C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kurtka letnia wz.36. Czy tylko lniane?
Autor Wiadomość
Miszka
[Usunięty]

Wysłany: Śro 24 Lis, 2010   Kurtka letnia wz.36. Czy tylko lniane?

Jak w temacie. Czy kurtki letnie wz.36 wśród oficerów i podoficerów były lniane, takie jak żołnierskie?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Śro 24 Lis, 2010   

Zdażały się kurtki letnie wz 36 z bawełny - szyte przez oficerów prywatnie, na obstalunek.
Bardzo starannie wykonane, misternie, bardzo eleganckie.

O ile widziałem dwie takie kurtki po porucznikach , o tyle w przypadku podoficerów ani jednej, nawet na fotografii.

Oficerowie używali takze kurtek lnianych produkcji np PZU Poznań identycznych jak dla szeregowych. Kurtki te poprawiano w zakładach krawieckich by ładniej leżały - aby były lepiej dopasowane, ewentualnie zdazało sie, ze skracano je.
Wprost w magazynowym stanie- opisana kurtka lniana po poruczniku z 3 pułku ułanów Ślaskich znajduje sie w zbiorach MWP.
 
 
Miszka
[Usunięty]

Wysłany: Śro 24 Lis, 2010   

Dzięki Artur za odpowiedź. Oto kurtka bawełniana mi znana:

 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Lis, 2010   

Ciekawa rzecz... Kurtka wz. 36 i dwa guziki na mankiecie, jak we wz. 26...
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Pią 26 Lis, 2010   

Może to ta poprzedniczka wz. 36 - drelich bawełniany, rzekome nierozpinane mankiety z guzikami - do kompletu bawełniane wąskie spinacze 2-guzikowe. Tylko nie jestem pewien czy te kurtki nie były 6-cio guzikowe?
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Pią 26 Lis, 2010   

Czasami w kurtkach szytych prywatnie widać takei dziwne rozwiązania na pograniczu dwóch wzorów. Szczególnie często w kurtkach SPR pozasłużbowych. Myślę, że to właśnie taka - uszyta według nowego wzoru, ale krawiec dorzucił coś od siebie w starym stylu ;)
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 26 Lis, 2010   

Mogło być też tak, że to kurtka szyta tuz przed wprowadzeniem nowego wzoru. Wz. 26 pierwotnie miała 6 guzików, ale w późniejszym okresie już 7. Miszku, jak ta ze zdjęcia jest zapinana pod szyją? Ma haftki, czy guziki? Nie widać tego na zdjęciu...
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Sob 27 Lis, 2010   

Piotrek, ja nie pisałem o oficerskiej kurtce letniej wz. 26 lecz o starszej poprzedniczce żołnierskiej wz. 36 (bodaj potocznie/umownie wz. 30 - bawełniany drelich, rzekome mankiety i chyba właśnie 6-guzików). Pisze z głowy na szybko.

Te dwu-guzikowe niuanse (mankiety, ewent. szyja) - to z pewnością jednak pozostałości po wz. 26 czy nawet żołnierskiej wz. 24. Przy tej ostatniej widać często na zdjęciach jak podoficerowie dodawali sobie w nich po 2 guziki pod szyją i nagle z 3 szt. robiło się 5.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Sob 27 Lis, 2010   

Kurtka drelichowa wz.31(oznaczenie robocze, nie mam przepisów), ta sześcioguzikowa to taki sam drelich lniany jak w kurtce nam powszechnie znanej.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Sob 27 Lis, 2010   

A ten drelich wz. 30/31. Len czy bawełna? Mnie coś kołacze bawełna.

P.S. Też go roboczo nazwałem wz. 30 (bo mniej więcej od tego roku widać go na zdjęciach).
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Nie 28 Lis, 2010   

Wszystkie znane mi egzemplarze żołnierskie (z odbiorami WP, stemplami pułkowymi i producenta) to identyczny len jak w późniejszym wzorze z przepisów z 1938 roku. Kurtka miszki może być szyta prywatnie stąd pewnie bawełna.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Nie 28 Lis, 2010   

Dzięki Bolek.
Masz może jakieś foty pieczątek, dat?
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Nie 28 Lis, 2010   

Wysyłam Ci na PW, nie mam zgody na publikację nie mogę wstawić na ogólne :(
 
 
Miszka
[Usunięty]

Wysłany: Pon 29 Lis, 2010   

piotrek napisał/a:
. Miszku, jak ta ze zdjęcia jest zapinana pod szyją? Ma haftki, czy guziki? Nie widać tego na zdjęciu...


Kurtka ma haftki Piotrko. Nie jest to zdecydowanie żadna przeróbka wz.26.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group