C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: qrak
Czw 21 Lis, 2019
O "CYTADELI" Informator o Grupie
Autor Wiadomość
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 4540
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 04 Sie, 2015   O "CYTADELI" Informator o Grupie

O „CYTADELI” - kim jesteśmy i nasz cel
„Cytadela” istnieje nieprzerwanie od 2003 roku i jest środowiskiem rekonstrukcji historycznej skupiającym odtwórców historycznych - miłośników barwy i broni oraz dziejów Wojska Polskiego z lat 1918-1939. ”Cytadela” nie jest wyłącznie grupą regionalną, pochodzimy z całej Polski a spotykamy się w miejscach, gdzie w okresie międzywojennym żołnierz piechoty Wojska Polskiego stacjonował, szkolił się i służył w czasie pokoju oraz gdzie bił się podczas Wojny Obronnej Polski we wrześniu 1939 roku. Magnesem przyciągającym ludzi zamieszkujących od siebie nieraz bardzo daleko, pokonujących setki kilometrów by się spotkać i przeżyć razem dany czas - jest wspólna historyczna pasja realizowana czynnie poprzez odtwarzanie historycznej struktury drużyny piechoty Wojska Polskiego z lat 30 tych - dobrze umundurowanej i wyposażonej, sprawnej w działaniu – tak w pełnieniu służby polowej jak i garnizonowej obowiązującej w piechocie przedwojennego Wojska Polskiego.
Odbywa się to w pieczołowicie zrekonstruowanych ubiorach wojskowych. Czynimy to ze świadomością, jak dużą moc oddziaływania i przywracania pamięci o historii ma jej wizualizacja, co nakłada wielką odpowiedzialność związaną z godnym wyglądem oraz zachowaniem, na co zwraca się u nas szczególną uwagę. Żołnierski wiarygodny wizerunek i umiejętność zawsze muszą nierozerwalnie iść w parze. Są dla każdego z nas wyzwaniem i celem w rekonstrukcji historycznej. Kierunkiem w którym patrzymy i do którego odwołujemy się w naszej pasji jest najlepsza duchowa i materialna spuścizna piechoty Wojska Polskiego Drugiej Rzeczpospolitej.

MUNDUR TO NIE PRZEBRANIE!


Ubiór wojskowy jest oddalony od pojęcia dowolności a na spotkaniach i wystąpieniach wymagamy jednolitego w oddziale stosownego ubioru wojskowego. Mundur nie jest w naszym środowisku traktowany jak przebranie- „strój” czy „kostium”. Identyczne mundury przed laty uświęcone były krwią przelaną w obronie Ojczyzny, są one także symbolem ducha żołnierskiego i świetności Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej, stąd możliwość ich noszenia stanowi wielki zaszczyt i zobowiązanie dawania właściwego świadectwa o dawnym naszym wojsku.
Pod pojęciem ubioru wojskowego zawierają się konieczne, znormalizowane elementy umundurowania, oporządzenia i uzbrojenia zestawiane stosownie do okoliczności wystąpienia oddziałem lub indywidualnego w poszanowaniu wymagań obowiązujących w międzywojennym Wojsku Polskim. Staranne, wiarygodne odtwórstwo historyczne dawnego ubioru wojskowego stanowi jeden z filarów i zasadniczych elementów naszej pasji.


NASZA AKTYWNOŚĆ
Większość czasu na spotkaniach zajmują typowe czynności i ich nauka wykonywane przez szeregowych żołnierzy WP pełniących służbę w polskiej piechocie lat 30-tych XX wieku. Staramy się stale pogłębiać wiedzę historyczną i wojskowe umiejętności praktyczne, by rozumieć i umieć jak najwięcej z tego, co potrafili żołnierze przedwojennej polskiej piechoty. W tym celu regularnie spotykamy się na ćwiczeniach, podczas których ma miejsce doskonalenie się w musztrze i służbie garnizonowej oraz polowej obowiązującej w Wojsku Polskim do 1939 roku. Ćwiczenia odbywają się w scenerii historycznych koszar i poligonów. Innym sposobem doskonalenia się i sięgania niejako wprost do autentycznych wydarzeń historycznych są marsze odbywane szlakami wrześniowych bojów wybranych jednostek piechoty Wojska Polskiego. Marsz pieszy to zasadniczy żywioł piechura w polu, dlatego stanowi on w naszym gronie istotny przedmiot uwagi. Marsze takie dając doświadczenie drogi są okazją pogłębienia własnej wiedzy o działaniach wojennych toczonych w 1939 roku a czasem także bywają sposobem dotarcia na inscenizacje walk toczonych przez owe jednostki w czasie Wojny Obronnej 1939 roku. Rok rocznie "Cytadela" uczestniczy w najbardziej znanych w kraju rekonstrukcjach historycznych bitew z września 1939 roku. Wrześniowe pola bitewne i drogi marszów znaczone są wojennymi cmentarzami, mogiłami, pomnikami. Miejsca te są zawsze przedmiotem naszej uwagi, obecności, modlitwy, gdzie z zachowaniem należnego ceremoniału wojskowego dajemy znak naszego hołdu i pamięci żołnierzom polskim z 1939 roku.


SZANUJEMY CZAS WŁASNY,NASZYCH BLISKICH, KOLEGÓW.


Spotkania „Cytadeli” wypełnione są dość szczelnie zajęciami wojskowymi w oparciu o godzinowy porządek dnia. Dzięki temu nie ma u nas poczucia tracenia czasu i środków na próżno. Każde spotkanie musi być ciekawe i warte przybycia. Jak wszyscy - pracujemy zawodowo, studiujemy, mamy swoje życie prywatne i rodzinne. Czas na pasję jest zatem cenny i nie marnujemy go. Na bezczynność lub zajmowanie się rzeczami innymi niż zagadnienia historyczno wojskowe i ich odtwórstwo - nie ma na naszych spotkaniach czasu i miejsca.
Dlatego wydarzenia planowane są jak najbardziej optymalnie aby pasja, która jest wymagająca i angażująca nie kolidowała z obowiązkami zawodowymi czy też nie miała negatywnego wpływu na życie osobiste lub rodzinne. Spotkania i wystąpienia odbywają się w określone weekendy a Ilość spotkań w ciągu roku jest dostosowana do realiów życia dorosłego, odpowiedzialnego człowieka. Umiarkowanie, urozmaicenie, ukierunkowanie i planowanie leżą u podstaw naszego działania. Kalendarz spotkań na dany rok jest ogłaszany w listopadzie/ grudniu a konsekwentnie realizowany w roku kolejnym. Działania grupy są tym samym klarowne i przewidywalne co ułatwia znalezienie miejsca na pasję pośród innych, zasadniczych aspektów życia.

ZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM POLSKIEJ PIECHOTY!
CZYLI JAK WSTĄPIĆ DO „CYTADELI”?
Jesteśmy środowiskiem otwartym na nowych kolegów zainteresowanych wspólnym aktywnym i czynnym spędzaniem czasu w ciągu roku w szeregach historycznego oddziału wojskowego "drużyny piechoty WP z lat 1935-39", która stanowi nasz fundamentalny projekt rekonstrukcyjny, realizowany od powstania grupy po czas obecny.

Mężczyźni wytrwali w swych postanowieniach, nie obawiający się wyzwań i samodoskonalenia oraz wysiłku fizycznego, lubiący przygodę i przebywanie w gronie podobnych sobie ludzi, których łączy wspólnota celu w działaniu, o zamiłowaniach gdzie wojsko, jego historia, jego wyszkolenie a także piękno ceremoniału, dawnego munduru wojskowego i symboliki stanowi ważne elementy - są szczególnie przez nas mile widziani jako nowi koledzy.

Rekonstrukcja historyczna w formie praktykowanej w "Cytadeli" wymaga przemyślanych decyzji od kandydata - dopiero w wyniku których powinno nastąpić jednoczesne przygotowanie się tak materialne pod względem kompletowania ubioru oraz od strony nabycia umiejętności wojskowych.
Zarówno budowa własnego pierwszego żołnierskiego wizerunku zgodnego z obowiązującym w drużynie jak i proces nabywania podstawowych żołnierskich umiejętności wymaga zaangażowania tak środków jak i czasu. Są to cele długoterminowe. "Na szybko" niewiele da się osiągnąć. Dlatego mając tego świadomość zawsze odradzamy pochopne i pod wpływem impulsu podejmowanie decyzji o przyłączeniu się do nas, polecając odnośnie wstąpienia w nasze szeregi działanie wynikające z rozmowy, poznania nas, spróbowania spędzenia czasu z nami. Poddane autorefleksji - świadome i przemyślane.


Przede wszystkim jako pierwszy krok rekomendujemy na początku zawsze bliższe poznanie nas w bezpośrednim kontakcie poprzez zwyczajne towarzyszenie nam nawet bez własnego munduru - podczas jednego z zajęć czy wydarzeń w ciągu roku by samemu przypatrzeć się, przysłuchać, a jeśli jest chęć - porozmawiać i samemu sobie odpowiedzieć na pytania: " czy to co zobaczyłem i usłyszałem utwierdza mnie w przekonaniu, że będę się tu dobrze czuł, że rozwinę tu swoje zainteresowania, czy chcę to co oni robić przez kilka lat, uczyć się, szkolić i doskonalić, czy faktycznie chcę dołączyć, czy faktycznie znajdę czas i czy naprawdę chcę by kilka razy rocznie spotykać się z nimi w drużynie? Czy konieczność cierpliwego i stopniowego nabywania własnych przedmiotów – wymaganych tu replik wyposażenia, umundurowania i uzbrojenia, - będzie w zasięgu moich aktualnych, realnych możliwości?"

W przypadku pozytywnej odpowiedzi na powyższe pytania należy zgłosić chęć rozpoczęcia okresu rekruckiego, który jest czasem przeznaczonym na spełnienie trzech podstawowych warunków:
1. Zbudowania pierwszej własnej klasycznej sylwetki żołnierskiej w oparciu o wymagane
"Minimum mundurowe", które jest dokładnie omówione pod linkiem:
http://www.cytadela.aplus.pl/umundurowanie.htm

2. Nabycia na poziomie co najmniej dostatecznym umiejętności w zakresie wyszkolenia
pojedynczego strzelca z musztry i zasad służby polowej oraz garnizonowej,
poprzez rzeczywisty, aktywny ciałem i duchem udział w spotkaniach "Cytadeli" a
w szczególności w przeznaczonych na to ćwiczeniach (stosownie do potrzeb organizuje się od 2 do 4 spotkań tego typu rocznie).
Podstawa programowa wyszkolenia opiera się na Regulaminie Piechoty Cz.II Musztra i Walka z 1934 roku dostępnym pod linkiem:
http://www.cytadela.aplus...ew/regpiech.pdf
Jest to od czasu powstania grupy najważniejszy jej regulamin obowiązujący w grupie i determinujący jej strukturę i sposób działania.

3. Uczestniczenia w spotkaniach „Cytadeli” nie rzadziej niż minimalnie 3 razy w ciągu roku, gdzie w początkowym okresie dominować powinien udział w ćwiczeniach.

W czasie okresu rekruckiego służymy poradą , wsparciem, pomagamy w organizacji zakupów przedmiotów, które muszą wyglądać jednolicie. Z drugiej strony oczekujemy od kandydata również własnej aktywności, starania w osiąganiu celu, pogłębiania wiedzy i dzielenia się nią, interesowania się i uczestniczeniem w życiu grupy.

Czas trwania okresu rekruckiego wyznacza skuteczne spełnienie trzech powyższych warunków. Przeciętnie należy się liczyć z około dwuletnim okresem rekruckim. Jednak czas ten trwa tak długo, póki nie zostaną spełnione trzy podane warunki ( wizerunek i umiejętność oraz obecność ).
Spotkania nasze odbywają się całkowicie w oparciu o dobrą własną wolę, jednak w celu stania się pełnoprawnym uczestnikiem projektu " drużyna piechoty" i tym samym "Cytadeli" - aktywne spotykanie się w składzie drużyny w podanym co najmniej minimalnym wymiarze jest niezbędne.

Ukończenie okresu rekruckiego ma charakter uroczysty.


W sprawie dodatkowych pytań lub chęci poznania nas i spotkania się z nami prosimy o kontakt bezpośrednio z dowódcą drużyny:

huculski49@wp.pl

PODSTAWOWE RODZAJE HISTORYCZNYCH UBIORÓW WOJSKOWYCH OBOWIĄZUJĄCE
W DRUŻYNIE PIECHOTY „CYTADELI”.


W „ Cytadeli” w ciągu roku używa się kliku rodzajów umundurowania, jednak budowanie pierwszych postaci historycznych kandydat powinien rozpocząć od gromadzenia przedmiotów podanych we wspomnianym „Minimum mundurowym”.
http://www.cytadela.aplus.pl/umundurowanie.htm
Od tego zestawu kandydat zaczyna przygodę z „Cytadelą” kierując się zawsze zasadą
jednolitości umundurowania w drużynie i także własną troską o tę jednolitość.
Dopiero potem wraz z nabytym wyszkoleniem przychodzi czas na udział w innych projektach mundurowych w tym kompletowanie innych wzorów mundurów czy detali.

Dzięki skoncentrowaniu się na zestawie „minimum” ( na inne przedmioty przyjdzie czas w
późniejszym terminie) stosunkowo szybko ( przeciętnie w okresie ok 1- 2 lat) , można zacząć odtwarzać historycznie wartościowe sylwetki żołnierzy piechoty WP z lat 1935-1939 zestawiając przedmioty umundurowania, oporządzenia i uzbrojenia w wymagane na naszych wystąpieniach ubiory wojskowe.
Przedmioty te są niezbędne przy ok. 60-70% wystąpień grupy w ciągu roku.

I. Strzelec w ubiorze polowym ćwiczebnym.


W takich ubiorach drużyna piechoty „Cytadeli” staje do ćwiczeń polowych.
Ćwiczenia są w okresie rekruckim pierwszą, najważniejszą kategorią spotkań drużyny a ubiór ćwiczebny jest najbardziej potrzebny.

II. Strzelec w ubiorze polowym mobilizacyjnym.


Ubiór polowy mobilizacyjny drużyna piechoty „Cytadeli” nosi podczas wydarzeń nawiązujących do mobilizacji i działań wojennych we wrześniu 1939 roku. Należą do nich marsze historyczne szlakami dywizji piechoty WP oraz inscenizacje bitew z 1939 w których "Cytadela" uczestniczy każdego roku we wrześniu.

III.Strzelec w ubiorze służbowym do wystąpień uroczystych w szyku zwartym.Ubiór służbowy obowiązuje podczas wystąpienia w uroczystościach wojskowych, religijno patriotycznych, służbie wartowniczej , ćwiczeniach z musztry i służby garnizonowej.

Uwaga,w chłodnej porze roku okryciem wierzchnim jest w drużynie jednolity barwą i krojem płaszcz sukienny piechoty wz 19.


W sprawie dodatkowych pytań lub chęci poznania nas i spotkania się z nami prosimy o kontakt z dowódcą drużyny pod adresem:

huculski49@wp.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group