C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Legia Akademicka
Autor Wiadomość
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Wto 14 Cze, 2011   Legia Akademicka

Legia Akademicka -

http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/82209:1/

Zdjecie z okresu reakatywacji tej organizacji w latach listopad 1937- wrzesień 1938 i jej samodzielengo w tym czasie funkcjonowania.
Od jesieni 1938 LA właczona w struktury Obrony Narodowej.

Widać na mankietach kurtek tytuły podchorazych rezerwy - natomisat przy ich obecnosci - dziwi brak "makaronow" na naramiennikach... ?
 
 
RAFIK
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Cze, 2011   

Zakończenie roku szkoleniowego Legi Akademickiej w Warszawie 1938 czerwiec
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/82211/
Komendant Legi Akademickiej
Płk.Tadeusz Roman Tomaszewski (ur. 10 grudnia 1894 w Jabłonowie k. Kołomyi - zm. 3 grudnia 1967 w Londynie) – generał brygady Wojska Polskiego, uczestnik walk o niepodległość Polski w I wojnie światowej, wojny polsko-ukraińskiej i wojny polsko-bolszewickiej oraz II wojny światowej.


2 września 1939 zdemobilizował Legię Akademicką. 3 września został wezwany do gen. bryg. Kazimierza Sawickiego, dyrektora Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego i dowódcy Jednostek Obrony Narodowej, który polecił mu udać się na Pomorze i zorganizować ewakuację 150 tysięcy rezerwistów. Odmówił wykonania tego polecenia uznając je za niewykonalne, a następnie udał się do gen. Kasprzyckiego. W gabinecie ministra zamiast spodziewanego raportu karnego został mianowany szefem sztabu gen. Czumy, któremu powierzono zadanie obrony Warszawy. Na tym stanowisku pozostawał do dnia 29 września. Był najbliższym współpracownikiem gen. Czumy. Za swoją działalność odznaczony przez gen. dyw. Juliusza Rómmla Krzyżem Srebrnym VM. Po kapitulacji stolicy trafił do niewoli niemieckiej. Do kwietnia 1945 przebywał w oflagu IV „A” w Hohnstein i oflagu VII „A” w Murnau. Po wyzwoleniu przyjęty do PSZ na Zachodzie oraz mianowany komendantem obozów byłych jeńców polskich w Bawarii i delegatem dowódcy II Korpusu Polskiego w Niemczech.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Cze, 2011   

To bardzo ciekawe, wygląda na jakąś prawidłowość - pierwsze widzę coś takiego. Co ciekawe na których zdjęciach widać, że galon na mankiecie jest obszyty jak w SP - z zawinięciem do dołu (wszystko 1937-39). Ciężko posądzać, że to "normalni" podchorążowie bo nie mają ani makaronu ani oznak Szkoły na kołnierzu (w wypadku SP). Może LA miała jakiś zbliżony wyglądem galon ? Widać je też na płaszczach. Jednocześnie nie noszą tego galonu wszyscy żołnierze z tych zdjęć LA.

http://www.audiovis.nac.g...bfbdb77320677e/
http://www.audiovis.nac.g...bfbdb77320677e/
http://www.audiovis.nac.g...bfbdb77320677e/
http://www.audiovis.nac.g...bfbdb77320677e/
http://www.audiovis.nac.g...bfbdb77320677e/
http://www.audiovis.nac.g...bfbdb77320677e/
http://www.audiovis.nac.g...bfbdb77320677e/
http://www.audiovis.nac.g...bfbdb77320677e/
http://www.audiovis.nac.g...bfbdb77320677e/
http://www.audiovis.nac.g...bfbdb77320677e/
http://www.audiovis.nac.g...bfbdb77320677e/

Tu np. widać elegancko makaronik (maj 1938):
http://www.audiovis.nac.g...bfbdb77320677e/
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 15 Cze, 2011   

Ech, koledzy, ... była o tym mowa przy okazji wystawy na UW w 2008 r.

Postać generała Tomaszewskiego (nom. listopad 1966) i ważny artykuł "Legie akademickie dla spraw przysposobienia wojskowego" -
http://www.cytadela.aplus..._awers_copy.jpg

Omawialiśmy temat reaktywowanej w 1937 r. Legii Akademickiej - na jej czele (jako Komendant Główny Legii Akademickiej) stanął artylerzysta, bezpośrednio przeniesiony ze stanowiska d-cy 6 pac we Lwowie, płk dypl. art. Tadeusz Tomaszewski (to kolejny podhalańczyk, 1930-1932 d-ca dywizjonu 21 pal w Bielsku).

Zdjęcia z NAC pochodzą z maja 1938 i przedstawiają pierwszy rocznik krakowskiej LA, który rozpoczął dopiero szkolenie (wg. rozporządzenia początek miał nastąpić w lutym '38). Członkowie LA otrzymali umundurowanie, które mieli przechowywać sami, używając jedynie na okres ćwiczeń. Dalej przewidywano obozy letnie 2-tygodniowe - miał być to pierwszy etap organizacji do czasu wejścia nowej ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej.
Patrz - "Legie akademickie dla spraw przysposobienia wojskowego" Wiarus 25 XII 1937 r.
Ostatnio zmieniony przez Sarna Śro 15 Cze, 2011, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 15 Cze, 2011   

Kadry w LA stanowili takze w sposob niejako naturalny podchorazowie rezerwy i mieli oni kolosalny wklad jesli idzie o zaistnienie tej organizacji ( ich sciezka:po maturze słuzba wojskowa, gdzie SPR,po jej ukończnieu tytuł podchorazoego i staż w jednostece i do cywila na uczelnię). Podejmujac studia cywilne po zakończniu słuzby wojskowej - zangazowanie sie w dzialalansc w LA na uczelni.
Podchorazy zawodowy (SP) raczej nie miał mozliwosci i potrzby byc członkiem LA
( skoszarowanie, obłozenie zajeciami i słuzbą w jego SP).
Podchorazy rezerwy to absolwent szkoły SPR( ukończyl szkołe i uzyskał tytuł) tym samym u tytyłowanego podchorazego rezerwy nie zboczymy juz oznak SPR .

Co zastanawia wobec powyzszego - to brak makaronu.

Co do braku galonów u innych studentów -
Nie kazdy ze studentów po maturze szedł do wojska, dlatego wielu czlonków LA widocznych na zdjeciach nie nosi galonu podohrazackegio nie mając poprstu wcześniej sposobności do jego zdobycia.
Np Karol Wojtyła - student polonistyki UJ - słuzby wojskowej po maturze nie odbywał.
Odbył obóz Junackich Hufców Pracy a następnie w czsie studiow na UJ był członkeim Legii Akademickiej.

-----
Na ostatnim zdjeciu - sa makaroniki ale dla odmiany nie ma naszytego tytułu.... nawet u kaprala ( gdzie i jak student noszacy cenzus zdobył stopień podoficerski? - moze czegoś brakuje na mankiecie?) .
Czytac to nalezyjako strzelc z cenzusem, kapral z cenzusem...

Ciezko troche narazie mi wycignąć prosty, logiczny wniosek odnośnie tego co widzimy w oznaczniach stopni i tytułów z obserwowanego stanu rzeczy w LA...
A jest to interesujące i warte próby wyjaśnienia, uporządkowania, zrozumienia - tym chyba od strony " barwy i broni" nikt jeszcze sie nie zajmował...
Ostatnio zmieniony przez ArturS Śro 15 Cze, 2011, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 15 Cze, 2011   

Ponieważ było to specyficzne, skrócone szkolenie, nie mające wiele wspólnego z typową, dotychczasową SPR - jeszcze nie wprowadzono odpowiedniej ustawy, /odsyłam do artykułu http://www.cytadela.aplus..._awers_copy.jpg

Jako pierwszy, najważniejszy temat kroniki PAT z 1938 r. (mieliśmy okazję prezentować ją 4 czerwca podczas wernisażu PORWIT w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu - ostatnim reportażem tej kroniki były opierzyny w 4 psp z Cieszyna), ukazano właśnie reaktywowaną Legię Akademicką - serwis fotograficzny w NAC pochodzi właśnie z tych materiałów, z wiosny 1938 r..

A tak wogóle to Legia Akademicka działa ponownie od 2000 r., np. na KUL od 2004 -
http://lakul.dbv.pl/news.php
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 15 Cze, 2011   

bolas napisał/a:
. Co ciekawe na których zdjęciach widać, że galon na mankiecie jest obszyty jak w SP - z zawinięciem do dołu (wszystko 1937-39).


Tego rodzaju pozaprzepisowe naszycie galonu oznaczjacego tytuł podchorazego rezerwy - to zjawisko istniejace bynajmniej niejednostkowo i obserowowane u podchorazych rezerwy ( całkiem liczne przykaldy na fotografiach, czy egzlempalrz kurtki pchor. rez broni panc w MWP).

Podobny przypadek ma miejsce w przypadku najwyrazniej podchorazego rezerwy, który na codzień jako student- cywil jest "kadorwiczem" w LA.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Śro 15 Cze, 2011   

Wydaje mi się, że przy postaci absolwenta SPR sposób obszycia mankietu zależy tylko od lat. Wcześniej bardzo często widać, że obszywano tak samo jak w SP - czyli z owym pociągnięciem do dołu mankietu. Być może przepis z 1927 roku nie określał tego dokładnie.
Propo kurtki podchorążego broni pancernej, to zwróć uwagę Arturze, że jest to kurtka wz.19/27 zmodyfikowana do nowego wzoru, więc powstała przed wprowadzeniem w życie ostatniej wersji przepisu (bodajże 1938 ?). Zdjecia LA o których mówimy to jednak nie te lata, a ewidentnie okres po 1938-39. Teoretycznie łapią się już więc zdecydowanie pod nowy przepis propo wyglądu SPR.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 15 Cze, 2011   

LA Kraków, maj 1938 - pobieranie umundurowania (do przechowywania w domu) z magazynu (w asyście podporucznika psp) -
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/82167:2/
i pierwsza kompania krakowskiej LA na Błoniach 3 maja, mundury bez jakichkolwiek obszyć -
http://www.audiovis.nac.g...bfbdb77320677e/
dodatkowo -
defilada najmłodszych z podhalańskiej ZHP
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/162983:2/

Cytat:
na codzień jako student- cywil jest "kadrowiczem" w LA.

dokładnie tak - kadrowicz SPR LA prowadzi ćwiczenie -
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/82175:1/
kadra SPR LA prowadzi kolumnę akademików -
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/82173:1/
omawianie zadań przez kaprala SPR LA w gronie akademików -
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/82186:2/
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Śro 15 Cze, 2011   

Cała zagwozdka polega na tym, że na wielu z w/w zdjęć w tym wątku widać postaci żołnierzy, którzy nie mają makaronu na naramieniku mając jednocześnie galon absolwenta SPR. To wg przepisu o SPR w ostatnim jego brzmieniu nie trzyma się kupy. Zwłaszcza, że to są instruktorzy, ciężko posądzać ich o łamanie przepisu ...

Tu przykład wstawiony wcześniej przez Artura:
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/82209:1/

... wszystko OK, ale nie mają własnie obszycia makaronem, a to przecież fundamentalna sprawa, zwłaszcza gdy na mankiecie jest galon absolwenta. Tak przynajmniej mi się do tej pory wydawało. Jak więc to wytłumaczyć ?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 15 Cze, 2011   

bolas napisał/a:
Wydaje mi się, że przy postaci absolwenta SPR sposób obszycia mankietu zależy tylko od lat. Wcześniej bardzo często widać, że obszywano tak samo jak w SP - czyli z owym pociągnięciem do dołu mankietu. Być może przepis z 1927 roku nie określał tego dokładnie.


Rzecz w tym iż galon oznaczajacy tytuł podchorazego rezerwy to "nowosc" wprowadzona dopiero w drugiej polowie lat 30 tych.
Wczesniej go nie znano.
W czesniej - uczniowie SPR - nosili tylko SPR na kołnierzach a naramienniki były pozbawione makaronu. Makaron nosił dopiero absolwent czyli podchorazy rezerwy. Podchorazemu rezerwy "znikała" tym samym z kołnierza SPR a jako oznacznie tytyłu przybywał makaron. Galonu oznaczajcego tytul jeszcze nie znano.

Potem po zmianach wprowadzonych w drugiej polowie lat 30 pojawił się makaron u strzelcow z cenzusem uczniow SPR ( czego nie bylo wczesniej) a po jej ukończeniu u absolwentów - noszących makoron - jako oznaczeni tytułu pojawił się nasz galon z karmazynowa wypustyka przez srodek ( nie znany w latach wczesniejszych).

Piszac iz spsob naszywania galonu zalezy od lat masz chyba słusznosc - mozna szykac logicznego wytłumacznia iz w początkuu drugiej polowy lat 30 gdy ów galon był "nowością" i niektórzy krawcy wojskowi naszywali galon z przywyczajenia w sposób " tak jak do tej pory" tzn jak u podchorazych zawodowych, miast zgodnie z regulujacym to " nowym" przepisem dotyczacym podchorazych rezerwy.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 15 Cze, 2011   

bolas napisał/a:
wszystko OK, ale nie mają własnie obszycia makaronem, a to przecież fundamentalna sprawa, zwłaszcza gdy na mankiecie jest galon absolwenta. Tak przynajmniej mi się do tej pory wydawało. Jak więc to wytłumaczyć ?


O to, to,to... ????
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Śro 15 Cze, 2011   

Do zmian z 1935 roku galon absolwetna SPR wyglądał tak jak na focie poniżej, wg mnie tylko różni się sposobem przyszycia :) Kojarzę jednak, że poza rozkazem z 1935 roku pojawiła się jeszcze jakaś kosmetyczna zmiana w 1938 roku.

 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 15 Cze, 2011   

Z którego roku to fotopgrafia? pasuje doskonale na rok 1936 a nawet 1937.
Widac kurtki podoficerskie wz 27 oraz kurtkę letnią wz 33. Typy lapek noszone w latach 30.
Ta grupa wojskowych miała nosic nowe mundury wz 36 dopiero od wiosny 1937, a nowy system oznacznia tytułów obowiazywal od 1935.
Ostatnio zmieniony przez ArturS Śro 15 Cze, 2011, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 15 Cze, 2011   

Bardzo charakterystyczne jest to zdjęcie, ukazujące pierwszą czwórkę z kierunkowym -
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/82173:1/
tam gdzie galon na rękawie płaszcza, naramiennik ma tylko oznaczenie stopnia; jedynie trzeci od lewej posiada obszycie naramiennika ale brak galonu i brak choćby jednej belki.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Śro 15 Cze, 2011   

ArturS napisał/a:
Z którego roku to fotopgrafia? pasuje doskonale na rok 1936 a nawet 1937.
Widac kurtki podoficerskie wz 27 oraz kurtkę letnią wz 33. Typy lapek noszone w latach 30.
Ta grupa wojskowych miała nosic nowe mundury wz 36 dopiero od wiosny 1937, a nowy system oznacznia tytułów obowiazywal od 1935.


Dz.Rozk. z 6 lutego 1936 roku precyzuje dokładnie, że galon podchorążego rezerwy na kurtce i płaszczu jest naszyty tylko dookoła mankietu.


Co do zdjęcia niestety nie jest podpisane, ale wyznacznikiem może być tu fakt iż noszą galon "po staremu" i patki wg przepisu z 1927 roku ... nowy wzór wszedł również w 1936 roku, także obstawiam że to właśnie lata 1934-36. Może to nie być jeszcze 1935 rok, bo kurtki wz.19/27 sa nadal w starym fasonie, a nie przerobione zgodnie z zapowiedziami nowego rozkazu, który przecież ogłaszały zwykle wcześniej wszelkie pisemka branżowe jak np. "Wiarus" itp ...

Tu kolejna ciekawa fotka, na pewno dużo wcześniejsza - znowu kurtka wz.19/27 u wachmistrza podchorążego. Widać makaron i widać "stary" sposób naszywania galonu na mankiecie.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 15 Cze, 2011   

A jaki obraz stanu rzeczy wylania sie gdy siegniemy do DZ R z 1927-28? ( przepraszam, notatki mam w domu ,a glowa pamieta skorowidz 1927-28)

Po lekturze poszukajmy tez na dysku gdzie mamy zbiory prywatne fotek - fotografii datowanych na okres pierwszej polowy lat 30 i zaobserwujmy jak wygladają szczególy umundurowania uczniow SPR w tym okresie oraz jak wygladaja szczegoły umundurowania absolwentów tych szkół - juzpodchorazych rezerwy...

Wlasnie niedawno odrabiałem z tego lekcje przygotowujac sie do nowych galerii postaci....
Ale ciekaw jestem i Waszych spostrzezeń po tej lekturze i analizie fotografii.

------

"Stary" wzór wezykow na lapkach noszono z powodzeniem takze i do mundurow wz 36, czego przyklady juz dawalismy.
Mundur był opracowany i wprowadzony, a nowy wzor łapek - osobno, kilka miesiecy poózniej.

Rozkaz precyzuje, a krawiec wojskowy swoje- nawet w roku 1938!!!
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 15 Cze, 2011   

bolas napisał/a:
Tu kolejna ciekawa fotka, na pewno dużo wcześniejsza - znowu kurtka wz.19/27 u wachmistrza podchorążego. Widać makaron i widać "stary" sposób naszywania galonu na mankiecie.


Okuty dach, emblematy SP. Srebrny sznurek wokół naramienników.
Wskazują na Szkołę Podchorazych Kawalerii. Wtedy galon oznacza tu drugi rok nauki.

Pamietajmy iz "SP" kończyli takze podoficerowie zawodowi!!!!
---

W piechocie SP dla podficerów zawodowych znajdowala sie w Bydgoszczy.
Natomista nie czytałem dotad jak ta sprawa wygladała w kawalerii - tu widzimy wlasnie taką sytuacje - wsakzuje na to umundurowanie i stopień.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 15 Cze, 2011   

Piechoty Ostrów-Komorowo, 1932 r. -
http://www.audiovis.nac.g...8feb2576297786/
- szyk kolumny trójkowej, tylko koni brak...

Rozwijając temat - myślę, że warto spojrzeć na umundurowanie absolwentów szkół rezerwy innych broni...
głównych (artyleria Włodzimierz Woł., kawaleria Grudziądz), ale także broni technicznych (saperów i klasa pancernych Modlin, łączności Zegrze), czy lotnictwa (Poznań, Dęblin, balonowe Toruń), że o Związku Rezerwistów nie wspomnę.

Ale z tematem wątku o LA to nie ma wiele wspólnego.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 15 Cze, 2011   

jestem "za" - ale tu chyba Moderator musi wybawić na z kłopotu...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group