C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Baon Stołeczny zmiana Krakowsko-Śląska.
Autor Wiadomość
Piechociniec
[Usunięty]

Wysłany: Śro 27 Wrz, 2017   Baon Stołeczny zmiana Krakowsko-Śląska.

Czołem koledzy!

Jest to mój pierwszy post na forum. Mam kilka pytań, jako że koledzy jako jeden z głównych wątków swojej działalności skupiają na BS to myślę że dowiem się co mnie interesuje :)
Mianowicie przymierzam się do tworzenia galerii postaci na potrzeby "Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej" i na pierwszy ogień idzie sylwetka żołnierza BS zmiany Krakowsko-Śląskiej, konkretniej z plutonu z 16pp. Interesuje mnie kwestia czy żołnierze tej zmiany otrzymywali mundury i wyposażenie w jednostce macierzystej czy po przybyciu już do BS, czy używali w czasie pokoju do wystąpień uroczystych kbk wz.29 czy tylko karabinów mauser wz.1898 ? I poszukuję wszelkich informacji na temat plutonu z "Szesnastki" służącym w tej zmianie BS :mrgreen:

Z góry dzięki za wszelkie informacje i pozdrawiam gorąco :)
 
 
Rzadki 


Dołączył: 20 Maj 2010
Posty: 287
Skąd: Civitas Kielcensis
Wysłany: Śro 27 Wrz, 2017   

Muszę moje fotki w końcu zeskanować. Na pewno na wojnę wyruszyli w mundurach wz. 36. Mieli je już w kwietniu, maju i czerwcu.
 
 
mirek ł 


Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 338
Skąd: Pruszków
Wysłany: Śro 27 Wrz, 2017   

Sporo zdjęć ostatniej zmiany BS krakowsko- śląskiej jest w albumie - cegiełce wydanym na rzecz odtworzenia sztandaru baonu i w NAC. Album jest jeszcze dostępny w naszym Stowarzyszeniu.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 28 Wrz, 2017   

Witamy 16 pułk na Forum :ok:

Żołnierze z 16 pułku piechoty słyżyli w kompanii BS wystawionej przez 6 Dywizję piechoty.
Niestety nie wiem , jaki numer miała ta kompania. Prawdopodonnie 1 kompania.Były 3 takie kompanie ( z : 6 DP, 7 DP, 23 DP ) oraz w zmobilizowano kompanie 4- tą.
Dowódcy kompani byli stałymi etatowymi oficerami BS i jako kadra stała i nie zmieniali sie wraz z żołnierzami.


Wszyscy żołnierze skierowani do danej zmiany Baonu Stołecznego przybywali w umundurowaniu i z wyposażeniem wydanym w jednostce macierzystej. Przedmioty umundurowania i wyposażenia w jakie należy wysłanych do Warszawy żołneirzy zaopatrzyć były określone rozkazem.
Np widziałem też pismo - "opierdziel" skierowane z Warszawy do 9 Dywizji Piechoty za niedopatrzenie i przysłanie wojska wyposażonego w zczerniałe ładownice z użytku bieżącego - zamiast nowych w stanie magazynowym jak podawął i wymagał rozkaz.
Mundury w jakich żołnierze przybywali z jednostki macierzystej noszono poza służbą i na terenie jednostki przy 29 listopada w Warszawie, przy czym dozwolene było noszenie numerów formacji macierzystych.

Ale....
już w czasie służby w WarszawieDo wystąpień służbowych noszono odrębny zestaw umundurowania wyłącznie z emblematami BS - zawsze od początku istnienia tej formacji kurtka wz 36, a od wiosny 1937 wraz ze spodniami wz 37 i owijkmi - czym Baon Stoeczny wyrózniał się na tle innych formacji piechoty na terenie cąłego kraju. - Zestaw ten wydawany był w Warszawie ( Baon Stołeczny był pod względem gospodarczym zaopatrywany przez 36 pp Legii Akademickiej).
Wszystko musiało być we wszystkich kompaniach jednolite, nowe, wyprasowane, doskonale wyglądające.

Jeśli idzie o uzbrojenie to musielibyśmy wrócić do tresci rozkazu bo nie pamietam teraz.
np kompania ckm, która obok 3 kompanii strzeleckich zawsze wchodziła w skład BS- musiala mieć uzbrojenie i sprzet " świeżo odmalowane".

Natomiast co do kbk wz 29 to obok najpowszechniejszych kb wz 98 sa one doskonale widoczne własnie na przykładzie Zmiany Krakowsko - Sląskiej BS.

Mam tu na myśli slynne zdjęcie W. Pikiela z lata 1939r przedstwiające maszerująca kompanię BS w szyku czwórkowym - z widokiem lekko z góry.
Większość publicystów współczesnych kompletnie nie identyfikuje tego zdjęcia tzn jaka konkretnie formację przedstawia - mimo widocznych emblematów u żołnierzy jest to zdjecie dziś opisywane niemal anonimowo jako " maszeruje polska piechota" ;-)

O ile nikt z Kolegów mnie nie uprzedzi ( za co byłbym wdzięczny) - wrzuce je wieczorem z domu.
 
 
Piechociniec
[Usunięty]

Wysłany: Czw 28 Wrz, 2017   

Dzięki za wszystkie informacje, szczególnie za długą odpowiedź Artura :jupi:
Czyli jeżeli taką sylwetkę przygotowuję to świeże nie czernione wyposażenie skórzane musi być, to że były używane kbk wz.29 bardzo mnie cieszy bo takowy posiadam :) Interesuje mnie jeszcze jedna kwestia, mianowicie czy taki żołnierz mógł być oddelegowany w mundurze wz.36/37 czy wysyłano go w mundurach starych wz.19, gdyż wydaje mi się że już w 1939r. prawie na pewno mundury garnizonowe nowego typu były w magazynach 16pp :) Jest to też kwestia która naszą grupę trochę prześladuje bo zdjęć 16pp z garnizonu z 1939r. nie ma prawie albo jest ich bardzo mało i trudno jest ocenić czy takowe mundury wz.36/37 były używane a na nich się opieramy :?: I jeszcze jedna prośba, wszelkie zdjęcia tej ostatniej zmiany BS jakbyście wrzucili to byłbym wdzięczny :mrgreen:

Pozdrawiam serdecznie
 
 
Jeager
[Usunięty]

Wysłany: Czw 28 Wrz, 2017   

Piechociniec napisał/a:
gdyż wydaje mi się że już w 1939r. prawie na pewno mundury garnizonowe nowego typu były w magazynach 16pp :)

Zasadnicze pytanie, w których magazynach, jeśli w magazynach mob. to nie świadczy, że wydawano je do użytku w czasie pokoju.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 28 Wrz, 2017   

Wyjaśnienie odnośnie pojęć " czernienie/ zaczernienie" i " zczernienie".

Ładownice, pasy "zczerniałe" - należy rozumieć jako długo używane, o mocno pociemniałej barwie skory blankowej ( gł. światło słoneczne, deszcze). owo zczernienie było tu procesem naturalnym towarzyszącym użytkowaniu, do służby reprezentacyjnej- wówczas niepożądanym.

Natomiast "czernienie/ zaczernienie" było świadomym zabiegiem polegającym na trwałej i celowej zmianie barwy przedmiotu skorzanego na czarną za pomoca czernidła szewskiego.
W piechocie dotyczyło to tylko i wyłącznie obuwia wydawanego do użytku bieżącego, ale nigdy eporządzenia w piechocie.
Buty juchtowe niezaczernione były nieregulaminowe i uznawane za nieładne.
--------------------

Wszystkie fotki zmiany Krakowsko-Slaskiej BS jakie znam dotyczą okoliczności służbwych podczas wystąpień oficjalnych + film z 1939 z 3 wrzesnia przed ambasadą brytyjską.

Natomiast nie znam ani jednego zdjecia tej zmiany z koszar.
Ale jest znane foto z wiosny 1939 roku - gdy odchodzila z Warszawy "do domu" poprzedniczka - Zmiana Kujawsko-Pomorska BS i jeszcze wczesniej w 1938 Zmiana Wielkopolska BS. Żołnierze noszą kurtki wz 36, ale spodnie starego wzoru z długimi owijaczami ( podczas gdy do służby był to zawsze zestaw wz 36/37). Jest to klasyk przy wszystkich fotografiach pamiątkowych wszystkich zmian "na zakończnie słuzby" i raczej tego samego spodziewałbym sie w przypadku Zamiany Krakowsko-Ślaskiej BS w przypadku momentu oddelegowani i przybycia żołnierzy nowej zmiany do Warszawy, lub ich wyglądu poza służbowymi wystąpieniami w szyku.

Na podstawie obrazu wcześniejszych zmian jestem zdania, ze zestaw słuzbowy - wz 36 kurtka i wz 37 spodnie / wz 36 płaszcz - dostawali dopiero w Warszawie, po przybyciu do niej.
 
 
Piechociniec
[Usunięty]

Wysłany: Czw 28 Wrz, 2017   

Kurczę sprawa z tym umundurowaniem zmian BS jest bardzo ciekawa jak widzę, myślę że wersja spodnie starego typu z owijaczami plus kurtka wz.36 będą dobre do tej sylwetki 8) Ale jeszcze muszę poszukać bardziej żeby ta galeria postaci była jak najlepsza.
Jeager chodzi mi tu o magazyny ze sprzętem do użytku bieżącego.
Pozdrawiam
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 28 Wrz, 2017   

Klasyka gatunku o której wspominałem:



Maszeruje kompania Baonu Stołecznego Krakowsko-Śląskiego. Warszawa 1939. fot W.Pikiel

Z kolegą toczyliśmy varsavianistyczną nierozstrzygniętą dysputę, czy to kompania z pokazu na Polach Mokotowskich powraca - i w tle zachowane po dziś dzień domki na rogu Wołoskiej i Rakowieckiej widać , czy też jest to wymarsz na strzelnicę zmniejszoną na Augustówce - koledze budynki w tle też znajomo wyglądały.

Zwróć uwagę na widoczne kb wz 89 i kbk wz 29 obecne w kompanii strzeleckiej z odmiennie bo odwrotnie, ale jednolicie u wszystkich żołnierzy uzbrojonych w kbk zaczepionymi pasami nośnymi.
 
 
Jeager
[Usunięty]

Wysłany: Czw 28 Wrz, 2017   

Piechociniec napisał/a:

Jeager chodzi mi tu o magazyny ze sprzętem do użytku bieżącego.
Pozdrawiam

czy mógłbyś podać źródła? Śledzę od jakiegoś czasu temat wydawania nowych sortów do użytku służbowego przed wybuchem wojny i dlatego mnie to intryguje :)
 
 
Piechociniec
[Usunięty]

Wysłany: Pią 29 Wrz, 2017   

Artur dzięki za fotkę, ale jest mi znana. Zawsze jak ją widziałem to wiedziałem że to BS ale zastanawiałem się która zmiana, a Ty moje wątpliwości rozwiałeś :mrgreen: Co do drugiej części twojej odpowiedzi to nie wydaje mi się żeby na strzelnicę "pchali się" w mundurach garnizonowych-służbowych, bardziej by pasowały polowe.

Jeager niestety wszystko oparte na domysłach :co: Jeśli chodzi o źródła to jest bida bo wszystkie dokumenty 16pp praktycznie nie istnieją, część została zniszczona przy kapitulacji pułku we wrześniu 1939r. a część znaleźli Niemcy mówię tu o tych które zakopano na terenie koszar 16pp. Jeśli chodzi o wspomnienia to też bida i nic one nie mówią tak naprawdę, a jest stosunkowo dużo zdjęć kadry 16pp z 2 połowy lat 30 ale oni musieli się przemundurować więc nic to nie wnosi do sprawy. Literatura też nic nie mówi :( Jedyne co wiem na pewno to to że w 1938r. dalej były używane mundury wz.19 z niższym kołnierzem.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Nie 01 Paź, 2017   

Piechociniec napisał/a:
Co do drugiej części twojej odpowiedzi to nie wydaje mi się żeby na strzelnicę "pchali się" w mundurach garnizonowych-służbowych, bardziej by pasowały polowe.


To nie jest chyba jednak typowy ubiór garnizonowo-służbowy z racji tych łopatek, chlebaków i puszek na maski (bo chyba tylko puszki dało się nosić po tej samej stronie co chlebak - inna sprawa: puszki zamiast toreb w BS?). Faktycznie na strzelnicę pasowałoby bardziej umundurowanie polowe, a w wypadku uroczystego wystąpienia trochę mocniej "odchudzony" zestaw wyposażenia:

https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/112405/4f7f893f54edebfa229fe8657b699183/
https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/47277/40bf688c3609981f77fe39c3f735fbeb/

Co to za nietypowy przypadek widzimy więc na tej wstawionej wcześniej fotce?
Ostatnio zmieniony przez kiler Nie 01 Paź, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Nie 01 Paź, 2017   

Kompania BS maszeruje w pełnym oporządzeniu polowym ( chlebaki, łopatki, maski p-gaz RSC/ cwiczebne - typowe dla czasu pokoju, oraz w mundurach garnizonowych a konkretnie - mundurach służbowych).

Ulga marszowa "odtrąbiono" jaką widzimy nie mogła byc stoswan w służie garnizonowej, na ternie garnizonu. Stosowało się ją w służbie polowej.

To istotnie nie jest typowy ubiór wojskowy w latach 30 tych.

Natomiast na Polach Mokotowskich w Warszawie podczas rewii wykonywano dla społeczeństwa pokazy sprawności i wyszkolenia bojowego i to może być taka własnie okazja, gdy ubiór był regulowany osobnym rozkazem dziennym. Tymbardziej, zę zdjeć z którejś z rewii w Boanem Stołęcznym tak wyglądającym jest kilka ( pamiętam je z dawnych publikacjii w prasie -lata 80-te, natomiast, mimo poszukiwań w NAC nie odnazłem ich dotąd. Mogą chyba pochozić brytyjskiego The War Illustrated z września 1939 roku- gzie zdjecie W.Pikiela tej samej kompanii lecz z innego ujęcia jest zdj. okłakowym. T. Sarnecki, który mocno eksplorował temat BS stawia też tezę iż mogła to być zrobiona sesja zjęciowa specjalnie na potrzeby prasy.

W załączonych linakch Kiler pokazał jak wygląda typowy i zgony z regulaminem ubiór słuzbowy w szykach zwartych.
BS nosił też ubiór służbowy wartowniczy, gzie dochodziiła menazka na tornistrze oraz maska pgaz ( RSC).

W 1939 zaczęto tez nosić menażkii na tornistrach do ubioru słuzbowego stosowanego w szykach zwartych - widać to na uroczystości przekazania sztandarów amerykaklnskich Polsce - 23 sierpnia 1939 roku.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Nie 01 Paź, 2017   

ArturS napisał/a:
W 1939 zaczęto tez nosić menażkii na tornistrach do ubioru słuzbowego stosowanego w szykach zwartych - widać to na uroczystości przekazania sztandarów amerykaklnskich Polsce - 23 sierpnia 1939 roku.


Chyba o tym zdjęciu mówimy.
Dawno temu zapisałem je sobie na dysku, bo te menażki faktycznie mnie zdziwiły i jak widać Artur podał rozwiązanie tej zagadki :D .
Te menażki wprowadzono do ubioru służbowego w całym wojsku czy było to charakterystyczne tylko dla BS?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 02 Paź, 2017   

Oooo, to,to,to :-)

Uwielbiam zawsze sytuację gdy o zdjęciach możemy sobie gadać bez patrzenia na nie - bo są znane , bo są "ikoną" - łapiemy o co chodzi natychmiast bo mamy je zapisane w głowach :-)

Natomiast ten obrazek, gdzie przy ubiorze służbowym w szyku zwartym w lecie 1939 żołnierze noszą menażki znany jest nie tylko na przykładzie BS. Tak samo było w przypadku kompanii honorowej 1 Pułku Lotniczego (lipiec 1939, powitanie Ironside'a na lotnisku Okęcie).

Czy rozkaz ten był wydany lokalnie - tylko w garnizonie warszawskim, czy dotyczył całego wojska - trudno mi odpowiedzieć, pod tym kątem szerzej nie obserwowałem.
Myślę, że randes vous po fotografiach z obchodów np Święta Żołnierza 15 .08 w innych miastach Polski pozwoliło by na wyczucie tego zagadnienia.

choć - np na XXV leciu Legionów w sierpniu 1939 na defiladzie w Wilnie nie widać tej inowacji...
Co sugeruje raczej lokalny charakter rozkazu.

Dzienniki Rozkazów z 1939 nie są jak dotąd jeszcze zdygitalizowane na CBW/Zbrojownia co ogranicza dociekania amatorskie i trzeba cierpliwie poczekać jeśli idzie o pomoc ze strony tego żródła.
 
 
Piechociniec
[Usunięty]

Wysłany: Pon 02 Paź, 2017   

Kiler masz rację, chodziło mi bardziej o kwestię samego munduru a nie wyposażenia.

Artur również masz rację, w służbie garnizonowej powinna być komenda "przełóż broń" a nie "odtrąbiono", co do kwestii munduru to BS rządził się własnymi prawami, gdyż był jednostką typowo reprezentacyjną i teza ze zdjęciem dla prasy jest jak najbardziej prawdopodobna :) Nawet wydaje mi się najwłaściwsza ;)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 02 Paź, 2017   

Piechociniec napisał/a:
co do kwestii munduru to BS rządził się własnymi prawami, gdyż był jednostką typowo reprezentacyjną


Noszenie przez żołnierzy Baonu Stołecznego umundurowania najnowszych wzorów było spełnieniem odgórnego wymagania, nie wypływało z własnej inicjatywy Baonu, czy własnych praw.
Poza tym cały porządek ubiorczy widoczny w BS był zgony z ogólnymi przepisami ubiorczymi obowiazujacymi w piechocie.

Nadmienić należy iz kompanie honorowe niektórych pułków piechoty lub ich orkiestry za specjalnym pozwoleniem nosiły np kurtki nowego wzoru, które to zwracano do magazynów po wystąpieniu. Obowiązywał aż do wybuchu wojny rozkaz o zakazie wydawania umundurowania najnowszych wzorów szeregowym słuzby czynnej do uzytku bieżącegoo az o czasu wyczerpania się zapasów umundurowania wzoru dotychczasowego.
Co bardzo dobrze i konsekwentnie jest widoczne w skali całego kraju.
 
 
Piechociniec
[Usunięty]

Wysłany: Pon 02 Paź, 2017   

Artur miałem na myśli kwestię noszenia munduru garnizonowego na tym zdjęciu przy wyposażeniu typowo polowym i źle to sformułowałem za co przepraszam ;) Kto wie czy na potrzeby zdjęcia dla lepszej prezencji w rozkazie nie nakazano założenia mundurów garnizonowych do tego wyposażenia :?: Kwestia jest bardzo ciekawa tym bardziej że na tym zdjęciu może jest jakiś Szesnastak :D
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 03 Paź, 2017   

Aaa, tzw skrót myślowy :-)

Umundurowanie+oporządzenie+uzbrojenie = ubiór wojskowy.
Określone kombinacje powyższych ujęte przepisami i rozkazami tworzyły uporządkowane standardowe zestawy do wszystkich okolicznosci służby i poza służbą.

Nietypową konfigurację noszoną z jakiegoś konkretnego powodu i incydentalnie określić umownie należy "Ubiór jak zarządzono".
Specjalny rozkaz dowódcy pułku lub samodzielnego baou na specjalną, unikalną okoliczność.

Podobny obraz widziałem na zdjeciu z jednej podchorążówek.

Na tym forum jest także w starszych postach bardzo interesujacy rozkaz na defiladę z czerwca 1939 roku w 10 pułku piechoty z Łowicza. Rozkaz ten jest przykałdem jak powtsawał "ubiór jak zarządzono". Dowódca pułku obok ulgi na czas upałów do letniego umundurowania słuzbowago ( nowe drelichy + rogatywka garnizonoawa) nakazał nałozenie nie standardowego zestawu słuzbowego do szyków zwartych ( pas z łdoniwczmi, bagnetem i tornister ze zrowolanym kocem,) lecz pełnego oporządzenia polowego.
 
 
Piechociniec
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Paź, 2017   

Jeszcze się uczę więc dzięki za rady odnośnie nazewnictwa itd.
W sumie wczoraj po napisaniu odp. przemyślałem sprawę bardziej, każda jednostka mogła otrzymać rozkaz regulujący kwestię ubioru wojskowego, BS się tu nie wyróźnia ;)
Ale człowiek jeszcze młody, w reko od nieco ponad roku i robi gafy, więc na przyszłość poprawiajcie je ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group