczki, która trafiła na tą fotografię tu na forum i się ze mną skontaktowała. Niestety dokładne losy nie są znane - jeszcze :)
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 01 Kwi, 2021   

ArturS napisał/a:


Sprawdziłem datę wręczenia nowego sztandaru 21 WPP - był to rok 1932. To wygląda na to właśnie "bingo" ;-)


Artur, nie jest to na pewno to wydarzenie i nie jest to sztandar 21. Wręczenia nowego sztandaru dokonał prezydent miasta i uroczystość odbyła się przed ówczesnym ratuszem, choć 'czoło' uroczystości skierowane było w stronę teatru narodowego.
Jestem w 100% pewien, ponieważ widziałem fotografię z tej uroczystości, znajdującą się w albumie z okazji 15-lecia pułku.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 15 Mar, 2022   

https://forum.odkrywca.pl/uploads/monthly_2021_02/1407456467_21ppyh.JPG.9da0667453d3990775bc64e615dc354e.JPG

Daję linka z braku weny do " cackania się ze wstawianiem zdjęcia".
Ale w czym rzecz? Otóż mamy prawo słabo znać i słabo kojarzyć d budynki koszarowe Cytadeli, bo z wyjątkiem X pawilonu w zasadzie po zniszczeniach II wojny światowej nie istnieją. Tymczasem widoczna architektura pawilonu koszarowego wypisz wymaluj wygląda jak ta ze zzdjecia zbirowego podchorążych pośród których znajduje się nietypwu, zapewne paramiltarny sztandar z oznaczniem I/132 ( stawił je Błażej)
Nie wydaję się Wam, że to te same zabudowania?
 
 
blazlov 


Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 164
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 15 Mar, 2022   

ArturS napisał/a:
https://forum.odkrywca.pl/uploads/monthly_2021_02/1407456467_21ppyh.JPG.9da0667453d3990775bc64e615dc354e.JPG

Daję linka z braku weny do " cackania się ze wstawianiem zdjęcia".
Ale w czym rzecz? Otóż mamy prawo słabo znać i słabo kojarzyć d budynki koszarowe Cytadeli, bo z wyjątkiem X pawilonu w zasadzie po zniszczeniach II wojny światowej nie istnieją. Tymczasem widoczna architektura pawilonu koszarowego wypisz wymaluj wygląda jak ta ze zzdjecia zbirowego podchorążych pośród których znajduje się nietypwu, zapewne paramiltarny sztandar z oznaczniem I/132 ( stawił je Błażej)
Nie wydaję się Wam, że to te same zabudowania?


Co zabawne to to jest (już) odbitka w mojej kolekcji :D
Tak na szybko to fasada jest bardzo podobna, ale to co przed budynkiem jednak wygląda na tej fotografii 21 inaczej. Natomiast to na szybko obserwacja, jeszcze się temu przyjrzę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group