C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kożuszek
Autor Wiadomość
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Śro 23 Gru, 2009   Kożuszek

Nie wiem jak to było w wojskach pieszych:) natomiast w kawalerii przywidziany było regulaminem kożuszek. Miał byc noszony pod płaszczem podczas duzych mrozów, nie mniej często spotyka sie fotki, na których wojsko jest w samych tylko kożuszkach.



na tej fotce widać niewiele, na innych mozna sie dopatrzec detali. Zazwyczaj nie maja takie kożuszki kołnierza, choc to nie reguła, zapinane są na kołeczki i......zdaje sie nie maja też kieszeni. Ale to wszystko takie troche domysły. Czy ktoś dysponuje może ściślejszymi informacjami na temat tego elementu wierzchniej garderoby??

Nie ukrywam, ze przymroziło mi troche (także) d...sko podczas ostatnich mrozów i chętnie sprawiłbym sobie taki kożuszek:) Będę wdzięczny za wszelką pomoc w zbieraniu dokumentacji dla kuśnierza:)[/i]
 
 
Jankes
[Usunięty]

Wysłany: Śro 23 Gru, 2009   

Taki kożuszek widziałem zdaje się w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu ale nie mam jego zdjęcia. Mam nadzieję, że pamięć mnie nie myli.
 
 
Horhe
[Usunięty]

Wysłany: Śro 23 Gru, 2009   

Nie mylisz się, wisi w rogu na manekinie za kulbaką wz.36. Niestety na zdjęciu mam 5cm rękawów i nic więcej nie widać. Jakby ktoś miał WT, to mam znajomego górala co garbuje baranie skóry, jak i też szyje różne skórzane kurtki i korzuszki.
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Śro 23 Gru, 2009   

no własnie chyba nie ma WT;/ W każdym razie od roku nie miałem żadnej informacji, ze ktos posiada:( A kożuszek by sie baaaardzo przydał:)
 
 
Kowalinho
[Usunięty]

Wysłany: Śro 23 Gru, 2009   

Kożuszki były i białe, naturalne, i obszywane suknem,wzorowane na austriackich, w barwach feldgrau, khaki.

WT tych austriackich (i wzorowanych) pewnie da radę zdobyć, ale tych białych nigdzie nie widziałem, a szkoda rzeczywiście. Swoją drogą ułani po założeniu kożuszka i płaszcza to specjalnie mobilni w ruchach raczej nie byli :-)

Znajomy ma kożuszek w barwie khaki, typu austriackiego, tylko uszyty na bazie zdjęć, bez WT.

Kilka fajnych zdjęć z różnymi kożuszkami:

 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Śro 23 Gru, 2009   

przy powiedzmy -15 w siodle to było akurat:)
No i patrzac po fotkach, kożuszki nie były chyba takie złe, skoro wojsko tak czesto ich uzywało. A z dwojga złego wolę, jak mi sie nogi nie plączą w płaszcz. Co nie znaczy, ze go nie lubię:) Bo mój płaszcz lubię bardzo:D
 
 
Kowalinho
[Usunięty]

Wysłany: Śro 23 Gru, 2009   

Ależ nie mówię , że złe - tylko zastanawiam się, czy kożuszek z płaszczem to nie nadmiar szczęścia :)
Nigdy chyba nie widziałem zdjęcia z takim zestawem, chyba by się wyróżniał - szerokością i zapełnieniem płaszcza :mrgreen:
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Śro 23 Gru, 2009   

płaszcze były z dość cienkiego sukna a do tego jednak luźne. Łatwo można pod nim kożuszek przemycić, tym bardziej, ze nie miał kołnierza. Inna sprawa, ze zapewne taki zestaw stosowano w ekstremalnych sytuacjach.
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Nie 02 Maj, 2010   

W efekcie wycieczki do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu - detale wojskowego kożuszka kawaleryjskiego:

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group