C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
skórzane torby polowe ( typ A i B)
Autor Wiadomość
Lookie
[Usunięty]

  Wysłany: Wto 03 Cze, 2008   skórzane torby polowe ( typ A i B)

Witam!!

Czy ktos może mnie oświecić w temacie skórzanych toreb polowych jakie uzywali podoficerowie i oficerowie? Na jakiej podstawie rozrózniano komu przysługuje typ A a komu typ B?
Czy było to zalezne od funkcji, rodzaju broni, czy tez.....rozdzielnika:)??

Czy ktos dysponuje WT tych toreb? Lub choćby minimum informacji pozwalajacych na wykonanie repliki?

Szczególnie interesuje mnie jakie torby stosowane były w Artylerii Konnej. Za wszelkie info bede niezmiernie zobowiazany.

Pozdrawiam!!
 
 
Krzyśku
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Lip, 2008   

Dowódca plutonu, dowódcy druzyn i sekcji w plutonie pionierów używali toreb narzędziowych. Wcześniejsze wersje takich toreb były wykonane całkowicie ze skóry. Widziałem taka torbę tylko na fotce. Potem w 1928 r. opracowano warunki techniczne nowej torby narzędziowej brezentowo-skórzanej. I taka torba własnie jest w produkcji u Pawła S.
 
 
Krzyśku
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Lip, 2008   

Dowódca plutonu, dowódcy druzyn i sekcji w plutonie pionierów używali toreb narzędziowych. Wcześniejsze wersje takich toreb były wykonane całkowicie ze skóry. Widziałem taka torbę tylko na fotce. Potem w 1928 r. opracowano warunki techniczne nowej torby narzędziowej brezentowo-skórzanej. I taka torba własnie jest w produkcji u Pawła S.
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Śro 30 Lip, 2008   

dzieki za wyjaśnienia!!
Mnie inetersuje torba typ B
taka jak na obrazku:



chetnie przymierzyłbym się do repliki, tym bardziej, ze warunki ostatnio sprzyjają:) Ale mam bardzo mało dokumentacji. Zatem jesli ktokolwiek mógłby pomóc, byłbym bardzo zobowiazany:)

obrazek pochodzi z tego watku w portalu historycy.org:
http://www.historycy.org/...r&f=313&t=27207

swoją drogą mam tylko te fotki:( Przydałoby sie cos wiecej, a szczytem radości byłyby WT:)
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Śro 11 Mar, 2009   

jako, ze cierpliwość się opłaca...w końcu udało mi sie zdobyc troche dokumentacji dotyczącej toreb. I całkiem bliski jest dzień, kiedy będe mógł zabrać sie za wykonanie kopii. Zeby być w zgodzie, z realiami musiałbym ja jeszcze wyposażyć zgodnie z przepisem. Instrukcja podaje:
mapnik,
mapy,
blok meldunkowy,
dziennik działań (tylko u oficerów),
kalkę, papier, ołówki oraz węgiel,
krzywomierz,
linijkę,
gumę do wycierania,
ostrzynkę (przyrząd do zaostrzania ołówka),
busolę,
szkło powiększające (tylko oficerowie),
świecę i zapałki,
latarkę elektryczną, w nocy zawieszoną na drugim od góry guziku kurtki.

Z większością elementów nie ma kłopotu, choć na przykład krzwomierz.....nie widziałem jak do tej pory krzywomierza z czasów międzywojnia ( no chyba ze nie wiedziałem, ze z tych czasów pochodzi). Generalnie interesuje mnie "zestaw podoficerski" i torba typu B. Z dokumentacji wynika, ze nie zawierała ona mapnika. Mapnik zawierała torba typu A która była odrobinę większa (typ B szer 19.5cm, typ A - 21). Ale wracając do tematu: czy ktos wie, jak wyglądał blok meldunkowy? Byłbym zobowiązany za info umożliwiające wykonanie kopii. No i sugestie co do pozostałych elementów. Czy kalka była niebieska czy czarna:D?? jakiej fimy mogła być gumka czy latarka.

Z góry dziękuję!!
 
 
fiku


Dołączył: 25 Sty 2005
Posty: 272
Skąd: Kielce
Wysłany: Śro 11 Mar, 2009   

O bloku meldunkowym możesz poczytać tu http://www.odkrywca-onlin...d=639200#685347

Mogę zrobić kopię wkładu z kartkami meldunkowymi i koperty do bloku.
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Śro 11 Mar, 2009   

ooo, świetnie!!!
Bardzo proszę!! I z góry dziekuję:)
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 11 Mar, 2009   

Lookie, mam dla Ciebie zdjecia torby, ale nie wiem gdzie wyslac - podaj adres na priv.

Kalka niebieska. Blokow (oryg. nazwa "Blok meldunkowy i szkicownik polowy") mozna spotkac kilka, sluze wzorami 2 typow; jeden z nich:
http://www.cytadela.aplus...etaSPArt_2d.jpg

W srodku, oprocz niebieskich kopert jest karta skrotow taktycznych i naklejona "sciagawka" - znaki Morse'a.

Blok/szkicownik w wersji bogatszej ma skrzydelka, szlufke na olowek, jest caly zapinany - jak skoroszyt - czarna gumka (ma w srodku bloczek drugi, zapasowy), a "sciagawka" zawiera m.in. wzor "jak pisac meldunki" + odleglosci kolumn marszowych /w krokach/.

Kartki bloku byly zrywane "z perforacji", druk dwustronny.
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Śro 11 Mar, 2009   

kolejne pytanie (żeby nie mnozyc wątków) dotyczy busoli. Torba ma specjalny, tłoczony uchwyt na busolę właśnie. Jak sie domyslam, montuje sie w nim busolke(kompas) bez klapki zamykającej. Czy ktos dysponuje fotkami (i wymiarami) takowej?? Kiedyś wpadła mi w rece przedwojenna busolka nareczna, średnicy około 35mm. Ogólnie wyglada na to, ze mocowanie ma podobną średnice. Czy możliwe, ze taka busolka mogła być montowana w uchwycie?? Czy stosowano jakies specjalne kompasy??
 
 
Jankes
[Usunięty]

Wysłany: Śro 11 Mar, 2009   

Ja mam taka mała busolkę, podobno właśnie do tej kieszonki. Zabiorę do pracy i zrobię foto dobrym aparatem. Chyba, że ktoś mnie ubiegnie ;-)
 
 
lucjusz8


Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 1142
Skąd: Sanok
Wysłany: Śro 11 Mar, 2009   

Nie mam pod ręką aparatu - więc sa skany:



fi 36mm, polskie oznaczenia róży wiatrów.
-----------------------------------------------------
zdjęcia z aparatu:
Ostatnio zmieniony przez lucjusz8 Nie 15 Mar, 2009, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 11 Mar, 2009   

Torba polowa typ B, w środku - niespodzianka: mapnik z podziałką... oryginał 1939 przestrzelony z prawej strony.
- było sobie na Allegro 05.2006 r.:


Inny egzemplarz, z Allegro 06.2005:

 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Śro 11 Mar, 2009   

a jednak:)
no to jeszcze fajniej!!!

choć hmmmm...wg rysunków...to jest torba typu A. Wskazuje na to mocowanie paska do D-ringów, no i mapnik własnie. Inna sprawa, ze scianka przednia ewidentnie jest jak w typie B. I tylko dwie szczeliny do zapinania. Bardzo ciekawy egzemplaż. Dużo zapewne wyjasniłyby wymiary.

Lucjusz!!!
Dzięki za fotki!!!
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 11 Mar, 2009   

No właśnie - ale tu gabaryty są najważniejsze, to zdecydowanie mała torba, mapnik-wkładka też kiedyś była na aukcji (nie mogę teraz odszukać w archiwum), obejmował większy obszar.

Też kiedyś myślałem, że te rysunki jasno określają różnice i oddają szczegóły...
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Śro 11 Mar, 2009   

ano własnie... z drugiej strony, to daje mi trochę szersze pole manewru. Jesli rzeczywiście torby były tak różne, zachowując ogólne założenia, mozna dość swobodnie skonfigurowac swój egzemplaż. Zdaje się, ze dotyczy to także rodzaju skóry. Jeśli się nie mylę obie raportówki z fotek są wykonane ze skóry świńskiej, barwionej, natomiast ta, którą podlinkowałes jako pierwszą, wykonan jest ze skóry wołowej (też barwionej).
Dodatkowe pytanie: czy prawdą jest, ze elementy skórzane dla podoficerów wykonywane były w naturalnym kolorze skóry (kolor "jucht"), a oficerskie ze skóry barwionej a czasem lakierowanej??
 
 
Jankes
[Usunięty]

Wysłany: Sob 14 Mar, 2009   

Przepraszam za opóźnienie ale dopiero dziś wydobyłem foty z aparatu.
Oto co posiadam z wyposażenia torby :
- Blok.... to współczesna replika robiona sposobem domowym
- kompas zakupiony na allegro

Zdjęcia tutaj:
http://img15.imageshack.u...3/dscn2960d.jpg
http://img10.imageshack.us/img10/2346/dscn2966.jpg
Być może będą interesujące dla Was.
Ostatnio zmieniony przez Jankes Nie 15 Mar, 2009, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Mar, 2009   

To piękny "Blok meldunkowy i szkicownik polowy. Typ "B" - wydany nakładem Głównej Księgarni Wojskowej;
drugi, znany mi producent tego samego wzoru bloczka -
Centrala sprzedaży map
Koziej, Olszewski, Filipowicz
Warszawa, ul. Sienkiewicza 2
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Mar, 2009   

hmmmm...to daje juz spore pojęcie:)
czy moge liczyć na fotki samego bloku?? A może i kilka słow na temat??
 
 
Lookie
[Usunięty]

Wysłany: Śro 17 Cze, 2009   

odgrzewam temat, bo wpadła mi ręce torba polowa. Jest inna od pokazanych na wcześniejszych fotkach, nie mniej...to bankowo polska torba. Wykonana jest w całości z grubej skóry świnskiej ( no chyba, ze to jakaś egzotyczna skóra - na pewno nie jest to blank wołowy) lakierowanej na ciemny brąz. Wymiary miecha to 19x23cm, szerokość przegród 4 i 6cm. Uchwyt na busolkę nie zapina się na sprzążkę ale zatrzask typu NAPA ( co zreszta jednoznacznie okresla nazwa firmy wybita na owym zatrzasku) Okucia sa alpakowe, były poczernione - prawdopodobnie oksydowane. Ciekawostką jest dodany od spodu klapy pas skóry usztywniajacy dolną część klapy z okuciami.
Wg własciciela pasek nie jest "od kompletu" nie mniej także ciekawy, szczególnie karabinki.

Fant bardzo ciekawy a mnie cieszy tym bardziej, ze był to ostatni "gruby" element do skompletowania. Na dniach uderzam do znajomego rymarza i zamawiam kopię. Prawdopodobnie niestety bedzie wykonana z wołowego blanku, bo takiej grubej skóry świńskiej nie widziałem w żadnym warsztacie. No i druga sprawa to fakt, ze skupiam się na sylwetce podoficera, a ponoć podoficerowi przysługiwało oporządzenie z surowej, niebarwionej skóry:(

No i fotki:)
 
 
radek 


Dołączył: 04 Lip 2007
Posty: 75
Skąd: Sokółka
Wysłany: Śro 17 Cze, 2009   

Witam
Przednie okucie ma cechę "BM"?
Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group