C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Maska RSC
Autor Wiadomość
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 10 Sty, 2010   Maska RSC

Zerknijcie proszę na tę maskę maska RSC Zastanawiam się na dzakupem. Sprzedający twierdzi, że całość jest oryginalna, nie wyciagana przez 70 lat z puszki, dlatego stan taki idealny. Mam jednakże pewne wątpliwości. Mianowicie, taśmy i przeszycia na nich wydają mi się być w zbyt idealnym stanie, jak na 70 lat, nawet leżenia w puszcze. Co o tym myślicie?
 
 
radek 


Dołączył: 04 Lip 2007
Posty: 75
Skąd: Sokółka
Wysłany: Nie 10 Sty, 2010   

Do bardzo dobrego stanu dużo jej brakuje, niemniej sama maska z taśmą jest jak najbardziej oryginalna. Taśma przy puszce dołożona na sztukę. Jest to wersja cywilna co nie oznacza że nie jest widoczna na zdjęciach z epoki w użyciu wojskowym.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 10 Sty, 2010   

Dzięki ;)
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Nie 10 Sty, 2010   

W tej cenie chyba warto poszukać kompletu z ładnym paskiem w jodełkę. Wg mnie nie jest to jakaś super okazja.
 
 
Łuki
[Usunięty]

Wysłany: Nie 10 Sty, 2010   

A kolega Radek po czym wnosi, ze jest to wersja cywilna?
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 10 Sty, 2010   

Okazało się, że puszka była malowana. Podobno dawno, ale widać na niej ślady pędzla. Łuki dopatrzył się ich na zdjęciach, sprzedający dopiero po moim pytaniu ;)
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Nie 10 Sty, 2010   

Slady pedzla to normalna rzecz. Puszki w wojsku podczas uzytkowania w słuzbie i na manawrach obijały sie. Przechodziły "remont-malowanie" cze go słady czesto dzis ogladamy na egzemplarzach zachowanych.

Rowniez bardzo długo twierdziłem, iz maska RSC z puszka wysoka nie była uzywana w wojsku.
Powód prosty - rzadkie udokumentowane używanie tych masek w WP.
Zazwyczaj na oglądanych fotografiach archiwalnych widziałem ja u członków LOPP, na zajęciach PW itp. U żołnierzy WP przez bardzo długi czas jakoś nie było szczęscia tego widzieć.
Dopiero niedawno Bolek pokazał mi foto telefonistów używających RSC z puszka wysoką, zdjecie załogi pociągu pancernego, co wpłynęło na zmianę wcześniej wyprowadzonego wniosku. Potem jeszcze zobaczyłem kilka dalszych zdjec zołnierzy WP z wysoka RSC na NAC...

Jednak biorac pod uwagę wersje maski RSC która najcześciej widujemy na fotografiach i filmach z epoki az po rok 1939 stwierdzic nalezy iz najbardziej typowa i charaketrystyczna dla wizerunku wojska była maska RSC w puszce krótkiej.
 
 
Mario
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Sty, 2010   

Zgadzam się z Arturem - również na moim egzemplarzu puszki, na której dość ładnie zachowała się oryginalna farba widać liczne ślady użycia pędzla. Jak dla mnie to miły smaczek kiedy na puszce widać ślady częstego używania "w polu" :)
 
 
radek 


Dołączył: 04 Lip 2007
Posty: 75
Skąd: Sokółka
Wysłany: Pon 11 Sty, 2010   

Do kolegi Łuki - polecam lekturę wszelkiej maści podręczników podoficerów, oficerów, broszur LOPP oraz wspomnienia gen. J. Zająca. Zdecydowana większość masek zachowanych w dobrym stanie które przewinęły się przez moje ręce mały proweniencję LOPP lub US. Jednakże zaznaczyłem że maska z tego typu puszką sporadycznie była w użyciu wojskowym.
Przychylając się do wypowiedzi Artura uznać należy że charakterystyczna była maska RSC w puszce krótkiej.
 
 
waterski
[Usunięty]

Wysłany: Pon 18 Kwi, 2011   

Który z pojemników na maski rsc był pierwszy, krótki czy długi?
Wiem jedynie, że krótki był wzorem francuskim a długi polski.

Pozdrawiam.
 
 
Kowalinho
[Usunięty]

Wysłany: Pon 18 Kwi, 2011   

Wcześniejsza była niższa puszka, ta najbardziej zbliżona do francuskich ARS, i ta była używana masowo w WP. Wyższa, ze zmodernizowanym zamknięciem była używana w wojsku sporadycznie.
 
 
waterski
[Usunięty]

Wysłany: Pon 18 Kwi, 2011   

Dzięki za pomoc.
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Wto 19 Kwi, 2011   

W temacie...

 
 
Rzadki 


Dołączył: 20 Maj 2010
Posty: 287
Skąd: Civitas Kielcensis
Wysłany: Wto 26 Kwi, 2011   

Hmmm... a cóż to za scenka rodzajowa i co to za torba/torby widoczne na lewym boku leżącego?
 
 
Kowalinho
[Usunięty]

Wysłany: Wto 26 Kwi, 2011   

Mapnik? ;-)
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Śro 27 Kwi, 2011   

Długo szukałem i widziałem taką forbe - jest to prawdopodobnie oficerska torba austro-węgierska.
 
 
KOP1939
[Usunięty]

Wysłany: Śro 27 Kwi, 2011   

Torba jest napewno austro-wegierska. Torby te byly kupowane przez oficerow prywatnie i czasami roznily sie detalami wykonczenia.
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Pon 27 Lut, 2012   

Dalej w temacie długich puch w WP.

 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Wto 28 Lut, 2012   

Pierwszy raz widzę je na taką skalę u zwykłych szeregowych. Wiadomo co to za oddział/miejsce wykonania?
Dzięki za wstawienie.
 
 
Pathe 


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 142
Skąd: GRH BMAP
Wysłany: Wto 28 Lut, 2012   

Rok 1937, szkolenie zimowe. Tyle wiem.
Obala to chyba tezę o przeznaczeniu puszek dla masek rozmiaru D.
Ale możemy mówić o jednolitości w oddziale :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group