C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Płaszcz wz.19 z 1935r. Kopia do oceny.
Autor Wiadomość
Miszka
[Usunięty]

Wysłany: Czw 10 Lut, 2011   Płaszcz wz.19 z 1935r. Kopia do oceny.

Czołem Waszmościom. Chciałem poddać ocenie/sieczce :) płaszcz wz.19 zrobiony stricte pod kątem oryginalnego płaszcza uszytego w 1935 roku, znajdującego się w kolekcji kolegi. Z uwagi na silny wiatr musiałem szynel spiąć pasem na manekinie.
Zatem proszę o Waszą opinię.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 10 Lut, 2011   

Oj, na tym kompie nie otwierają mi sie miniaturki.... dopiero wieczorem bede mogł spokojnie popatrzec na drugim :-) .

Przyznam, że "po bożemu" zrobiony płaszcz wz 19 to moje marzenie od dawana.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 10 Lut, 2011   

Piękna robota, tyle że to płaszcz dla jezdnych a nie piechotny. Jedyne co mi się rzuca w oczy, to troszkę mało starannie zrobione guziki skórzane (kołnierz, kieszenie). Tak to super, wysłałem Ci zapytanie ofertowe na priva, bo szczerze mam już dość czekania na Hero. Wszystko gotowe czeka już ponad 8-9 mcy ...
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pią 11 Lut, 2011   

Po obejrzeniu zdjęć - PIĘKNA ROBOTA. Jestem pod wrażeniem. Grtulacje.
 
 
RAFIK
[Usunięty]

Wysłany: Pią 11 Lut, 2011   

ArturS napisał/a:
Po obejrzeniu zdjęć - PIĘKNA ROBOTA. Jestem pod wrażeniem. Grtulacje.

Wreszcie PIEKNY OKRĄGŁY KOŁNIERZ, no ita kiecka super
 
 
piotr1910
[Usunięty]

Wysłany: Śro 13 Kwi, 2011   

Zdjęcia płaszcza oficerskiego wz 19 z sukna we wcześniejszym kolorze.
dla piechoty (MWP)









zdjęcie z lampą.


podszewka koloru szarego-surowej bawełny.






porównanie skrawków wczesnego org sukna.(jak widać belka belce nigdy nie będzie równa)

















 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011   

Wygląda jak typowy, skarbowy płaszcz dla szeregowych.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011   

Dokładnie - też zastanawiam się skąd informacja, że to wersja oficerska?
Piotrze chyba nie daliście sie zwieść temu naciąganemu stopniowi majora na naramiennikach wykonanego z czapkowego galonu i metalowej gwiazdki ;)

Pytanie ogólne - czy istniała w ogóle jakaś wersja płaszcza tego wzoru dla oficerów?
Do tej pory kojarzyłem oficerskie płaszcze dwurzędowe wz. 24 oraz te nowego wzoru.
 
 
Miszka
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011   

Zanim pojawił się płaszcz dla oficerów wz.24 to wz.19 był płaszczem ogólnowojskowym, również i dla oficerów.
Jednak po wojnie polsko-bolszewickiej dozwolone było donaszanie "starych sortów" do, zdaje się, 1924. Dlatego nie widuje się często płaszczy wz.19 na oficerach.
Ten ze zdjęć ma guziki wz.28 i...jest to troszkę dziwne ;) . Znaczy, nie o guziki chodzi.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011   

Ten płaszcz to pewnie okupacyjna adaptacja ... stąd major na płaszczu dla szeregowych.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011   

To prawda, płaszcze wz 24 w pierwszej połowie lat 30 widzi się na potęgę:

http://img.audiovis.nac.g..._1-W-1358-4.jpg
:-)

Ale znalazłem też zdjecie pocztu sztandarowego 20pp ZK z roku 1933 , gdzie widać tył płaszcza oficerskiego z widocznym rozcieciem z tyłu:

http://img.audiovis.nac.g..._1-W-1003-4.jpg

Oficer w poczcie - nalezy zwrócic uwagę na jego plaszcz z tyłu i w głebi oficer starszy ( widoczny tylko profil).

Jak widac ci nie nosza płaszczy wz 24.
Ostatnio zmieniony przez ArturS Czw 14 Kwi, 2011, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011   

Miszka napisał/a:
Zanim pojawił się płaszcz dla oficerów wz.24 to wz.19 był płaszczem ogólnowojskowym, również i dla oficerów.
Jednak po wojnie polsko-bolszewickiej dozwolone było donaszanie "starych sortów" ...


Dokładnie - najczęściej widzi sie w tym poczatkowym okresie oficerów w płaszczach pozaborczych. Ciekaw jestem ewent. zdjeć oficerów w płaszczu wz. 19 i czy jeśli takowe by sie znalazły - to czy były jakieś różnice w ich wykonaniu - w porównaniu np. do wersji żołnierskiej (np. pełna podszewka?).

Jeśli natomiast płaszcz był płaszczem ogólnowojskowym - być moze tych róznic w ogóle nie było?
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011   

Dominował piękny oficerski płaszcz dwurzędowy wz. 24, płaszczy wz. 19 używano zdecydowanie rzadziej - jak na zdjęciu -
http://audiovis.nac.gov.p...646a4f8e137254/
/z tej samej galerii 20 pp ZK z 11 XI 1933 na Wawelu/
Lucjusz, to standardowy płaszcz żołnierski wz. 19 - po to dla kadry stworzono właśnie skomplikowany, dopasowany wz. 24, noszony bez pasa głównego przy mundurze pozasłużbowym.
 
 
Miszka
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011   

ArturS napisał/a:
To prawda, płaszcze wz 24 w pierwszej połowie lat 30 widzi się na potęgę:

http://img.audiovis.nac.g..._1-W-1358-4.jpg
:-)

Ale znalazłem też zdjecie pocztu sztandarowego 20pp ZK z roku 1933 , gdzie widać tył płaszcza oficerskiego z widocznym rozcieciem z tyłu:

http://img.audiovis.nac.g..._1-W-1003-4.jpg

Oficer w poczcie - nalezy zwrócic uwagę na jego plaszcz z tyłu i w głebi oficer starszy ( widoczny tylko profil).

Jak widac ci nie nosza płaszczy wz 24.


I tu trafiamy na kolejny, ciekawy temat. Otóż, z licznych zdjęć oficerów 7 Pułku Ułanów Lubelskich pojawia się fakt, iż w pierwszej połowie lat trzydziestych (od 1933) nie noszą już płaszczy wz.24 a płaszcze jednorzędowe. I nie są to ani wz.19, ani jeszcze wz.36.


Lucjusz, oprócz płaszczy pozaborczych noszono jeszcze wz.17, brytyjskie, itp, itd, no i całą masę kożuszków różnych smaków ;) .
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011   

Jak wynika ze zdjęć pocztu sztandarowego wstawionych przez Artura - płaszcze wz. 19 noszone przez oficerów były w wersji jak dla jezdnych - czyli z wysokim rozporkiem. Co jest logiczne - oficer nawet w piechocie - konia dosiadał. Dzięki za te źródła - nigdy na to nie zwróciłem uwagi.

Ciekawe jest to o czym pisze Miszka - mianowicie oficerskie płaszcze jednorzędowe - już nie wz. 19 i jeszcze nie wz. 36? Czyli jak się domyślam różnice są głównie od tyłu (brak dwóch łapek - być może jakiś dragon?). Może masz jakieś zdjęcia takowych?
 
 
Miszka
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2011   

Płk. dypl. Julian Filipowicz. Spójżcie na mankiety i dobrze widoczne odwrotny do standardu układ łapki. Niestety nie mam pojęcia co do wyglądu z tyłu tych płaszczy. Jestem ciekaw Waszego zdania na ten temat.

 
 
piotr1910
[Usunięty]

Wysłany: Pią 15 Kwi, 2011   

Płaszcz oficera wojsk jezdnych wz 19 w nowym kolorze sukna z obniżoną stójką.

na pierwszy rzut porównanie.
skrawek pochodzi z innego płaszcza w nowej barwie.
Widać po skrawku ,że to skarbówka.

foto pod światłem w pomieszczeniu


zdjęcie za zewnątrz przy świetle dziennym


zdjęcie wewnatrz pomieszczenia z lampą


sygnatura wewnątrz płaszcza oraz wieszak ze skóry.


mankiet


zapiecie na 1 haftkę


kieszeń i "listwa"


kolega M.Babulewicz w płaszczu (okazało się ,że to praktycznie jego rozmiar)
plecy


bokiem


przodem


układ kołnierza płaszcza wz 19 z obniżoną stójką.


naramiennik i kołnierz




kołnierz


"łapki" wszyte od środka płaszcza do jego podwijania.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pią 15 Kwi, 2011   

W temacie kolorów, kilka z moich zbiorów. Dwa pierwsze z guzikami wz.19 to wczesne płaszcze wz.19, są ewidentnie ciemniejsze, sukno jest identyczne z tym z kurtek wz.19 z tego okresu. Wczesne płaszcze mają też inną, lnianą podszewkę (znów analogicznie do kurtek). Większość ma kołnierz na 2 haftki. Na kolejnym zdjęciu macie płaszcz po 36ppLA z 1935 roku (rok produkcji wg stempla). Jak widać jest uszyty z wprowadzonego w tym samym roku nowego rodzaju sukna, dla porównania koloru obok po jego lewej wisi płaszcz podoficerski wz.36 z tego samego okresu - kolor jest niemal identyczny. Zdjęcia zrobione były w różnych warunkach, więc słabo widać tą różnice w odcieniu między "nowym" a "starym" wz.19, ale jest ona spora i łatwo ją zauważyć.




 
 
piotr1910
[Usunięty]

Wysłany: Pią 15 Kwi, 2011   

Miszka napisał/a:
Płk. dypl. Julian Filipowicz. Spójżcie na mankiety i dobrze widoczne odwrotny do standardu układ łapki. Niestety nie mam pojęcia co do wyglądu z tyłu tych płaszczy. Jestem ciekaw Waszego zdania na ten temat.

[url=http://images50.foto...28m.jpg]Obrazek[/URL]


Czy płaszcz wz 19 nie był noszony przez oficerów w zwartych wystąpieniach oraz na polowo (jak widać na powyższym zdjęciu).
 
 
Miszka
[Usunięty]

Wysłany: Pią 15 Kwi, 2011   

"Na polowo" zdecydowanie oficerowie nosili 19-stki. Podczas wystąpień to już różnie. Ze zdjęć 7pu widać, że nawet w poczcie sztandarowym konno z końca lat 20-stych jest jeden wz.24 i dwa wz.19.
Co do płaszcza płk.Filipowicza to ze względu na różnice, o których wspomniałem to ostrożnie z braniem go od razu za wz.19 ;) .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group