C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: ArturS
Nie 10 Maj, 2020
WARSZAWA-ZACHOD
Autor Wiadomość
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Pią 11 Paź, 2013   

W najbliższą niedzielę 13 października o 10.00 -

wizja lokalna na terenie Fortu III Babice, w kwestii przyszłorocznej gry terenowej

Będą obecni - autorzy przewodnika "Twiedza Warszawa" (dr Piotr Oleńczak, Marcin Zamorski), historycy OBEP IPN (Marcin Łaszczyński, dr Krzysztof Kosiński)

Wszyscy chętni od nas mile widziani!
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Nie 13 Paź, 2013   

Tomek, czy umiemy juz konkretnie umiejscowic planowane wydarzenie co do daty we wrześniu?

Odpowiedź na pytanie z punktu widzenia osób, które chciały by we wrześniu zaplanować swój czas także na udział w innych a nie tylko w jednej imprezie - jest istotna- majac na uwadze, ze kalendarz zasadniczych wydarzeń na rok najbliższy ustalamy w listopadzie.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Nie 13 Paź, 2013   

Koncepcja GRY jest oparta na uczestnictwie młodzieży szkolnej, więc albo pocz. roku /wrzesień, albo koniec / czerwiec.

Ponieważ 2014 to 75. rocznica września'1939, wiele wskazuje na ostatni weekend września 2014 - sobota lub niedziela 27-28.09.2014, blisko daty najcięższych walk w obronie Blizne 26.09.1939.

---
Wizja lokalna ukazała naszym oczom niezwykłe pozostałości Fortu III: carskie, późne carskie (wzmocnienia zaprawy betonowo-kamiennej), wysadzone resztki masywnych kaponier, wreszcie prochowni i schronów, tuneli poterny.
Bardzo trudno jednoznacznie stwierdzić, czy na śladach kaponiery widać polskie transzeje punktu obserwacyjnego plutonu BS sierż. Jankowskiego. Potrzebna jest weryfikacja wykrywaczem metali (polskie łuski).
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Sob 02 Lis, 2013   

Kolejny kontakt -

Zamawiam album cegiełke. W tym BAONIE słuzył mój Ojciec na przełomie 1938/39 do
kwietnia. Po czym wrócił do jednostki macierzystej 62 pułku piechoty w Bydgoszczy.

Pozdrawia syn Roman


Baon Stołeczny Kujawsko-Pomorski (szósta zmiana) X 1938 - IV 1939
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Lis, 2013   

Wpadłem na niezwykły trop dotyczący roli płk. Porwita w opracowaniu zadań dla Szturmowego Oddziału Lotników:



Redagowanie "Przeglądu Piechoty"

Spośród prac publikowanych na łamach "Przeglądu" utkwiły mi w pamięci artykuły pióra ówczesnego majora dyplomowanego Kazimierza Iranka-Osmeckiego o znakomitym żołnierzu I Brygady Legionów Polskich Leopoldzie Lisie-Kuli, późniejszym dowódcy pułku w walkach na Wołyniu, w którch poległ pod Torczynem. Zapamiętane z artykułu majora Iranka-Osmeckiego przygotowanie się za dnia do nocnej pracy bliskich patroli rozpoznawczych pomogły mi w przygotowaniu rozpoznań spieszonych lotników pod dowództwem majora obserwatora Zygmunta Zbrowskiego w Obronie Warszawy przed odcinkiem wysuniętym podpułkownika dyplomowanego Leopolda Okulickiego.

- "Spojrzenia poprzez moje życie", Marian Porwit, wyd. "Czytelnik" Warszawa 1986



Chodziło o tomik -
Iranek Osmecki Kazimierz
"Wyprawa na Poryck i Torczyn"
Seria wydawnicza: Studia taktyczne z historii wojen polskich 1918-1921.
Tom IX. Rok 1930. Główna Księgarnia Wojskowa, Warszawa 1932, 5,- zł

---
To kolejny dowód na aktywne działania zaczepne w duchu wojny manewrowej, jakże odmienne od doktryny zamykania się w mieście w obronie stałej wzdłuż pierścienia starych fortów…
Ostatnio zmieniony przez Pon 25 Lis, 2013, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 25 Lis, 2013   

Juz nie pamiętam, czy w Porwicie, czy w Głowackim, bo lata upłynęły od lektur tych ksiazek, ale którys z autorów podliczył ilość działań zaczepnych siłą plutonu, kompanii i batalionu - dzień po dniu w obronie Warszawy - cyfry były imponujące.

edit - Dobrze mi się wydawało, u Porwita w komentarzach do wydania z 1959:

"Obecnie na podstawie wieloletnich badań, przeprowadzonych przez ppłk Ludwika Głowackiego[...], ze na 130 walk siłą od plutonu do batalionu( walk siłą plutonu było tylko 5) w 60 walkach oddziały polskie były stroną atakującą [...] szczególnie w drugiej dekadzie nie czekaliśmy biernie na niemieckie natarcia".

Choc ilekroć o tym mowa tak trudno pogodzić się ,ze Warszawa nie poszła w tym czasie na pomoc generałom Thomme i Kutrzebie. Wiem , tyle razy o tym gada się, ale... żal tego.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Lis, 2013   

W bibliotece UJ są dwa egzemplarze, a łącznie w serii "Studia Taktyczne z Historii Wojen Polskich 1918-21" - 15 tomików (Poryck i Torczyn jest pod nr 14):
http://www.bj.uj.edu.pl/w...nction=NEXTPAGE

Tak wyglądały okładki - tomik II:
http://www.atticus.pl/ind...ag=poz&id=87270

Odnoszę wrażenie, że we wspomnieniach a.d. 1986 płk Porwit się pomylił, albo słabo pamiętał, ale to był tylko tomik IX serii "Studia Taktyczne z Historii Wojen Polskich 1918-21". Przeszukałem w WBC roczniki "Przeglądu piechoty" 1929, 1930, 1931, 1932… i artykułu nie znalazłem.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Czw 11 Lut, 2016   

Widziałem skan legitymacji płk. dypl. Mariana Porwita wystawionej 19 IX 1939 r., wypisanej i podpisanej przez gen. bryg. Waleriana Czumę, z pieczęcią Dowództwa Obrony Warszawy.

Funkcja płk. Porwita jest określona jako -

dowódca dywizji "Zachód"

To spora niespodzianka, zważywszy iż sam płk. Porwit wspomina pod datą 9 IX o Dowództwie Odcinka Warszawa-Zachód, Warszawa-Wschód a pod datą 21 IX o podzielonych na odcinki przedmościu warszawskim i praskim.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 06 Lip, 2016   

Opracowanie o komp czołgów kpt. Grąbczewskiego:
https://clarin-pl.eu/dspace/bitstream/handle/11321/222/Wojska-pancerne_2099089.txt?sequence=6263

---------------------------------
Bardzo fajne narzędzie pozwalające porównywać mapy historyczne ze współczesnym układem ulic i zabudowy:

http://staremapy.waw.pl/m...osm_podklad_czb

Prześledziłem sobie pozycję wysuniętą Babice-Wola. Konfrontując teren natarcia Zgr Płk. Okulickiego i jego walk z obecnym przebiegiem ulic i zabudową.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group