C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Siatki maskujące WP
Autor Wiadomość
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Śro 10 Gru, 2008   Siatki maskujące WP

Przegladałem ostatnio foty i zwróciłem uwage na siatki maskujace jakich używało wojsko . Miały taka charakterysztyczna strukturę. Czy ktos dysponuje konkretniejszymi informacjami na ten temat? Mam na mysli wielkości płacht, wielkośc oczek, materiał maskujący i sposób jego mocowania, zreszta cokolwien w temacie bedzie przydatne.
O ile konstrujkcja samej sieci nie jest jakaś wymyślna, zrobienie jej nie nastrecza problemu ( umiejetnośc wiazania sieci rybackich posiadłem ;-) ). Cała reszta.....jest dla mnie niewiadoma. Chetnie dowiem sie czegoś na temat siatek i sposobów maskowania.

POzdrawiam:)
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 10 Gru, 2008   

To bardzo rozlegly temat, probowalismy sie zmierzyc z wersjami najbardziej typowymi, najczesciej widywanymi na fotografiach.

Wbrew pozorom - wyplecenie i malowanie sznurkowej siatki sztucznej, kobiercowej (z farbowanej rogozki), typowej dla dzialonu arm. 75 mm w walce pozycyjnej - to zadanie dla kilku robotnikow i wielu godzin pracy (sa oryginalne zlecenia wojskowe dla branzy cywilnej, wlacznie z wystawianym rachunkiem/pokwitowaniem).

Oczywiscie prowizoryczne, wspolczesne zarzucanie 'bele-czego' demaskuje obiekt, czyli jest zaprzeczeniem teorii maskowania. Zolty piach wygarniety z rowu, sosnowe galazki na trawie, betonowy schron w szczerym polu sa idealnym punktem orientacyjnym dla wstrzelania dziala kierunkowego baterii npla /nie wspominajac nawet o obserwacji lotniczej.
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Czw 11 Cze, 2009   

witajcie!!

Odgrzewam temat, bo wciaż mnie to ciekawi. Interesuje mnie kilka rzeczy:
materiał z jakiego były wykonane siatki, wielkośc oczek sieci, wielkość elementów podstawowych (czyli wymiar pojedynczej sieci), sposób jej wykończenia, sposoby łącvzenie siatek i... wszelkie powiązane z tym sprawy. jeśli ktos móglby mnie wesprzec fotkami to tez byłoby fajnie.

Pozdrawiam!!
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Lip, 2009   

:)
mam:)

mam tez WT siatki. Co prawda malowanej, przeznaczonej dla łączności, ale są:) Juz po sezonie, zimą bedzie czas i na to. Dzięki za szybką reakcję:)
 
 
fiku


Dołączył: 25 Sty 2005
Posty: 272
Skąd: Kielce
Wysłany: Śro 29 Lip, 2009   

Ta siatka z WT nie jest "łącznościowa" ale dla plutonów pomiarowych artylerii, czyli dla Ciebie jak znalazł.
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Lip, 2009   

hmmmmm...

Na rysunku jest sygntura "Biuro Badań Technicznych Wojsk Łączności"
zatem bylem pewien, ze to dla drucików:) Skoro dla Artylerii... dla mnie bomba:)
Ale i tak do tematu sie zabiore po Bzurze ( albo i później) więc....wszelkie podpowiedzi, sugestie itd mile widziane:)
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Lip, 2009   



Rysunek z "Vademecum artylerii" jest kompilacją ilustracji z - "Ogólna instrukcja maskowania", M.S.Wojsk., Warszawa 1931
 
 
fiku


Dołączył: 25 Sty 2005
Posty: 272
Skąd: Kielce
Wysłany: Śro 29 Lip, 2009   

Bo w ogóle wszystkie te WT dla plutonów pomiarowych są jakieś dziwne, nawet sprzęt łączności jest "niełącznościowy", wszystko jest jakieś nietypowe, więc i do tej siatki podchodziłbym ostrożnie, ale jak na razie to wszystko co mi wpadło w ręce w tym temacie.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Lip, 2009   

Chodzi o Vade-mecum Oficera Rezerwy Artylerii z Włodzimierza? Mamy takie na stanie, ale nie pamiętam, żeby było tam coś o siatce.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Lip, 2009   

Tak, dokładnie z "Vademecum artylerzysty", SPRA Włodzimierz Wołyński, 1938
tom II, str. 172 ryc. 1:



Maskowanie
1. Zasady ogólne
2. Maskowanie podczas marszu
3. Maskowanie na postoju
4. Maskowanie podczas walki
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Lip, 2009   

zdaje się, ze to jednak dwa rózne wydawnictwa.
nasze nosi tytuł " Vade-mecum oficera rezerwy artylerii" i zostalo wydane w 1934 roku. Calość mieści się w jednym tomie. I na temat maskowania ma odrobinę (2/3 strony) tekstu w dziale o środkach łączności.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Lip, 2009   

"Vade-mecum oficera rezerwy artylerji"
Włodzimierz, 1934
; wydano 3 tomiki:
Cz. 1., Służba polowa
Cz. 2., Instrukcja strzelania
Cz. 3., Instrukcja topograficzna

"Vademecum artylerzysty"
Włodzimierz, 1938
; wydano 2:
Tom I
Tom II
- to ostatnie opracowanie SPRA, rzadkie - Centralna Bilioteka Wojskowa nim nie dysponuje wogole.

http://www.cbw.pl/cgi-bin...01&WI=ARTYLERIA
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Lip, 2009   

zatem my mamy te trzy tomiki połaczone w jedno. Zachowano podział na częsci (instrukcja strzelania i topograficzna zamieniły sie miejscami), dodano jeszcze "Łączność" i "Hippologię".

Bardzo jestem ciekaw tego wydania z 1938 roku. Wyglada na to, ze mocno je rozszerzono.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Lip, 2009   

Parokrotnie widzialem przedwojenne ksiazki w oprawie introligatorskiej - laczace kilka czesci lub tomow w jedno; kompletnym szalenstwem sa takie oprawy dla czasopism; np. "Morze/Morze i kolonie" 1936-1937-1938-1939 w jednym ma grubosc ok. 16 cm...

Wkrotce wstawie spis tresci wydania 1938 - dla porownania, w nowym watku.

Wracajac do tematu - najwazniejsza instrukcja dla wszystkich broni glownych byla
"Ogólna instrukcja maskowania", M.S.Wojsk., Warszawa 1931
287 stron, 16 tablic zdjec lotniczych (!) - jeden z najwazniejszych podrecznikow ogolnowojskowych, szczesliwie jest w CAW.
 
 
piotrek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Lip, 2009   

Wersja poglądowa z Włodzimierza Wołyńskiego

http://i279.photobucket.c.../buchwald10.jpg
Ostatnio zmieniony przez Czw 30 Lip, 2009, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wielebny 


Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 4
Skąd: front północny
Wysłany: Czw 30 Lip, 2009   

Wygląda dokładnie tak jak w opisie z "Ogólnej instrukcji maskowania" z 1931 r.
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Lip, 2009   

czy ktos może mi wkleic opis tej siatki kobiercowej?? Wykonanie nie stanowi problemu, tylko chciąłbym znac materiały. I ewentualnie kolory.
 
 
wielebny 


Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 4
Skąd: front północny
Wysłany: Czw 30 Lip, 2009   

5. Wyrób masek - kobierców i mat.

136. Wyrób masek - kobierców.

Maski – kobierce wyrabia się na osnowie drucianej lub sznurowej.
Do wyrobu kobierca używa się: słomy, siana, wrzosu, łyka, iglastych gałęzi,
pociętych tkanin.

Wyrób kobierców uskutecznia się, przymocowując pęczki używanego materjału
do powierzchni osnowy siatki. Umocowanie zależy od używanego materjału;
bądź to przeplata się, jak pokazuje rysunek 105. – 107 (łyko),
bądź też przywiązuje sznurkami.

Do wyrabiania 100 m. Takiej maski potrzeba 30 kg. łyka; wyplecie ją 16 ludzi w ciągu 7 godzin.

Uwaga: do zaplecenia 1 m² - 0,6 kg. rogoży zaplecie 1 czł. 1,5 m² w 1 g.

100 m² kobierca z wrzosu wykonać może 20 ludzi w przeciągu 8 godzin.
Potrzeba będzie do tego około 5 wozów wrzosu (rys. 105, 106 i 107 a, b).


rys. 105.
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Lip, 2009   

z całości, najbardziej dostepne a jednoczesnie łatwo znoszace przechowywanie beda pocięte tkaniny i siano. Technika i wielkość ok siatki jest opisana w WT.

Serdeczne dzieki, teraz mam juz chyba komplet:D
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Lip, 2009   

Dzieki Wielebny! O to wlasnie chodzilo.

W CAW ogladalem w dokumentach Dep. Art. zlecenie na wykonanie konkretnej siatki, gdzie byly uwzglednione wszystkie kwestie dotyczace zaangazowania robotnikow az do wynagrodzenia wlacznie. Konkretna siatka miala powstawac ponad tydzien, ok. 7 robotnikow.

Nie jest to bynajmniej cienka i gesta siatka LWP ze szmatek; jej objetosc (bela jak cholera) jest dosc spora, a caly dowcip polega na tym, ze jest SEZONOWA; ma funkcjonowac idealnie maskujac np. w miesiacach letnich na okreslonym, znanym terenie.

Gdzie to przechowywac, jak transportowac... wydaje sie, ze najlepiej byloby jak najblizej miejsca przeznaczenia i tylko co roku wydobywac gdy przyjdzie okreslona pora.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group