C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
skórzane torby polowe ( typ A i B)
Autor Wiadomość
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 15 Gru, 2010   

A po czym wnosisz Tomku, że torba sowiecka, a mapnik kombinowany?
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 15 Gru, 2010   

Sporo detali na to wskazuje - w torbie typowe okucie paska zamykajacego klape w ksztalcie 'U' nabijane na dwa nity, uklad przyborow z charakterystyczna szpiczasta kieszonka na gumke do olowkow. Mapnik przeszyty wtornie, nierowny i b. szeroki reczny 'scieg', wtornie podszyte mocowanie paska nosnego itp....
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Śro 15 Gru, 2010   

No i sygnatura ewidentnie dobita współczesnie na moje oko ... tak nie wyglądają 70-letnie bicia ...
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 15 Gru, 2010   

Mapnik pochodzący od oficera jednego z pułków artylerii lekkiej. Wygląda ja te powojenne, jest jednak od nich mniejszy, choć większy, niż ten, który pokazałem wyżej :

 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 15 Gru, 2010   

Pytania w takim razie dwa... Czy jest pewność, że istniał tylko jeden wzór przybornika do torby polowej typu B? Jak widać po zdjęciach, wersje torby istniały różne, a co z przybornikiem?

Czy ten mały mapnik, zakładając, że jest wtórnie przeszyty, niechlujnie, itd. czy może posłużyć jako wzór do wykonania kopii? Nie jest to na pewno taki sam mapnik, jak te spotykane powszechnie po 1945 r. do lat 90-tych. Jest mniejszy, mieści się w kieszeni torby.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 15 Gru, 2010   

Przyborniki na pewno ewoluowaly - chocby w kwestii kieszeni na busole MK Gerlach/KM Jeznacki 32.
Mapnik - na pewno wazne sa wymiary (w modelu zamykanym nieduze, takie jak w egz. z pal-u), plus waski paseczek/rzemyk/ nosny na malych karabinczykach - do zawieszenia na szyi (podobnie w modelu mapnika chowanego do torby).
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 15 Gru, 2010   

Zrobię później jeszcze zdjęcia mapników - wkładek do torby i wrzucę.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Czw 16 Gru, 2010   

piotrek napisał/a:
A po czym wnosisz Tomku, że torba sowiecka, a mapnik kombinowany?


Popieram tezę Tomka i Bolka. W obu przypadkach (piórnika z torby i mapnika) - nieprawidłowe są chyba napy - choć na zdjęciach w 100% tego nie widać. I chyba najbardziej charakterystyczna rzecz czyli szer. ściegu. W mapniku to jakaś wariacja a temat. Ścieg o szer. jak dobrze widzę ma ok. 8 mm? A powinien być drobniutki - maczek 2-3mm.
Widać, ze było przy niej kombinowane, wtórnie przeszywane (pasek nośny również). Dlatego też ostrożnie podchodziłbym również do tej sygnatury.

Prawidłowy ścieg ładnie widać w ostatnim mapniku, który wstawiłeś.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Gru, 2010   

Kontynuując wątek mapników... Kolejne z mojej kolekcji :



 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 11 Maj, 2011   

Sprawa kopii torby polowej drgnęła nieco z miejsca. Mam już prawie wszystkie okucia. Czekam jeszcze na to do paska zamykającego torbę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group