C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
skórzane torby polowe ( typ A i B)
Autor Wiadomość
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Śro 17 Cze, 2009   

tak!!

wiesz może coś więcej ma temat?? Chetnie poszerzę swoją wiedzę:)
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Śro 17 Cze, 2009   

radek napisał/a:

Przednie okucie ma cechę "BM"?


Dobre pytanie.
I jeszcze lepsza odpowiedź ;)

BM - Biały Metal - rodzaj stopu.
 
 
Horhe
[Usunięty]

Wysłany: Śro 17 Cze, 2009   

A mógłbyś dorobić makrozdjęcia lica i mizdry,bo skóra wygląda na tłoczoną. Inna sprawa, to świńska skóra jest tak paskudnym surowcem, że przed wojną robiono z tego tylko sprzęt taborowy, i jak osobiście sądzę,to w ograniczonym zakresie.
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Śro 17 Cze, 2009   

heh:)
stop rzeczywiście jest biały. Kiedyś miałem w reku ostrogi wykonane z podobnego metalu i na nich, poza nazwą producenta widniał napis "alpaca". Jako, ze z wykształcenia jestem lesnikiem a nie metalurgiem....przyjąłem, ze to własnie nazwa owego metalu:)

wg wikipedii to jest całkiem prawdopodobne, ze ów biały metal i alpaka (alpaca) to to samo :)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowe_srebro
 
 
radek 


Dołączył: 04 Lip 2007
Posty: 75
Skąd: Sokółka
Wysłany: Śro 17 Cze, 2009   

Cecha jest identyczna jak ta stosowana np. na okuciach daszków rogatywek . Moim zdaniem przesądza to o pochodzeniu torby.
http://img329.imageshack....71/52561125.jpg
Pozdrawiam
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Śro 17 Cze, 2009   

oto zamówione foty




Teoria z tłoczoną skóra jest wielce ciekawa. Robiąc zdjęcia zauwazyłem, ze w niektórych miejscach skóra jest inna. Na przykład głowna klapa wyglada na lakierowany blank, ale już podklejka pod klapa jest ze świńskiej, czy tez tłoczonej skóry.
Ciekawe, bo rodzaj użytego materialu wskazywałby na potencjalnego uzytkownika.
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Śro 17 Cze, 2009   

Lookie napisał/a:

wg wikipedii to jest całkiem prawdopodobne, ze ów biały metal i alpaka (alpaca) to to samo :)


Raczej to nie to samo. Gratuluję zdobyczy.
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Śro 17 Cze, 2009   

ehhhhh to tylko pożyczka...no ale zawsze kroczek w przód:)
 
 
radek 


Dołączył: 04 Lip 2007
Posty: 75
Skąd: Sokółka
Wysłany: Śro 17 Cze, 2009   

Poproszę o dokładniejsze foto paska, klamerki i karabińczyków.
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 17 Cze, 2009   

B.M. - "biały metal" - okucia rogatywek i przede wszystkim klamry pasów oficerskich wz. 36

Jedynie karabińczyki pasa nośnego są typu niemieckiego (być może torba pochodzi ze "ściany zachodniej" II RP)

Cechą charakterystyczną dla końca lat 20. i całych 30. jest zatrzask/napa przy oprawce busoli, o charakterystycznym rozetkowym mechanizmie (jak np. przy klapce schowka na filtry w futerałach lornetek polowych 6x30 Kolberg/PZO), typowy element konfekcji kaletniczej stosowany wyłącznie przed II wojną.
 
 
Horhe
[Usunięty]

Wysłany: Czw 18 Cze, 2009   

Mi to wygląda na wytłoczkę. Zwróć uwagę na krawędzie z zagiętej skóry, lico się tam wygładza, świńska skóra dalej miałaby widoczne pory i w innym kształcie.
Ciekawe czy ta wytloczka ma wzór powtarzalny? Oznaczałoby to fabryczne wykonanie kruponu z takim tłoczeniem skóry.
Siedzę w skórach już ładnych parę lat,ale takiego cuda jeszcze nie widziałem.
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Czw 18 Cze, 2009   

w sumie.....może to też być jakis "egzot":) jakiś łoś czy coś:)
w każdym razie jest to naturalna skóra:) Podczas tłoczenie skóra się jednak rozciaga i napina, zatem pory mogły sie zwyczajnie rozciągnać. Przez lata wystajace krawedzie sie z lekka wypolerował i stąd ten efekt. Było nie było, krawędzie są jaśniejsze.

Co do pochodzenia karabinków - cały pasek jest "adoptowany". Zatem mozliwe, ze w oryginale należał do całkiem innego zestawu i z tą raportówką funcjonuje stosunkowo niedawno. Raportówka raczej na pewno pochodzi ze ściany zachodniej. Z tego, co wiem, została znaleziona/zakupiona/zdobyta w Poznaniu i od tego czasu wciąz tu jest. Postaram sie wyciagnac coś więcej z własciciela kiedy się z nim zobaczę.
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Czw 18 Cze, 2009   

i jeszcze poszukałem troszkę i.....no sami zobaczcie:)
http://www.tailileather.com/color/TL055.jpg

struktura i faktura jakby taka sama. Tyle, ze nie jest lakierowana...Ja skłaniam sie jednak ku świńskiej skórze

reszta poglądówek tu:
http://www.tailileather.com/color.asp
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Czw 18 Cze, 2009   

Mozna oczywiscie szukac dokladnego odpowiednika, nie mniej sporo toreb polowych wykonywano ze skor licowych calkowicie gladkich oraz - w miechu torby - ze skory zamszowej.
 
 
bolas
[Usunięty]

Wysłany: Nie 21 Cze, 2009   

Ładnie widać:
http://cgi.ebay.pl/ws/eBa...ME:B:SS:PL:1123
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Nie 21 Cze, 2009   

wooow!!!

to taka sama raportówka ja ta "moja" tyle, ze w doskonałym stanie i kompletna!!! z piórnikiem wlącznie. Szkoda, ze bez paska. Tylko ta cena;/ ponad 1000 zł:(
ale fotki przefajne!!

No i ciekawostka, bo w opisie sprzedający twierdzi, ze to "privatfertigung" czyli hmmm...własne zaopatrzenie?? zołnierza Wermahtu :nie:

co prawda niemiecki znam śladowo, ale z i\opisu zrozumiałem, ze jej były wlasciciel wyposazył sie w ta własnie raportówke we wlasnym zakresie...hmmm
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Nie 21 Cze, 2009   

i jeszcze jedno.....

na tej fotce
http://bilder.bedel2000.de/Juni2/DSC09474.JPG
w okolicy prawego dolnego naroznika widać ( przynajmniej tak mi sie wydaje) okragły zarys tępla do tworzenia "groszkowej" faktury na licu. Ewidentnie zagłebienia tworzą koncentryczne okręgi, co chyba tłumaczy, ze wzór nie jest specjalnie powtarzalny. Horhe, wygląda na to, ze miałes rację:) !!
 
 
Robspad1939
[Usunięty]

Wysłany: Śro 25 Lis, 2009   

Wszystko zależało od producenta. Niektóre raportówki były z gładkiej skóry, a w niektórych skórze nadawano specjalną fakturę.
Tam, gdzie groszkowanie jest wyraźnie widoczne - raczej napewno nadawano skórze ten wzór.
Co ciekawe w mniejszych mapnikach, ten wzór odciskany był także na tekturze malowanej potem na kolor skóry.
Moje torby oficerskie mają okienko kompasu zamykane na klamerkę a nie na zatrzask.
Ostatnio zmieniony przez Robspad1939 Śro 25 Lis, 2009, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Robspad1939
[Usunięty]

Wysłany: Śro 25 Lis, 2009   

Cytat:
no to jeszcze fajniej!!!

choć hmmmm...wg rysunków...to jest torba typu A. Wskazuje na to mocowanie paska do D-ringów, no i mapnik własnie. Inna sprawa, ze scianka przednia ewidentnie jest jak w typie B. I tylko dwie szczeliny do zapinania. Bardzo ciekawy egzemplaż. Dużo zapewne wyjasniłyby wymiary.


To jest torba typu '"B".
Torba "A" miała trzy okucia i była dłuższa.
Wkładka na mapę o niczym nie świadczy. Ponieważ raczej na pewno produkowano wkładki uniwersalne tak, aby mogły być używane w obu typach toreb. Tak jest praktyczniej i to jest logiczne - mniej problemów.
 
 
Kowalinho
[Usunięty]

Wysłany: Sob 19 Gru, 2009   

Witam,
Ja podobnie staram się skompletować wyposażenie torby oficerskiej.
Przedwojenne ołówki, zapałki, mały kompas już mam, wiem czego szukać jeśli chodzi o blok meldunkowy, krzywomierz, dużą busolę, mapnik, mapy, dziennik działań.

Ale np. temperówka, gumka, szkło powiększające, linijka? Czy widzieliście kiedyś takie polskie, przedwojenne przedmioty? Nie mam pojęcia, czego tak naprawdę szukam - jakie modele, jakie firmy...

A co do latarki elektrycznej - jak sądzicie, czy taki przedwojenny cywilny Elektrodyn się nada? Czy koniecznie musi być to ten kuriozalny wielofunkcyjny Granat?

Pozdrawiam,

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group